Конспект уроку української літератури в 11 класі з використанням інноваційних технологій
Автор: учитель української мови й літератури
Миколаївського ліцею № 8
Миколаївської міської ради
Миколаївської області
Борисовець Оксана Вікторівна
Тема: О.П.Довженко. «Зачарована Десна». Автобіографічний характер твору. Джерела становлення особистості письменника та його таланту. Поетичне відображення духовного багатства трудівників. Філософське осмислення краси людини і краси природи
Мета: опрацювати зміст автобіографічного твору О.П.Довженка «Зачарована Десна», розкрити моральне багатство трудівників села, осмислити красу людини і природи у творі. Розвивати навички ідейно-художнього аналізу епічного твору, познайомитись з іншими жанрами кінодраматургії (кіноепопея, кінопоема), опрацювати поняття кіносценарій. Прищеплювати любов до України та її природи
Обладнання: портрет О.П.Довженка, епіграф
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності:
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
Хлопчик, зачарований Десною,
Виріс, щоб усіх нас чарувать.
Щоб усе, що в душі, в серці,
в мислі
Визріло з дитячих давніх літ,
Повернуть народові, як пісню,
Як надії слово, мрії зліт.
Петро Дорошко
ІІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
Вступне слово вчителя, залучення учнів до діалогу
А от для мене:
Країна дитинства – країна казкова,
І часто дорослих вона вабить знову,
І часто дорослі літають у мріях,
Вернутись в дитинство живе в них надія…
Для Олександра Петровича дитячі роки теж навічно закарбувалися у пам’яті, і слова Петра Дорошка, які є епіграфом нашого уроку, є яскравим підтвердженням цього.
Крім кіноповісті існують ще два жанри кінодраматургії – кіноепопея, кінопоема. Запишіть ці поняття до словника.
Кіноепопея – кінофільм, що розповідає про великі історичні події та відзначається широтою, багатоплановістю картин суспільного життя.
Кінопоема – кінофільм ліричного, поетичного змісту; кінематографічний жанр, що об’єднує такі фільми.
Кіносценарій – літературний твір, на ґрунті якого створюється кінофільм.
ІІІ. Робота над аналізом кіноповісті О.П.Довженка «Зачарована Десна»:
Вступне слово вчителя з елементами бесіди з учнями та індивідуальної роботи.
За побудовою і формою «Зачарована Десна», яка була написана у березні 1956 року і надрукована в журналі «Дніпро», має класичні ознаки прозового художнього твору і читається як ліричне полотно з цілком самостійним художнім значенням. Твір відзначається філософською заглибленістю, романтичною окриленістю і масштабністю.
1. Хто із сім’ї Довженків найбільше любив саджати що-небудь у землю, «щоб проізростало»? (мама)
2. Чий це портрет: «Він був високий і худий, і чоло в нього було високе, а хвилясте довге волосся сиве, а борода біла…» (дід Семен)
3. Кого мати вважала чорнокнижником? (діда)
4. Хто любив прокльони? (прабаба Марусина)
5. Як звали прадіда Сашка? (Тарас)
6. Продовжіть фразу: «Сучасне завжди на дорозі…» (з минулого в майбутнє)
7. Що зосталось нетлінним у стомленій уяві Сашка? (Десна)
8. Що називав Довженко «далека красо моя!» (Десну)
9. Хто сказав, що Сашко «не развитый!» (учитель)
10. Хто розповідав Сашкові про Десну, про луки, про трави, про таємничі озера? (прадід Тарас).
Коментар учителя.
Усім героям кіноповісті притаманна гармонійна єдність фізичної і духовної краси. Їхню красу О.Довженко бачить у працелюбності. Для малого Сашка найрідніші люди – святі. Він навіть сприймає їх як образи святих. отже, «Зачарована Десна» – це високо поетичний твір про джерела, з яких починається митець, - оточення, рідну природу, уяву, фантазію, волю маленької людини.
Оспівуючи святу ріку своїх дитячих незабутніх літ і мрій, дякуючи їй за найбагатші дарунки на все життя, письменник з радістю говорить про те, що він мав щастя народитись і жити над чарівною Десною, пити її м’яку воду і слухати перекази про давнину, лічити в її сивій воді зорі з перекинутого неба.
ІV. Підсумки уроку. Закріплення вивченого.
Слово вчителя.
Для О. Довженка, як і для багатьох художників, емоційні враження дитинства мали в собі силу неперехідну; вони були невичерпні у своїй здатності живити й наснажувати, щораз виступати збудниками творчої енергії, і чи не найкращим цьому свідченням є «Зачарована Десна», написана Довженком уже на схилі віку, коли досвід художника і його філософські роздуми над життям сягали найдальших обріїв.
Питання для закріплення.
Виставлення оцінок, оголошення д/з.
V. Домашнє завдання. Написати есе «Що означає бачити зорі в буденних калюжах на життєвих шляхах?».