МЕТА: Розширити словниковий запас учнів; розвивати вміння
використовувати лексику в різних мовленнєвих режимах;
практикувати учнів в аудіюванні тексту з метою отримання
загального уявлення щодо прослуханого та максимально
повного й точного розуміння всієї інформації; практикувати
учнів у монологічному та діалогічному мовленні в межах
вивченої теми та відповідно до комунікативного завдання;
прищеплювати інтерес до вивчення іноземної мови.
ОБЛАДНАННЯ: Картки для перевірення вивченої лексики, картки
для роботи в парах,
Тип уроку: формування знань, умінь, навичок
Хід уроку
T. The topiс of our lesson “Travelling”. By the end of the lesson you will be able:
to operate words, word combinations for the topiс in different situations, tolisten and understand the gists and specific information from the text.
ІІІ.Warm-up. Уведення в іншомовну атмосферу
1) Pronunciation drill. Фонетичне та лексичне опрацювання вірша
TRAVELLING
We go by car
And we go by train
We go by boat
And we go by plane.
We do by land
And sea and air
We go, go, go,
From here to there.
2) Discussion. Бесіда з учнями за змістом вірша
ІV.Вступні вправи
Listen and read the text (ex.1 p.120)
2) Письмо
Complete the sentences (ex. 2 p. 120)
Match the words and word-combinations in column A with those in column B:
A |
B |
|
a)видимість в) висота с) пристебнути ремені безпеки d) безпосадочний політ e) авіакатастрофа f) потрапити в повітряну яму g) повітряні потоки h) приземлення i) бирка |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
с |
e |
b |
i |
n |
f |
a |
d |
g |
V. Тренувальні вправи
Work in pairs. Read and act out the dialogue.
PASSENGER: Can I check in the flight to London here?
CLERK : Yes, sir. May I have your ticket and a passport, please?
P. Certainly. Here you are.
C. What is the purpose of your visit to London?
P.International Study Programme.
C. How long will you stay there?
P.For two weeks.
C. Will you put your luggage on the scales? It’s all right. You may take your ticket and passport and here is your boarding pass. Flight 118. Go to Gate 5.
P. Thank you.
2)Аудіювання.
Test of listening.
Listen to the text and be ready to answer the following questions
__What three main things are necessary before the journey?
__What country did the text invite you to?
If you want to travel you must do some preparations. It’s always interesting to travel abroad because we can learn more about another country, about its people , their culture, traditions.
Planning a journey has many problems.First of all it is necessary to make a route or to choose the place you will visit.One of the main questions before travelling is choosing the transport. You may travel by car, by bus, by train or by plane.
Then it is necessary to pack your luggage. You must decide what things you will take with you. Remember about the season and weather!
Is your English good enough? The best way to find it out is to visit Great Britain. So, welcome to it!
VI. A minute of relaxation
Let’s sing a song about travelling.
Monday in Athens
Tuesday in Madrid
Wednesday in Canberra
Thursday in bed!
Let’s fly to New-York
Then Bangkok
Let’s go to London
And rock, rock, rock!
He likes Tokio ,
She likes Rome,
They like Paris,
We all like home!
VII. Творчі вправи. Робота в групах.
Work in two groups. Have a class discussion. Talk about pros and cons of travelling by plane. Use the table.
Example.
Group A : Traveling by plane is the fastest means of travelling.
Group B: Sometimes travelling by plane is very dangerous.
Group A: For |
Group B: Against |
1. The speed is very high.
2.The flight is very short.
3.We can see beautiful clouds is the sky. 4.__________ . |
1.Sometimes travelling by plane is dengerous. 2.It depends on the weather. If it is cloudi you can spend many hours at the airport. 3.It takes much time to get to the airport. 4.__________ .
|
VIII. Домашнє завдання.
Homework. (ex.5 p.121)
Complete the story and write it down.
IX. Підведення підсумків і оцінювання.