Урок "Озера, лимани, водосховища України"

Про матеріал
Розробка уроку географії з теми "Озера, лимани, водосховища України" для учнів 8 класу. тип уроку - комбінований
Перегляд файлу

Вчитель Лазаренко А.М.

Тема. Озера, лимани, водосховища України.

Мета:

- вивчити географічне положення озер, лиманів, водосховищ України, їх гідрографічні властивості, походження озерних улоговин;

- формувати вміння працювати з підручником, додатковими джерелами географічної інформації, картами, стимулювати навчально-пошукову діяльність учнів;

- виховувати  любов до природи Батьківщини, екологічну культуру і екологічну свідомість.

Тип уроку: комбінований для учнів 8 класу

Обладнання: фізична карта України, атласи, картки із завданням, презентація «Озера, лимани, водосховища», зошит-практикум, підручники, довідники.

     Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Прийом «Географічний крос»:

1. Річка з усіма притоками . (Річкова система)

2. Сезонне підняття рівня води в річці. (Повінь)

3. Частина річкової долини, яка затоплюється під час повені. (Заплава)

4. Перевищення витоку над гирлом. (Падіння річки)

5. Площа, з якої річка з притоками збирає воду. (Басейн річки)

6. Раптове підняття рівня води в річці. (Паводок)

7. Відношення падіння до довжини річки. (Похил)

8. Найнижчий рівень води в річці. (Межень)

9. Найвищий водоспад в Україні. (Учансу)

10. Найгустіша річкова сітка в … (Карпатах)

11. На річках Кримських гір паводки найчастіше бувають  … (взимку)

12. Більшість рівнинних річок  України мають живлення … (змішане)

13. Більшість річок України належать до басейну … (Чорного моря)

14. Західний Буг належить до басейну … (Балтійського моря)

15. Найбільший річковий басейн на території України має … (Дніпро)

16. Найповноводніша річка України … (Дунай)

17. Найдовший каньон має річка … (Дністер)

18. Друга за довжиною річка в Україні … (Південний Буг)

19. Найдовша річка Закарпаття … (Тиса)

20. Інгулець є притокою … (Дніпра)

21. Із заболоченої місцевості на Хмельниччині, витікає … (Південний Буг)

22. На характер течії річки впливає … (рельєф)

23. На живлення і режим річки впливає … (клімат)

Прийом «Географічна розминка»: Які річки протікають по кордону України з сусідніми державами? Покажіть їх на карті.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Діти, ми продовжуємо вивчати внутрішні води України. І сьогодні ми  поговоримо про водойми, які іноді порівнюють з мініатюрними морями. Їх форма, розміри, склад і походження надзвичайно різноманітні. Вони можуть бути прісні, солоні, з мінералізованою водою, з водою,у якій розчинені сполуки сірки. В Україні цих водойм небагато, але найбільші з них ввійшли до семи природних чудес України.

 Про які водойми йдеться?

 Але все-таки головна цінність озер – прісна вода. Завдяки їй і існує життя на Землі. Люди навчились штучно створювати водойми. Їх називають … (водосховища).

Повідомити тему уроку 

ІV. Вивчення нового матеріалу

 Пригадайте, що таке озеро, лиман, водосховище?

Прийом «Проблема»

Чим озера відрізняються від водосховищ?

Прийом «Географічна лабораторія»

- В Україні 20 000 озер. За допомогою фізичної карти, з'ясуйте, як вони розміщені? (нерівномірно).  Виділіть озерні райони. (Волинь, Причорномор'я, Крим, Карпати)

- Де зосереджені лимани? (Причорномор'я та Приазов'я)

- На якій річці найбільше споруджено водосховищ? (Дніпро)

 Єдиний шлях, що веде до знань – це діяльність. (Бернард   Шоу)

 Користуючись текстом підручника, довідниками, фізичною картою атласа, виконати завдання  в групах. Під час виступів дітей з груп учні складають тезовий конспект за планом:

 1. Озера і їх походження.

 2. Лимани та їх типи.

 3. Водосховища та їх наслідки.

  Завдання для груп:

1. Які озера найбільші за площею в Україні? Де вони знаходяться і як утворились? Назвіть озера, розміщенні поруч цих найбільших озер.

2. Які озера розташовані на Волині? Якого вони походження? Яке їх значення?

3. Назвіть озера Кримського півострова. Як вони утворились? За водним режимом це стічні чи безстічні озера?

4. Як утворились озера в Карпатах?

5. За допомогою довідника «Усі географічні назви»  поясніть походження назв озер Світязь, Синевир, Сасик, Донузлав, Ялпуг.

6. Що таке лимани? На які групи їх поділяють? Охарактеризуйте найбільші лимани.

7. Покажіть на карті найбільші водосховища України. З якою метою їх створюють?

Прийом «Домашня заготовка»

Негативні наслідки створення водосховищ на р. Дніпро (повідомлення учня)

Прийом «Географічний практикум» (розв’язування задачі):

   Створення каскаду ГЕС на Дніпрі супроводжувалося затопленням земель на площі понад 500 тис. га і підтопленням 100 тис. га. Визначити, яку кількість зерна можна було б зібрати з цієї площі при середній врожайності зернових 30 ц/га? (18 000 000 ц)

- Чи можливо створити водосховища на каналах? Назвіть таке водосховище.

- Яке водосховище є на Вінниччині?

Прийом «Географічний практикум»

На контурній карті надписати  озера і водосховища (робота в зошитах-практикумах)

Прийом «Роблю висновок»

   Схожість: регулюють стік річок, необхідні для рибальства, судноплавства, відпочинку, водопостачання.

   Відмінність: озера – природні ,з озер видобувають солі, озера мають лікувальне значення; водосховища – штучні водойми, важливі для виробництва електроенергії.

 Пам'ятайте, діяльніть людини спричиняє не лише забруднення річок, а й озер. Основна причина забруднення озер – надходження азота і фосфора, що призводить до «цвітіння» води; а з часом – до заростання озера, перетворення його на болото. Природа потребує бережливого ставлення!

V. Закріплення  (тести):

     І варіант

1. Найглибше озеро України:

 а) Синевир;

 б) Світязь;

 в) Сасик.

2. Видовжена затока, яка утворилася при затоплені морем пригирлової частини річки, це:

 а) заплава;

 б) тераса;

 в) лиман.

3. Найбільшим прісноводним озером України є:

 а) Кагул;

 б) Ялпуг;

 в) Катлабуг.

4. Озеро Бребенескул:

 а) найбільш високогірне;

 б) найсолоніше;

 в) найдовше.

5. Найбільший лиман:

 а) Тилігульський;

 б) Хаджибейський;

 в) Дністровський.

6. Який з лиманів є закритим:

 а) Тилігульський;

 б) Дніпровський;

 в) Дністровський.

7. Найглибше водосховище України:

 а) Дніпровське;

 б) Каховське;

 в) Кременчуцьке.

8. Вулканічні озера переважно зосереджені на:

 а) Волині;

 б) Закарпатті;

 в) Кримському півострові.

9. До карстових озер належать:

 а) Ялпуг;

 б) Світязь;

 в) Бребенескул.

10. В районі якого лиману розташована найнижча точка України ( -5 м від рівня моря):

 а) Тилігульського;

 б) Хаджибейського;

 в) Куяльницького?

11. Назва якого з озер означає «звивисте, криве»:

 а) Синевир;

 б) Світязь;

 в) Сасик.

12. Яке водосховище створено на каналі:

 а) Печенізьке;

 б) Червонооскільське;

 в) Краснопавлівське.

     ІІ варіант

1. Найбільше за площею озеро України:

 а) Кундук;

 б) Кагул;

 в) Ялпуг.

2. Процес розчинення  водою гірських порід називають:

 а) денудація;

 б) ерозія;

 в) карст.

3. Найглибшим озером Криму є:

 а) Сасик;

 б) Донузлав;

 в) Сакське.

4. Озеро Сасик (Кундук):

 а) дельтове;

 б) залишкове;

 в) лиманне.

5. Найглибший лиман:

 а) Тилігульський;

 б) Хаджибейський;

 в) Дністровський.

6. Який з лиманів є відкритим:

 а) Молочний;

 б) Бузький;

 в) Куяльницький.

7. Найбільше водосховище України:

 а) Дніпровське;

 б) Каховське;

 в) Кременчуцьке.

8. Заплавні озера зосереджені:

 а) в Карпатах;

 б) в Криму;

 в) повсюди.

9. До загатніх озер належать:

 а) Синевир;

 б) Несамовите;

 в) Синє.

10. Який лиман має статус водно-болотних угідь міжнародного значення:

 а) Тилігульський;

 б) Хаджибейський;

 в) Молочний.

11. Назва якого з озер означає «цукрове»:

 а) Донузлав;

 б) Саки;

 в) Ялпуг.

12. Яке озеро України називають українським Байкалом?

 а) Синевир;

 б) Світязь;

 в) Донузлав?

VІ. Підсумок уроку  (виставлення оцінок, узагальнюючий висновок).

VІІ. Домашнє завдання:  

1. Опрацювати § 27.

2. Вивчити географічну номенклатуру.

3. Підготувати міні-проект: «Водні об’єкти Вінниччини».

 

docx
Додав(-ла)
Лазаренко Алла
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
12 жовтня
Переглядів
25
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку