Урок навчання грамоти у 1 класі
За Букварем Пономарьова.
Тема. Звук /ш/, буква ш. . Читання складів, слів, речень
Мета: ознайомити учнів звуком [ш], ,навчити правильно артикулювати звук [ш] та аналізувати його; ознайомити учнів з буквами Ш, ш («ша»); удосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати активний і пасивний словник учнів; розвивати усне мовлення, творче мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати інтерес до читацької діяльності, патріота своєї держави.
Хід уроку
1.Етап орієнтації
Вправа «Коло»
Звучить пісня «Рушничок»
-Любі діти, я радо та гостинно запрошую на урок за українським звичаєм: хлібом-сіллю на вишитому рушничкові.
-Як ви гадаєте чому? Про що буде йти мова на уроці?
2.Етап планування
Так, сьогодні ми будемо говорити про традиції ,одяг нашого народу ,а саме про вишиванку,вивчимо нову букву і будемо вчитись її друкувати.
Стратегія «Передбачення»
- Щоб урок запам’ятати, рекламу-очікування пропоную складати .
Для цього продовжимо думку:
«Ми будемо на уроці…(активні, працьовиті, творчі….)
«Урок буде…(цікавим, навчальним, творчим)
«А настрій…(веселим, бадьорим…)
3.Виконання плану діяльності
-Розумнички. Подивіться, що незвичайного сьогодні ви помітили у класі.
Дерев'яна розмальована та окута залізом скриня — неодмінний атрибут української хати. Як ви гадаєте ,що тут зберігали раніше?
Тут зберігалося святкове вбрання, повсякденний одяг, рушники.
Сьогодні у нашій скрині теж є вбрання ,і завдання які ми будемо виконувати.
Дістаємо перше ,це що?
Що це таке ?
Широкі шаровари,українська спідниця.
Вимовте слово шаровари.
Назвіть перший звук у цьому слові. [ш]?
- Який звук [ш]? (Приголосний, твердий)
- На письмі звук (ш) позначається буквою «ша»
-Знайдіть цю букву на нашому дереві.
Розумнички.
. Динамічна пауза.
Як шумлять у птаха крила:
Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!
В морі сильному вітрила:
Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Вітер з гаєм розмовляє:
Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Проміж листячком гуляє:
Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Як пшениченька шумить:
Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Й ми всі трохи пошуміли
Від роботи відпочили
-Дістаємо наступну ,що ще лежить у скрині?
Вишиванка.
Давайте визначимо ,де в словах шаравари, вишиванка знаходиться буква Ш.(на початку….)
Сорочка, вишита по горловині, манжетах, рукавах та внизу. Вона була значно довша, ніж чоловіча. Залежно від призначення такі сорочки-вишиванки виготовлялися з дорогого білосніжного чи дешевого грубого полотна. Молоді дівчата носили їх без верхнього одягу, підперезавшись кушаком.
А в кінці слова може бути ш?
Так, переконаймось в цьому, виконавши завдання у букварі.
В якому із цих слів ш займає останнє місце?
Хто завжди нас вчить на кожному уроці читати?
Вправи з читання.
Самостійне читання.
Фізхвилинка
-Сьогодні ми навчимось не тільки читати ,а й друкувати.
«Друкування в повітрі»
Друкування в зошиті.
В нашій скрині лежить ще одна річ,не замінна в кожній хаті-рушник.
Споконвіку вишиті рушники мали дуже важливе значення для українців – їх використовували під час обрядів, на свята, у побуті, вони супроводжували всі важливі життєві події.
Рушники досі використовують у весільних обрядах, під час хрещення дітей, на церковні свята, їх прийнято зберігати все життя.
-Як ви гадаєте,хто раніше та й зараз вишиває?
Так,матусі,бабусі,дівчатка.
Робота в малих групах
Ваше завдання -відповісти на питання малюнками.
Пропоную вам послухати оповідання,
-Про кого розповідається?
-Як звати дівчинку?
-Що вони робили?
-Який подарунок зробили бабусі?
- Який подарунок зробили Мишкові?
-Татові?
-Що Шура вишила матусі?
-А мама доньці?
-Які були ці подарунки?
- Чи є серед нас дітки ,які вже пробували вишивати?
- Діти ,а чим відрізняється вишивка від вишиванки?
Звернимось до букварика.
_З якою буквою познайомились сьогодні?
Ваше завдання кожній групі сконструювати з ЛЕГО велику букву Ш
-Дуже гарна робота.
ІV. Підсумок уроку
-Давайте пригадаємо,що цікавого було на уроці?
-Що вам сподобалось?
-Який у вас зараз настрій? Зазначте у щоденнику вражень.