Вчити учнів писати маленьку букву н («ен» ) та склади з нею; з'єднувати її з іншими буквами у складах; закріплювати вміння робити звуковий аналіз слів, складати звукові схеми; удосконалювати знання назв елементів букв; виробляти навички правильного сидіння, вміння користуватися письмовим приладдям; розвивати дрібну моторику руки; виховувати в дітей старанність та охайність письма.
Мета. Вчити учнів писати маленьку букву н («ен» ) та склади з нею; з'єднувати її з іншими буквами у складах; закріплювати вміння робити звуковий аналіз слів, складати звукові схеми; удосконалювати знання назв елементів букв; виробляти навички правильного сидіння, вміння користуватися письмовим приладдям; розвивати дрібну моторику руки; виховувати в дітей старанність та охайність письма.
Обладнання. Роздатковий матеріал, пластилін, малюнки тварин, демонстраційні таблиці з друкованою та писаною буквою н («ен»).
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Структура уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Письмо вивчених літер.
2. Відгадування загадки.
3. Гра «Впіймай звук».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Письмо рядкової букви н («ен»).
Фізкультхвилинка
3. Письмо буквосполучень.
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.
1. Гра «Відгадай загадку».
2. Гра «Збери листочки».
V. Підсумок уроку.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Щоб урок пройшов не марно,
А корисно і цікаво,
Учні мають сісти рівно
І дивитись дуже пильно.
Лиш старанні та уважні
Знання мають дуже класні!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Діти, по дорозі до ліцею я зустріла дощову хмарину і вона плакала незвичайними сльозами. Краплинки були у вигляді тих літер, що ми вивчили. Спробуйте ви відтворити ці сльозинки.
1. Письмо вивчених літер.
у а
м
у а
о і
- Краплинки упали на землю і утворили калюжку. Погляньте, що ви помітили у водичці. Обведіть незнайомку.
- Як називається ця буква?(«ен»)
- Якими звуками позначається?([н],[н'])
2. Відгадування загадки.
Не олень він і не бик,
В краях теплих жити звик.
Є на носі в нього ріг
Хто ж це друзі?
(Носоріг)
- Який перший звук у слові «носоріг»?( [ н]).
3. Гра «Впіймай звук»
- Діти, давайте спробуємо піймати ці звуки. Отже, приготували долоньки.
Негренятка босоногі
Насміхались з носорога:
- Глянь, - шкарпетки носоріг
Начепив собі на ріг.
- Про кого говориться у вірші? (Про носорога).
- Чому з нього насміхались негренята? (Тому що носоріг почепив собі шкарпетку на ріг).
- А на яку частину тіла одягають шкарпетки? (Ноги)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
- Отже, перший звук у слові носоріг ([н]).
- Якою буквою позначається на письмі?(«ен»).
- А чи вмієте ви її писати? (Ні).
- То яким буде сьогоднішнє завдання на уроці? ( Навчитися писати букву «ен»).
- Так, сьогодні на уроці ми навчимося писати рядкову букву н («ен»), а також склади з нею. Тож допоможемо потрапити їй у свій будинок у Веселому місті Алфавіт.
2. Письмо рядкової букви н («ен»).
· Порівняння писаної і друкованої.
Он до хати перелаз.
Хоч обходь, хоч перелазь.
Він видніється ген-ген –
Перелаз, як буква «ен».
· Пізнавання знайомих елементів.
Буква «ен», немов драбинка:
Палки дві і одна драбинка.
· Перетворення друкованої букви на писану (пластилін).
- А тепер ми перетворимо друковану букву «ен» на писану за допомогою пластиліну.
· Написання кольоровими олівцями на листку.
· Письмо водичкою на дошці.
· Написання пальчиком на долоньці.
· Робота в зошиті на ст. 30.
- Давайте пригадаємо, як повинен лежати зошит на парті, і як ми повинні сидіти під час письма.
Зошит свій я відкриваю,
Навкоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
· Пояснення вчителя.
· Письмо літери в повітрі.
· Обведення зразка у зошиті.
· Самостійне письмо.
· Взаємоперевірка.
Фізкультхвилинка
- Сьогодні хто це разом з вами фізкультхвилинку буде проводити? (Дівчинка, учениця, Оленка, українка.)
- У що вона одягнена?(Вишиванка, спідниця, намисто, вінок.)
Два півники, два півники
Горох молотили,
Дві курочки-чубарочки
До млина ходили.
Цап меле, цап меле,
Коза посипає,
А маленьке цапенятко
Ківші одбирає.
Цап меле, цап меле,
Коза засипає,
А маленьке козенятко
На скрипочку грає.
Танцюй, танцюй, козуленько,
Ніженьками туп, туп,
Татусенько з матусею
Надеруть нам круп, круп.
А вовчик-сірячок
З лісу виглядає,
На маленьке козенятко
З коса поглядає.
3. Письмо буквосполучень.
- Зверніть увагу на поєднання букв но, нн, ну.
Пояснення вчителя і підбір слів з цими словами.
но- середнє з'єднання : вікно, Буратіно, нога, нора, нота, носоріг.
нн – верхнє : годинник, ванна, насіння, коріння.
ну – верхнє: нутрія, нуль.
ні – верхнє : ніч, ніж, ніндзя, снігур.
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.
1. Гра «Відгадай загадку».
- Хвіст гачком, ніс п'ятачком. (свиня). (- -о=о)
- Сторожем не служить, а всіх рано будить (півень). (=о-о=)
- Як біжу, то в'ється грива.
Копитами туп-туп,
По камінню цок-цок (кінь).(=о=)
(Учні по рядочкам записують звукові моделі слів-відгадок і звіряються з дошкою.)
2. Гра «Збери листочки»
- На листочка зображені слова. Складіть їх у певному порядку, щоб вийшло речення.
Негренята босоногі насміхались з носорога.
V. Підсумок уроку.
- Яку букву ми навчилися писати сьогодні на уроці?
- Чи може вона поселитися у своєму будиночку?
- Отже, міс то Алфавіт радий зустріти нову літеру!