Мета: Повторити склад, назви, фізичні та хімічні властивості солей, способи їх одержання; удосконалити навички складання рівнянь реакцій та розв’язування розрахункових задач.
Тип уроку: повторювання пройденого матеріалу.
Хід уроку
Інтерактивна вправа «Хімічний диктант» (Бліц-опитування)
1. Робота з номенклатурою та класифікацією
Завдання: Складіть формули за назвами: Калій карбонат, Ферум(ІІІ) сульфат, Магній ортофосфат.
Відповідь: K2CO3, Fe2(SO4)3, Mg3(PO4)2.
2. Хімічні властивості солей (Інтерактив «Логічний ланцюжок»)
Учням потрібно дописати рівняння реакцій, де це можливо (враховуючи ряд активності металів та таблицю розчинності).
Завдання з відповідями:
Zn + CuSO4 —> ZnSO4 + Cu (заміщення)
BaCl2 + Na2SO4 —> BaSO4(ос) + 2NaCl (обмін, випадає осад)
CaCO3 + 2HCl —> CaCl2 + H2O + CO2(газ) (виділення газу)
3. Розрахункова задача
Умова: Яка маса осаду утвориться при взаємодії 20 г натрій гідроксиду з достатньою кількістю купрум(ІІ) сульфату?
Рішення:
Рівняння: CuSO4 + 2NaOH —> Cu(OH)2(ос) + Na2SO4
n(NaOH) = m/M = 20 / 40 = 0,5 моль.
За рівнянням n(Cu(OH)2) = 0,5 / 2 = 0,25 моль.
m(Cu(OH)2) = 0,25 × 98 = 24,5 г.
Завдання «Знайди помилку»:
Учень написав реакцію: Cu + FeSO4 —> CuSO4 + Fe. Чи правий він?
Відповідь: Ні, не правий. Мідь (Cu) стоїть у ряду активності після заліза (Fe), тому вона не може витіснити залізо з його солі. Реакція не відбувається.
Які типи реакцій характерні для солей? (Обмін, заміщення, розклад).
Самооцінка: «Чи готовий я до контрольної?» (Метод світлофора: зелений — готовий, жовтий — є питання, червоний — потребую допомоги).
4P + 5O2 —> 2P2O5
P2O5 + 3H2O —> 2H3PO4
H3PO4 + 3 NaOH —> Na3PO4 + 3H2O