Тема: Party Time . Revision
Мета:
Освітня. Вчити учнів мовленнєвої взаємодії в парах. Активізувати вивчену лексику з тем «Подарунки». удосконалити навички вживання граматичних структур « How many ?», « What colour are they?», “What’s this? What are those?”, розвивати вміння відтворювати зразки слів на письмі;
Розвивальна. Розвивати фонематичний(інтонаційний)слух учнів, здатність до імітації; увагу, кмітливість, мовленнєву реакцію, логічне мислення, комунікативні і творчі здібності.
Виховна. Стимулювати і підтримувати інтерес до вивчення англійської мови. Виховувати шанобливе ставлення до традицій країни, мова якої вивчається.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання:
повітряні кульки, ведмедик, коробка-подарунок, фонетичні картки, святковий торт, розтяжка Happy birthday, капелюх, ілюстрації ЛО, презентація по темі, аудіозапис до уроку, запис пісні Happy birthday,
Хід уроку:
I. Привітання. Повідомлення теми та мети
- Hello boys and girls! I am glad to see you. Today we have an unusual lesson – today we will prepare for a party and make a photozone! Уou see a lot of nice colourful balloons, a present , a piece of cake, a teddy and a hat. But I won’t give them to you.
First We will revise all the words and each time you do the tasks , I will give you one element. And then we are going to make a photo ( photos). So let’s start!
ІІ.Фонетична розминка. Warm up/ Активізація мовленнєвої діяльності
a) Phonetic time / Фонетична розминка
let’s prepare our tongues!
The first task is to name a letter and a word! Look at the letters and name the word. Repeat !
Tt – ten /Bb – ball / Dd – doll / Ll – lollipop /Yy- yo yo etc
T: Well done.
Our Teddy arrived on a special “word train”.
Now, Let’s read the words and then you will get our Teddy!!
The next task for you is to revise colours and numbers. Then you get the hats!
b) Warm up. colours. “What colour is it?”(Watch at the picture for 1 second and name it )
- Look at the picture for 1 second and name the colour you see. What colour is it?
c) numbers
- let’s have some rest and sing the number song
https://www.youtube.com/watch?v=V_lgJgBbqWE&t=105s&ab_channel=SuperSimpleSongs-KidsSongs
Here are the party hats!!!
III. Основна частина уроку
a) vocabulary practice. Game “What’s is hiding?”
- First, let’s revise the words.
The pictures are hiding! Look at the pictures and name the words
What’s this? - – It’s a …
Well done! Now, you get a present for your photo zone.
b) Відпрацювання вивчених граматичних конструкцій
«What are those ?»,«How many ?» (Presentation)
- Look at the pictures, read the question and answer it!
Here is a piece of cake for you!
c) speaking (the last slide)
Work in pairs and ask each other
- How many …(presents, balls …)?
- Five balls ( presents…)
Well done, now you can have three balloons.
Фізхвилинка
“The mime game”(Show the cake, balloon, yo- yo etc)
c) Writing task WB p 16
- now, write the answer to the following questions.
And here is a Happy birthday flags for you!
d) Listening task Pupils book p 26 ex 1
- open the book p 26
What can you see on the pictures ? What are they? Listen and point to the right picture
T: Thank you. You get more balloons!
е) Look, the photozone is ready! Let’s sing a song and then make photos!
Song “Happy birthday to you!!!”
III. Заключна частина.
Підсумки уроку.
- Який у вас настрій? Що є в нашій фотозоні?
- The lesson is over. Goodbye, children !!! Now, let’s make photos.
(Резерв)
1. look at the photozone elements.
- Is there a teddy? /ball?/doll? Etc
Yes/No
2. Claping game