Навчання грамоти Урок № 83 2.01.2019р.
Тема. Повторення знань про вивчені букви. Вивчення скоромовок. Звук [г]. Позначення його буквами Гг. Письмо рядкової букви г. підготовчі графічні вправи.
Мета: ознайомити учнів з літерами Г, г («ге»), їх назвою та звуковим значенням; формувати навички читання слів із цією літерою, удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений, складовий аналіз слів, уміння ставити наголос, сприяти збагаченню та активізації словникового запасу учнів; розвивати спостережливість, фонематичний слух і зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до тварин і шанобливе ставлення до природи
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
-
Закріплення знань про букви та звуки (слайд 2)
-
Відгадування загадки про гнома
Із гриба зробив хатину.
Та й усівся під вікном
Роботящий щирий … (гном)
— Гном до нас прийшов у гості і хоче з вами поспілкуватися.
-
Давайтедамо відповіді на його запитання:
-
те, що ми чуємо і вимовляємо,— це… (звуки).
-
те, що ми бачимо і пишемо,— це… (букви).
— Які літери ми вивчали ?
-
Гра «Упізнай букви» (буквар, 1 сторінка)
-
Мовна розминка
-
Чистомовка (навпаки)
- А тепер я буду читати речення, а ви повторюйте тричі останній склад
-
Плаття зшию я тобі – бі, бі,бі
-
Розпочнемо разом гру – ру, ру, ру
-
Відчиняйте ворота – та, та,та
-
Дай напитися води- ди, ди, ди
-
Виділення звука [г] зі скоромовки. Гра «Впіймай звук» (слайд 3)
— Послухайте вірш і скажіть, який звук повторюється?
-
У ставку з гусаком
Гусенята й гуска.
Гусенята плюскотять,
Гуска носом плюска.
-
У яких словах він зустрічається?( гусаком, гусенята, гуска)
— Яких ще ви знаєте птахів, у назві яких зустрічається звук [г]. (Голуб, грак, горобець, глухар) - (слайд 4)
-
Добирання слів з новим звуком.
-
Спробуйте назвати слова, в яких також ми чуємо звук [г]. (гриб, магазин, гарбуз, гора, сніг)
-
Спостереження за артикуляцією звука [г]. Характеристика звука.
- Чи можна цей звук проспівати? (ні)
- Струмінь повітря потрапляє на перешкоду, створеною задньою частиною язика. Який звук [г]- приголосний чи голосний? (приголосний)
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
-
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою літерою г («ге»), її написанням, будемо вчитися читати слова з цією буквою, запишемо звукову схему слова зі звуком [г].
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Ознайомлення з буквами Г,г («ге»).
-
На письмі звук [г] позначається буквами Г,г («ге»)- (слайд 5)
-
Що ви помітили? Чим вони різняться? (різні за розміром)
-
А яка форма? (однакова).
-
З яких елементів складаються друковані літери? (з великої та маленької вертикальної і малої горизонтальної паличок)
-
Яке місце в азбуці займає ця буква? (4)- (слайди 6,7)
-
На який предмет схожа літера?
-
Спробуйте утворити літеру «ге».
-
Глянь, Галинко! Гнате, глянь.
Подивись, Ганнусю.-
Буква «ге» гачком зігнулась,
Як на груші гусінь!
- На кого схожа у вірші буква «ге»? (на гусінь)
-
Вправи з читання
-
Утворимо та прочитаємо склади.
-
Презентація (слайди 8 -10)
-
Буквар (с.4 ) – (слайд 11)
-
Фізкультхвилинка
Білі гуси налетіли
На бабусине подвір’я.
Поклювали, походили,
Піднялись і полетіли.
Гуси летять-відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
3.Письмова діяльність - (слайд 12- 13)
-
Каліграфічна хвилинка (у зошиті, с.1)
Списати голосні, приголосні; речення.
-
Складання звукової схеми слова папуга (с.3)
-
Знайомство з буквою г
Га-га-га та ге-ге-ге
Це , напевно, буква «ге»?
Бо вона якраз така,
Наче шия в гусака!
- Обведіть всі букви «Г» (с.2)
-
Письмо маленької букви г (1 рядок)
-
Читання та письмо складів (2, 3 рядок).
-
Пальчикова гімнастика(с.2)
4.Читання слів «ланцюжком» (с.5, букварик)
5. Робота з малюнком та віршем.
-
Про що вірш?
-
У яких словах є звук [г]?
-
Написання слів гусак, берег.
-
Написання речення.
-
Підпис малюнків (гриб, огірок)
-
Знайомство із словарними словами виразно, влітку. (слайд 14)
V. Заключна частина
-
Рефлексія . Фантазуємо «Якби я був...» .
- Оберіть предмет, який починається звуком /г/ і продовжіть речення, «Якби я був (була) ....»