Мета уроку:
навчальна: систематизувати, розширити і поглибити знання з теми множення натуральних чисел; відпрацювати вміння і навички щодо застосування законів множення;
розвиваюча: розвивати в учнів обчислювальні навички, логічне мислення, продовжувати розвивати самостійність у роботі;
виховна: виховувати розуміння ролі математики в житті, розуміння важливості математичних знань, людські якості: сумлінність, працелюбство.
Тема уроку: Переставний, сполучний і розподільний закони множення
Мета уроку:
навчальна: систематизувати, розширити і поглибити знання з теми множення натуральних чисел; відпрацювати вміння і навички щодо застосування законів множення;
розвиваюча: розвивати в учнів обчислювальні навички, логічне мислення, продовжувати розвивати самостійність у роботі;
виховна: виховувати розуміння ролі математики в житті, розуміння важливості математичних знань, людські якості: сумлінність, працелюбство.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Технічне обладнання: комп'ютер, проектор, мультимедійна дошка, комп’ютерна презентація створена за допомогою програми SMART Notebook.
Форми організації роботи: фронтальна, парна, індивідуальна.
План уроку:
Хід уроку
І. Організаційний момент. Емоційний настрій на урок.
Вчитель: (заходжу в клас, вітаюся) – Добрий день! Сідайте!
Побажання вчителя: (1-й слайд)
Перш ніж почати урок, мені хотілося б дізнатися, чи готові ви до уроку, який у вас настрій? Чи є у вас бажання дізнатися щось нове? Як сказав перський поет Сааді, «Учень, який навчається без бажання, - це птах без крил». І мені хотілося б, щоб у вас завжди було бажання дізнатися щось нове, не тільки на сьогоднішньому уроці, а завжди і тільки в цьому випадку своїми «крилами» ви будете злітати все вище і вище. Епіграфом до нашому уроку будуть слова Рене Декарта «Мало мати хороший розум, важливо вміти застосовувати його».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель: Діти! На уроці Мальвіна запропонувала виконати Буратіно і П'єро множення: 32 ∙ 25 (2-й слайд)
Буратіно виконував рішення стовпчиком, а П'єро - усно і міркував так: (3-й слайд)
32∙25=(30+2)∙25=30∙25+2∙25=750+50=800
Чиє рішення було раціональніше? (П'єро)
Вчитель: Що застосував П'єро? (Розподільний закон множення)
Вчитель: А з якими ще законами множення ми познайомилися на минулих уроках? (Переставний та сполучний закони)
Чи можна було для виконання цього множення застосувати сполучний закон? Запропонуйте рішення. (3-й слайд)
Учні: 32∙25=8∙4∙25=8∙(4∙25)=8∙100=800
ІІІ. Постановка теми та мети уроку.
Вчитель: Молодці! Бачите, діти, як полегшують обчислення закони множення.
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати закони множення. Тому відкрийте ваші зошити і запишіть число, класна робота і тему уроку «Закони множення».
(4-й слайд)
А тепер послухайте уривок з дуже відомої казки, здогадайтеся, що це за казка, хто її написав, і про що йде мова в цьому уривку.
За кілька кроків від неї сидів Чеширський кіт.
- Скажіть будь ласка, куди мені звідси йти?
- А куди ти хочеш потрапити? - відповів Кіт.
- Мені все одно ... сказала Аліса.
- Тоді все одно куди і йти, - зауважив Кіт.
Учні: Це уривок з казки «Аліса в країні чудес». Її написав Льюїс Керролл
Вчитель: Так що ж хотів сказати Кіт?
Учні: Перед тим як щось робити, треба знати, в якому напрямку рухатися, поставити мету.
Вчитель: Діти! Хто спробує сформулювати мету уроку?( Учні формулюють мету уроку) (5-й слайд)
Молодці! Мета поставлена, а результатом досягнення мети буде ваша оцінка. Протягом всього уроку ви будете накопичувати бали (самостійне рішення прикладів, усні відповіді, рішення прикладів біля дошки), в кінці уроку підсумовуємо всі бали-це ваша оцінка.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Усне опитування: (6-й слайд)
V. Формування вмінь і навичок.
Виконання вправ.
1. Розподіліть по групах приклади на застосування сполучного і розподільного законів множення (один учень виконує на дошці). Перевіряє себе. (7-й слайд)
2. Розв’язування цих прикладів по варіантах з взаємоперевіркою.
Робота в парах. (8-й слайд)
1 варіант 2 варіант
45∙ 2х = 90х 2(х+7) = 2х+14
8х∙у∙11 = 88ху (с-9)11 = 11с-99
2а∙14х = 28ах (6х+7у-5)4 =24х+28у-20
12х∙2∙у∙5 = 120ху 9(4а+8у)= 36а+72у
6∙5у∙13 = 390у 10(11х-3+2у)=110х-30+20у
Учні, які впоралися із завданням завчасно, отримують додаткове завдання на картці.
3. Колективне рішення прикладів біля дошки. (9-й слайд)
Обчисліть зручним способом, назвіть закон, на який спиралися при обчисленнях:
а) 2 ∙ 328∙5
б) 125∙43∙8
в) 855∙97 +145 ∙97
г) 123 ∙ 27 - 23 ∙ 27
д) 23∙48-35∙23+87∙23
Ви добре працювали, а зараз пора і відпочити!
Фізкультхвилинка (10-й слайд)
Продовжуємо роботу.
4. Індивідуальна робота. Складання виразів математичною мовою. (11-й слайд)
«Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим»
1 варіант
Ціна хризантеми х грн. за одну квітку, а ціна однієї троянди - на 30 грн. більше. Записати:
а) ціну троянди (х + 30)
б) вартість п'яти хризантем (5х)
в) вартість трьох троянд (х + 30) ∙ 3
г)вартість букета з п'яти хризантем і трьох троянд (5х+(х+30)∙3=5х+3х+90=8х+90)
2 варіант
Ціна слив х грн. за 1 кг, а алича коштує на 7 грн. дешевше.
а) ціну аличі (х-7)
б) вартість двох кілограмів слив (2х)
в) вартість шести кілограмів аличі (х-7) ∙ 6
г) вартість двох кілограмів слив і шести кілограмів аличі разом
(2х + (х-7) ∙ 6 = 2х + 6х-42 = 8х-42)
Після виконання завдання учні проводять самоперевірку з поясненням.
5. Колективне рішення прикладів біля дошки з поясненням.
Спростити вираз і знайти його значення. (12-й слайд)
VІ. Підсумок уроку.
Оцініть себе за кількістю набраних балів. Здайте вчителю картку самооцінювання.
Рефлексія «Світлофор».
Оцініть свій емоційний стан після уроку. (13-й слайд)
Діти у вас на столах лежать три листочки:
Жовтий колір - все вийшло, урок вдався;
Зелений колір - залишилося дещо не зрозуміло;
Бузковий колір - нічого не зрозуміло.
Оберіть один із них і покажіть мені.
Велике спасибі, діти, за спільну роботу. (14-й слайд)
VІІ. Домашнє завдання.
Повторити закони множення натуральних чисел. Виконати № 448, 453 (1,2)
Картка (додаткова оцінка)
Спростіть вираз:
1) 8а∙25∙125 у =
2) а∙12х∙5у=
3) 38а∙24х=
Обчисліть найзручнішим способом:
1) 49 ∙ 46 - 49 ∙ 23 + 51 ∙ 23 =
2) 64 ∙ 258 - 64 ∙ 39 - 64 ∙ 19 =
3) 72 ∙ 248 - 72 ∙ 48 - 200 ∙ 70 + 2 ∙ 200 =
4) 36 ∙ 148 - 36 ∙ 136 + 12 ∙ 64 =
Спростіть вираз і обчисліть його значення:
38а + 14а - 6а + 36, якщо а = 172
Картка самооцінювання
ПІБ |
Усна відповідь |
Робота біля дошки |
Робота в парі |
Самостійна робота |
Всього |
|
1 бал |
1-2 бали |
5 балів |
5 балів |
|
|
|
|
|
|
|