Тема. Найбільші країни Євразії. Діяльність людей та охорона природи
Мета: ознайомити учнів з найбільшими країнами Євразії, господарською діяльністю людей, раціональним використанням природних ресурсів Євразії, заходами щодо відтворення природи, вчити дітей розкривати причини розвинутої промисловості та сільського господарства материка; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, вміння встановлювати зв’язки господарської діяльності з географічним положенням, природними ресурсами, висловлювати судження і відстоювати його; виховувати бережливе ставлення до природи, раціональне використання природних ресурсів Євразії.
Обладнання: проектор, ноутбук, слайди, карти, атласи, глобус
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вправа «Заверши речення»
Вчитель:
- Вітаю вас з початком уроку природознавства і прошу закінчити речення:
«Щоб користь від уроку була максимальною, ми маємо бути: (уважними, зосередженими, кмітливими, активними)
ІІ. Фенологічні спостереження
Сьогодні день видався …, температура повітря - …, вітер - …, опади -…
Тривалість дня - …
3. День видався …, температура повітря - …, вітер - …, опади -… .
Ми проаналізували погоду протягом чотирьох років і виявили, що
у 2016 році 17 грудня була температура -5 С
у 2017 +4 С
у 2018 +10 С
З кожним роком спостерігається потепління.
Вчитель:
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Графсхема (слайд)
(учень) Ми вивчаємо Євразію. Вже знаємо про її природу, рослинний і тваринний світ. Мабуть сьогодня залишилося дізнатися про найбільші країни Євразії, діяльність людей та охорону природу. І як завжди виконати самостійну роботу.
Вчитель вивішує на стенд тему уроку й мету:
Тему уроку: Найбільші країни Євразії. Діяльність людей та охорона природи
Мета:
І V. Актуалізація опорних знань
(Вчитель)
- Для того щоб актуалізувати матеріал та перейти до вивчення нового, працюємо у різнорівневих групах, які мають свої завдання
І група –
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ
- У яких півкулях розташована Євразія?
- Чи всі океани омивають материк?
(Варіанти відповідей)
- Які гори, рівнини в Азії, Європі?
- Поясніть назву материка
- Знайти найбільші річки. Де беруть початок, куди впадають?
(Варіанти відповідей)
В Азії є гори – Гімалаї, г. Джомолунгма (Еверест) 8850м
Тибет, Тянь-Шань, Кавказ
Західно – Сибірська рівнина
У Європі гори – Урал, Карпати, Альпи
Східно – Європейська рівнина
(Євразія складається з двох частин світу: Європа в перекладі «захід»,
Азія «схід»)
ІІ група
(Варіанти відповідей)
В Євразії є всі корисні копалини.
Паливні: кам’яне вугілля – схід, захід, Донбас
Нафта, газ – Каспійське море, Західно-Сибірська рівнина, Карпати
Рудні копалини (наприклад – залізна) – Альпи, Донбас
Нерудні копалини - золото, алмази - Західно-Сибірська рівнина
ІІІ група
(Варіанти відповідей)
У холодній смузі зима довга, дуже холодна.
Взимку -40С, влітку близько 0С, то рослинний і тваринний світ бідний.
Зима від 0С до +6С, літо від +10С до +18С.
Тут вже багатий і різноманітний рослинний і тваринний світ.
ІV – VІ групи отримують випереджувальні завдання
– За допомогою атласу, глобусу та тексту підручника взнати:
- Від чого залежить господарська діяльність людей?
- Який вплив людини на природу?
2. Перевірка вивченого матеріалу
Вправа «так», «ні»
Вчитель:
«ні» - сідаєте
(учитель) – Євразія – найбільший материк Землі (встали)
- Річки беруть початок з океанів і закінчуються в горах (сідають)
- Материк розташований у всіх теплових смугах (встали)
- Євразія багата тільки золотом та алмазами (сідають)
V. Ознайомлення, осмислення й закріплення навчального матеріалу
1. Пояснення навчального матеріалу
Вчитель:
- Пригадавши вивчене ми можемо розглянути тему нашого уроку.
- Запрошую групи, які виконували випереджувальні завдання
(Варіанти відповідей учнів)
Вчитель:
- Від чого залежить господарська діяльність людей?
(Учень) Господарська діяльність людини залежить від природних умов, які існують на території, де вона живе. На господарську діяльність людини впливають погодні умови, наявність корисних копалин, водойм, ґрунтів, лісів. Людина змушена пристосовуватися до природних умов і врахувати їх під час ведення господарської діяльності.
Вчитель:
- Які природні умови, багатства на материку Євразія?
(Учень) Природні умови на материку Євразія надзвичайно різноманітні. Тому тут займаються різними видами господарської діяльності. Виплавляють метали, з яких будують станки, автомобілі, трактори, комбайни, літаки, кораблі. На фабриках і заводах виробляють пластмаси, мінеральні добрива, тканини, комп’ютери, побутову техніку, ліки, шиють одяг і взуття.
(Учень) На рівнинах Євразії, вкритих родючими ґрунтами, люди займаються сільським господарством. Тут вирощують пшеницю, ячмінь, жито, овес, рис, соняшник, цукровий буряк, картоплю, овочі, фрукти. Населення займається розведенням свиней, корів, овець, свійських птахів.
(Учень) Продукцію сільського господарства переробляють на молокозаводах, м’ясокомбінатах, кондитерських фабриках, цукрових заводах, хлібопекарських підприємствах.
(Учень) Дійсно в Євразії добре розвинуто промисловість та сільське господарство, тому що для розвитку економіки будь-якої країни важливі три основних фактори:
- головний – люди;
- засоби виробництва (знаряддя праці сільського господарства, транспорту, будівництва, технології тощо);
- природні ресурси.
Вчитель:
- Який вплив людини на природу?
(Учень) Позначився негативний вплив людини на природу: знижується родючість ґрунтів, міліють річки, зменшується площа лісів, зникають деякі рослини й тварини, забруднено довкілля. Щоб зберегти природу в Євразії створено чимало природоохоронних територій.
(Учень) Навіть проходять світові конференції щодо екологічних проблем, на яких йде мова про зміни клімату й природоохоронні заходи.
Вчитель:
Китай
У Євразії найбільшою за кількістю населення є Китай. Столиця Китаю — Пекін.
На території цієї країни живе дуже багато людей. Швидкі темпи індустріалізації і будівельний бум поставили Китай на перше місце серед країн, що виробляють найбільше парникових газів. То бажано закрити шкідливі підприємства, використовувати електричні двигуни, очисні споруди.
Росія
Найбільшою за площею країною Євразії є Росія. Столиця Росії — Москва.
Особливо тривожить доля Сибірських лісів, що відіграють найважливішу роль в очищенні атмосфери Землі. Основними заходами захисту лісів є: зменшити вирубування, збирати макулатури; висаджувати нового лісу на місці вирубаного; усю деревину без відходів переробляти у продукцію.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
- Ми отримали багато інформації, то запрошую до активного відпочинку - фізкультхвилинка «Ялинка»
Вчитель:
Україна
У європейській частині Євразії найбільшою за площею є наша Україна. Столиця - Київ
Важливим компонентом природи України є степи. В нашій державі вони майже на 100 % розорані (крім заповідників).
Колись високопродуктивні, багаті гумусом степові чорноземні грунти України в наш час значно виснажені через господарювання, випасання худоби, неправильну меліорацію, перехімізацію.
Але заповідники - це ландшафти, де зберігаються, охороняються й вивчаються всі компоненти екосистеми: повітря, грунти, гірські породи, природні води, рослинний і тваринний світ, пам'ятки природи та культури. В Україні створено 12 державних заповідників - у тому числі два біосферних міжнародного значення - Асканія Нова та Чорноморський
Німеччина
У Європі країною з найбільшою кількістю населення є Німеччина, столиця якої — місто Берлін.
Недавно Німеччина була однією із найзабрудненіших країн світу. Рейн називали "стічною канавою Європи", а кислотні дощі зробили хворими близько 40% лісів країни, більше 70% енергії тут вироблялося з бурого вугілля - найбруднішого виду палива.
Але згодом багато чого змінилося на краще. Під тиском "зелених" були побудовані сонячні, вітряні електростанції, заводи по переробці сміття, очищені водойми. На охорону навколишнього середовища витрачаються величезні кошти
Республіка Білорусь
Столиця – місто Мінськ
Найбільш серйозною екологічною проблемою країни залишається радіоактивне забруднення-в результаті чорнобильської катастрофи У країні розроблені Державні програми з ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС, ряд законів і постанов уряду. Їх виконання покращує радіаційний фон атмосферного повітря в більшості населених пунктів республіки.
З метою збереження природи створено чимало природоохоронних територій. У національному парку «Біловезька пуща» в Білорусі під охороною перебувають незаймані ліси, у яких живуть зубри.
Вчитель:
- Які природоохоронні заходи ви знаєте? Запишіть їх на папірцях й помістіть на дошці.
Поступово на дошці вивішуються природоохоронні заходи:
І група (ліси)
(Варіанти відповідей)
Висаджувати дерева, збирати макулатуру
ІІ група (повітря)
(Варіанти відповідей)
Електричні двигуни, сонячні, вітряні електростанції, очисні споруди
ІІІ група (промисловість)
(Варіанти відповідей)
Безвідходна промисловість
Закриття шкідливих підприємств,
будувати заводи по переробці сміття,
не допускати екологічні катастрофи
ІV група (тварини, рослини)
Створювати заповідники, заказники,парки
V група (водойми)
(Варіанти відповідей)
очищення водойм, очисні споруди
Самостійна (тестова) робота
Вчитель:
А)Східній та Північній півкулях; Б) Західній півкулі; В) Південній півкулі; Г) Західній ті Південній півкулях |
А)двох частин світу Європи й Азії Б) двох материків Європи й Азії В) з помірної смуги; Г) з пустель |
А) Карпати, Альпи, Урал Б) Карпати, Гималаї В) Гималаї, Кавказ, Тянь – Шань Г) Тянь – Шань, Кримські гори |
2.У Європі розташовані гори: А) Гималаї, Кавказ, Тянь – Шань Б) Тянь – Шань, Кримські гори В) Карпати, Альпи, Урал Г) Гималаї, Карпати |
А) настрій, природні умови; Б)погода, природа, корисні копалини; В) сила, корисні копалини; |
3.Для господарства країни потрібні А) люди, погода; Б) люди, природні ресурси, техніка В) настрій, природні умови |
А) на півдні материка вздовж Індійського океану; Б) на півночі материка вздовж Північного Льодовитого океану; В) вздовж екватора |
4. У Євразії жарка смуга простягається: А) на півночі материка вздовж Північного Льодовитого океану; Б) на півдні материка вздовж Індійського океану; В) вздовж екватора |
А) помірній смузі; Б) холодній смузі; В) жаркій смузі |
5. Тропічні ліси знаходяться у: А) жаркій смузі; Б) холодній смузі; В) помірній смузі |
А) помірній смузі; Б) холодній смузі; В) жаркій смузі |
6.У якій смузі живуть песець, білі ведмеді, лемінги, тюлені? А) помірній смузі; Б) жаркій смузі; В) холодній смузі жаркій смузі |
А) залізна руда; Б) нафта, газ; В) кам’яне вугілля; Г) всі корисні копалини світу |
7.У Євразії є: А) кам’яне вугілля; Б) залізна руда; В) нафта, газ; Г) всі корисні копалини світу |
А) Німеччина; Б) Україна; В) Китай; Г) Росія |
8. Яка країна Євразії найбільша за кількістю населення? А) Німеччина; Б) Україна; В) Росія; Г) Китай |
А) Україна; Б) Росія; В) Німеччина; Г) Китай |
9. у Європі найбільша країна за площею – це: А) Німеччина; Б) Росія; В) Україна; Г) Китай |
10. Найвищі гори світу: А) Карпати; Б) Кавказ; В) Гималаї; Г) Кримські
|
А) Свитязь; Б) Сиваш; В) Каспійське море; Г) Аральське море |
А) як можна більше використовувати природних ресурсів: Б) як можна більше використовувати води; В) використовувати електричні двигуни, очисні споруди, переробляти відходи. |
11. Щоб зберегти природу, учням слід: А) як можна більше купувати зошитів, олівців, лінійок; Б) як можна більше використовувати води; В) збирати макулатуру, висаджувати рослини, не кидати сміття |
А) будувати атомні електростанції; Б) не забруднювати річки, використовувати сонячні електростанції, насаджувати дерева; В) спалювати листя. |
12. Щоб зберегти природу, треба А) будувати теплові електростанції; Б)використовувати вітряні електростанції, створювати заповідники, парки; В) спалювати пластмасові пляшки |
Взаємоперевірка (слайд з відповідями)
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Прочитати у підручнику ст. 72-74, відповісти на запитання
* Пригадавши матеріал уроку намалюйте екоплакат або складіть пам’ятку збереження природи