Урок "Одноклітинні організми – амеба"

Про матеріал
Розробка уроку з біології для учнів 6 класу на тему: "Одноклітинні організми – амеба"
Перегляд файлу

Біологія рослин, 6 клас

Урок - 17

Тема: Одноклітинні організми – амеба

Мета:

  • навчальна - продовжити вивчати особливості біологічної організації одноклітинних організмів; з´ясувати будову амеб на прикладі Амеби протея;
  • виховна - виховувати бережливе ставлення до природи, розуміння необхідності збереження біорізноманіття, акуратність, інтерес до навчання;
  • розвивальна - розвивати логіку, спостережливість, критичне мислення, вміння аналізувати, синтезувати знання, робити висновки, вміння слухати, працювати з підручником, таблицями, застосовувати набуті знання.

Предметні компетентності, якими оволодіють учні: екологічна, соціальна, уміння вчитися.

Наскрізна змістовна лінія, яка реалізується: Екологічна безпека та сталий розвиток

(орієнтує на усвідомлення ролі одноклітинних в екосистемах)

Обладнання і матеріали: таблиця будови амеби протея, відеофрагменти, підручник, дидактичні картки.

Ключові поняття і терміни: амеба протей, псевдоподії, травна вакуоля, гетеротрофний тип живлення, фагоцитоз.

Тип уроку: комбінований.

Структура і хід уроку:

І Актуалізація опорних знань

Питання для актуалізації опорних знань:

  1. Пригадайте, що таке цитоплазма? Які її складові?
  2. Яка відмінність будови рослинної і тваринної клітин?
  3. Які одноклітинні рослини вам відомі? Які особливості їхньої будови?

ІІ Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Дорогі шестикласники! Сьогодні ви дізнаєтесь про будову і життєдіяльність дуже цікавого одноклітинного організму, який ми не можемо побачити неозброєним оком. Ось декілька цікавих фактів із життя цього організму:

  • він не має постійної форми клітини
  • цей організм вважають твариною, але вчені до сих пір мають суперечки, до якої групи організмів її відносити
  • у цієї істоти є т.зв. "несправжні ніжки" за допомогою яких вона пересувається
  • в процесі пересування вони стикаються з найдрібнішими найпростішими, обтікають їх своїм тілом з усіх боків і поглинають
  • не зважаючи на те, що це твариноподібний організм, в його клітині є вакуолі - але не такі, як у рослин, а спеціальні, називаються вони - травні
  • ці організми не мають статі
  • мешкають у прісних водоймах або дуже зволожених ділянках суходолу

А називаються ці організми - амеби. Їх будову та особливості процесів життєдіяльності ми розглянемо на прикладі представника, який носить назву амеба протей.

ІІІ Повідомлення теми і мети уроку

ІV Вивчення нового матеріалу.

 Пояснення супроводжується демонстрацією будови амеби на слайдах, таблицях. Під час викладення матеріалу учні складають опорний конспект, занотовують основні терміни, замальовують будову амеби, працюють із підручником.

План викладення нового матеріалу:

  1. Які ознаки одноклітинних організмів.
  2. Які ознаки характерні для амеби протея:
    1. форма клітини і розміри
    2. спосіб пересування
    3. спосіб живлення та регуляції кількості води в клітині
    4. газообмін
    5. розмноження

V Первинне закріплення знань

1. Індивідуальна робота з картками. Учні самостійно за допомогою підручника підписують схему будови клітини амеби протея. Після того, як всі учні підписали малюнок, проводиться спільна перевірка.

H:\сертифікати\002.png

2. Робота із таблицями.

Учням пропонується накреслити і заповнити таблицю в робочих зошитах.

Основні органели амеби протея та їх функції

Назва органели

Функції

Клітинна мембрана

 

Ядро

 

Псевдоподії (несправжні ніжки)

 

Травні вакуолі

 

Скоротливі вакуолі

 

 

Після завершення роботи учні почергово зачитують функції органел, які вони записали.

VІ Рефлексія і підбиття підсумків уроку

Технологія "Сенкан"

 Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.

Формула:

1. Тема (іменник).
2. Опис (два прикметники).
3. Дія (три слова).
4. Ставлення (фраза – чотири слова).
5. Перефразування сутності ( одне слово).

Приклад сенкану про амебу:

Амеба

Непостійна, мінлива

Пересувається, живиться, ділиться

Цікава для науковців істота

Одноклітинна

Висновки. Дати відповіді на питання:

  1. Яка форма клітини амеби? Як вона пересувається?
  2. Чому амеба може рухатись таким способом, а одноклітинні рослини - ні?
  3. Як амеба регулює кількість води в клітині?
  4. Який тип живлення амеби? Яким способом вона живиться?
  5. Яким способом відбувається розмноження амеби?

 

Технологія "Мікрофон". Учні дають відповідь на питання, що було незрозумілим? Що найбільше запам´яталося на уроці?

VІІ Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника. Письмово в робочих зошитах виконати тести в кінці параграфа.

1

 

docx
Додано
29 жовтня 2020
Переглядів
3647
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку