Урок "Олена Герасимова. Еллісів та еллісівці. Українці в Норвегії."

Про матеріал
Розробка містить план - конспект уроку літературного читання в 4 класі НУШ.
Перегляд файлу

Тема: Олена Герасимова. «Еллісів та еллісівці. Українці в Норвегії» (Уривок з книжки)

Мета: сприяти знайомству учнів з історією та минулим українського народу, з українськими діаспорами в інших країнах; формуванню навички правильного, виразного, свідомого читання; формуванню вміння орієнтуватися в структурі тексту, знаходити в тексті яскраві образні слова; сприяти формуванню культури мовлення, збагаченню словникового запасу учнів; формуванню уміння вчитися, здатність перевіряти свої результати праці; удосконалювати уміння висловлювати власні думки, робити висновки;

розвиткові зв’язного мовлення, уяви, фантазії учнів,

вихованню любові та поваги до рідного краю, його історії, українців у інших країнах .

Обладнання: підручник , роздатковий матеріал,

Хід уроку

І.Організація учнів до уроку.

Створення позитивного психологічного клімату класу.

1.​ Вправа «Очікування».

-​ Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

-​ А я очікую, щоб ви були на уроці активними, кмітливими, правильно, виразно і швидко читали

2. Девіз уроку (на дошці).

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Мовленнєва розминка.

Пригадайте:

  • Як вітер шумить?
  • Як джміль дзижчить?
  • Як заметіль виє?

2.Дихальні вправи.

Набираємо повні легені повітря і:

  • Задуваємо свічки на тортові,
  • Здмухуємо пил з крейди,
  • Надуваємо кульку.

3.Робота над скоромовкою.

Щоб розмовляти, говорити, вимовляти,

 треба всіх переговорити, перевиговорити.

  • Читання вчителем,
  • Хором,
  • На одному диханні,
  • З різною силою голосу (тихо – голосно, голосно – тихо, повільно – швидко, швидко - повільно),
  • З логічним наголосом на різних словах,
  • Учні на швидкість.

4. Читання вивчених скоромовок «ланцюжком».

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Робота з деформованими словами.

Читаємо слова правильно. За Едігеєм.

Линака, барве, чокнові, ваншикави. ївКи, важадер, кзьня, вітрозк.

Ці слова можна віднести до слова……(Україна, українці), (Ярослав Мудрий)

Характеристика Ярослава Мудрого

Як Ярослав і Україна пов’язані з нашим уроком ви з’ясуєте, якщо будете уважні.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми ознайомимось з уривком із книги Олени Герасимової «Еллісів та еллісівці. Українці в Норвегії». З’ясуємо як живуть українці закордоном. Чи вони цінують своє походження і чи пам’ятають звичаї, обряди, мову України.

ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

 1. Робота з інформацією перед текстом.

Читання та обговорення.                 

 2. «Довідкове бюро» (інформація про письменницю)

Олена Герасимова – випускниця інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, редакторка видавничого центру «Оріон»  та письменниця- початківиця. ЇЇ книга «Українці в Норвегії. Еллісів та еллісівці», що є дипломним магістерським проєктом, який пройшов довгий шлях від зародження ідеї під час екскурсії до Софії Київської до друку. Ця книга розповідає про реальну школу, яка функціонує в Осло.

До слова, у книзі мовиться про королеву Еллісів, доньку Ярослава Мудрого – Єлизавету, яка стає супутницею у подорожі головної героїні Софії та відповідає на її питання.  До роботи над виданням було залучено багато людей. Серед них – Ніна Хаген, викладачка, співзасновниця школи «Еллісів» в Норвегії і лауреатка Другого міжнародного конкурсу «Найкращий учитель української мови за кордоном» (в Осло). Саме їй належить частина фотографій, що розбавляють мальовані ілюстрації, а над ілюстраціями працювала 11-річна Аліса Цимбал.  

За словами Олени Герасимової, під час роботи над виданням, виникли труднощі з перекладом власних та загальних назв, правила написання яких в сучасних словниках були відсутні, тому доводилося розраховувати на допомогу перекладачів. За порадою пані Ніни було додано текст норвезькою.

Загалом, в процесі підготовки дитячого видання, Олена відвідувала презентації та спостерігала за поведінкою дітей у книгарнях, прислухалася до розмов, щоб героїня твору могла говорити реалістично.

Українська школа «Еллісів» в Осло — це перша українська школа в Норвегії, де учні можуть отримати освіту за програмами Міністерства освіти України[1]. Заклад заснувала ініціативна група батьків і вчителів. Очолює педагогічний колектив школи Еллісів — вчителька Ніна Хаген, лауреат Другого міжнародного конкурсу «Найкращий учитель української мови за кордоном».

У закладі навчають дітей від 2,5 до 17 років. «Еллісів» — це норвезький варіант імені Єлизавета. Школа названа на честь київської княжни, доньки Ярослава Мудрого Єлизавети Ярославни. Після шлюбу з норвезьким королем вікінгів Ґаральдом Суворим, засновником міста Осло, вона стала королевою цієї країни.

Українці Норвегії дбають про українську освіту молодшого покоління, мають кілька освітніх установ. В Українській школі Еллісів в Осло є кілька груп. У дошкільній групі навчаються діти 2,5-5 років, старші — у початковій та середній школі. Щонеділі тут збираються діти, які бажають швидко читати українською, гарно і грамотно писати, вільно розмовляти рідною мовою. У багатьох країнах світу є українські діаспори.

3. Робота з ілюстрацією до книги.

3. Словникова робота.

Позува′ла                            зніякові′ла

Заска′кували                       О′сло

Ненаро′ком                         примру′жила

Наштовхну′лася                  Е′ллісів

Перехо′плені                       крамни′ця

Ве′льми                                Норве′гія

Норве′зька                           не вгава′ла

4. Робота над текстом.

а) Первинне сприйняття тексту.

Починають діти слухати запис. Після зупинки продовжують учні за вказівкою вчителя.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

б) Словникова робота.

- які слова незрозумілі після читання?

в) Вправа «Мозковий штурм»

- Чим зацікавила прочитана історія?

- Хто головні герої?

- Де відбуваються події? Місто? Країна?

- Про кого розповіла Богданка?

- Яку школу вона відвідувала?

- Чому в Норвегії відкривають українські школи?

- Як ви думаєте, чи потрібно знати свою історію, традиції своєї країни, своєї сім’ї?

г) Робота в групах з картою Європи.

д) Розмова про Ярослава Мудрого.

Як він пов’язаний з твором?

е) Читання оповідання учнями «Вчитель-учень»

V. Узагальнення і систематизація здобутих знань.

1. Вибіркове читання.

- Опис ляльки.

 - Розповідь Богданки про себе.

 - Розмова про українську школу.

- Розповідь про королеву Еллісів.

- Хто зробив ляльку?

2. Робота в парах.

Складання запитань до тексту

3.Робота в групах.

1 група – характеристика Софійки.

2 група – характеристика Богданки.

3група – уявне малювання «Якою є школа Еллісів? Що там вивчають?»

4 група – характеристика Ярослава Мудрого.

5 група – порахувати скільки разів зустрілися слова: Ярослав(5), Еллісів(4), Софія(13), Богданка(7)

4. Гра «Лайк - Дизлайк»

1.Головна героїня твору – Маринка(Д)

2.Софія ненароком наштовхнулася на дівчинку Богданку(Л)

3.Стрічка на косичках у дівчинки була жовтого і блакитного кольорів(Л)

4.У руках руденької дівчинки Софія побачила  ляльку(Л)

5.Руденька дівчинка за національністю була німецька українка(Д)

6.Норвезьку українку звали Богданка(Л) 

7.Народилася Богданка в Осло(Л)

8.Богданка в Україні не жила і не гостила ніколи(Д)

9.Богданку навчила співати українською бабуся(Л)

10.До української школи Богданка ходить у понеділок(Д)

11.Богданчину ляльку купила мама(Д)

12.Королевою Норвегії була  дочка Ярослава Мудрого(Л)

 

Робота над прислів’ями. Робота в парах. Складання прислів’їв.

  • За морем тепліше, та вдома миліше.
  • Будь-кому мила своя країна.
  • У чужій сторонці не так світить і сонце.
  • В чужім краю і солов’ї не цвірінькають.
  • Рідна земля — мов колиска золота.
  • З рідної сторони і ворона мила.
  • Не бувши на чужині, не оціниш по-справжньому рідної землі.
  • Грудка рідної землі дорожча за золото.
  • На чужій стороні Вітчизна удвічі миліша.

5. Вправа «Обери позицію»

Чи потрібно відкривати українські школи у інших країнах?

ТАК                                   НІ

 

VI. Підсумок уроку.

  1. Вправа «Мозковий штурм»
  • Чи треба знати і не забувати історію, традиції, мову своєї країни?

2. Гра « Закінчи речення…»

-Я дізнався (дізналася) …

- Я навчився (навчилася)...

- Я зрозумів (зрозуміла), що можу ...

- Я зумів (зуміла) ...

- Мені сподобалося ...

- Мене зацікавило…

- Для мене стало новим ...

- Здійснилися мої очікування щодо…

Домашнє завдання.

Читати і переказувати текст с.69-70. Підготувати відповіді на питання.

Знайти інформацію про доньок Ярослава Мудрого.

 

docx
Додано
18 березня 2022
Переглядів
3444
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку