Урок навчання грамоти на тему "Письмо рядкової букви ж («же»), складів, слів із нею"

Про матеріал
Навчити писати рядкову літеру ж («же»), а також склади і слова з нею, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, уміння аналізувати структуру букви, порівнювати її з іншими.
Перегляд файлу

Тема. Звук [ж]. Позначення його буквами Ж, ж («же»), уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період.

Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «же»; збагачувати словниковий запас учнів, формувати мовленнєві вміння; розвивати увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, спостережливість; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, повагу до професії хлібороба на основі малих фольклорних жанрів.

Обладнання: предметні малюнки, звуко-складові моделі слів, картки з буквами, фішки для звукових моделей, криптограма, схеми складів та слів.

ХІД УРОКУ 

I. Організаційний момент

Любі діти!
Всі за парти ми сідаємо,
Працювати починаємо.Учитель звертає увагу дітей на наявність шкільного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Веселі читалочки

Я-я-я — лялька то була… (моя).
Я-я-я — дуже дружна в нас…(сім’я).
Я-я-я — книжка це лежить… (твоя).
Ля-ля-ля — я вже зовсім не… (маля).
Ля-ля-ля — ліс видніється… (здаля).
Ля-ля-ля — годує Ясочка… (кроля (теля)).
Як-як-як — тато у Михасика… (моряк).

2. Гра «З’єднай стрілочками»

У зайчихи       козеня

У кози               лисеня

У лисиці           зайченя

3. Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями

1) Стрічок дві, один вінок —
Буква я іде в танок.
У святковому залі
Стоїть, як картинка,
Весела, зелена

Красуня… (ялинка).

624

2) Я — дерево-красень,
А звуть мене… (ясен).

625

3) У пароплава на борту
Я висну в будь-яку погоду.
А тільки з’явимось в порту —
Я першим кидаюсь у воду. (Якір)

626

Учитель на дошці виставляє малюнки і картки зі звуко-складовими моделями слів-відгадок.

III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні ми повторимо те, що вивчили на попередньому уроці, ознайомимося з новим звуком та буквами, що його позначають, поміркуємо та дізнаємося багато цікавого.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Загадка

• У воді сидить охоче,
Та не риба і не рак,
Вистромить булькаті очі,
І виспівує: «Кум-квак». (Жаба)

2. Звуковий розбір слова-відгадки

3. Артикуляція звука, спостереження за вимовою. Віднесення його до групи приголосних

Жабеня, жирафа й жук
Мають спільний перший звук.
Здогадалися який?
[ж] — шиплячий і дзвінкий.

4. Аналітико-синтетичні вправи
1) Виділення слів зі звуком [ж].
— Якщо почуєте звук [ж] на початку слова — піднімаєте жовту картку, якщо в середині слова — зелену, якщо в кінці слова — червону.
Жито, сніжок, жук, дужка, стежка, жолудь, чижик, жучок, кор-зісик, сніжинки, чиж.
2) Гра «Добери своє слово».
Самостійний добір учнями слів зі звуками [ж] у різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова.

V. Ознайомлення з новою буквою

1. Показ букви ж («же») (великої і малої). Аналіз будови, порівняння між собою, з іншими буквами. Визначення місця літери «же» у касі букв

2. Вірш

Ось ця буква-шестиніжка:
На сніжинку схожа трішки.
Трохи схожа на жука.
Бачиш? Ось вона яка!
(Малюнки сніжинки і жука.)

3. Друкування букви в зошитах

4. Утворення та читання складів

627

5. «Читаночки-з’єдналочки»

628

Фізкультхвилинка

Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити —
Свої сили відновити.
Руки вгору, руки в боки,
І ще декілька підскоків.
Руки вгору, руки вниз —
До навчання знов берись.

VI. Робота за Букварем

1. Розглядування малюнків
— Хто зображений на малюнку? (Жук, вуж, жаба, журавель)
— Де стоїть звук [ж] у слові жукі вужі жаба? журавель?
— Як люди повинні ставитися до тварин?

2. Звуко-складовий аналіз слів жук, вуж, жаба

3. Складання звукової моделі слова журавель

Буква ж на письмі позначає приголосний звук — [ж]

4. Читання складів у Букварі, поданих аналітико-синтетичним способом

5. Читання стовпчиків слів
• Хором;
«ланцюжком»

• Ноги — ніжки
роги — ріжки
смуги — смужки
дуги — дужки

6. Криптограма

629

(Сніжинка)

7. Метаграми

• 3 «же» — у бджілки воно є,
З «єс» — жиром вмить воно стає. (Жало — сало)
• 3 «же» по дереву повзе,
З «єс» на дереві росте. (Жук — сук)

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
всіх вас запросити.
Раз — підняли руки вгору,
Два — нагнулися додолу.
Руки в боки.
Повернулись, повернулись
І в право, і вліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Повернись, повернись,
До сусіда посміхнись.

8. Робота над пісенькою 
1) Розглядування малюнка.
— Хто зображений на малюнку?
— Що вона робить? (Складає жито в копи.)
2) Словникова робота.
— У пісеньці ви почуєте такі слова.

Жати — зрізати біля коренів стебла хлібних та інших трав’янистих рослин.

Женчики — робітники, що жнуть хлібні рослини.

Жито — рослина, зерна якої використовують для виготовлення хліба.

Серпики — знаряддя для зрізання рослин при корені, має вигляд вигнутого дугою, дрібно зазубленого ножа з короткою ручкою.

3) Читання (наспівування пісеньки) вчителем.
4) Читання пісеньки дітьми.
5) Бесіда за змістом пісеньки.
— Про кого йдеться у пісеньці?
— Що вони робили?
— Чим вони жали жито?
— Які були серпики?
— Коли вони хотіли жати жито?
6) Вибіркове читання.
— Якими словами в тексті описують серпики? Женчиків? Літечко? Жито?

9. Заучування напам’ять скоромовки

Жатка в полі жито жне,
Жатку жайвір дожене.

VII. Підсумок уроку
— З якою новою літерою ви сьогодні ознайомилися?
— Який звук вона позначає на письмі?
— Що навчилися робити?

 

docx
Додано
30 січня 2021
Переглядів
874
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку