Ознаки подільності на 2, 5 і 10
Мета: домогтися засвоєння ознак подільності на 2,5 і 10; сформувати вміння розв'язувати задачі на застосування цих властивостей;
розвивати пізнавальні здібності учнів; формувати вміння грамотно формулювати власні думки;
виховувати наполегливість у досягненні мети, уважність, спостережливість.
Тип уроку: засвоєння знань і вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. Перевірка домашнього завдання
Перевірити виконання письмової частини домашнього завдання можна, запропонувавши декільком учням записати на дошці вправи, які були розв’язані вдома.
Поки учні на дошці записують розв’язання вправ, можна провести бліцопитування.
Учні дають письмові відповіді на запитання у вигляді символів: «+» — так; «-» — ні; «0» — не знаю.
2) 9 — дільник 54;
3) 18 — дільник 18;
4) 15 і 30 — дільники 60;
5) 1; 2; 5 — усі дільники числа 10;
6) сума всіх дільників числа 8 дорівнює 15;
7) число 1 не має жодного дільника;
8) 48 кратне 8;
9) 12 кратне 24;
11) 54 кратне 18 і 2;
12) усі кратні числа 4 не перевищують 40?
Після виконання роботи необхідно виконати перевірку і повторити основні теоретичні поняття попереднього уроку.
III. Формулювання мети і завдань уроку
Учитель пропонує учням пригадати, що означає поняття «число а ділиться на число b», дати відповідь на запитання: як можна перевірити, чи справджується це твердження для поданих двох натуральних чисел?
(Поділити а на b, і якщо частка — натуральне число, то відповідь ствердна.)
Потім учитель ставить запитання:
— Чи не існує якихось інших способів перевірити подільність числа а на b?
— Чи обов’язково потрібно ділити 288 на 2; 150 на 10; 2 365 на 5, щоб довести подільність цих чисел?
(Ні, за певними ознаками ми бачимо, що перше число в кожній з пар ділиться на друге.)
IV. Засвоєння знань
Після проведеної бесіди учні готові сприймати (а може, і самостійно сформулювати) ознаки подільності чисел на 2, 5,10 (див. конcпект 2). Коли учні виконають відповідні записи в зошитах, учитель має ще раз звернути увагу учнів на те, що, використовуючи ці ознаки подільності, ми «звертаємо увагу» тільки на останню цифру.
Кмітливі учні (або учитель) зауважують, що одне й те саме число може ділитись одночасно на кілька з названих чисел (на 2 і 5, на 5 і 10 тощо), що може означати виконання подільності й на інші числа. Наприклад, якщо число ділиться на 2 і 5, то воно ділиться і на 10.
V. Формування вмінь
1. Які з чисел 2, 10, 15, 100, 102, 900:
1) парні; 2) непарні; 3) діляться на 10;
4) діляться на 5; 5) діляться на 2 і 5; 6) діляться на 5 і 10?
2. Укажіть цифру, яку потрібно дописати праворуч до числа 43, щоб воно:
1) ділилося на 2; 2) ділилося на 5; 3) ділилося на 10.
1. Запишіть: 1) парні натуральні числа, менші від 20;
2) непарні натуральні числа, не більші ніж 21;
3) усі парні двоцифрові числа, що мають у складі цифру 7;
4) найбільше трицифрове число, що ділиться на 10;
5) найбільше двоцифрове число, що ділиться на 5.
2. Запишіть по два трицифрових числа, які:
1) діляться на 2; 2) діляться на 5; 3) діляться на 10;
4) діляться на 5, але не діляться на 10; 5) діляться і на 2, і на 5.
3. Запишіть ті натуральні розв’язки нерівності які:
1) діляться на 2; 2) діляться на 5; 3) діляться на 10;
4) не діляться ні на 2, ні на 5, ні на 10.
4. Використовуючи кожну з десяти цифр один раз, запишіть найменше натуральне число, яке:
1) ділиться на 2, але не ділиться на 10;
2) ділиться на 5, але не ділиться на 2.
5. Яке одноцифрове число треба додати до числа 592, щоб здобута сума: 1) ділилась на 10; 2) ділилась на 5, але не ділилась на 10?
1. Запишіть число, яке є дільником чисел: 15 і 18; 40 і 60; 12 і 24; 16 і 21.
VI. Підсумки уроку
1. Повторення основних понять, вивчених на уроці, за допомогою конспекту 2
2. Виконання завдань на картках з друкованою основою
1) Число 648 ділиться на 2, тому що_____________________________
2) Число 343 не ділиться на 2, тому що___________________________
3) Число 545 ділиться на 5, тому що_____________________________
4) Число 279 не ділиться на 5, тому що___________________________
5) Число 870 ділиться на 10, тому що_____________________________
6) Число 732 не ділиться на 10, тому що___________________________
VII. Домашнє завдання
1. Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2. Виконайте вправи.
1) Які з чисел 5, 95, 130, 54, 108, 5551, 10 000 діляться на 5?
2) Які з чисел 9, 36, 45, 333, 447, 10 009 не діляться на 2?
3) Які з чисел 348, 905, 820, 401, 2 390, 56 000 діляться на 2 і на 5? Чи правильно, що ці числа діляться на 10?
5) Чи ділиться число, запис якого складається із 100 двійок: а) на 5; б) на 10; в) на 2?