Природознавство
3 клас
Тема Охорона рослинного й тваринного світу. Червона книга України
Мета. Ознайомити учнів із заповідними об'єктами України, метою їх створення, із заходами щодо відтворення і збереження природи; ознайомити учнів із засобами збереження й охорони тварин і рослин; вчити бачити красу навколишнього світу, її вплив на людину; розвивати мислення, мовлення; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Хід уроку
І. Організація класу. Рефлексія учнів
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «Так» чи «Ні»
1.Рослини – це частина живої природи. (Так)
2. Тварини – це частина живої природи.(Так)
3. Для життя рослин і тварин необхідні світло, вода, тепло, повітря, поживні речовини.(Так)
4. Звірі вигодовують своїх малят молоком. (Так)
5. Найрозвинутіші істоти серед усіх тварин – звірі.(Так)
6. За способом живлення тварини бувають тільки рослиноїдні та хижі.(Ні)
7. Ланцюг живлення – це поступовий перехід енергії їжі від тварин до рослин.(Ні)
8.Ланцюг живлення складається з двох ланок.(Ні)
9. Перша ланка ланцюга живлення – рослини.(Так)
10. Третя ланка ланцюга живлення – комахоїдні тварини.(Так)
11. Організми в природі не пов’язані між собою ланцюгами живлення.(Ні)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
-У чому полягає значення рослин?
-Наведіть приклади рослин, яким загрожує небезпека зникнення.
-Чи знаєте ви, які рослини рідного краю занесені до Червоної книги?
-Для чого створюють ботанічні сади? Як ви думаєте?
-Пофантазуйте й розкажіть, яким мав би бути ботанічний сад чарівних рослин з казок.
-Поясніть, як ви особисто можете допомогти природі зменшити кількість рослин, що зникають.
ІV. Повідомлення теми, мети уроку
-Сьогодні на уроці ви розширите свої знання про «Червону книгу України, ботанічні сади, більше дізнаєтеся про охорону рослин і тварин.
V. Вивчення нового матеріалу
1.Робота за підручником (с. 130-132)
- Пригадайте! Яке значення мають рослини для природи і життя людей?
- Які рослини з Червоної книги України ви вже знаєте?
- Як зберегти живу природу? Над цим питанням замислюються люди всіх країн. Учені збирають відомості про стан та охорону різних видів рослин і тварин. Рослини і тварин, що можуть зникнути назавжди з нашої планети, вносять до Міжнародної Червоної книги. Багато країн мають свою Червону книгу.
Червона книга України — офіційний документ про сучасний стан рослин і тварин України, що перебувають під загрозою зникнення, та про заходи щодо їх збереження і відтворення.
Уперше Червону книгу України було видано в 1980 році. До неї було внесено 151 вид рослин і 85 видів тварин. У 2009 році вийшло нове видання Червоної книги України, до якої вже ввійшло 826 видів рослин і грибів та 542 види тварин. Ці дані свідчать про те, що чисельність видів рослин і тварин у нашій країні постійно зменшується.
Червоний колір — сигнал небезпеки. Тому відомості про види рослин і тварин, що зникають, друкують на червоних сторінках.
2.Робота в парах
- Складіть розповідь про те, що могло б статися, якби на Землі зникли рослини.
3.Робота в групах
-Назвіть рослини, що потребують охорони. Обґрунтуйте, чому потрібно охороняти рослини.
-Про що розповів Мудрий Лісовичок?
-Розгляньте малюнок на с. 130. Розкажіть, що ви прочитали про Червону книгу.
4.Робота в парах
-Розглядаючи в підручнику зображення рослин і тварин, занесених до Червоної книги, звертайте увагу на кольорові кружечки біля них. І тоді зрозумієте, який рівень небезпеки загрожує даній рослині чи тварині у природі.
-ІЦо радить Сойка Синьокрила?
-Запам'ятайте! Ботанічний сад — це «музей» живої природи на свіжому повітрі.
-Розгляньте фотографії на с. 132. Які ботанічні сади ви відвідували? Розкажіть про свої враження.
5.Робота за підручником (с. 133-134)
-Пригадайте! На які групи розподіляють тварин?
-Яке значення мають тварини для природи і життя людей?
-Яких тварин із Червоної книги України ви вже знаєте?
6.Робота в парах
-Складіть розповідь про те, що могло б статися, якби на Землі зникли тварини.
7.Робота в групах
-Розгляньте фотографії на с. 133-1.34. Назвіть тварин, які потребують охорони з боку людини. Обґрунтуйте, чому потрібно охороняти тварин.
-Чому зникають тварини?
-Роздивіться малюнки на с. 134 і розкажіть, про що «розповідають» ці умовні знаки?
Руханка
VІ. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота в групах
- Ми вже неодноразово переконувалися в тому, що життя — найчарівніше диво. Але диво це — природне, і виникло воно природним шляхом. Ми з вами — родичі не тільки з усіма людьми, а й з тваринами, рослинами.
Повітря, вода, земля, рослини, тварини — все, без чого неможливе життя людини — руйнується самою ж людиною.
- Ми часто чуємо, що «природу слід охороняти», особливо наше українське різноманіття. Ми звикли до цього заклику, і навіть не замислюємося над його значенням. Нещодавно до школи надійшов лист, який адресований вам, третьокласники. І для нас він став справжньою несподіванкою.
«ЛИСТ ДО ЛЮДИНИ ВІД РОСЛИННОГО І ТВАРИННОГО СВІТУ Людино! Розумна істото! До тебе звертаємось ми, бо гинемо, гинемо, гинем! Будь ласка, ти нас захисти! Хай будуть в нас цілі дерева, рослини, тварини, пташки! Будь ласка, ти нас захисти! Людино! Людино! Людино! Ми просимо: нас бережи! Нехай твої діти і внуки побачать не навпаки — Землі пророслі і луки, озера глибокі, річки. Бо ти, хоч розумна істота, втручаєшся в нас невпопад».
-Як треба поводитися в природі, щоб не завдати шкоди рослинам і тваринам?
-Кожна група складає свої гасла.
( Орієнтовно вони можуть бути такими):
2. Робота в парах
-Знайдіть фотографії, які можна було б підписати так: «Забруднення повітря», «Перевірка чистоти повітря на дорозі», «Забруднення води», «Очисні споруди», «Після вирубування лісу», «Насаджування лісу».
- Які з них зображують, що завдає шкоди природі, а які — роботу з охорони природи?
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія учнів
-Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с.132, 134.
-Якої шкоди завдають люди рослинам і тваринам?
-Який наш обов'язок?
-Наш обов'язок — зберегти на Землі повітря і водойми чистими, ґрунти — родючими, рослини — зеленими, а тварин і рослини — живими!
VІІІ. Домашнє завдання
С. 130-134 –опрацювати, дати відповіді на запитання.