Ознайомити учнів з парними і непарними числами; учити дітей додавати і віднімати двоцифрові числа без переходу через десяток виду 13 + 4; 16 – 3; розвивати мислення, навички додавання і віднімання, пов'язані з нумерацією, вміння розв'язувати задачі; виховувати акуратність, працьовитість, вміння працювати у групі.
Погорєла Тетяна Миколаївна
вчитель початкових класів
Володимирівської загальноосвітньої
школи І – ІІ ступенів,
філія Ганнівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів
Петрівської районної ради
Кіровоградської області
Навчальний предмет. Математика 1 клас
Тема. Парні і непарні числа. Додавання і віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток виду 13 + 4; 16 – 3. Розв’язування задач на дві дії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Погорєла Тетяна Миколаївна, заступник завідувача філії з навчально-виховної роботи Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів, філії Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів Петрівської районної ради Кіровоградської області
Програма. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1- 4 класи (оновлена). – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012.
Мета: ознайомити учнів з парними і непарними числами; учити дітей додавати і віднімати двоцифрові числа без переходу через десяток виду 13 + 4; 16 – 3; розвивати мислення, навички додавання і віднімання, пов’язані з нумерацією, вміння розв’язувати задачі; виховувати акуратність, працьовитість, вміння працювати у групі.
Обладнання: підручник «Математика», предметні малюнки, набір геометричних фігур, демонстраційний матеріал, зошит з друкованою основою, комп’ютер, проектор, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Організація учнів
Всі сідайте тихо, діти,
На уроці – не шуміти,
Руку гарно піднімати.
Чітко всім відповідати.
2. Перевірка готовності приладдя до уроку.
Перегляньте все на парті:
Є підручник, зошит, картки,
Є пенал, лінійка, олівці…
Бачу всі готові! Молодці!
То ж гаразд, часу не гаєм
і урок вже починаємо.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Психологічне налаштування на урок.
—Який настрій у вас? Покажіть виразом обличчя.
— Усміхніться, до мене, поділіться гарним настроєм з товаришами.
За виразом обличчя я бачу, що з вами все гаразд. Я дуже хотіла б, щоб такий настрій був у нас усіх на нашому уроці та взагалі кожного дня.
— Діти, яким повинен бути наш урок?
— Давайте поміркуємо, якими повинні бути учні на уроці.
Тож, сподіваюся, що саме такими будете ви всі.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні до нас на урок завітають вже знайомі вам гості з Лісової школи і принесуть багато цікавих завдань. Вони хочуть побачити чого ви вже навчилися, і чи всі добре знають математику. Разом з ними ми будемо виконувати вправи на засвоєння таблиць додавання та віднімання числа 3. І працюватимемо під девізом:
Треба правильно лічить
І писати гарно!
Будем швидко міркувать,
Відповідатимем - старанно!
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
Подивіться хто ж гостей перший до нас завітав? Вовчик пропонує вам пограти в гру «Баскетбол» в яку ви любите грати на уроках фізичної культури, але тут завдання складніше, щоб закинути м’ячик потрібно швидко й правильно порахувати приклади.
Дитина з ООП працює за індивідуальною карткою
№1
2 + 2= 3 + 2=
6 + 2= 7 + 2=
3 + 3= 4 + 1=
Наступне завдання принесла нам Лисичка, а називається воно:
2. Весела лічба.
1) На городі рано-вранці
знайшли моркву сірі зайці.
Сім морквин – це є не мало.
Одну з’їли, скільки стало?
2) Три веселих киці грались на травиці.
Враз одна сховалась.
Скільки киць зосталось?
3) Ці веселі каченята люблять плавати й пірнати.
П’ять пливуть у далину, п’ять пірнають в глибину.
Скільки разом каченят? Хто з вас може підказать?
4) Десять чайок над морем літали,
дружно крилами махали.
Шість на берег приземлились.
Скільки чайок залишилось?
Ось і Зайчик завідав, послухайте, що він на запропонував:
Урок продовжіть без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Сядете рівненько,
Цифру виведіть гарненько
Тож зошит відкривайте хвилинку каліграфії починайте.
Зошит свій я відкриваю,
Навкоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,—
І красиво в нім пишу.
Найбільше наш зайчик любить наздоганяти свого товариша метелика, але сьогодні він сів на аркуш з цифрами, давайте ми разом з метеликом спробуємо подорожувати по цифрах. Уявіть, що він перелетів на одну цифру ліворуч, потім на дві цифри вниз, і на одну цифру праворуч. На якій цифрі зупинився метелик?) Каліграфічно запишіть рядок цифри 7.
Перевірка написання цифр відбувається в парах. Сусіди по парті обмінюються зошитами , вибирають найкращу цифру й обводять її простим олівцем.
Зайчик уважно спостерігав за вашою роботою. Тепер йому хочеться подивитися, як ви виконаєте завдання Білочки.
А Білочка пропонує нам математичний диктант.
Дитина з ООП працює за індивідуальною карткою № 2
Звірята кажуть що, ви швидко впоралися із завданнями, і дякують вам.
5.Фізкультхвилинка (Під музичний супровід)
Говорять що ж, мабуть, прийшла пора
Всім нам відпочити.
Хочуть на фізкультхвилинку
Усіх запросити.
Раз, два – всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири – нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П’ять, шість – всі веселі –
Летимо на каруселі!
Сім, вісім — в поїзд сіли
Ніжками затупотіли.
Дев’ять, десять — відпочили
І за парти дружно сіли.
Ось і Ведмедик до нас прийшов, він пропонує нам попрацювати з підручником.
1. Робота за підручником (с. 100)
Завдання 2
— Встановіть закономірність, продовжіть числовий ряд.
— Числа 0; 2; 4… — це парні числа.
Числа 1; 3; 5… — це непарні числа.
Будь-яке число, яке можна розділити на двох порівну називають парним. Будь-яке число, яке не можна розділити на два порівну, тобто в когось буде більше, а в когось менше прийнято називати непарних.
— Наведіть свої приклади парних і непарних чисел.
Завдання 3
— Розгляньте зразок. Поясніть прийом обчислення прикладів 13 + 4 і 16 – 3. Що однакового у розв’язанні цих виразів? Розв’яжіть за зразком приклади 12 + 8 і 18 – 4.
Дитина з ООП працює з учителем, розв'язуючи приклади.
13 + 4 = 16 – 3 =
12 + 8 = 18 – 4 =
Завдання 4
— Розв’яжіть «ланцюжки». Який «ланцюжок» закінчується парним числом?
Завдання 5
Вправа «Мозковий штурм».
- З чого складається задача?
УМОВА
ЗАПИТАННЯ
РОЗВ’ЯЗАННЯ
ВІДПОВІДЬ
— Про що йдеться у задачі?
— Що в задачі відомо?
— Про що треба дізнатися?
— Спочатку нам треба дізнатися, скільки великих пасок спекла бабуся?
— Якою дією відповімо на це запитання?
— Про, що далі запитується в задачі?
— Скільки всього пасок спекла бабуся?
— Якою дією відповімо на головне запитання задачі?
Якщо у задачі два запитання, то задача буде розв’язуватися 2 діями.
Повернувшись із Лісової школи, Білочка засумувала, тому що неуважно слухала вчителя й не змогла розв’язати завдання в зошиті. Допоможімо їй!
Дитина з ООП працює з учителем, розв'язуючи задачу
VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Дитина з ООП працює з індивідуальною карткою
№4
18–10= 13–10= 10+8= 10+7=
10+5= 10+1= 14–10= 13–3=
3.Самостійна робота
1. З яких геометричних фігур складається кошеня
6 – 4 = 1 5 + 4 = 10
8- 4 = 5 2 + 1 = 3
9 – 8 = 0 8 – 7 = 2
4 – 3 = 2 3 + 3 = 7
7 + 3 = 9 2 – 2 = 2
9 – 0 = 0 6 – 2 = 3
7 – 6 = 2 7 + 0 = 8
Дитина з ООП працює з індивідуальною карткою № 5
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
1.Рефлексія
Ось і добігає кінця наша зустріч із лісовими друзями.
— Чи сподобався вам урок?
— Яке завдання вам сподобалося найбільше?
— Які завдання були найважчими?
Дякуємо, що всі ви
Так завзято працювали,
Всі приклади й задачі розв’язали!
2.Психологічне закінчення уроку.
— Який настрій у вас після закінчення уроку? Покажіть виразом обличчя.
За виразом обличчя я бачу, що з вами все гаразд.
— Чи справдились ваші очікування?
Література
1