Урок-подорож містечко "Мовознавства" +презентація

Про матеріал
На допомогу молодому вчителю. Підсумковий урок з української мови за І семестр у 2 класі. Заняття проведено в ігровій, цікавій формі, що підсилює у дітуй інтерес до навчання. Вимагає від учнів ґрунтовного повторення вивченого матеріалу. Дає можливість кожному школяреві проявити себе та свої знання якомога більше. Девізом уроку є творчість, креативніть, швидкість, правильність відповідей. Метою заняття є прагнення вивчати рідну мову і залучати інших до її вивчення.
Перегляд файлу

                                  Урок – подорож

Тема: « Подорож до містечка Мовознавство»

Мета: розширити знання про красу і багатство української мови; формувати ціннісне ставлення до держави, суспільства, мови, самого себе; розвивати вміння працювати в групах; виховувати повагу і любов до рідної мови.

Завдання уроку: пройти зупинки за маршрутним листом і виконати завдання.

Обладнання: маршрутний лист, презентація до уроку, вірші  про мову, картки « Слово дня», картки слів « Частини мови», прислів’я про мову, картки фразеологізмів, деформований текст.

                                 Правила уроку

  1. Ознайомлення із командами ( назва команди, девіз, емблема)
  2. Ознайомлення із членами команди ( спікер, секретар, доповідач, секундант)
  3. Модератор роздає командам маршрутні листи із зазначеними станціями , яких мають дотримуватись учні.
  4. Модератор та його помічник контролюють хід гри та допомагають учасникам у проходженні подорожі.

                               Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення із командами

Група  « Калинка»

Девіз : « Ми веселі та завзяті

                Завжди будем перемагати!»

Спікер - Осецька Марія

Теретенко К. – секретар

Гижко А. – доповідач

Дудник Я. – секундант

Саранчук Р. – член команди

Верлан К. – член команди

 

Група  « Барвінчата»

Девіз: «В нас усіх одна дорога,

               Де чекає перемога!»

Спікер – Троєцька В.

Саакаян Д. – секретар

Дронова Д. – доповідач

Куємжі В. – секундант

Рафальська В.- член команди

Панченко М. – член команди.

 

 

  •         ІІІ. Вступне слово вчителя
  •         Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій землі – в Україні. Тут жили наші пращури, тут корінь українського народу. Особливо Україна славиться талановитими людьми, родючими землями і співучою мовою. І сьогоднішній урок- подорож ми присвячуємо нашій рідній мові, продемонструємо свої знання , які здобули протягом 2 років навчання у школі.
  •         Ми сьогодні подорожуємо по маленькому містечку « Мовознавства».

          Девіз нашого уроку звучить так:

«Хто любить , знає рідну мову,

Тому вона всміхається.

        Солодке слово « Перемога»

        За вами  не загається.

Хто мову шанує свою ,

        Нехай переможе в бою!»

 

  •         Спочатку потрапляємо на вулицю 

 Поезії , далі переміщаємося на провулок Компліментів, потім ідемо до алеї Слів,  заходимо на Фразеологічну набережну, через деякий час відпочинемо у парку, від нього рухаємося до зупинки Споріднені слова,  потім під’ їжджаємо до проспекту  Частин мови,  звідти добираємося до перехрестя Будівельників, а зрештою  потрапляємо на          майдан Ерудитів

  •         Тож удачі усім під час подорожі!

 

 

 

 

 Вулиця  Поезії

( обмежений двома рядами будинків простір для їзди та ходіння)

               Мова

Мова- краса спілкування,

Мова- як сонце ясне,

Мова- то предків надбання,

Мова -багатство моє.

Мова – то чиста криниця

Де б’ є, мов сльоза, джерело,

Мова – це наша світлиця,

Вона як добірне зерно.

Мова- державна перлина,

Нею завжди дорожіть:

Без мови не має країни-

Мову ,як матір  любіть!

                                               Федір Пантов

                            Рідна мова

Мово рідна, слово рідне,

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько,

А лиш камінь має.

Як ту мову нам забути

Котрою учила

Нас всіх ненька говорити,

Ненька наша мила?!.

  •                                       Сидір Воробкевич
  •          Діти, про що цей вірш?

 

                        Провулок компліментів!

( невелика, зазвичай коротка вулиця, яка є відгалуженням від головної дороги)

  •         Підібрати до іменника мова прикметники.

Мова – українська, веселкова, співуча, мелодійна, калинова, барвінкова, рідна, колискова, чудова, солов’їна, материнська, милозвучна, державна, гармонійна, багата…

                            Алея Слів

( дорога, обсаджена з обох боків рослинністю )

  •         Вибрати один із прикметників, зробити звуковий аналіз слова.

( рідна, мелодійна)

Два учні працюють біля дошки, всі решта учнів записують Слово дня.

  •         Діти, а які ще слова ми опрацьовували на уроках.

        Набережна  Фразеологічна

(вулиця на березі річки, моря)

              І група

( прочитати фразеологізми, з’ єднати  з  їх тлумаченням)

Скільки літ, скільки зим – вираження радості, коли давно не бачилися.

Як торішнього снігу боятися – зовсім не боятися.

Лишилася , як руда миша зимою – в скрутному становищі, без нічого.

Снігу посеред зими не допросишся – хто- небудь дуже скупий.

Знати де раки зимують- мати досвід, володіти якоюсь інформацією.

                        ІІ група

Як сніг на голову - щось несподіване, раптове.

Показати ,де раки зимують – провчити кого- небудь, завдаючи неприємностей.

Толку як з торішнього  снігу – повне заперечення, зовсім нічого не буде.

Крізь бурю і сніг – подолання несприятливих зовнішніх обставин.

Зимувати на кожному слові – дуже повільно говорити, розповідати.

                   Парк відпочинку

( великий сад або гай для прогулянок з алеями, квітниками, а також із обладнанням для відпочинку)

   ( відео « Руханка для маленьких українців»)

      

             Зупинка  Споріднені слова

(спеціально визначене місце, де постійно зупиняється транспорт для посадки та висадки пасажирів)

                           Група І

(підібрати споріднені слова до слова сніг і виділити корінь слів)

Сніг, сніжинка, сніжки, сніговик, сніговий, засніжить.

                             Група ІІ

( змінити форму слова сніг і виділити у них закінчення)

Сніг, снігу, снігом, на снігу, сніже.

 

                  Проспект  Частин мови

(довга, пряма та широка вулиця в містах, як правило, обсаджена деревами)   

                Група « Калинка»

Іменник що? Хто?            Прикметник який?

Зима                                - зимній

Мороз                            - морозний

Лід                                  - льодяний

Свято                             -- святковий

Грудень                         - грудневий

                    Група « Барвінчата»

Іменник що? Хто?                  Прикметник який?

             Сніг                          - сніговий

             Холод                     - холодний

              Різдво                   - різдвяний

              Січень                   - січневий

              Ялинка                  - ялинковий

 

Перехрестя Будівельників

( місце перетину доріг на одному рівні)

Робота з деформованим текстом

                                   Група І

                           Чарівниця – зима.

  1. Прийшла чарівниця – зима.
  2. Дмуть холодні вітри, кружляють у танку сніжинки.
  3. Сосни та ялини вбралися у пухнасті шуби.
  4. Все навкруги біло.

                             Група ІІ

                         Щедрий вечір

  1. Ватага діток ходила щедрувати.
  2. Вони вітали хазяїв, співали щедрівок.
  3. Усі люди гостинно зустрічали щедрувальників, частували їх гостинцями.
  4. Діти щиро дякували господарям осель.

                    

                   Майдан Ерудитів

(незабудована ділянка населеного пункту, яка розташована в центрі села чи міста, призначена для масового зібрання людей)

  •         Діти, складіть, будь ласка, пазли з ключами- відповідями , які ви отримали під час подорожі.
  •         Прочитайте вголос, що у вас вийшло?
  •         Поясніть це прислів’я, як ви його розумієте.
  •         Діти, то для чого потрібно вивчати рідну мову? ( відповіді дітей)

                Підсумок уроку

  •         Скажіть , будь ласка, чи цікавою для вас була подорож?
  •         Які завдання найбільше вам сподобалися?
  •         Яке завдання було найважчим?
  •         А яке найлегшим?
  •         Тому запам’ятайте слова нашого Кобзаря- поета і пронесіть  їх через все своє життя.

- От тому плекайте, діти, 

свою рідну мову ,

Вчіться складно говорити

 Своїм рідним словом!

                               Тарас Шевченко

 ( нагородження медальками та призами)

  •          

 

               

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок – подорож у містечко «Мовознавство»

Номер слайду 2

Маршрутний лист. Вулиця. Поезії Провулок Компліментів Алея Слів. Набережна. Фразеологічна Парк відпочинку Зупинка Споріднені слова Проспект. Частин мови Перехрестя Будівельників. Майдан. Ерудитів

Номер слайду 3

Вулиця Поезії

Номер слайду 4

Провулок Компліментів

Номер слайду 5

До іменника МОВА підібрати прикметники

Номер слайду 6

Алея Слів

Номер слайду 7

Зробити звуко-буквенний аналіз слів: МЕЛОДІЙНА, РІДНА.

Номер слайду 8

Набережна Фразеологічна

Номер слайду 9

З᾽єднайте фразеологізми з їх тлумаченням.

Номер слайду 10

Парк Відпочинку

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Зупинка Споріднені слова

Номер слайду 13

Група «Барвінчата»:змінити форму слова СНІГ і виділити закінчення. Група «Калинка»:- підібрати споріднені слова до слова СНІГ і визначити їх корінь.

Номер слайду 14

Проспект Частин мови

Номер слайду 15

З поданих іменниківутворити прикметники

Номер слайду 16

Перехрестя Будівельників

Номер слайду 17

Робота з деформованим текстом

Номер слайду 18

Майдан Ерудитів

Номер слайду 19

Скласти із ключів (частинок пазлів) прислів'я і пояснити його значення.

Номер слайду 20

Пташку пізнають по пір᾽ю, а людину по мові.

Номер слайду 21

Молодці!!!Дякуємо за чудову роботу!

zip
Пов’язані теми
Українська мова, 2 клас, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
18 лютого 2025
Переглядів
192
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку