Мета: продовжити формувати знання учнів про зоологію як науку, про її основні завдання; розкрити те, що тваринний світ – складова частина природи; розвивати уміння порівнювати ознаки подібності та відмінності тварин з організмами інших царств; уміння логічно мислити та робити висновки ; виховувати бережливе ставлення до тварин та сприяти екологічному вихованню
Урок № ___
Біологія
7 клас
Тема: Основні відмінності тварин від рослин та грибів
Мета: продовжити формувати знання учнів про зоологію як науку, про її основні завдання; розкрити те, що тваринний світ – складова частина природи; розвивати уміння порівнювати ознаки подібності та відмінності тварин з організмами інших царств; уміння логічно мислити та робити висновки ; виховувати бережливе ставлення до тварин та сприяти екологічному вихованню
Обладнання: зошит, підручник, кросворд,схеми
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.
ІІ. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1. Вправа «Закінчи речення»
1. Органела, яка бере участь у розщепленні органічних молекул, — … (лізосома).
2. Органела, яка забезпечує клітину енергією, — … (мітохондрія).
3. Органела, яка відіграє важливу роль під час поділу клітини, — … (клітинний центр).
4. Органела, яка відповідає за синтез білка, — …(рибосома).
5. Органела, яка відіграє важливу роль у синтезі та транспортіречовин, — … (ендоплазматична сітка).
6. Органела, яка бере участь у формуванні клітинної мембрани, лізосом;забезпечує упаковування речовинта виведення їх із клітини, — … (апарат Гольджі).
7. За здійснення програмижиттєдіяльності тваринної клітини відповідає … (ядро).
8. Внутрішній вміст тваринної клітини називається … (цитоплазмою)
2.2. Експрес – тести:
1. З перелічених ознак виберіть ту, яка хараактерна для організмів царства Тварини: а) більшість не здатна пересуватись у просторі; б) запасна речовина – крохмаль; в) більшість здатна пересуватись у просторі; г) ріст організму необмежений.
2. За типом живлення більшість тварин: а) хемосинтетики, б) гетеротрофи, в) фотосинтетики, г) не живляться.
3. Тканина, в якій переважає міжклітинна речовина – це: а) м’язова, б) сполучна, в) епітеліальна.
4. Тваринна тканина – це: а) сукупність клітин, які подібні за будовою та виконують однакові функції, б) безструктурна речовина, в) сукупність різних за будовою клітин, що виконують однакові функції.
5. Тканина, що виконує різні типи рухів організму в цілому та окремих його частин – це: а) нервова, б) м’язова, в) епітеліальна, г) сполучна.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація їх навчальної діяльності
(учні висувають свої гіпотези)
Сьогодні на уроці ми познайомимося з основними відмінностями тварин від рослин та грибів та особливостями живлення тварин
ІV. Засвоєння нового матеріалу
Учні працюють над проблемним запитанням: Чим відрізняються тварини, від рослин, грибів? (самостійна робота учнів) На основі опрацьованого матеріалу учні визначають спільні та відмінні ознаки між царствами Рослин, Тварин та Грибів
Тварини і Рослини
Спільні ознаки
1. Мають клітинну будову.
2. Еукаріоти.
3. Життєві процеси(обмін речовин, живлення, дихання, виділення, розмноження, ріст).
Тварини і Гриби
Спільні ознаки
1. Мають клітинну будову.
2. Еукаріоти.
3. Життєві процеси (обмін речовин: живлення, дихання, виділення, розмноження, ріст).
4. Мають речовину– хітин.
5. Відсутність хлорофілу.
6. Гетеротрофи.
7. Наявність в обміні речовин – сечовини.
8. Запасають глікоген
V. Узагальнення і закріплення знань
Ознака чи структура |
Рослини |
Тварини |
Гриби |
Плазматична мембрана |
+ |
+ |
+ |
Клітинна оболонка |
+ целюлоза |
- |
+ хітин |
ЕПС |
+ |
+ |
+ |
Комплекс Гольджі |
+ |
+ |
+ |
Лізосоми |
+ |
+ |
+ |
Вакуолі |
+ запас поживних речовин |
- Травні та скоротливі |
- |
Рибосоми |
+ |
+ |
+ |
Клітинний центр |
- |
+ |
- |
Цитоскелет |
- |
+ |
- |
Ядро |
+ |
+ |
+ |
VІ. Підбиття підсумків уроку
Обговорення та виставлення оцінок
VІІ. Домашнє завдання
1