Навчання грамоти (читання)
Тема Вивчення букви «Її» та її звукових значень.
Мета: - вивчити букву «ї», її звукові значення;
- формувати мовну, мовленнєву та загальнонавчальну компетентності;
- розвивати фонетичний слух, диференціацію звука [й]
та звукосполучення [йі] ;
- формувати вміння читати слова з буквою «ї»;
- виховувати культуру спілкування;
- формувати ціннісне ставлення до України як держави, виховувати
гордість та патріотичні почуття.
Обладнання:
- наочність – зображення їжака та їжачихи в українських костюмах, українське
подвір'я, плакат з буквою Її, презентація «Моя Україна», маски для
двох їжаків;
- дидактичний матеріал – таблиці «Звуки», «Букви», «Алфавіт», «Звукове
значення букви « Ї», променева таблиця, кругові таблиці, таблиці для читання,
таблиця з пластиліновими буквами, картка для читання скоромовкою, картки
для «Блискавки»;
- індивідуальні набори – картка-малюнок з буквою «Ї», фішки-звуки, набори
магнітних букв, «очі» букви «Ї», маски звірів, пакети із творчими завданнями
для індивідуальної роботи;
- ТЗН - ноутбук.
Хід уроку:
І. Орг. момент.
Старанність, розум і уважність
сьогодні треба для діток.
Тож, сядьте рівно, приготуйтесь
і розпочнемо наш урок.
- А розпочнемо його вправою на зосередження уваги «Чотири стихії».
( Вчитель називає чотири слова в будь-якому порядку, а діти виконують відповідний рух: «вода» - виставляють руки перед собою;
«земля» - присідають;
«вітер» - піднятими руками імітують вітер;
«сонце» - пінімають руки, розставляючи пальці.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1) Бесіда
- Назвіть загальним словом наступні поняття «земля, сонце, вітер, вода»
(нежива природа).
- Продовжіть ряд (хмари, місяць, зорі, повітря….).
- Згадайте, які тіла належать до живої природи:
(групи – рослини, тварини, люди.)
- Чим вони відрізняються від неживої природи ?
( дихають, народжуються, розвиваються, живляться, відмирають).
- Головні герої сьогоднішнього уроку належать до тварин. Хто це і до якого виду тварин вони належать, вам треба з'ясувати.
- Живуть на поверхні землі, добрі господарі, люблять поїсти,
на зиму запасів не роблять, бо взимку сплять, а наїдають багато жиру…
Мають чотири ноги, маленького хвостика… і можуть жити поряд з людиною… не бояться людей і, навіть, можуть їсти гостинці від людини… люблять молочко … хоч самі за розміром маленькі, але є хижаками – полюбляють мишей, жаб, вужів, різних комах. (Їжак)
- Так, це – їжаки. Запрошуємо їх до себе в гості!
( Виходять Іра та Діма, надягаю їм маски, розігрують сценку)
2) Інсценізація вірша «Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк»
Вчитель: Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк.
-Ти колючий ! Пострижися!
-Ти колюча! Не колися!
-Я колюча?! Хто б казав?!
Нащо ж ти колючу взяв?
Від колючого я чую!
-Я колючій не дивую!
-Не дивуєш!? От дивак!
А іще ж либонь їжак!
- Не дивуєш!? От дивачка!
А іще ж либонь їжачка!
Вчитель: Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк.
3) Бесіда
-Діти, сподобались вам їжаки?
-А їхнє спілкування?
-Щоб ви їм порадили? (Помиритися)
-Як? (Мирилки)
-Мир – миром, пироги з сиром,
-А яким має бути спілкування ? (Мирним, доброзичливим, шанобливим, терпимим, при конфлікті –домовитися).
-Дякуємо вам за роботу! Сідайте.
4) Цілепокладання
-Діти, а хто вже зрозумів, яку букву сьогодні будемо вивчати? (Тема)
- А чи це нам треба? Може й ні?
-Моя мета – познайомити вас із буквою Ї та її звуковими значеннями, навчити читати слова з нею.
-А які ваші завдання? ( Старатися, бути уважними, виконувати різні завдання щоб могли швидко впізнавати букву Ї та швидко і правильно читати слова з нею.)
-Отже, до роботи! І допомагатимуть нам сьогодні – сімейка їжаків.
( Відкриваю дошку з їжаками)
ІІІ. Актуалізація знань та вивчення нового матеріалу.
1)Дослідження
- Знайомлячись зі звуком, ми, зазвичай, визначаємо який він - голосний чи приголосний (тримаю картки)
-Промовте перший звук слова «їжачок» і спробуйте визначити який він -
голосний чи приголосний (промовляють, роблять припущення ),
( виставляю картку)
-Згодні? Давайте поміркуємо чи це дійсно так (промовляють діти і я)
-Що чуємо перед [і]? Приголосний [й] (виставляю ще одну картку)
-Ви таке бачили ? Два звуки разом?
-Ваші міркування!
-Запитаємо у наших гостей. Скажіть, будь ласка, чи може таке бути , щоб 2 звуки зливалися в один?
-Так.
-Отже, буква, яку ми сьогодні вивчатимемо, незвичайна, бо позначає 2 звуки.
-Візьміть в руки фішки і викладіть ними на парті звуки, які чуєте.
( [ = о ] )
- Скільки звуків виклали? (2)
- А буква для їх позначення – одна – Ї. ( Виставляю на дошці букву)
- Викладіть звукову модель слова «їжак». ( слово на дошці із
магнітних літер)
- Скільки звуків? ( 5)
- Порахуйте, скільки букв у цьому слові? (4)
- Чому? ( Бо буква ї позначає 2 звука) (виставляю картку )
2) ВПРАВА « Повтори, не помились!»
Мій – мої гай – гаї
Свій – свої край – краї
Змій – змії сарай – сараї
Мрій – мрії трамвай – трамваї
3) ВПРАВА «Місце [ ї ] в словах»
Їжак, Ївга, гаї, країна, стоїмо, конвалії, їх.
4) ВПРАВА « Вередливий звук [ ї ]»
_жак, _демо, _жа, _жаченя, _дальня.
-Молодці! Відпочинемо!
ІV. Фізхвилинка (надівають маски)
У країні казочок жив веселий їжачок.
Разом з ним усі звірята
Вишикувалися на зарядку.
Похитали головою.
Раз – притупнули ногою.
Руки в гору підняли,
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо.
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз.
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали . (знімають маски)
Вправа на зосередження уваги « Тік - так».
( Вчитель називає слова «тік» і «так» в любому порядку, намагаючись збити дітей з толку, а діти мають нахилити голову то вправо, то вліво, в залежності від домовленості)
V. Формування навичок читання.
1) Знайомство з буквою.
- Молодці, добре попрацювали зі звуками. Давайте познайомимося і з буквою Ї.
( виставляю картку )
- Буква Ї цікава дуже, ( Виконую маніпуляції з пластиліновими буквами)
Казка є про неї, друже,
Буква І гуляла в лісі,
Там зустріла букву Й.
А з кущів щось сіре лізе…
Як злякалась буква Й!
Враз калачиком згорнулась,
На крапчину обернулась,
Притулилася до І –
Стало зверху крапок дві!
Звір, що викликав цей жах –
Звичайнісінький їжак!
Завдяки цьому звіркові
Буква виникла нова
В нашій українській мові!
Позначає звуків два.
А їжак на честь її
Має першу букву Ї.
-Викладіть на табло букву І . Дістаньте із пакетиків дві фішки.
-Щоб назавжди запам ятати, що буква Ї позначає два звука,
Скористайтеся віршиком:
Два очка в букви Ї поглянуть – про звука два вам нагадають.
( Викладають на табло Ї, відкладають )
2) Вправи на читання складів.
- Читання за променевою таблицею
- Читання за круговою таблицею.
- Читання скоромовкою.
- Проспівування з картки.
- Читання зі складової таблиці.
3)Вправи на читання слів.
-Читання слів з таблиці,
-Читання індивідуальних таблиць.
-Читання речень з дошки.
4) Робота з букварем с. 140-141
-Розгляньте розворот букварика.
-Хто зображений багато разів?
-Роздивіться малюнок на с. 140 і зробіть припущення про що буде вірш.
-Послухайте вірш Олега Січкаря « Заяча хата».
-Справдились ваші припущення?
-Де ж була облаштована їжача хата?
-Добру справу зробили зайчата? Чому?
- А цікаво що там у хатці відбувається? ( додатково)
-Розгляньте малюнок до твору В. Сухомлинського «Їжачок і світлячок»
-Зробіть припущення про що він буде?
-Послухаєте мене чи спробуєте самі прочитати і зрозуміти зміст прочитаного? Читаємо ланцюжком.
-Справдились припущення?
-Що ж таке світлячок?
-Для чого він потрібен?
-Хто сказав «як світло стало тепер у нас удома»?
-Що це казка чи оповідання ? Чому?
-Подякуємо букварику.
VІ. Первинне закріплення знань
1) .Фізхвилинка
«Каруселі» кличе у подорож на невеличку екскурсію.
А куди будемо їхати і на чому ви дізнаєтесь, прочитавши свої квитки
( дістають із пакетів квитки, зачитують і шикуються один за одним)
( Я готую ноутбук і презентацію)
На картках :Україна. Київ. Їхати на поїзді.
2) . Перегляд слайдів про Київ - столицю України.
( Перегляд робимо стоячи , обійнявшись)
- Вам сподобалась наша подорож?
- Що найбільше сподобалось?
- А які самі головні слова в цій подорожі? (Україна, Київ )
3). «Побудуй слова»
Україна - Що це таке? - Побудуйте речення зі словом Україна,
Київ -Що це таке? - Побудуйте речення зі словом Київ.
Ці слова пишемо з великої букви.
На наступному уроці ми продовжимо подорож нашою Україною.
VІІ. Підсумок. Гра «Блискавка»
1)Перевіримо, чи зможете швидко прочитати слова з буквою Ї.
2)( Картка зі словом виставляється на 2-3 с)
Гра « Блискавка»
Її, їх, їду, Їхали, їжак. Їжаченя, конвалії, солов .ї, обрії
3)Скільки звуків у букви «Ї»? Хто підкаже? Що вам нагадує про це?
(Два очка)
3) Сигнальні картки. ( Діти сигналізують, яку букву вживаємо у слові)
Край, її, йду, їду, їй, вії, гай, їм.
VІІІ. Рефлексія.
-Що було робити важко?
-Що було робити лінь?
-Що сподобалось найбільше?
-Якими ви себе почуваєте?
-Або : Закінчи фразу : - Хто хоче закінчити фразу?
-«Мені сподобалося….»
-« Мені було важко…»
-«Мені було лінь…»
-« Тепер я хочу…»
- Хто бажає , може у їжачків взяти творче завдання для роботи з батьками.
Розкажіть їм про наш урок і виконайте те, що вас зацікавить.
-Подякуємо Їжачисі та Їжачку за допомогу!
-Покладіть долоньку на голову, погладьте її і подякуйте за добру роботу!
- Молодці! Вдячна вам !
Навчання грамоти (читання)
Тема Вивчення букви «Її» та її звукових значень.
Мета: - вивчити букву «ї», її звукові значення;
- формувати мовну, мовленнєву та загальнонавчальну компетентності;
- розвивати фонетичний слух, диференціацію звука [й]
та звукосполучення [йі] ;
- формувати вміння читати слова з буквою «ї»;
- виховувати культуру спілкування;
- формувати ціннісне ставлення до України як держави, виховувати
гордість та патріотичні почуття.
Обладнання:
- наочність – зображення їжака та їжачихи в українських костюмах, українське
подвір'я, плакат з буквою Її, презентація «Моя Україна», маски для
двох їжаків;
- дидактичний матеріал – таблиці «Звуки», «Букви», «Алфавіт», «Звукове
значення букви « Ї», променева таблиця, кругові таблиці, таблиці для читання,
таблиця з пластиліновими буквами, картка для читання скоромовкою, картки
для «Блискавки»;
- індивідуальні набори – картка-малюнок з буквою «Ї», фішки-звуки, набори
магнітних букв, «очі» букви «Ї», маски звірів, пакети із творчими завданнями
для індивідуальної роботи;
- ТЗН - ноутбук.
Хід уроку:
І. Орг. момент.
Старанність, розум і уважність
сьогодні треба для діток.
Тож, сядьте рівно, приготуйтесь
і розпочнемо наш урок.
- А розпочнемо його вправою на зосередження уваги «Чотири стихії».
( Вчитель називає чотири слова в будь-якому порядку, а діти виконують відповідний рух: «вода» - виставляють руки перед собою;
«земля» - присідають;
«вітер» - піднятими руками імітують вітер;
«сонце» - пінімають руки, розставляючи пальці.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1) Бесіда
- Назвіть загальним словом наступні поняття «земля, сонце, вітер, вода»
(нежива природа).
- Продовжіть ряд (хмари, місяць, зорі, повітря….).
- Згадайте, які тіла належать до живої природи:
(групи – рослини, тварини, люди.)
- Чим вони відрізняються від неживої природи ?
( дихають, народжуються, розвиваються, живляться, відмирають).
- Головні герої сьогоднішнього уроку належать до тварин. Хто це і до якого виду тварин вони належать, вам треба з'ясувати.
- Живуть на поверхні землі, добрі господарі, люблять поїсти,
на зиму запасів не роблять, бо взимку сплять, а наїдають багато жиру…
Мають чотири ноги, маленького хвостика… і можуть жити поряд з людиною… не бояться людей і, навіть, можуть їсти гостинці від людини… люблять молочко … хоч самі за розміром маленькі, але є хижаками – полюбляють мишей, жаб, вужів, різних комах. (Їжак)
- Так, це – їжаки. Запрошуємо їх до себе в гості!
( Виходять Іра та Діма, надягаю їм маски, розігрують сценку)
2) Інсценізація вірша «Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк»
Вчитель: Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк.
-Ти колючий ! Пострижися!
-Ти колюча! Не колися!
-Я колюча?! Хто б казав?!
Нащо ж ти колючу взяв?
Від колючого я чую!
-Я колючій не дивую!
-Не дивуєш!? От дивак!
А іще ж либонь їжак!
- Не дивуєш!? От дивачка!
А іще ж либонь їжачка!
Вчитель: Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк.
3) Бесіда
-Діти, сподобались вам їжаки?
-А їхнє спілкування?
-Щоб ви їм порадили? (Помиритися)
-Як? (Мирилки)
-Мир – миром, пироги з сиром,
-А яким має бути спілкування ? (Мирним, доброзичливим, шанобливим, терпимим, при конфлікті –домовитися).
-Дякуємо вам за роботу! Сідайте.
4) Цілепокладання
-Діти, а хто вже зрозумів, яку букву сьогодні будемо вивчати? (Тема)
- А чи це нам треба? Може й ні?
-Моя мета – познайомити вас із буквою Ї та її звуковими значеннями, навчити читати слова з нею.
-А які ваші завдання? ( Старатися, бути уважними, виконувати різні завдання щоб могли швидко впізнавати букву Ї та швидко і правильно читати слова з нею.)
-Отже, до роботи! І допомагатимуть нам сьогодні – сімейка їжаків.
( Відкриваю дошку з їжаками)
ІІІ. Актуалізація знань та вивчення нового матеріалу.
1)Дослідження
- Знайомлячись зі звуком, ми, зазвичай, визначаємо який він - голосний чи приголосний (тримаю картки)
-Промовте перший звук слова «їжачок» і спробуйте визначити який він -
голосний чи приголосний (промовляють, роблять припущення ),
( виставляю картку)
-Згодні? Давайте поміркуємо чи це дійсно так (промовляють діти і я)
-Що чуємо перед [і]? Приголосний [й] (виставляю ще одну картку)
-Ви таке бачили ? Два звуки разом?
-Ваші міркування!
-Запитаємо у наших гостей. Скажіть, будь ласка, чи може таке бути , щоб 2 звуки зливалися в один?
-Так.
-Отже, буква, яку ми сьогодні вивчатимемо, незвичайна, бо позначає 2 звуки.
-Візьміть в руки фішки і викладіть ними на парті звуки, які чуєте.
( [ = о ] )
- Скільки звуків виклали? (2)
- А буква для їх позначення – одна – Ї. ( Виставляю на дошці букву)
- Викладіть звукову модель слова «їжак». ( слово на дошці із
магнітних літер)
- Скільки звуків? ( 5)
- Порахуйте, скільки букв у цьому слові? (4)
- Чому? ( Бо буква ї позначає 2 звука) (виставляю картку )
2) ВПРАВА « Повтори, не помились!»
Мій – мої гай – гаї
Свій – свої край – краї
Змій – змії сарай – сараї
Мрій – мрії трамвай – трамваї
3) ВПРАВА «Місце [ ї ] в словах»
Їжак, Ївга, гаї, країна, стоїмо, конвалії, їх.
4) ВПРАВА « Вередливий звук [ ї ]»
_жак, _демо, _жа, _жаченя, _дальня.
-Молодці! Відпочинемо!
ІV. Фізхвилинка (надівають маски)
У країні казочок жив веселий їжачок.
Разом з ним усі звірята
Вишикувалися на зарядку.
Похитали головою.
Раз – притупнули ногою.
Руки в гору підняли,
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо.
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз.
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали . (знімають маски)
Вправа на зосередження уваги « Тік - так».
( Вчитель називає слова «тік» і «так» в любому порядку, намагаючись збити дітей з толку, а діти мають нахилити голову то вправо, то вліво, в залежності від домовленості)
V. Формування навичок читання.
1) Знайомство з буквою.
- Молодці, добре попрацювали зі звуками. Давайте познайомимося і з буквою Ї.
( виставляю картку )
- Буква Ї цікава дуже, ( Виконую маніпуляції з пластиліновими буквами)
Казка є про неї, друже,
Буква І гуляла в лісі,
Там зустріла букву Й.
А з кущів щось сіре лізе…
Як злякалась буква Й!
Враз калачиком згорнулась,
На крапчину обернулась,
Притулилася до І –
Стало зверху крапок дві!
Звір, що викликав цей жах –
Звичайнісінький їжак!
Завдяки цьому звіркові
Буква виникла нова
В нашій українській мові!
Позначає звуків два.
А їжак на честь її
Має першу букву Ї.
-Викладіть на табло букву І . Дістаньте із пакетиків дві фішки.
-Щоб назавжди запам ятати, що буква Ї позначає два звука,
Скористайтеся віршиком:
Два очка в букви Ї поглянуть – про звука два вам нагадають.
( Викладають на табло Ї, відкладають )
2) Вправи на читання складів.
- Читання за променевою таблицею
- Читання за круговою таблицею.
- Читання скоромовкою.
- Проспівування з картки.
- Читання зі складової таблиці.
3)Вправи на читання слів.
-Читання слів з таблиці,
-Читання індивідуальних таблиць.
-Читання речень з дошки.
4) Робота з букварем с. 140-141
-Розгляньте розворот букварика.
-Хто зображений багато разів?
-Роздивіться малюнок на с. 140 і зробіть припущення про що буде вірш.
-Послухайте вірш Олега Січкаря « Заяча хата».
-Справдились ваші припущення?
-Де ж була облаштована їжача хата?
-Добру справу зробили зайчата? Чому?
- А цікаво що там у хатці відбувається? ( додатково)
-Розгляньте малюнок до твору В. Сухомлинського «Їжачок і світлячок»
-Зробіть припущення про що він буде?
-Послухаєте мене чи спробуєте самі прочитати і зрозуміти зміст прочитаного? Читаємо ланцюжком.
-Справдились припущення?
-Що ж таке світлячок?
-Для чого він потрібен?
-Хто сказав «як світло стало тепер у нас удома»?
-Що це казка чи оповідання ? Чому?
-Подякуємо букварику.
VІ. Первинне закріплення знань
1) .Фізхвилинка
«Каруселі» кличе у подорож на невеличку екскурсію.
А куди будемо їхати і на чому ви дізнаєтесь, прочитавши свої квитки
( дістають із пакетів квитки, зачитують і шикуються один за одним)
( Я готую ноутбук і презентацію)
На картках :Україна. Київ. Їхати на поїзді.
2) . Перегляд слайдів про Київ - столицю України.
( Перегляд робимо стоячи , обійнявшись)
- Вам сподобалась наша подорож?
- Що найбільше сподобалось?
- А які самі головні слова в цій подорожі? (Україна, Київ )
3). «Побудуй слова»
Україна - Що це таке? - Побудуйте речення зі словом Україна,
Київ -Що це таке? - Побудуйте речення зі словом Київ.
Ці слова пишемо з великої букви.
На наступному уроці ми продовжимо подорож нашою Україною.
VІІ. Підсумок. Гра «Блискавка»
1)Перевіримо, чи зможете швидко прочитати слова з буквою Ї.
2)( Картка зі словом виставляється на 2-3 с)
Гра « Блискавка»
Її, їх, їду, Їхали, їжак. Їжаченя, конвалії, солов .ї, обрії
3)Скільки звуків у букви «Ї»? Хто підкаже? Що вам нагадує про це?
(Два очка)
3) Сигнальні картки. ( Діти сигналізують, яку букву вживаємо у слові)
Край, її, йду, їду, їй, вії, гай, їм.
VІІІ. Рефлексія.
-Що було робити важко?
-Що було робити лінь?
-Що сподобалось найбільше?
-Якими ви себе почуваєте?
-Або : Закінчи фразу : - Хто хоче закінчити фразу?
-«Мені сподобалося….»
-« Мені було важко…»
-«Мені було лінь…»
-« Тепер я хочу…»
- Хто бажає , може у їжачків взяти творче завдання для роботи з батьками.
Розкажіть їм про наш урок і виконайте те, що вас зацікавить.
-Подякуємо Їжачисі та Їжачку за допомогу!
-Покладіть долоньку на голову, погладьте її і подякуйте за добру роботу!
- Молодці! Вдячна вам !
Навчання грамоти (читання)
Тема Вивчення букви «Її» та її звукових значень.
Мета: - вивчити букву «ї», її звукові значення;
- формувати мовну, мовленнєву та загальнонавчальну компетентності;
- розвивати фонетичний слух, диференціацію звука [й]
та звукосполучення [йі] ;
- формувати вміння читати слова з буквою «ї»;
- виховувати культуру спілкування;
- формувати ціннісне ставлення до України як держави, виховувати
гордість та патріотичні почуття.
Обладнання:
- наочність – зображення їжака та їжачихи в українських костюмах, українське
подвір'я, плакат з буквою Її, презентація «Моя Україна», маски для
двох їжаків;
- дидактичний матеріал – таблиці «Звуки», «Букви», «Алфавіт», «Звукове
значення букви « Ї», променева таблиця, кругові таблиці, таблиці для читання,
таблиця з пластиліновими буквами, картка для читання скоромовкою, картки
для «Блискавки»;
- індивідуальні набори – картка-малюнок з буквою «Ї», фішки-звуки, набори
магнітних букв, «очі» букви «Ї», маски звірів, пакети із творчими завданнями
для індивідуальної роботи;
- ТЗН - ноутбук.
Хід уроку:
І. Орг. момент.
Старанність, розум і уважність
сьогодні треба для діток.
Тож, сядьте рівно, приготуйтесь
і розпочнемо наш урок.
- А розпочнемо його вправою на зосередження уваги «Чотири стихії».
( Вчитель називає чотири слова в будь-якому порядку, а діти виконують відповідний рух: «вода» - виставляють руки перед собою;
«земля» - присідають;
«вітер» - піднятими руками імітують вітер;
«сонце» - пінімають руки, розставляючи пальці.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1) Бесіда
- Назвіть загальним словом наступні поняття «земля, сонце, вітер, вода»
(нежива природа).
- Продовжіть ряд (хмари, місяць, зорі, повітря….).
- Згадайте, які тіла належать до живої природи:
(групи – рослини, тварини, люди.)
- Чим вони відрізняються від неживої природи ?
( дихають, народжуються, розвиваються, живляться, відмирають).
- Головні герої сьогоднішнього уроку належать до тварин. Хто це і до якого виду тварин вони належать, вам треба з'ясувати.
- Живуть на поверхні землі, добрі господарі, люблять поїсти,
на зиму запасів не роблять, бо взимку сплять, а наїдають багато жиру…
Мають чотири ноги, маленького хвостика… і можуть жити поряд з людиною… не бояться людей і, навіть, можуть їсти гостинці від людини… люблять молочко … хоч самі за розміром маленькі, але є хижаками – полюбляють мишей, жаб, вужів, різних комах. (Їжак)
- Так, це – їжаки. Запрошуємо їх до себе в гості!
( Виходять Іра та Діма, надягаю їм маски, розігрують сценку)
2) Інсценізація вірша «Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк»
Вчитель: Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк.
-Ти колючий ! Пострижися!
-Ти колюча! Не колися!
-Я колюча?! Хто б казав?!
Нащо ж ти колючу взяв?
Від колючого я чую!
-Я колючій не дивую!
-Не дивуєш!? От дивак!
А іще ж либонь їжак!
- Не дивуєш!? От дивачка!
А іще ж либонь їжачка!
Вчитель: Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк.
3) Бесіда
-Діти, сподобались вам їжаки?
-А їхнє спілкування?
-Щоб ви їм порадили? (Помиритися)
-Як? (Мирилки)
-Мир – миром, пироги з сиром,
-А яким має бути спілкування ? (Мирним, доброзичливим, шанобливим, терпимим, при конфлікті –домовитися).
-Дякуємо вам за роботу! Сідайте.
4) Цілепокладання
-Діти, а хто вже зрозумів, яку букву сьогодні будемо вивчати? (Тема)
- А чи це нам треба? Може й ні?
-Моя мета – познайомити вас із буквою Ї та її звуковими значеннями, навчити читати слова з нею.
-А які ваші завдання? ( Старатися, бути уважними, виконувати різні завдання щоб могли швидко впізнавати букву Ї та швидко і правильно читати слова з нею.)
-Отже, до роботи! І допомагатимуть нам сьогодні – сімейка їжаків.
( Відкриваю дошку з їжаками)
ІІІ. Актуалізація знань та вивчення нового матеріалу.
1)Дослідження
- Знайомлячись зі звуком, ми, зазвичай, визначаємо який він - голосний чи приголосний (тримаю картки)
-Промовте перший звук слова «їжачок» і спробуйте визначити який він -
голосний чи приголосний (промовляють, роблять припущення ),
( виставляю картку)
-Згодні? Давайте поміркуємо чи це дійсно так (промовляють діти і я)
-Що чуємо перед [і]? Приголосний [й] (виставляю ще одну картку)
-Ви таке бачили ? Два звуки разом?
-Ваші міркування!
-Запитаємо у наших гостей. Скажіть, будь ласка, чи може таке бути , щоб 2 звуки зливалися в один?
-Так.
-Отже, буква, яку ми сьогодні вивчатимемо, незвичайна, бо позначає 2 звуки.
-Візьміть в руки фішки і викладіть ними на парті звуки, які чуєте.
( [ = о ] )
- Скільки звуків виклали? (2)
- А буква для їх позначення – одна – Ї. ( Виставляю на дошці букву)
- Викладіть звукову модель слова «їжак». ( слово на дошці із
магнітних літер)
- Скільки звуків? ( 5)
- Порахуйте, скільки букв у цьому слові? (4)
- Чому? ( Бо буква ї позначає 2 звука) (виставляю картку )
2) ВПРАВА « Повтори, не помились!»
Мій – мої гай – гаї
Свій – свої край – краї
Змій – змії сарай – сараї
Мрій – мрії трамвай – трамваї
3) ВПРАВА «Місце [ ї ] в словах»
Їжак, Ївга, гаї, країна, стоїмо, конвалії, їх.
4) ВПРАВА « Вередливий звук [ ї ]»
_жак, _демо, _жа, _жаченя, _дальня.
-Молодці! Відпочинемо!
ІV. Фізхвилинка (надівають маски)
У країні казочок жив веселий їжачок.
Разом з ним усі звірята
Вишикувалися на зарядку.
Похитали головою.
Раз – притупнули ногою.
Руки в гору підняли,
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо.
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз.
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали . (знімають маски)
Вправа на зосередження уваги « Тік - так».
( Вчитель називає слова «тік» і «так» в любому порядку, намагаючись збити дітей з толку, а діти мають нахилити голову то вправо, то вліво, в залежності від домовленості)
V. Формування навичок читання.
1) Знайомство з буквою.
- Молодці, добре попрацювали зі звуками. Давайте познайомимося і з буквою Ї.
( виставляю картку )
- Буква Ї цікава дуже, ( Виконую маніпуляції з пластиліновими буквами)
Казка є про неї, друже,
Буква І гуляла в лісі,
Там зустріла букву Й.
А з кущів щось сіре лізе…
Як злякалась буква Й!
Враз калачиком згорнулась,
На крапчину обернулась,
Притулилася до І –
Стало зверху крапок дві!
Звір, що викликав цей жах –
Звичайнісінький їжак!
Завдяки цьому звіркові
Буква виникла нова
В нашій українській мові!
Позначає звуків два.
А їжак на честь її
Має першу букву Ї.
-Викладіть на табло букву І . Дістаньте із пакетиків дві фішки.
-Щоб назавжди запам ятати, що буква Ї позначає два звука,
Скористайтеся віршиком:
Два очка в букви Ї поглянуть – про звука два вам нагадають.
( Викладають на табло Ї, відкладають )
2) Вправи на читання складів.
- Читання за променевою таблицею
- Читання за круговою таблицею.
- Читання скоромовкою.
- Проспівування з картки.
- Читання зі складової таблиці.
3)Вправи на читання слів.
-Читання слів з таблиці,
-Читання індивідуальних таблиць.
-Читання речень з дошки.
4) Робота з букварем с. 140-141
-Розгляньте розворот букварика.
-Хто зображений багато разів?
-Роздивіться малюнок на с. 140 і зробіть припущення про що буде вірш.
-Послухайте вірш Олега Січкаря « Заяча хата».
-Справдились ваші припущення?
-Де ж була облаштована їжача хата?
-Добру справу зробили зайчата? Чому?
- А цікаво що там у хатці відбувається? ( додатково)
-Розгляньте малюнок до твору В. Сухомлинського «Їжачок і світлячок»
-Зробіть припущення про що він буде?
-Послухаєте мене чи спробуєте самі прочитати і зрозуміти зміст прочитаного? Читаємо ланцюжком.
-Справдились припущення?
-Що ж таке світлячок?
-Для чого він потрібен?
-Хто сказав «як світло стало тепер у нас удома»?
-Що це казка чи оповідання ? Чому?
-Подякуємо букварику.
VІ. Первинне закріплення знань
1) .Фізхвилинка
«Каруселі» кличе у подорож на невеличку екскурсію.
А куди будемо їхати і на чому ви дізнаєтесь, прочитавши свої квитки
( дістають із пакетів квитки, зачитують і шикуються один за одним)
( Я готую ноутбук і презентацію)
На картках :Україна. Київ. Їхати на поїзді.
2) . Перегляд слайдів про Київ - столицю України.
( Перегляд робимо стоячи , обійнявшись)
- Вам сподобалась наша подорож?
- Що найбільше сподобалось?
- А які самі головні слова в цій подорожі? (Україна, Київ )
3). «Побудуй слова»
Україна - Що це таке? - Побудуйте речення зі словом Україна,
Київ -Що це таке? - Побудуйте речення зі словом Київ.
Ці слова пишемо з великої букви.
На наступному уроці ми продовжимо подорож нашою Україною.
VІІ. Підсумок. Гра «Блискавка»
1)Перевіримо, чи зможете швидко прочитати слова з буквою Ї.
2)( Картка зі словом виставляється на 2-3 с)
Гра « Блискавка»
Її, їх, їду, Їхали, їжак. Їжаченя, конвалії, солов .ї, обрії
3)Скільки звуків у букви «Ї»? Хто підкаже? Що вам нагадує про це?
(Два очка)
3) Сигнальні картки. ( Діти сигналізують, яку букву вживаємо у слові)
Край, її, йду, їду, їй, вії, гай, їм.
VІІІ. Рефлексія.
-Що було робити важко?
-Що було робити лінь?
-Що сподобалось найбільше?
-Якими ви себе почуваєте?
-Або : Закінчи фразу : - Хто хоче закінчити фразу?
-«Мені сподобалося….»
-« Мені було важко…»
-«Мені було лінь…»
-« Тепер я хочу…»
- Хто бажає , може у їжачків взяти творче завдання для роботи з батьками.
Розкажіть їм про наш урок і виконайте те, що вас зацікавить.
-Подякуємо Їжачисі та Їжачку за допомогу!
-Покладіть долоньку на голову, погладьте її і подякуйте за добру роботу!
- Молодці! Вдячна вам !
Навчання грамоти (читання)
Тема Вивчення букви «Її» та її звукових значень.
Мета: - вивчити букву «ї», її звукові значення;
- формувати мовну, мовленнєву та загальнонавчальну компетентності;
- розвивати фонетичний слух, диференціацію звука [й]
та звукосполучення [йі] ;
- формувати вміння читати слова з буквою «ї»;
- виховувати культуру спілкування;
- формувати ціннісне ставлення до України як держави, виховувати
гордість та патріотичні почуття.
Обладнання:
- наочність – зображення їжака та їжачихи в українських костюмах, українське
подвір'я, плакат з буквою Її, презентація «Моя Україна», маски для
двох їжаків;
- дидактичний матеріал – таблиці «Звуки», «Букви», «Алфавіт», «Звукове
значення букви « Ї», променева таблиця, кругові таблиці, таблиці для читання,
таблиця з пластиліновими буквами, картка для читання скоромовкою, картки
для «Блискавки»;
- індивідуальні набори – картка-малюнок з буквою «Ї», фішки-звуки, набори
магнітних букв, «очі» букви «Ї», маски звірів, пакети із творчими завданнями
для індивідуальної роботи;
- ТЗН - ноутбук.
Хід уроку:
І. Орг. момент.
Старанність, розум і уважність
сьогодні треба для діток.
Тож, сядьте рівно, приготуйтесь
і розпочнемо наш урок.
- А розпочнемо його вправою на зосередження уваги «Чотири стихії».
( Вчитель називає чотири слова в будь-якому порядку, а діти виконують відповідний рух: «вода» - виставляють руки перед собою;
«земля» - присідають;
«вітер» - піднятими руками імітують вітер;
«сонце» - пінімають руки, розставляючи пальці.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1) Бесіда
- Назвіть загальним словом наступні поняття «земля, сонце, вітер, вода»
(нежива природа).
- Продовжіть ряд (хмари, місяць, зорі, повітря….).
- Згадайте, які тіла належать до живої природи:
(групи – рослини, тварини, люди.)
- Чим вони відрізняються від неживої природи ?
( дихають, народжуються, розвиваються, живляться, відмирають).
- Головні герої сьогоднішнього уроку належать до тварин. Хто це і до якого виду тварин вони належать, вам треба з’ясувати.
- Живуть на поверхні землі, добрі господарі, люблять поїсти,
на зиму запасів не роблять, бо взимку сплять, а наїдають багато жиру…
Мають чотири ноги, маленького хвостика… і можуть жити поряд з людиною… не бояться людей і, навіть, можуть їсти гостинці від людини… люблять молочко … хоч самі за розміром маленькі, але є хижаками – полюбляють мишей, жаб, вужів, різних комах. (Їжак)
- Так, це – їжаки. Запрошуємо їх до себе в гості!
( Виходять Іра та Діма, надягаю їм маски, розігрують сценку)
2) Інсценізація вірша «Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк»
Вчитель: Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк.
Нащо ж ти колючу взяв?
Від колючого я чую!
А іще ж либонь їжак!
- Не дивуєш!? От дивачка!
А іще ж либонь їжачка!
Вчитель: Їжачиха і Їжак не помиряться ніяк.
3) Бесіда
4) Цілепокладання
- А чи це нам треба? Може й ні?
( Відкриваю дошку з їжаками)
ІІІ. Актуалізація знань та вивчення нового матеріалу.
- Знайомлячись зі звуком, ми, зазвичай, визначаємо який він - голосний чи приголосний (тримаю картки)
голосний чи приголосний (промовляють, роблять припущення ),
( виставляю картку)
( [ = о ] )
- Скільки звуків виклали? (2)
- А буква для їх позначення – одна – Ї. ( Виставляю на дошці букву)
- Викладіть звукову модель слова «їжак». ( слово на дошці із
магнітних літер)
- Скільки звуків? ( 5)
- Порахуйте, скільки букв у цьому слові? (4)
- Чому? ( Бо буква ї позначає 2 звука) (виставляю картку )
2) ВПРАВА « Повтори, не помились!»
Мій – мої гай – гаї
Свій – свої край – краї
Змій – змії сарай – сараї
Мрій – мрії трамвай – трамваї
3) ВПРАВА «Місце [ ї ] в словах»
Їжак, Ївга, гаї, країна, стоїмо, конвалії, їх.
4) ВПРАВА « Вередливий звук [ ї ]»
_жак, _демо, _жа, _жаченя, _дальня.
ІV. Фізхвилинка (надівають маски)
У країні казочок жив веселий їжачок.
Разом з ним усі звірята
Вишикувалися на зарядку.
Похитали головою.
Раз – притупнули ногою.
Руки в гору підняли,
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо.
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз.
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали . (знімають маски)
Вправа на зосередження уваги « Тік - так».
( Вчитель називає слова «тік» і «так» в любому порядку, намагаючись збити дітей з толку, а діти мають нахилити голову то вправо, то вліво, в залежності від домовленості)
V. Формування навичок читання.
1) Знайомство з буквою.
- Молодці, добре попрацювали зі звуками. Давайте познайомимося і з буквою Ї.
( виставляю картку )
Казка є про неї, друже,
Буква І гуляла в лісі,
Там зустріла букву Й.
А з кущів щось сіре лізе…
Як злякалась буква Й!
Враз калачиком згорнулась,
На крапчину обернулась,
Притулилася до І –
Стало зверху крапок дві!
Звір, що викликав цей жах –
Звичайнісінький їжак!
Завдяки цьому звіркові
Буква виникла нова
В нашій українській мові!
Позначає звуків два.
А їжак на честь її
Має першу букву Ї.
Скористайтеся віршиком:
Два очка в букви Ї поглянуть – про звука два вам нагадають.
( Викладають на табло Ї, відкладають )
2) Вправи на читання складів.
- Читання за променевою таблицею
- Читання за круговою таблицею.
- Читання скоромовкою.
- Проспівування з картки.
- Читання зі складової таблиці.
4) Робота з букварем с. 140-141
- А цікаво що там у хатці відбувається? ( додатково)
VІ. Первинне закріплення знань
1) .Фізхвилинка
«Каруселі» кличе у подорож на невеличку екскурсію.
А куди будемо їхати і на чому ви дізнаєтесь, прочитавши свої квитки
( дістають із пакетів квитки, зачитують і шикуються один за одним)
( Я готую ноутбук і презентацію)
На картках :Україна. Київ. Їхати на поїзді.
2) . Перегляд слайдів про Київ - столицю України.
( Перегляд робимо стоячи , обійнявшись)
- Вам сподобалась наша подорож?
- Що найбільше сподобалось?
- А які самі головні слова в цій подорожі? (Україна, Київ )
3). «Побудуй слова»
Україна - Що це таке? - Побудуйте речення зі словом Україна,
Київ -Що це таке? - Побудуйте речення зі словом Київ.
Ці слова пишемо з великої букви.
На наступному уроці ми продовжимо подорож нашою Україною.
VІІ. Підсумок. Гра «Блискавка»
Гра « Блискавка»
Її, їх, їду, Їхали, їжак. Їжаченя, конвалії, солов .ї, обрії
(Два очка)
Край, її, йду, їду, їй, вії, гай, їм.
VІІІ. Рефлексія.
- Хто бажає , може у їжачків взяти творче завдання для роботи з батьками.
Розкажіть їм про наш урок і виконайте те, що вас зацікавить.
- Молодці! Вдячна вам !