Урок " Особливості будови та процесів життєдіядьності рептилій"

Про матеріал
Урок розроблено з використанням технології "Перевернутий клас". Матеріал можна використовувати під час проведення уроків узагальнення
Перегляд файлу

Урок

 

Особливості будови та процесів життєдіяльності  рептилій

 

Мета:

Навчальна:  узагальнити і систематизувати знання про загальну характеристику класу Рептилії (Плазуни); характерні особливості будови та процесів життєдіяльності плазунів, які дали їм змогу повністю позбутися залежності від водного середовища; риси ускладнення організації плазунів порівняно із земноводними; провести контроль знань отриманих самостійно

розвивальна :

   1. Продовжити формування в учнів умінь:

          - частково-пошукової діяльності / осмислення та вирішення проблемної ситуації, уміння робити узагальнення та висновки/;

          - працювати з додатковою літературою, таблицями, малюнками, Інтернет ресурсами  виділяти головну думку, порівнювати;

          -  самостійно оволодівати знаннями, працюючи з Інтернет ресурсами.

   2. Розширити уявлення про взаємозв’язок будови та функцій організму.

   3. Розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси учнів.

виховна :

   теоретична

   Сприяти формування в учнів основних уявлень про еволюцію, філогенетичні взаємовідносини плазунів та земноводних.

   світоглядна

   Сприяти формуванню в учнів основних уявлень про наукове пізнання світу.

   природоохоронна

   Переконати учнів у необхідності охорони природи, сприяти формуванню в них позитивних емоцій щодо плазунів.

   профорієнтаційна

   Ознайомити учнів з професією герпетолога.

   естетична

   Розвивати в учнів почуття прекрасного, уміння пізнавати і створювати красиве.

 

   Обладнання:    таблиця " Зовнішня будова Земноводних",                    "Різноманітність Плазунів ", таблиця " Будова Плазунів ", комп'ютерні презентації ,міні лекція (Код доступу  m4ncgvh)

  Тип уроку систематизації та поглиблення знань

  Форма уроку: урок - гра.

 

                     Девіз уроку:  " Пізнаймо глибше таємниці природи, для того, щоб її  зберегти! "

                                                         Хід  уроку

 

I. Організаційний момент.

ІІ. Вступне слово вчителя.

     Ви самостійно опрацьовували тему «Особливості будови та процесів життєдіяльності  рептилій» і сьогодні ми підбиваємо підсумки вивченого, але наш  сьогоднішній урок незвичайний. Перш за все ми будемо працювати під девізом: " Пізнаймо глибше таємниці природи, для того, щоб її зберегти!"

          А сам урок − це наша подорож по маршруту " Дивовижний світ рептилій", під час якого вам необхідно буде подолати декілька перешкод. Тільки від вас буде залежати успіх подорожі, адже перешкоди потребуватимуть від вас міцних і глибоких знань з  теми.

А щоб розпочати маршрут, необхідно придбати квиток, але в даному випадку не за гроші, а відгадавши його код- ключове слово.

Сьогодні ми вивчимо тварин, які в одних викликають страх, огиду, а в інших–захоплення.

Одні вважають їх мудрими,могутніми,цілителями,поклоняються їм,будують їм храми, а інші – злими і підступними. Їх вважають найзагадковішими тваринами фауни. Хто вони? Ми називаємо їх рептиліями, а як ще інакше вони називаються? Ми дізнаємось ,коли пограємо у гру  «Ключове слово»

Учням потрібно відповісти на запитання,і взявши з кожного вказану літеру,скласти ключове слово. Вказані літери учні записують у зошиті.

 

1.Тип розвитку, при якому молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих,називається…прямим ( 1 літера відповіді).

2.Система органів,  що здійснює газообмін між організмом і навколишнім середовищем називається…дихальна (5 літера відповіді).

3.Система органів,що забезпечує організм поживними речовинами для життєдіяльності,росту,розвитку називається…травна (3 літера відповіді).

4.Наука про тварин - …зоологія (1 літера відповіді).

5.Кровоносна система,по якій кров рухається лише по судинах називається…замкнута (6 літера відповіді).

6.Частина організму тварин - …орган (5 літера відповіді).

7.Тварини за типом живлення - …гетеротрофи (11 літера відповіді).

Ключове слово – ПЛАЗУНИ.

 - Як бачимо, код квитка відгаданий. Ви успішно придбали квиток і можете сміливо розпочати подорож.        

Учитель. Також ми дізналися за якими ознаками тварин відносять до класу Плазуни. Що це за ознаки? Давайте пригадаємо.

Гра.  «Ланцюжок».

( Учні по черзі відповідають на запитання.)

Чому плазуни належать до типу Хордові?

Назвіть другу назву плазунів?

Назвіть середовища існування плазунів.

Які відділи тіла плазунів?

Які покриви мають плазуни?

Яке запліднення у плазунів?

 

Наступною перешкодою на вашому шляху є «Біологічне лото»

Вчитель: Плазуни – нечисленний клас. Так їх назвав  (Reptilia) Жорж Кюв’є, в той час, коли Лінней вважав, що всі рептилії належать до класу амфібії. Кюв’є знайшов розбіжності в зовнішній будові, розвитку та  в способі життя. Їх кількість – близько 8 тис. сучасних видів. Більшість видів цієї, колись величезної,сім’ї вимерли ще в кінці мезозойської ери Щоб визначити місце плазунів в системі органічного світу пропоную вам зіграти у гру «Біологічне лото»

 Завдання учнів розмістити таксономічні одиниці в правильному порядку. Перший ряд виправляє помилки у розміщенні таксонів,а другий – у їх назві.

 

                                               Місце плазунів у системі органічного світу

ІМПЕРІЯ

Клітинні організми

НАДЦАРСТВО

Еукаріоти

ЦАРСТВО

Тварин

ПІДЦАРСТВО

Багатоклітинні

ТИП

Хордові

ПІДТИП

Черепні або Хребетні

КЛАС

Плазуни

 

      - Подорожуємо далі. У нас виникла перешкода під назвою " цікава систематика " у вигляді " С Е Н К А Н У ".

     Нагадаю, що  " С Е Н К А Н " це текст, який містить інформацію та факти в стислих висловах,

що описують або відображають тему. Слово " С Е Н К А Н " походить від французького слова " п'ять " і означає вірш із п'яти рядків. Користуючись правилами

складання сенкану, ви повинні відгадати ключове слово, що означає назву  класів

" Земноводні " або " Плазуни ".

 

Правила складання сенкану

Ключове слово ( іменник )

Опис ( два прикметники )

Дія ( речення з трьох слів )

Ознака ( фраза з чотирьох слів, яка передає характерну ознаки )

Підсумок ( одне слово )

( Роздача роздаткових карток )

Учні записують ключові слова, спільно із вчителем перевіряють  вірні відповіді

класів Земноводних і Плазунів

Гра «Збери квітку»

 Пропоную вашій увазі твердження, що характеризують ознаки класу Земноводні та класу Рептилії, вами написані на «пелюстках квітки ». Зберіть квітку. Приєднавши «правильні» пелюстки до середини квітки «Рептилії» або «Земноводні».

1 − Чітко виражена шия ( пл. )

2 − Шкірна гола із залозами, що виділяють слиз ( з. )

3 – У деяких представників розвинутий скелет – панцир ( пл. )

4 – Формування грудної клітки ( пл. )

5 – Череп в основному складається з хрящових кісток ( з. )

6 – Зовнішній шар покривів роговіє ( пл. )

7 – Кінцівки розташовані по боках тулуба ( пл. )

8 – Їх личинки дихають за допомогою зябер ( з. )

9 – У деяких представників є органи, що відчувають тепло на відстані ( пл.)

10 – Самець відрізняється наявність статевого мозоля та резонаторів ( з. )

11 – Запліднення зовнішнє ( з. )

12 – Розвиток зародка відбувається в яйці ( пл. )

13 – Один представник цього класу теплокровна тварина ( шкіряста

Черепаха. Пл. )

14 – Непрямий тип розвитку з метаморфозом ( з. )

15 – У скелеті представників цього класу 1 шийний хребець, тулубові

Хребці, 1 крижовий хребець ( з. )

16 – Представник цього класу − гекон кримський занесений до відстані ( пл.)

17 – Представник цього класу Тритон Карпатський занесений до Червоної книги України ( з. )

18 – Зимують у стані заціпеніння ( анабіозу ) у мулі, під камінням ( з.)

19 – Зовсім не п'ють води ( з. )

20 – Деякі представники цього класу уміло прикидають мертвими ( пл. )

21 – Латинська назва цього класу − амфібії ( з. )

22 – Латинська назва цього класу − рептилії ( пл. )

23 – Кого вивчає наука " герпетологія "? ( пл. )

24 – Кого вивчає наука " батрахологія "? ( з. )   

ВІКТОРИНА:

Які функції виконує язик гадюки?

Чи знаєте ви ящірок, в яких немає ніг?

(веретільниця, жовтопуз)

Скільки років живе велетенська черепаха?

(близько 300 років)

Які отруйні змії живуть на території України?

(степова і звичайна гадюки)

Де живуть ящірки, що мають отруйні зуби?

(Рід отрутозуб, в Мексиці)

Який полоз поїдає свою здобич живою?

(полоз- жовтобрюх)

У чому особливість будови очей хамелеона?

(рухаються незалежно один від одного)

Куди відкладає яйця болотяна черепаха?

(в сухі місця)

 

Установити відповідність між зображеннями плазунів та їхніми назвами:

1 ящірка прудка

2 вуж звичайний

3 гадюка звичайна

4 хамелеон звичайний

5 веретільниця ламка

 

 

А

Б

В

http://zdravotvet.ru/wp-content/uploads/2015/03/dthtntybwf.jpg

Картинки по запросу гадюка степова

Г

Д

Е

http://enc.cap.ru/pics/%D1%83%D0%B6.gif

Картинки по запросу ящірка прудка

 

Картинки по запросу тритон

Відповіді: 1 — Д, 2 — Г, 3 — В, 4 — Б, 5 — А.

УЧИТЕЛЬ: Давайте розв ̓яжемо задачі.

З а д а ч а   1.

Одного холодного осіннього дня до нашої країни прибув незвичайний живий вантаж – кілька удавів. Спеціаліст без побоювань оглядав кожну тварину. Працівники митниці вирішили, що зоолог загіпнотизував змій, оскільки вони поводились дуже спокійно. А як би ви пояснили поведінку тварин?

ВІДПОВІДЬ: Мала активність змій пов’язана з низькою температурою повітря,  адже подія відбувалась восени.

З а д а ч а   2.

Одного разу у степу на півдні України археолог дуже втомився і ліг спати на спальний мішок. Вранці, прокинувшись, хотів підвестися, але відчув, що на грудях щось лежить. Це була степова гадюка. Обережно, аби не потурбувати і не розлютити змію, він скинув її. І вона поповзла геть. Чому змії повзуть до людей, що сплять?

ВІДПОВІДЬ:У змій не постійна температура тіла. У людини температура не залежить від температури навколишнього середовища. За допомогою термолокаторів змії відчувають тепло і в холодний період (нічний час) повзуть на тепло людського тіла.

Завдання.

Встановити відповідність:

ЗАПИТАННЯ:      ВІДПОВІДЬ:

1. Наука про плазунів.     1. Лускаті.

2. До якого ряду належить ящірка?   2. Крокодили.

3. Відновлення втрачених або

ушкоджених частин тіла.                 3. Герпетологія.

4. Які плазуни мають чотирикамерне

серце?                   4. Внутрішнє.

5. Які плазуни живляться листям

евкаліпта?       5. Немає.

6. Напівпрозора мигальна перетинка,

за допомогою якої поверхня ока

постійно зволожується?               6. Хамелеон.

7. Чи є шкірне дихання у ящірки?              7. Регенерація.

8. Запліднення у ящірки?               8. Третя повіка.

 А тепер пропоную вам  кросворд, який має 8 запитань.

 

Кросворд

 

1.  Плазун з довгим вузьким тілом без кінцівок, очі вкриті прозорими

     Зрослими повіками.                                                                ( змія )

2.  Безхвоста земноводна тварина. Веде наземний спосіб життя. Шкіра

     Вкрита бородавками.                                                             ( ропуха )

3.  Представник  хвостатих земноводних, звичайний у вашій країні.

                                                                                                       ( тритон )

4.  Тварина, схожа на ящірку, очі великі, малорухлива. Живе на деревах,

     може змінювати забарвлення тіла.                                  ( хамелеон )

5.  Безнога земноводна тварина. Дорослі особини живуть у землі.

                                                                                                       ( рибозмій )

6.  Рибоподібна личинка жаби.                                                    (пуголовок)

7.  Безхвоста земноводна тварина. Морда загострена. Ікра розвивається на

     спині у самки.                                                                            ( піпа ) 

8.  Невеликий плазун з кінцівками. Хвіст ламкий.                     ( ящірка )

        

З

М

І

Я

Р

О

П

У

Х

А

Т

Р

И

Т

О

Н

Х

А

М

Е

Л

Е

О

Н

Р

И

Б

О

З

М

І

Й

П

У

Г

О

Л

О

В

О

К

П

І

П

А

Я

Щ

І

Р

К

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  - Увага! Увага! Перед нами велика перешкода -

наступний конкурс, який  пов'язаний з народним фольклором.

 Протягом століть Земноводні і Плазуни часто згадувались у прислів'ях і приказках. І ми їх згадаємо у конкурсі " Фольклорист". Вам необхідно скласти прислів'я і приказки за умови, що на одній стороні є початок, а на другій − їх закінчення.

 

1. Аби озеро,                                                 А. Як болото висохне

2.Де ті жаби дінуться,                                 Б. А жаба і собі ногу підставляє

3.Дмись жабо, не дмись,                             В. Жаба лізе

4.Коваль коня кує,                                       Г. А найдеться жаба, що буде квакала

5.Роздайся море,                                          Д. А волом не будеш

              1 − Г;  2 − А;  3 − Д;  4 −Б;  5 − В.

1. Гадюка як не вкусить,                               А. Та зуби гострі

2. Не грій гадюки в пазусі,                            Б. А кусає, як гадюка

3. Простий, як свиня,                                     В. То засичить

4. Підлеслива людина,                                   Г. А лукавий, як змія

5. Щебече, як соловейко,                               Д. Бо укусит

    6. Ужалений змією,                                        Е. Гадюка під квітками

7. Ящірка маленька,                                       Є. Боїться і вірьовки.

              1 − В;  2 − Д;  3 − Г;  4 − Е;  5 − Б;  6 − Є;  7 − А.

Конкурс «Відгадайте»

Хто хвіст залишає, а від ворога втікає? ( Ящірка)

В’ється мотузка, а на кінці головка. (Змія)

Без рук, без ніг, а по землі ходить. ( Гадюка)

Куди повзе – за собою хату везе. (Черепаха, равлик )

У кого кам’яна сорочка? ( Черепаха)

 

 ІІІ. Узагальнення уроку

  Отже, ми завершили успішну нашу мандрівку по маршруту  Ми подолали перешкоди у вигляді завдань про будову Земноводних і Плазунів, розмноження і розвиток цих тварин, їх класифікацію; дізналися багато цікавинок про таких незвичайних і дещо загадкових істот; зуміли пригадати представників Земноводних і Плазунів і навіть звернулися  до народної творчості.

         Але необхідно згадати про неповторне значення цих тварин у природі і житті людини

 Гра.  «Ланцюжок». Значення представників в екосистемах і житті людини.

( Учні по черзі відповідають)

Позитивне:

Відіграють значну роль в біоценозах пустель і степів, де їх чисельність велика.

Приносять користь сільському господарству, винищуючи значну кількість шкідливих комах, молюсків і гризунів (більшість ящірок і змій).

Багато ящірок є кормом ряду важливих промислових звірів (лисиця, тхір).

Зміїна отрута використовується в медицині, для виготовлення

  кровоспинних ліків, ліків від гемофілії, епілепсії, бронхіальної астми;

В країнах Південно-Східної Азії страви із змій є делікатесом (нагадує за смаком рибу бо пташине м”ясо).

Є предметом міжнародної торгівлі.

Шкіра великих змій і ящірок іде на виготовлення взуття, валіз, портфелів (полози, варани). -   ці тварини є ланкою у ланцюгу живлення;

Виступають як лабораторні тварини;           

Жаби є синоптиками для прогнозування погоди;

Жаби виступають як індикатори чистоти водойм;

 Шкіру та панцир плазунів використовують для виготовлення сувенірів,

   сумок, взуття.

Негативне:

Водяні вужі винищують велику кількість мальків промислових риб.

Деякі ящірки і змії сприяють розповсюдженню ряду захворювань людини і свійських тварин, бо на них живуть дорослі іксодові кліщі.

Отруйні змії в жарких країнах є причиною гибелі людей.

                

 IV Підсумок уроку

Отже, підсумовуючи вивчене, можна впевнено сказати, що:

               -    Ми навчилися… ( розпізнавати цих тварин за ознаками )

               -    Ми дізналися про… ( будову, їхній спосіб життя, поведінку,

                    поширення на планеті, адаптації до умов життя )

               -    Ми зрозуміли… ( їх неповторне значення у природі )

               -    Нам необхідно… ( охороняти цих тварин )

               -    Ми виховали в собі… ( бережливе ставлення до тварин )  

       Адже  "        Земля - наш дім,

                             А ми  - її значна частини,

                             Ми  -  не люди, ми – сама природа! "

 

V. Домашнє завдання. Індивідуальні та творчі завдання.

Скласти кросворд про рептилії.

Підібрати МАТЕРІАЛ  «ПЛАЗУНИ – РЕКОРДСМЕНИ»

 

1. Найшвидша змія.

2. Найбільші рептилії.

3. Найдовші зуби.

4. Найменші змії.

5. Плазун – довгожитель.

6. Найбільша черепаха.

7. Найотрутніша змія.

8. Найбільший дракон.

9. Найдовша голодовка.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
27 листопада 2021
Переглядів
1389
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку