Мета уроку поглибити знання учнів про односкладні речення, сформувати поняття про
означено-особове речення, способи вираження в ньому головного члена
речення, розвивати вміння аналізувати вміння аналізувати односкладні
речення, творчі здібності учнів; виховувати почуття прекрасного з метою
естетичного розвитку учнів. На уроці використовую словесні, практичні, інтерактивні та наочні методи. Урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Вчитель: Бабенко Т.В.
Урок: українська мова
Клас: 8 клас
Тема. Односкладні прості речення. Означено-особове.
Мета: поглибити знання учнів про односкладні речення, сформувати поняття про
означено-особове речення, способи вираження в ньому головного члена
речення, розвивати вміння аналізувати вміння аналізувати односкладні
речення, творчі здібності учнів; виховувати почуття прекрасного з метою
естетичного розвитку учнів.
Обладнання: підручник, картки, комп’ютер.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Методи та прийоми:
метод (використання музичних творів);
Форми роботи: робота з підручником, коментоване письмо, самостійна робота,
робота з картками.
Перебіг уроку
І. Організаційно – вступна частина.
Вступне слово вчителя. Слайд № 2
Продзвенів уже дзвінок –
Починаємо урок.
Він незвичайний і цікавий,
Тож вчителів зібрав чимало.
ІІ. Установчо - мотиваційний етап.
1. Ознайомлення з темою, метою уроку. Слайд № 3
Тема. Односкладні прості речення. Означено-особове, неозначено-особове.
2. Цілевизначення уроку.
Знати: означено-особове речення
Вміти: розрізняти двоскладне та односкладне (означено-особове) речення.
Пам’ятати:
1) знання – сила; 2) час спливає швидко.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1) інтерактивна вправа «Мозковий штурм» слайд № 4
односкладні);
членом речення).
2) складання опорної схеми слайд № 5
Види односкладних речень
Присудок Підмет
Особові безособові
- означено-особові;
- неозначено-особові;
- узагальнено-особові.
3) фотоколаж ; слайд № 6 - 10
Скласти речення та охарактеризувати їх – односкладні чи двоскладні речення.
4) творче спостереження; слайд № 11
Знайдіть граматичну основу.
Якось увечері йду я від знайомих лісом. |
Уважно слухаю мудру мову осіннього |
Тиша стоїть навколо. |
листя про скороминущість життя. |
Тільки під ногами пісок рипить. |
Зачарований жовто-зеленим світом, іду |
Стежку листя притрусило. |
під синім-синім небом. Обережно |
Я не бачу її. |
ступаю по шерхкій гамі осінніх кольорів. |
5) бесіда за таблицею:
- Розглянемо другий стовпчик. Назвіть граматичну основу у першому реченні, другому, третьому. Вона представлена одним головним членом речення – у формі присудка (слухаю, іду, ступаю).
- А підмет? Його немає.
- Який займенник можна підставити замість підмета? (Я)
Учні доходять висновку, що односкладні речення зрозумілі і без одного з головних членів, бо у ньому немає потреби.
Фізхвилинка
6) лінгвістичне дослідження; слайд № 12 - 14
Учні читають речення. Колективно визначаються граматичні основи, які складаються лише з присудків. Учні переконуються, що дії, названі присудками (розплющую, бачу, пробігаємо, жити буду, відкриватиму, почнемо косити, єднаймо та ін.), виконуються певною особою чи особами (я або ми). Закінчення цих дієслів виразно вказують на 1-шу особу, тому зміст речень цілком зрозумілий і без підметів.
Особа |
Однина |
Множина |
Теперішній час |
||
1-ша |
Розплющую очі і раптом бачу у вікнах глибоке небо і віти берези. (М. Коцюбинський). |
Пробігаємо попід старими розлогими дубами. (Ю. Збанацький). |
2-га |
Давню байку правиш, друже! (Леся Українка). |
Хочете зацікавити мене своєю ро-ботою? (Ю. Мушкетик). |
Майбутній час |
||
1-ша |
Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе. (В. Симоненко). |
Завтра почнемо косиш хліб. (М. Зарудний). |
2-га |
Поїдеш далеко, побачиш багато; задивишся, зажуришся,- згадай мене, брате! (Т. Шевченко). |
Вискочите за ліски, перетнете шлях на Переяслав-Хмельницький. (Остап Вишня). |
Наказовий час |
||
1-ша |
- |
Товариші мої! Єднаймо руки й зори, щоб привид злий війни, як сон кривавий, зник. (В. Сосюра). |
2-га |
Люби свій край. Всю душу солов'їну і серця жар йому віддай в піснях. (В. Сосюра). |
Генії! Безсмертні! На коліна станьте перед смертними людьми. (В. Симоненко). |
7) складання схеми слайд № 15
Способи вираження присудка
означено – особового речення
Дієслова 1, 2 ос. однини та множини дійсного способу теперішнього часу |
Дієслова 1, 2 ос. однини та множини дійсного способу майбутнього часу |
Дієслова наказового способу |
8) робота з підручником
Прочитати правило стор. 105
9) колективна робота
впр. 158 6 речень слайд № 16
По 2 учні біля дошки записують речення та аналізують їх (визначають головний член речення та яким дієсловом виражений).
Оцінювання роботи біля дошки.
10) самостійна робота на картках (5 означено-особових речень) слайд № 17
Підкреслити присудок в односкладному реченні, визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена речення (особу, час дієслова).
Згадую давнії дні, згадую давні розмови. По моїй країні милїй мова дивная дзвенить. Країну сонячну мою люблю високою любов’ю. Не вмістити слів скарбницю в товстелезнім словнику. Разом ходімо в майбутнє. Погуляю понад морем та розважу своє горе. Буду я навчатись мови золотої. Сади свій сад, плекай свої надії.
V. Рефлексивно – оцінювальний етап.
1. Самооцінювання. слайд № 18
Учні заповнюють картки. За кожним з визначених критеріїв вистав ляють оцінку від 0 до 5 балів.
Картка самооцінювання
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Критерій |
Оцінка |
Я брав активну участь у роботі на уроці |
|
Я давав відповіді на запитання |
|
Я зрозумів, чим відрізняється односкладне речення від двоскладного |
|
Я зрозумів, які речення є означено-особовими |
|
Я навчився визначати означено-особове речення |
|
Оцініть свою роботу на уроці |
|
Загальна кількість балів |
|
VІ. Домашнє завдання.
Картка самооцінювання
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Критерій |
Оцінка |
Я брав активну участь у роботі на уроці |
|
Я давав відповіді на запитання |
|
Я зрозумів, чим відрізняється односкладне речення від двоскладного |
|
Я зрозумів, які речення є означено-особовими |
|
Я навчився визначати означено-особове речення |
|
Оцініть свою роботу на уроці |
|
Загальна кількість балів |
|
Картка самооцінювання
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Критерій |
Оцінка |
Я брав активну участь у роботі на уроці |
|
Я давав відповіді на запитання |
|
Я зрозумів, чим відрізняється односкладне речення від двоскладного |
|
Я зрозумів, які речення є означено-особовими |
|
Я навчився визначати означено-особове речення |
|
Оцініть свою роботу на уроці |
|
Загальна кількість балів |
|
Картка самооцінювання
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Критерій |
Оцінка |
Я брав активну участь у роботі на уроці |
|
Я давав відповіді на запитання |
|
Я зрозумів, чим відрізняється односкладне речення від двоскладного |
|
Я зрозумів, які речення є означено-особовими |
|
Я навчився визначати означено-особове речення |
|
Оцініть свою роботу на уроці |
|
Загальна кількість балів |
|
Картка самооцінювання
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Критерій |
Оцінка |
Я брав активну участь у роботі на уроці |
|
Я давав відповіді на запитання |
|
Я зрозумів, чим відрізняється односкладне речення від двоскладного |
|
Я зрозумів, які речення є означено-особовими |
|
Я навчився визначати означено-особове речення |
|
Оцініть свою роботу на уроці |
|
Загальна кількість балів |
|
Самостійна робота
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Підкреслити присудок в односкладному реченні, визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена речення (особу, час дієслова).
Згадую давнії дні, згадую давні розмови. По моїй країні милїй мова дивная дзвенить. Країну сонячну мою люблю високою любов’ю. Не вмістити слів скарбницю в товстелезнім словнику. Разом ходімо в майбутнє. Погуляю понад морем та розважу своє горе. Буду я навчатись мови золотої. Сади свій сад, плекай свої надії.
Самостійна робота
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Підкреслити присудок в односкладному реченні, визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена речення (особу, час дієслова).
Згадую давнії дні, згадую давні розмови. По моїй країні милїй мова дивная дзвенить. Країну сонячну мою люблю високою любов’ю. Не вмістити слів скарбницю в товстелезнім словнику. Разом ходімо в майбутнє. Погуляю понад морем та розважу своє горе. Буду я навчатись мови золотої. Сади свій сад, плекай свої надії.
Самостійна робота
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Підкреслити присудок в односкладному реченні, визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена речення (особу, час дієслова).
Згадую давнії дні, згадую давні розмови. По моїй країні милїй мова дивная дзвенить. Країну сонячну мою люблю високою любов’ю. Не вмістити слів скарбницю в товстелезнім словнику. Разом ходімо в майбутнє. Погуляю понад морем та розважу своє горе. Буду я навчатись мови золотої. Сади свій сад, плекай свої надії.
Самостійна робота
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Підкреслити присудок в односкладному реченні, визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена речення (особу, час дієслова).
Згадую давнії дні, згадую давні розмови. По моїй країні милїй мова дивная дзвенить. Країну сонячну мою люблю високою любов’ю. Не вмістити слів скарбницю в товстелезнім словнику. Разом ходімо в майбутнє. Погуляю понад морем та розважу своє горе. Буду я навчатись мови золотої. Сади свій сад, плекай свої надії.
Самостійна робота
Прізвище, ім’я учня ______________________________ Дата _________ Клас ____
Підкреслити присудок в односкладному реченні, визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена речення (особу, час дієслова).
Згадую давнії дні, згадую давні розмови. По моїй країні милїй мова дивная дзвенить. Країну сонячну мою люблю високою любов’ю. Не вмістити слів скарбницю в товстелезнім словнику. Разом ходімо в майбутнє. Погуляю понад морем та розважу своє горе. Буду я навчатись мови золотої. Сади свій сад, плекай свої надії.