Конспект уроку
із зарубіжної літератури на тему:
«Еволюція образу головного героя казки О.Уайльда «Хлопчик-Зірка». Основний конфлікт казки. Символічний зміст назви»
Підготувала вчитель зарубіжної літератури
Горобець Алла Миколаївна
Тема. Еволюція образу головного героя казки О.Уайльда «Хлопчик-Зірка». Основний конфлікт казки. Символічний зміст назви
Мета:
навчальна:формувати вміння учнів характеризувати казкових персонажів; переказувати окремі фрагменти казки; сприяти усвідомленню символічного змісту казки.
розвивальна: розвивати навички аналізу літературної казки, характеристики образів, уміння розв’язувати проблемні питання, висловлювати свої думки та враження, розвивати образне та логічне мислення, творчу уяву школярів;
виховна: виховувати любов і повагу до рідних та близьких, до всього живого в цілому.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація, епіграф до уроку, роздатковий матеріал.
Тип уроку: інтегрований
Змістові лінії літератрурної освіти:
Хід уроку
Епіграф уроку:
Серце матері – глибока прірва,
На дні якої ви завжди знайдете прощення.
Оноре де Бальзак
І.Організаційний момент
У ч и т е л ь
У – усміхненими;
С – сміливими;
П – прогресивними;
І – ініціативними;
Х - хоробрими.
Іншими словами, я бажаю вам УСПІХУ! Які ж складові успіху? ( Діти висувають пропозиції: « співпраця», « увага»,» самоконтроль». Вчитель підводить учнів до розуміння того, що ці рецепти можна використати на уроці для досягнення успіху)
Учитель.
Скажіть, будь ласка, з яким настроєм ви завітали сьогодні на урок ? Оберіть свій настрій на шкалі настрою( діти обирають свій настрій)
Я вам бажаю покращити свій настрій, отримати задоволення і з великим багажем знань повернутися до своїх уроків
ІІ.Актуалізація опорних знань
Учитель. Давайте згадаємо зміст казки О.Уайльда «Хлопчик-Зірка».
І.Літературна гра «Вірю – не вірю» (Слайд 3)
Умови цієї гри: якщо віриш – плескаєте в долоні, якщо не вірите – не плещети.
1.Лісоруби знайшли у лісі горщик із золотом.(-)
2.Хлопчик-Зірка сам завітав до оселі Дроворуба.( -)
3.Хлопчик-Зірка ображав усіх, кого зустрічав на своєму шляху. (+ )
4.Хлопчик-Зірка з великою радістю вперше зустрівся із своєю рідною матір’ю. (- )
5.Чаклун давав Хлопчику-Зірці смачні млинці. (-)
6.Прокажений виявився батьком Хлопчика-Зірки. ( + )
7.Коли хлопець проходив через міську браму, варта шанобливо вклонялась йому. (+)
8.До Хлопчика-Зірки ніколи не повернулась краса. (-)
9.Хлопчик-Зірка став королем і керував справедливо і милосердно. (+)
10.Про сім’ю Дроворуба молодий король зовсім забув.(-)
ІІ. Літературна гра-загадка «Впізнай героя за його реплікою про інших»
(Слайд 4)
1.«Хіба в будинку, де панує черстве серце, немає холодного вітру.» (Лісоруб)
2.«Кожна комаха рідна тобі, не шкодь їй. Дикі птахи мають свободу. Не лови їх заради власного задоволення. Бог створив сліпцями черв’яка й крота, і кожен з них має своє призначення.» (Священик)
3.«Ти, дійсно, безсердечний і не знаєш жалю. Яке зло зробила тобі ця жінка, що ти так до неї ставишся.» (Дроворуб)
4.«Ти такий гидкий, як жаба, і бридкий, як гадюка. Забирайся звідси, бо ми не стерпимо, якщо ти не будеш гратися з нами. (Товариші)
5.«Це твій батько, якому ти допомагав.» (Королева)
Учитель. Я задоволена вашими відповідями. Дякую вам. Бачу, вам справді сподобалась казка.
ІІІ.«Чарівна скринька». (Слайд 5)
Учитель. Пропуском до наступного етапу уроку у нас буде « Чарівна скринька». Покладіть до скриньки ті речі, які згадуються у казці і поясніть, де саме.
ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку
Учитель. Отже, ми сьогодні продовжуємо працювати над чудовою казкою О.Уальда «Хлопчик-Зірка». Тему нашого уроку дізнаєтесь, розгадавши кросворд.
Пропоную Вам продовжити нашу роботу розгадуванням кросворда
(Слайд 6,7 )
|
1 |
|
|
|
|
|
||||
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|||
6 |
|
|
|
|
|
|||||
7 |
|
|
|
|
||||||
|
8 |
|
|
|
||||||
Відповідь. 1 – егоїст, 2 – свяшеник, 3 – золотий, 4 – колодязь, 5 – гадюка, 6 – заєць, 7 – матір, 8 – одяг.
Ключове слово: еволюція
Учитель. (Слайд 8) Отже, тема нашого уроку «Еволюція образу головного героя казки О.Уайльда «Хлопчик-Зірка». Основний конфлікт казки. Символічний зміст назви». Ми простежимо з вами за еволюцією головного героя.
Завдання: з поданого слова протягом 1 хвилини утворити якомога більше нових слів»(10 слів – 3 бали, 5 – 2 бали, 2 – 1 бал).
(лев, воля, Оля, олія, віл, ліве, Юля, Юлія, Еол, Іво, Іо…)
Словникова робота. (Слайд 9)
Еволюція – процес зміни з плином часу в спадкових характеристиках, або поведінці популяції живих організмів; розвиток, процес постійних змін кого-небудь або чого-небудь.
Еволюція – це зміни, які сталися з головним героєм.
ІY. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу
1. Учитель.
Якось двоє бідних Дроворубів верталися додому, пробираючись крізь великий сосновий ліс. Була зимова ніч, стояв пекучий мороз. Сніг товстою ковдрою покривав землю і гілля дерев: тоненьке галуззя тріщало від морозу обабіч дороги, якою йшли Дроворуби. Земля виходить заміж і одягла весільну сукню. Гірський водоспад нерухомо застиг у повітрі, бо Цариця-крига поцілувала його. І ось в той час трапилася дивна річ. З небес упала дуже яскрава й красива зірка. Вона зісковзнула з неба і опустилася за верби. Дроворуби кинулися шукати горщик золота, але в золотому полотні, розшитому зірками, спала маленька дитина. Це був Хлопчик-Зірка. (На фоні презентації зими)
2. Асоціативний кущ (Слайд 10,11)
Працюємо із сусідом за партою та напишіть на промінцях зірок ці асоціації.
Наприклад : небесне тіло,…
Зірка – це за словником велетенське, розжарене, самосвітне небесне тіло
3.«Мозковий штурм»
1.Як ви гадаєте, чому Хлопчик-Зірка народився саме взимку?
2.Хлопчик-Зірка виховувався в сім’ї Дроворуба, але дітей Дроворуба та дітей односельців він зневажав. Чому?
3.Знайдіть в підручнику і зачитайте його портрет.
4.Які риси характеру притаманні цьому хлопчику?
5.Чому автор порівнює Хлопчика-Зірку з квітами? Що вони означають?
Фіалка – символ скорботи і печалі.
Червона квітка – краса.
Нарцис – самозакоханість, егоїзм.
6.Чому ж О.Уайльд двічі порівнює Хлопчика-Зірку з нарцисом.
Пропоную вам прочитати легенду про Нарциса. (на екрані) (Слайд 12)
Легенда про Нарцис
У далекі, далекі часи, у балтійського бога Кеффіса народився син Нарцис. Нарцис славився своєю красою, якою не володів будь-який інший юнак. Але Нарцису було заборонено бачити своє відображення, інакше юнакові судилося померти. Одного разу німфа Ехо побачила і одразу покохала Нарциса. Але юнак не звертав на Ехо ніякої уваги. Від нерозділеного кохання німфа померла і прокляла Нарциса: «Хай не відповість Нарцису взаємністю той, кого він полюбить». Так, повертаючись з полювання Нарцис, втомлений і змучений спрагою він вирішив зупинитися і випити води з чистого і спокійного ставка. Нахилившись до джерела, Нарцис вперше в житті побачив своє відображення і закохався сам у себе. І незабаром зачах від любові. На місці, де помер прекрасний юнак, виросла прекрасна квітка нарцис.
4. Робота в парах (Слайд 13)
За текстом на ст.. 97 , знайдіть, як спілкувався Хлопчик – Зірка із
Охарактеризуйте його поведінку.
5.Бесіда
1.Переконуємось, що Хлопчик-Зірка мав зовнішню красу. Чи можемо ми стверджувати, що він мав і внутрішню красу. З чого ми судимо? Чи відповідають його зовнішні якості моральним?
2.Чи принесла краса йому щастя?
3.Який найбільший гріх зробив Хлопчик-Зірка?
Перегляд відеофрагменту. (Зустріч з матір’ю)
4.Чому Хлопчик-Зірка втратив свою красу?
5.Які риси характеру підтверджує даний епізод? (жорстокість, безсердечність)
5. Складання сенкану (Слайд 14)
Хлопчик-Зірка
Самозакоханий, гарний
Командує, знищує, зневажає
Має «затверділе» серце
Егоїст
Яке рішення приймає хлопчик?
6. Слово вчителя.
Три роки мандрував Хлопчик-Зірка світом, але нічого не чув про жебрачку. Йому часто здавалось, що бачить її на дорозі перед собою. Тоді він кликав і біг за нею, доки гострим камінням не поранив ноги. Він не міг наздогнати її, але ті, хто жив неподалік від того місця, де хлопчик її бачив, заперечували, що коли-небудь бачили когось схожого на неї, і сміялися з його горя. (На фоні фрагменту).
7.Бесіда
1.Чому і Кріт, і Коноплянка, і Білочка відмовилися допомогти Хлопчику-Зірці? Невже вони теж мають «черстве» серце?
2.Що вперше в своєму житті робить Хлопчик-Зірка? (Просить вибачення у божих створінь).
8.На дошці створюється ланцюжок добрих вчинків головного героя.
(Слайд 15)
*Просить вибачення у тварин
*рятує зайця з мисливської пастки
*віддає три золоті монети прокаженому
* просить прощення в жебрачки
*обнімає коліна прокаженого
*знаходить своїх батьків
*посилає подарунки Дроворубові та його дружині
9.Бесіда
1.Чи змінюєься наш герой?
2.Які нові риси характеру притаманні Хлопчику-Зірці?
(Чуйний, співчутливий, справедливий, милосердний, вдячний, добрий).
3.Скажіть, будь ласка, чи заслуговує наш персонаж на прощення?
Зачитайте сцену зустрічі з батьками.
4.Подумайте і скажіть, який основний конфлікт казки?
Мабуть, лише в казці ми можемо побачити, як герой миттєво із жорстокого, потворного перетворюється на красивого, доброго і справедливого. На жаль, у житті таке трапляється досить рідко. Тому я вас закликаю творити лише добро, задумуватись над наслідками своїх вчинків
Хлопчик-Зірка
Співчутливий, вдячний
Допомагає, співчуває, шанує
Керує справедливо й милосердно державою
Володар
11.Складемо паспорт-характеристику Хлопчика-Зірки (Слайд 17)
Ім’я |
Хлопчик-Зірка |
Вік |
10 років |
Зовнішність |
Гарний, потворний, гарний |
Сім’я |
Прийомна –Дроворуба, рідна –Короля |
Основні риси характеру |
Жорстокий, егоїстичний; Добрий, милосердний. |
Основні пригоди |
Пошук матері, випробування Чаклуна |
12.Проблемне питання
Чому казка має таку назву?
V. Підведення підсумків уроку
«Ти мені – я тобі». (задають один одному запитання)
VІ. Рефлексія
З’ясування настрою дітей за допомогою смайликів.
VІІ. Домашнє завдання. (Слайд 18 )
Написати твір – роздум « Що таке справжня краса?»
Конспект уроку
із зарубіжної літератури на тему:
«Еволюція образу головного героя казки О.Уайльда «Хлопчик-Зірка». Основний конфлікт казки. Символічний зміст назви»
Підготувала вчитель зарубіжної літератури
Горобець Алла Миколаївна