Урок : «Опис страв» «Теперішній простий пасивний час»

Про матеріал
Опис страв. Мета: • ознайомити з назвами страв, інгредієнтами ,притаманними народам світу; • активізувати вживання лексики із теми, розширювати словниковий запас; • розвивати навички комунікативної компетенції студентів у діалогічному мовленні, аудіюванні та читанні; • введення нового граматичного матеріалу «Теперішній простий пасивний час», закріплення у тренувальних вправах; • виховувати толерантне ставлення до різних страв із різних кухонь світу.
Перегляд файлу

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

 

 

“ ЗАТВЕРДЖУЮ“

Завідувач кафедри іноземних мов

_______ Смірнова Є. С.

 

 “__ “_______ 2016 р.

 

 

 

 

 

 

ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ

 

 

Назва дисципліни : «Іноземна мова за професійним спрямуванням»

для студентів I курсу

Тема : «Опис страв»

«Теперішній простий пасивний час»

Підготувала викладач: Усенко Тамара Йосипівна

 

Кваліфікаційна категорія: викладач вищої категорії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Київ

 

 

 

 

 

Тема:  «Опис страв»

            «Теперішній простий пасивний час»

 

 

Мета:

  • ознайомити з назвами страв, інгредієнтами ,притаманними народам світу;
  • активізувати вживання лексики із теми, розширювати словниковий запас;
  • розвивати навички комунікативної компетенції студентів у діалогічному мовленні, аудіюванні та читанні;
  • введення нового граматичного матеріалу «Теперішній простий пасивний час», закріплення у тренувальних вправах;
  • виховувати толерантне ставлення до різних страв із різних кухонь світу.

Вид навчального заняття: практичне заняття

Форма заняття: комбіноване заняття

Форми роботи: групова, індивідуальна, парна

Методи: комунікативний та груповий, пояснювально-ілюстративний, проблемно-пошуковий, загально-дидактичні (словесний, наочний, практичний)

Принципи: послідовності, доступності, науковості, демократичності

Інтерактивні технології: «Мозковий штурм», «Мікрофон»;  комунікативно спрямована рольова гра «In the Restaurant». 

Обладнання: Комп’ютер, мультимедійний проектор, фото, картини, презентації в електронному вигляді,аудіювання, фільм “English Breakfast”,

 

Роздатковий матеріал: картки із завданнями для роботи в групах; для роботи в парах , для індивідуальної роботи.

Вимоги до знань студентів: студенти повинні прибути на заняття, підготувавши усні повідомлення із теми « English», діалоги, прочитавши та переклавши текст, опрацювавши лексичний матеріал.

 

Література:

  1. Dooley J. Grammarway 2 / J. Dooley, V. Evans. – Oxford : Express Publishing, 2000. – 192 p.
  2. Stott T. Highly Recommended 1,2 // English for the hotel and catering industry / T. Stott, A. Pohl. – Oxford : Oxford University Press, 2010. – 112 p.
  3. Українсько-англійський словник загальнонаукової та науково-технічної лексики / [авт. уклад. Карпенко В.М.]. – К. : Карпенко, 2008. – 416 с. 
  4. Professional English for Communication : навч.-метод. посібник / [Є. С. Смірнова, Н. О. Михайлова, Л.В. Юрчук, та ін.]. – К. : НУХТ, 2012. – 119 с.

5. Wikipedia [Electronic resource] – Mode of access: http: // www. en. wikipedia. org.

 

 

 

 

Хід заняття

І. Організаційний момент

1) Привітання

Good morning, dear friends! I’m glad to see you. This  lesson  is  about  dishes, describing dishes. We shall describe Ukrainian dishes and dishes from the kitchens of the world. It develops speaking skills and the use of language on the topic and  your own  experiences  and  opinions  as  the  basis  of  all discussions and written work.

2) The report of the pupil on duty.

What is the date?

Who is absent?

What is your homework?

3) Оголошення теми та мети уроку.

The topic of our lesson today is “Describing Dishes”.

By the end of the lesson you will be able

  • to listen and understand details of the text, films, to answer the questions and discuss them;
  • to read the text, listen to receipts and presentations;
  •  make up dialogues and do exercises according to the text;
  • to describe different dishes;
  • to say what the dishes are made of;
  • to lay the table according to the etiquette ;

     -   to use Present Simple Passive.

ІІ. Основна частина заняття

Картинка –заставка «Пекельна кухня»

  1. Audition “English Breakfast”

1)New words:

National dish

Full breakfast

beens

2)See the video and be ready to do the exercises below:

  • Getting the Main Ideas

Choose the correct continuation from those given bellow:

1.English breakfast is …

-important case

- a national dish

- an evening meal

2. They have a full English breakfast only

-on the weekends

-when the guests come

-on holydays

3. British beens are in…

-Carri sause

-Cream sause

-tomato sause

 

 

  • Listening for Details

Choose the right answer to the questions from those given below:

1.What kind of eggs are the most common on the English breakfast?

- fried

-boiled

-fried

2. What is black pudding?

-baked blood

- dry bread

-black bread

3.What is English breakfast consists  of?

-eggs,bakon,sausages,pudding,mushrooms, tomatoes,baked beens, toasts.

 

II. Reading.

New words:

 

Asparagus                        əˈsparəgəs

Спаржа

Hollandaise sause        ˈhälənˌdāz ˌsôs

Голландський соус

Mushroom and red wine pate

Паштет із грибів червоного вина

Smoked salmon blinis

Млинці із копченого лосося

Pork chops

Свинячі відбивні

Port wine and plum sauce

Портвейн і сливовий соус

Lamb cutlets

Баранячі котлети

Rosemary

Розмарин

Garlic

Часник

Salmon coulibiac

Кулеб,яка із лосося

Mixed seafood

Змішані морепродукти

Penne arrabbiata

Пенне аррабіата

Grilled aubergine

Смажені баклажани

Red peppers

Червоні перці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Read the list of dishes from the menu

3)Find two meat dishes, three fish dishes and four vegetarian dishes on the menu.

Pork chops, lamb cutlets; 

Smoked salmon blinis, Salmon coulibiac, Mixed seafood;

Asparagus, Mushroom and red wine pate, Penne arrabbiata, Grilled aubergine.

 

III.Listening What’s it made from?   презентація

  1. Pre-teach potentially difficult vocabulary:

Layers of rice

 

A lobster

 

King prowns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Listen and tick three dishes on the menu.

         Penne arrabbiata

         Salmon coulibiac

         Seafood dish

3) Listen the second time and fill in the gaps.

1 Pasta;2 Consists;3  made;4  baked;5  contains;6  served.

4) Work in pairs and take turns to describe the dishes;

          Penne arrabbiata

         Salmon coulibiac

         Seafood dish

5) New words to learn at home. Read them after me:

         Page 28

 

IV. Grammar    Present Simple Passive

 

 

 

slide_2

To be +V3

Irregular verbs

Bring            brought           brought      приносити

Рut                put                   put              класти

Make            made               made           робити 

 

2)Write down the exercise in the copy-book and on the blackboard (2 students) p. 29

 

Listening.     Do you know how to lay the table?

 

 

 

 

 

  1. Game:  Put the stickers in the right place and lay the table correctly

(3 команди клеють, текст звучить іще раз)

 

3)3 діалога  напамять-останні виконують завдання

                                                 (1.Кубіцький Саша, Коваль Аня

                                                  2.Жураховський Діма, Мовчан Зоя

                                                   3.Поліщук Альона,  Шульга Ілля)

-How many courses were ordered?

-Name the dishes you’ve heard

-What was the drink ordered?

 

4) Put the sentences in correct order and read the dialogue

     

 V. Presentations

Italien kitchen (Муратова Аня)

Japaneese kitchen-(Мовчан Зоя)

Ukrainian kitchen -(Кубіцький Олександр)

 

VI. Prepare your favourite dish for the birthday party. Say what it is made of?

Meat dish

Vegetarian dish

Desert                   Додаток 5

 

 

 

 

 

 

 

H.W. New words  ex. P 28 to learn

Describe your favourite dish (10 sentences to write and to learn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

  • Getting the Main Ideas

Choose the correct continuation from those given bellow:

1.English breakfast is …

-important case

- a national dish

- an evening meal

2. They have a full English breakfast only

-on the weekends

-when the guests come

-on holydays

3. British beens are in…

-Carri sause

-Cream sause

-tomato sause

 

 

  • Listening for Details

Choose the right answer to the questions from those given below:

1.What kind of eggs are the most common on the English breakfast?

- fried

-boiled

-fried

2. What is black pudding?

-baked blood

- dry bread

-black bread

3.What is English breakfast consists  of?

-eggs,bakon,sausages,pudding,mushrooms, tomatoes,baked beens, toasts.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

Meat dish

   Pork cutlets  -  pork

Eggs, milk, white bread, onion,spicies: black and red pepper, salt.

 

Vegetarian

     Salad  -  carrots, beets, reddis, potatoes, beans, onion, olive oil.

 

 

 

Desert 

    Fruit salad  -  oranges, kiwi, banana, apples, cream.

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
1 грудня 2019
Переглядів
688
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку