Тема : Одиниці вимірювання часу (година, хвилина, секунда). Визначення часу за годинником. Задачі на час. Задачі на збільшення або зменшення числа в кілька разів, які розв’язуються двома діями.
Мета : ознайомити учнів зі співвідношенням між одиницями часу, вчити визначати час за годинником, формувати вміння і навички обчислень з використанням таблиці множення; вдосконалювати навички розв’язування задач, що містять дворазове збільшення ( зменшення) числа у декілька разів; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати вміння цінувати час.
Обладнання: плакат назви стежинок, казковий герой Дідусь - Лісовичок,
картки, макет годинника, корони хвилинок, презентація
Хід уроку
I.Організаційний момент
Привітання
Всі сідайте тихо , діти,
Домовляйтесь не шуміти,
Руки гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб нам не було мороки –
Всі готові до уроку?
Тож гаразд,часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
2. Психологічне налаштування:
Вчитель: Діти:
Очі дивляться …та все бачать.
Вуха слухають …та все чують.
Голова … думає.
– Яким буде наш урок? ( Найцікавішим, найгарнішим)
- Які у мене діти? ( Найгарніші, найрозумніші, наймудріші)
- А працювати будемо під девізом:
Учитель Учні
Рахуємо – швидко
Пишемо – красиво
Мислимо – логічно
Відповідаємо - правильно
- Діти , у нас незвичайний урок . Мийдемо сьогодні на гостини до Дідуся - Лісовичка. Український наш народ гостинний. Стареньких треба відвідувати, проявляти повагу і шанувати. Ми будемо мандрувати по стежинах. Але на гостини з пустими руками не ходять, то будемо дарувати листочки. Так як вже весна наступає.
II. Актуалізація опорних знань
1. Усний рахунок
Перша наша стежина «Усний рахунок»
а ) Віршовані задачі на закріплення таблиці числа 6
Прийшли до крамниці 4 жуки,
Купили на ніжки собі чобітки.
Ніжок по 6, як відомо, в жуків.
Скільки потрібно всього чобітків? (6 ∙4=24)
Біля липи бджіл багато,
Мед збирають волохаті.
6 джмелів між них кружляють,
Теж медок вони шукають.
Менше їх, ніж бджіл, в 3 рази.
Порахуйте бджіл відразу. (6 ∙ 3=18)
Кіт Мусій купив сосиски
І розклав по 6 у миски.
Скільки всіх було сосисок,
Якщо 9 повних мисок? (6 ∙ 9=54)
Йшла до зайця в гості лиска,
Несла п’ять пучків морквиці.
В кожному пучечку шість.
Як усі порахувати? (6 ∙ 5=30)
Б) Гра «Хлопчики-дівчатка».
Приклади записані на картках. Якщо показую картку, написану червоним кольором, хором відповідають дівчата. Якщо написана синім, то відповідають хлопці.
24 : 4=6 3 х 9=27
5 х 7=35 5 х 6=30
20 : 5=4 36 : 4=9
2 х 6=12 18 : 2=9
4*3=12 21:3=7
Молодці! Правильно порахували і можна відправлятися далі.
Урок продовжимо без зупинки
з каліграфічної хвилинки.
Друга стежина « Стежинка –Каліграфинка »
- Яке число сьогодні ?
( Характеристика числа 1)
Ось один чи одиниця
Довга і пряма, як спиця.
Одиничка – цифра рівна
І до стовпчика подібна.
Всі рахунки, всі таблички
Починають з одинички.
Прописали каліграфічно один , числа першого десятка
На полях біля каліграфічної хвилинки намалювали листочок, бо з порожніми руками на гостини не ідемо.
Наступна стежина «Математичний диктант»
1) Математичний диктант.
Записати:
- Поміняйтесь зошитами, перевірте.
Зробив сам –- допоможи товаришу.
На полях біля математичного диктанту намалювали листочок.
2) Мозковий штурм.
Знання допоможе перевірити ,які ви отримали, а хто відгадайте натупну загадку
Вона руденька, ще й хитренька,
Не велика й не маленька.
Вона – вовчику сестричка,
А зовуть її ... (лисичка.)
- Що називається множенням?
- Що показує перший множник, другий множник?
- Як називаються числа при додаванні, множенні, діленні?
- Що називається відрізком, квадратом,прямокутником , прямим кутом, периметром ?
3. Робота на картках (листках). Самостійна робота (2 учні – на партах).
а) Розв’язування прикладів ( ПОКИ ЙДЕ МОЗКОВИЙ ШТУРМ)
30+ 6 * 4 6*9 - 15
45- 15:5+17 34- 3*9+23
Б) задача
Маса теляти 45 кг, а індички - у 5 разів менша. Яка маса теляти і індички разом?
III. Повідомлення теми і мети уроку
• Ніг не маю, а ходжу, рота не маю, а скажу:
Коли тобі спати,
А коли вставати. (Годинник)
• Хто біжить без ніг? (Час)
• Нас сім братів, літами всі рівні, а іменем різні. (Дні тижні)
• Дванадцять братів один за одним ходять, один одного не обходять. (Місяці року)
— Сьогодні на уроці ми працюватимемо з одиницями часу, навчимося визначати час за годинником. Будемо розв’язувати задачі на дворазове збільшення
( зменшення числа у кілька разів)
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Підготовча робота
1) Робота над загадками.
• Росте дуб, у нього 12 гілок, на кожній гілці 4 гнізда, в кожному гнізді 7 пташенят. Що це таке? ( Рік, пори року, тиждень)
• Не їсть і не п’є, а ходить і б’є. Що це таке? ( годинник)
2) Фронтальне опитування.
— Які одиниці часу ви вже знаєте?
— Скільки місяців у році?
— Скільки днів у році?
— Які весняні місяці ви знаєте?
2. Ми на четвертій стежині «Галявині пояснень»
Пояснення нового матеріалу
— Ранок, день, вечір і ніч складають добу.
Час визначають за годинником. За 1 добу годинникова стрілка робить два повні оберти. Хвилинна стрілка робить повний оберт за 1 годину, а секундна — за 1 хвилину.
1 доба = 24 години; 1 година = 60 хвилин; 1 хвилина = 60 секунд
— Які види годинників вам відомі? (Механічні, електронні, електричні, піскові, сонячні, маятникові, водяні, атомні)
3. 3 Первинне закріплення вивченого матеріалу. Практична робота. Визначення часу за годинником ст..111 №732
17 год;14год 20 хв;16год35хв;
17год10хв;14год30хв;16год45хв.
4. Бесіда «Цінуй кожну хвилинку»
Діти, прочитайте прислів’я про час.
• Час — не кінь: не підженеш та й не зупиниш.
• Час за гроші не купиш.
• Час минає, а не вертає.
— Як ви вважаєте, хвилинка — мало це чи багато?
— Послухаймо розповіді хвилинок.
1-ша хвилинка (у залізничній формі). Я прийшла до вас із залізниці. Ми лічимо не тільки хвилинки, а й секунди. Утратимо одну — аварія може статися. Вантажі, на які чекають у різних куточках країни, запізняться, а ми ж з усіма хвилинками пов’язані. Приміром, шахтарі за дві хвилини цілий поїзд вугілля видають на-гора! і я не можу гаяти часу — даю їм «зелену» путь.
2-г а хвилинка. а я прийшла до вас із взуттєвої фабрики. За хвилину в нашій країні випускається приблизно 1280 пар взуття.
3-т я хвилинка. Ух... Ну й спека ж у нас біля мартена! За одну хвилину сталевари дають країні 220 тонн металу.
4-т а хвилинка (з книжкою в руках). Кожної секунди виходить з друку 45 книжок, з них 7-8 — для дітей.
5-та хвилинка (з годинникового заводу). Щохвилини з’являється сімдесят годинників. Усі вони — маленькі наручні, великі стінні, голосні будильники — добре знають ціну часу. Адже хвилина і навіть секунда вирішують успіх бою, складної операції, встановлення нового спортивного рекорду, припинення пожежі...
Сподіваюся, діти, тепер ви вже знаєте ціну хвилин і будете завжди берегти час.
П’ята стежина «Балка обчислень»
5.Приклади 734 ст.111
Обчислити значення виразів, виписати тільки ті, в яких останньою дією є дія віднімання. ( Коли обчисли, на полях в зошиті намалювали листочок)
Шоста стежина « Стежинка -Відпочинку»
Потрудились ви не марно,
Що ж прийшла пора
Всім нам відпочити треба гарно.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Скільки раз ногою тупнемо (24:4)
Скільки раз руками плеснемо (25:5)
І нахилимось в цей же час (2 • 4 )
Ми підстрибнемо рівно стільки ( 30 : 5 )
Ми присядемо скільки раз (12:3)
От так рахунок! Гра і тільки!
Сьома стежина «Болото задач»
6.Задача 735 ст.111
- Читання задачі.
- Аналіз задачі.
- Запис умови задачі.
Розв’язок задачі:
1)3*6=18 - друге число;
2)18:2=9 – третє число.
3*6:2=9
Відповідь: 9 - третє число.( На полі намалювали листочок)
Восьма – остання стежина - «Геометрична криничка»
7.Задача
Довжина квадратної кринички 6см.
Знайти периметр кринички. Накреслити квадрат.
Д.- 6 см
Р -? См
Р=6*4
Р=24 см
Відповідь: 24 см
8.Розв’язування логічних завдань
1) Сьогодні о 12 год дня в місті йде дощ. Чи можна чекати сонячну погоду через 14 год? (Ні, оскільки буде 2 год ночі.)
2) По одній і тій самій дорозі з двох сіл виїхали на велосипедах один назустріч одному Федір і Петро. Федір їхав до зустрічі 2 год. Скільки годин до зустрічі їхав Петро? (2)
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Скільки годин в 1 добі? 2 добах? 3 добах?
— Скільки хвилин в 1 годині? у 2 годинах? у 1 годині 20 хвилинах?
— Скільки секунд в 1 хвилині? в 1 хвилині 30 секундах?
Наша стежка наближається до хатинки Дідуся - Лісовичка.
- Де він живе? ( В лісі)
Ліс – це наше багатство. Чудове і багате його вбрання. Воно милує око в різні пори року. (Показую ілюстрації лісу в різні пори року).
Ми повинні дбайливо ставитись, охороняти цю красу, примножувати його багатства. Ось і дібрались ми в гості до Дідуся Лісовичка . Давайте подаруємо йому листочки, щоб він допоміг одягнути їх деревам.
VI. Домашнє завдання.
ст..112, №737. 738, вчити визначати час