18 травня о 18:00Вебінар: Інтерактивний урок математики: алгоритми та приклади створення дидактичних матеріалів

Урок «ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ДИЗАЙНУ СЛАЙДІВ. СТИЛЬОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ПРЕЗЕНТАЦІЙ.»

Про матеріал
Розробка бінарного уроку з інформатики та основ композиції на тему: «ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ДИЗАЙНУ СЛАЙДІВ. СТИЛЬОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ПРЕЗЕНТАЦІЙ.»
Перегляд файлу

Тема. Основні принципи дизайну слайдів. Стильове оформлення презентації.

Навчальна мета:

 • розглянути різні напрямки дизайну
 • ознайомити з основними принципами дизайну та слайдів
 • розглянути поняття композиції, колористики та ергономіки
 • формувати вміння роботи з програмою PowerPoint

Розвивальна мета:

 • розвивати дизайнерські здібності;

Виховна мета: виховувати інформаційну культуру

 

Тип уроку: комбінований.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютер, інструкції з техніки безпеки в комп’ютерному кабінеті, заготовки, презентація, роздатко­вий матеріал.

Хід уроку.

 1. Організаційний момент.

Добрий день! Сідайте. Як ваш настрій? Чи настроєні ви на роботу? Подивіться один на одного! Посміхніться один одному! Починаємо урок! Що візьмемо з собою на урок? (Розум, кмітливість, доброту і гарний настрій)

 1. Перевірка домашнього завдання.

Учні роблять виступи за підготовленими рефератами (Викладач доповнює за потреби).

Зміст рефератів:

 • Область застосування презентацій;
 • Основні програми для створення слайдових презентацій;
 • Мультимедійні технології;
 • Пристрої комп’ютера, призначені для роботи зі звуковою і відеоінформацією.
 1. Актуалізація базових знань.

Фронтальне опитування:

 • Що таке презентація?
 • Що таке комп’ютерна презентація?
 • Які бувають види комп’ютерних презентацій?
 • Що таке слайдові презентація?
 • Що називається потоковою презентацією?
 1. Мотивація навчальної діяльності

Дослідження свідчать, що ефективність слухового сприйняття інформації становить 15%, зорового – 25%, а їх одночасне залучення підвищує ефективність сприйняття до 65%. У культурах різних народів емоційне й прикладне сприйняття кольору є дуже різним і пов’язане з тривалою історичною традицією. Звідси й розходження у сприйнятті, наприклад, білого і чорного кольорів. У процесі створення презентації потрібно проявити себе як сценарист, режисер, художник і вимогливий глядач.

Ми з вами на прикладі бачили різноманітне оформлення презентацій. Кожен із них відрізняється не лише тематикою, рівнем подання матеріалів, насиченістю або відсутністю графіків, а насамперед оформленням. Серед маси вирізняються групи дуже гармонійних і дуже «диких» у кольоровому виконанні презентацій. Але за наявності відповідних інструментів та застосування певних законів будь-яка людина може навчитися добирати гармонійні колірні схеми.

 1. Вивчення нового матеріалу

Сплануємо свою роботу на уроці наступним чином:

 1. Поняття про дизайн.
 2. Композиція презентації.
 3. Колористика.
 4. Тренувальна вправа. Розробка слайдової презентації.

Пояснення нового матеріалу з використанням презентації

Поняття про дизайн

Викладач інформатики: Термін «дизайн» у повсякденному житті трапляється доволі часто. Переглядаючи телепередачу про ремонт квартири, ви чуєте про цікавий дизайн вітальні або кабінету. У репортажі з чергового авто шоу репортер захоплено розповідає про інноваційний дизайн нового автомобіля. Афіша виставки одягу сповіщає про незвичний підхід до дизайну жіночих суконь відомого кутюр’є.

Як ви вже знаєте з курсу образотворчого мистецтва, дизайн (англ. design – задум, план, проект, ескіз, композиція) – це процес художньо-технічного проектування виробів або їхніх комплексів. Дизайном називають також і результат цього проектування. Людину, що займається дизайном, називають дизайнером. Наприклад, на рисунку подано дизайнерські розробки відомої російської студії Артемія Лебедєва – чашка з ручкою у вигляді символу @ та флеш-накопичувач у вигляді значка папки.

Залежно від об’єктів, для яких розробляється дизайн, виділяють кілька його

напрямків:

 • промисловий дизайн – об’єктами якого є знаряддя праці: інструменти й обладнання, машини й устаткування тощо;
 • дизайн середовища, що у свою чергу поділяється на:
  • архітектурний дизайн, об’єктами якого є будівлі та система їхнього розміщення на місцевості;
  • дизайн інтер’єру, об’єктами якого є внутрішні приміщення будівель, елементи освітлення, меблі тощо;
  • ландшафтний дизайн, об’єктами якого є парки, сквери, присадибні ділянки, зелені куточки тощо;
 • графічний дизайн – об’єктами якого є книжки, плакати, періодичні видання, буклети, рекламна продукція, шрифти тощо;
 • комп’ютерний дизайн – об’єктами якого є веб-сайти (веб-дизайн), прикладні комп’ютерні програми, комп’ютерні ігри, електронні документи (текстові документи, презентації, ділова графіка тощо), цифрова фотографія тощо;
 • дизайн зовнішнього вигляду людини – об’єктами якого є зачіски, макіяж (франц. maquillage – грим, спотворення істини) або візаж (англ. visage – обличчя, вигляд), одяг, взуття, аксесуари тощо.

Викладач основ композиції: Незважаючи на те, що дизайн – це творчий процес і, як більшість інших творчих процесів, сильно залежить від індивідуальності автора, його таланту, усе ж таки він базується на ряді принципів, дотримання яких дає змогу створювати якісні продукти. Для успішної реалізації завдань дизайну необхідно дотримуватися законів композиції, колористики та ергономіки:

композиція (лат. compositio – складання, зв’язування) – наука про узгодження складових об’єкта для надання йому зовнішньої привабливості та функціональності, а також і результат такого узгодження;

колористика – наука про колір, його властивості, особливості сприйняття кольорів людьми різних вікових і соціальних категорій тощо;

ергономіка (грец. Ёесгпн – робота, ньмпт – закон) – наука про ефективність використання людиною пристроїв, засобів, інструментів на основі врахування особливостей побудови та функціонування людського організму.

Їх вимоги визначають основні принципи дизайну будь-яких об’єктів, у тому числі презентацій і їхніх складових – слайдів.

Композиція презентації

Під час розробки композиції презентації слід визначити цілі її створення та призначення. Залежно від цього планується приблизна кількість слайдів і об’єктів, які будуть на них розміщені (зміст презентації). Визначається структура презентації, використання в презентації слайдів різних типів, а також система навігації – переходи від одного слайда до іншого, наявність гіперпосилань та інших елементів керування. Потім переходять до розробки композиції (структури) кожного зі слайдів.

При цьому потрібно враховувати такі властивості композиції:

Цілісність – властивість, яка створює у глядача відчуття єдиного цілого. Усі елементи презентації повинні бути чимось зв’язані – єдиним стилем оформлення, єдиним підходом до реалізації анімації, стандартним для даної презентації розміщенням елементів, що повторюються, тощо.

 •   Виразність – властивість, що визначає, наскільки точно подається основна ідея презентації чи окремого слайда. Її високий рівень досягається вмілим використанням контрастних кольорів, зміною форми об’єкта, розміщенням у центрі слайда найбільш важливих об’єктів або вставленням їх у просту геометричну фігуру – круг, овал, квадрат, трикутник.
 •   Динамічність – властивість, яка вказує на швидкість зміни станів об’єкта. Для забезпечення високої динамічності використовують зміну пропорцій окремих об’єктів. Спрямована або видовжена вліво чи вправо форма об’єкта відображає динамічність.
 •   Симетрія і асиметрія – властивості композиції, що вказують на взаємне розміщення об’єктів. Симетричне розміщення об’єктів підкреслює статичність, надійність і гармонійність композиції, а асиметрія – здатність до швидкого розвитку та готовність до змін, мобільність композиції.

Слід зважати на те, що наявність полів у слайда надає відчуття простору, а їх відсутність – зменшує комфортність, створює почуття замкнутості.

Колористика          

Фізіологи та психологи вже давно займаються вивченням дії світла і кольору на фізичний та емоційний стан людини. Для створення ефективної та гармонійної презентації слід правильно вибрати її основний колір. Основний колір для презентації – це колір тла більшості слайдів, який і буде створювати загальний настрій глядача. Під час вибору основного кольору слід зважати на так звану психологічну характеристику кольорів. Вона виражає вплив кольорів на психічний стан людини. Цей вплив може відрізнятися залежно від віку, соціального статусу та настрою людини. Однак у більшості випадків кольори мають таку психологічну характеристику:

Вимоги до врахування особливостей сприйняття кольорів і форм
- Стимулюючі (теплі) кольори сприяють збудженню й діють як подразники (за спаданням інтенсивності впливу: червоний, оранжевий, жовтий)
- Деінтегруючі (холодні) кольори заспокоюють, спричиняють сонливий стан (у тому самому порядку: фіолетовий, синій, блакитний, сирьо0зелений, зелений).
- Нейтральні кольори: світло-рожевий, жовто-зелений, коричневий.
- Поєднання двох кольорів – кольору знака й кольору фону – суттєво впливає на зоровий комфорт, причому деякі пари кольорів не тільки стомлюють зір, а й можуть спричинити стрес (наприклад: зелені символи на червоному фоні).
- Найкраще поєднання кольорів шрифту й фону: білий на темно-синьому, чорний на білому, жовтий на синьому.
- Кольорова схема має бути одноковою для всіх слайдів.
- Будь-який малюнок фону підвищує стомлюваність очей і знижує ефективність сприйняття інформації.
- Чіткі, яскраві малюнки, які швидко змінюються, миготять, легко «вхоплює» підсвідомість, і вони краще запам’ятовуються.
- Будь-який другорядний об’єкт, що рухається (анімований), знижує якість сприйняття, відвертає увагу, порушує її динаміку.

Як правило, в кольоровій гамі презентації використовується 2–3 кольори. Можуть також використовуватися 2–3 кольори, що є відтінками основного і додаткових кольорів.

Складовою кольорової гами презентації і кожного зі слайдів є колір символів тексту. У правильному доборі кольорів символів тексту може допомогти таблиця, що відображає рівень розпізнавання (читабельності) тексту на певному тлі.

Звичайно, слід зважати на те, що кольори можуть різними людьми сприйматися по-різному. Разом з тим існує закономірність – чим контрастніший текст від тла, тим краще він читається.

Викладач інформатики:

Стильове оформлення презентацій

Користувач під час створення нової презентації на основі шаблону або існуючої презентації вибирає і певний стиль її оформлення. Як вам уже відомо, під стилем ми розуміємо сукупність значень властивостей різних об’єктів. Відповідно стиль оформлення слайда задає формат символів (шрифт, розмір символів, накреслення, ефекти, колір тощо); формат тла (колір, наявність, розміщення та вид графічних об’єктів); додаткові кольори; формат графічних та інших об’єктів.

У будь-який момент роботи над презентацією користувач може змінити стиль її оформлення. Для цього використовуються так звані теми презентації. Професійні дизайнери – розробники тем враховували основні принципи дизайну слайдів, і тому користувачу-початківцю PowerPoint з метою уникнення помилок краще використовувати вже існуючі теми.

Для використання певної теми оформлення презентації слід виконати такий алгоритм:

 1. Створити нову презентацію одним з відомих вам способів або відкрити існуючу.
 2. Вибрати на Стрічці вкладку (Дизайн)Конструктор.
 3. У групі Теми  вибрати в списку потрібну тему оформлення.

Вибравши певну тему, користувач у подальшому може змінити кольори, шрифти ефекти  та  стилі  тла.  Для  зміни  кольорової гами оформлення слайдів слід виконати  Конструктор/Теми/Кольори  і  в списку з наборами кольорів вибрати потрібний

Для   зміни   шрифтів,   що   використовуються  для  заголовків  і  для  основного тексту в презентації, слід послідовністю дій Конструктор/Теми/Шрифти відкрити список з наборами шрифтів і в цьому списку вибрати потрібний.

Змінити оформлення презентації можна також змінюючи тло слайдів. Для цього використовують елементи керування групи Тло на вкладці Конструктор. У цій групі два елемента керування – кнопка відкриття списку Стилі тла та прапорець Приховати зображення тла. Вибір кнопки відкриває список із 12 зразків оформлення тла презентації, а встановлення позначки прапорця приховує графічні об’єкти (лінії, фігури, рисунки), які є елементами оформлення тла. Розширені можливості з налаштування тла слайдів презентації користувач може отримати, відкривши вікно Формат тла

Аналогічно текстовому процесору Word, у PowerPoint користувач може розробити власні теми оформлення слайдів презентації, визначивши для них набори кольорів, шрифтів і стилі тла, та зберегти їх для подальшого використання.

Додаткові вимоги до змісту презентації (за Д.Льюїсом)

- Кожен слайд має відображати одну думку.
- Текст має складатися з коротких слів та простих речень.
- Рядок має містити 6-8 слів.
- Всього на слайді має бути 6-8 рядків.
- Загальна кількість слів не повинна перевищувати 50.
- Дієслова мають бути в одній часовій формі.
- Заголовки мають привертати увагу аудиторії та узагальнювати основні положення слайда.
- У заголовках мають бути і великі, і малі літери.
- Слайди мають бути не надто яскравими – зайві прикраси лише створюють бар’єр на шляху ефективної передачі інформації.
- Кількість блоків інформації під час відображення статистичних даних на одному слайді має бути не більше ніж чотири.
- Підписи до ілюстрації розміщуються під нею, а не над нею.
- Усі слайди презентації мають бути витримані в одному стилі.

 1.   Закріплення нового матеріалу та формування навичок.

1. Повторення правил техніки безпеки.

 • Готуючись до роботи з комп’ютером, наведи лад на столі;
 • Не можна заходити й перебувати у комп’ютерному класі без вчителя;
 • Не можна чіпати дроти;
 • Тримай комп’ютер в чистоті;
 • Сядь зручно: спину тримай рівно, ноги постав на підлогу;
 • Не став лікті на клавіатуру, нічого не клади на неї.

2. Релаксація.

1. Заплющити очі на 5-10 секунд, розслабивши м’язи очей, і розплющити їх на такий же час. Повторити вправу 4-5 разів.
2. Зробити кілька колових рухів (4-5) очима в один бік, а потім в другий. Темп середній. Перенести погляд прямо перед собою на 5-7 секунд. Повторити вправу 3-4 рази.

3. Тренувальна вправа.

Викладач основ композиції аналізує презентації, відмічаючи позитивні сторони і недоліки в роботі учнів.

 1. Контрольно-оціночний етап.

Підсумок уроку (рефлексія).

Рефлексія — вправа для організації обговорень з метою одержання зворотного зв'язку від учнів.

Ми запросили відомого дизайнера зробити нам презентацію на тему: «Дизайн інтер’єра». А вас ми просимо передивитись цю презентацію і сказати, що вам сподобалось, а що не сподобалось в ній, може ви щось захочете змінити в презентації великого дизайнера. (Учні аналізуючи презентацію, знаходять недоліки, пояснюючи їх.)

Домашнє завдання.

1)Закінчити оформлення своєї презентації.

2) Опрацювати в підручнику п.2.4, дати відповіді на запитання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Інформатика (підручник для класів із поглибленим вивченням інформатики) 9 клас (Руденко В.Д., Речич Н.В., Потієнко В.О.)
Додано
28 лютого 2019
Переглядів
1152
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку