Урок
Тема. Узагальнення, систематизація та поглиблення вивченого з лексикології.
Мета: узагальнити, систематизувати та поглибити знання учнів з лексикології; розвивати вміння визначати лексичне значення слів; мотивувати учнів до самостійної роботи з метою збагачення словникового запасу, виховувати повагу та дбайливе ставлення до лексичного багатства рідної мови.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань з елементами повторення та поглиблення.
Обладнання: підручник, кросворд, презентація, словники, вікторина.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Прошу всіх рівненько встать.
Пролунав уже дзвінок –
Починаємо урок.
На сусіда подивіться,
Йому мило посміхніться.
Всі за парти посідайте,
Працювати починайте.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Лексика
За горами є країна дивна, чарівна,
Країну Лексикою звуть.
Лексема в краї сім панує,
Усі слова вона гуртує.
Когось пошле в Синонімію,
Ну а когось в Антонімію.
Є піддані багатозначні,
Є непідступні, однозначні.
Гурток омонімів тут є,
Всім королева лад дає.
Чому ж країну так назвали?
Це зовсім вже окрема тема,
Слова ЛЕКИКА, ЛЕКСЕМА
З мови грецької прийшли,
В Україні зажили.
Знай: у старогрецькій мові
Існувало дієслово
З таким значенням: «збираю»,
«говорю», «розповідаю».
ЛЕГО – так воно звучало,
А від нього слів чимало
Утворилось: ЛЕКСІС – слово,
ЛОГОС – слово, розум, мова.
Тож мандруймо в край Лексичний
І в сусідній Граматичний.
Бо слово має значень два:
Одне – це значення ЛЕКСИЧНЕ,
Ну, а друге – ГРАМАТИЧНЕ.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Узагальнення, систематизація та поглиблення здобутих знань у процесі практичної роботи
(Веснянки, лисичка, пласт, рій, чайка). Скласти з цими словами 2-4 речення.
Знайдіть речення з каламбурами. Поясніть розділові знаки у 1, 4 реченнях та орфограми у виділених словах.
Квіти, мої діти.
Виростав вас, доглядав вас,
Де ж мені вас діти ? (Т. Г. Шевченко)
А з гори мене він віз.
Читає Настя про лісок.
Та її водичка змила.
На столі є хліб і рис. (І. Січовик)
Вчителька сказала Петрикові:
Міжмовні омоніми
(Пароніми – це слова, схожі за звучанням, але різні за значенням; помилково вживають одне замість іншого. Наприклад: адресант – адресат, боцман – лоцман, кремінь – кремній, адрес – адреса, варта – ватра, віковий –віковічний, дипломант – дипломат, долівка – домівка, догляд – огляд.)
Рамена, дзигарі, древо, перст, злато, град, страж.
Довідка: палець, дерево, плечі, годинник, місто, золото, сторож. (Архаїзми)
(Історизми – це слова, що позначають поняття, які зникли у процесі історичного розвитку: смерд, князь, волость, мушкет, очіпок, хорунжий.)
Насупилось небо, і плаче хмаринка,
А поле сміється щасливо і дзвінко,
Бо сльози хмаринки несуть урожай.
Як сльози ті звуться? Ану відгадай!
(Дощ)
Фонтан, лауреат, оптимальний, дискусія, фіктивний, адаптація, консолідація, компроміс, концентрація, кемпінг.
Довідка: водограй, переможець, найкращий, суперечка, недійсний, пристосування, об’єднання, погодження, зосередження, табір.
І колонка – науково-термінологічна лексика.
ІІ колонка – суспільно-політична лексика.
ІІІ колонка – професійна лексика.
Асоціація, декларація, рівняння, теорема, аналіз, синтез, косовиця, сівба, альтернативний, кандидат, натрій, азот, арія, симфонія, дослідження, тотожність, загальнонаціональний, декларація.
Які слова перейшли із розряду діалектних в літературну і чому? Складіть із ними речення.
Полонина, смерека, кептар, трембіта.
Небо глибоке засіяне зорями,
Що то за Божа краса!
Перлами ясними попід тополями
Грає краплиста роса.
V. Рефлексія.
- Сьогодні на уроція мені сподобалося …..
- Що нового я дізнався (дізналася)?
- Як я можу застосувати ці знання у житті?
VІ. Підсумки уроку.
Розгадування кросворду (Додаток № 2).
VІІ. Домашнє завдання. Повторити правила, виписати зі словника синонімічне гніздо до слова «думати» та по 3 пари антонімів, омонімів; скласти каламбур.
Додаток №1
Лексикологія
Додаток № 2
Кросворд до теми «Лексикологія»
|
1 |
Л |
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
2 |
Е |
|
|
|
|
|
|||||||
|
3 |
|
|
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
||
|
4 |
|
|
С |
|
|
|
|
|
|
|
|||
5 |
|
|
|
|
И |
|
|
|
|
|||||
|
6 |
К |
|
|
|
|
|
|
||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Л |
|
|
|
|
|||||||
9 |
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
10 |
|
|
|
|
Г |
|
|
|
|
|
|||
|
11 |
|
|
|
І |
|
|
|
|
|||||
12 |
|
|
|
|
|
|
Я |
|