Тема:Казки.
Мета: Поглиблювати знання учнів про казку як вид усної народної творчості. Вчити визначати головну думку казки, давати характеристики головним героям, розвивати вміння читати вголос, пам` ять, увагу, виховувати інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас.
Хід уроку
І. Організація класу
- Діти у нас гості. Привітаємося з ними.
Учні.
А тепер сідайте тихенько на свої місця і ми починаемо наш урок. Якщо ви помітили у нас сьогодні парти стоять не так і ви сидите не так як завжди. Парти накриті скатертинами.А тепер давайте уявимо, що ми сидимов кафе за столиками.
Діти , а що роблять в кафе? Так от якщо ми в кафе, я роздаю вам меню. А меню-це наші завдання на урок. Ну, а якщо наш урок незвичайний, то в кінці уроку буде сюрприз для всіх. Але сюрприз з`явиться, коли ми правильно сідитимо за столами, чітко і голосно відповідатимемо, виконаємо всі завдання.
II. Підготовка до сприймання нового матеріалу
1.Розминка.
Послухайте казочку веселого язичка:
Жив у роті язичок і великий був мовчок
Він в будиночку сидів, йти гуляти не хотів
(рухають язичком не розтуляючи рота)Якось він засумував, у віконце виглядав
( діти висовують язичка)
І побачив язичок в небі срібний літачок!
(язичок вгору та вниз)
Він у подорож летів і мотором торохтів р-р-р-р-р
В полі вітер повівав-язичку він проспівав
у-у-у-у-у, в-в-в-в-в,ш-ш-ш-ш
Теплий дощик прошумів, язичок наш повторив
кап-кап-кап,стук-стук-стук, хлюп-хлюп-хлюп
Після дощику роса і навколо ой краса
(глибокий вдих і видих)
2.Вчимося правильно вимовляти звуки
Скоромовка.
Черепаха чаплю вечером
Пригощала чаєм з печиво
(декілька дітей повторюють скоромовку)
II. Повідомлення теми і мети уроку
-Діти , уважно послухайте, що я вам прочитаю і скажіть з чого цей уривок?
Росла дідова ріпка, росла! Зразу така , як мишка, була, потім, як кулак, потім як буряк, потім як два, а на кінеці сталатака , як дідова голова.
( діти відповідають казка ріпка)
Не їж мене, зайчику-побігайчику, я тобі пісню заспіваю.
Ану, якої?
Я по коробу метений,
На яйцях спечений,
Я від баби втік, я від діда втік,
І від тебе втечу!Та й покотився. Котиться, котиться,зустрічає його вовк:
( діти відповідають казка колобок)
Ні, дідусю, я й не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, тільки бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку,-тільки пила, тілький їла!( діти відповідають казка коза дереза)
Добрий лікар*** Він під деревом сидить.Лікуватись не боїться і корова, і вовчиця, і жучок, і черв`ячок, і ведмедиця!Полікує,зцілить в мить Добрий лікар***
( діти відповідають казка лікар Айболіт)
-Скажіть мені, будь-ласка, чому це казки?( діти відповідають :
-Тому, що це вигадані історіі, в яких відбуваються фантастичні історії)
А тепер знайдіть слово, яке заховалося у великій квіточці, яка у вас на столі. Молодці! Всі знайшли слово казки. Так про що ми будемо говорити на уроці? Правильно! Про казки.
(вчитель чипляє на дошку слово казки)
І це наша тема сьогоднішнього незвичайного уроку. Ми говоритимемо про казки.
Зараз подивіться ось на цей стенд: скільки тут книжок з казками. Вони всі різні, цікаві.Всі вони є в нашій шкільній бібліотеці. Я сподіваюся, що ви неодміно їх прочитаєте. Бо для того , щоб виразно, голосно , швидко читати, треба багато читати книжок.
(вчитель задає питання дітям)
-Діти, що означає слово казка?
-Які події описуються в казках?
-Які бувають казки?
-А ще. Хто пише для нас казки?
-Про кого складають казки?
-Чому нас навчають казки про людей?
............................................про тварин?
.............................................про фантастичних героїв?
-Про що бувають казки?
А тепер пригадаємо свої улюблені казки та їх героїв
(діти називають)
Колобок, коза, заєць, змій, кітв чоботях, Айболит, лисиця Аліса.,..
(вчитель чипляє названих персонажів на дошку під кожну літеру слова “казки”)
IV. Читання та обговорення казок.
Сьогодні ми познайомимося з першою казкою “Вовк і семеро козенят”
У вас на столах лежать тексти.
Починаємо читати, голосно, чітко вимовляючи звуки. Я почну, а ви слідкуйте.
1.діти читають казку.
2. Характеристика героїв казки.
На столах у вас лежать казкові герої цієї казки(вовк , коза і козенята)
-Діти , що можна сказати про вовка? Який він?
-А коза?
А козенятка? Охарактеризуйте їх.
-Чому ж навчає нас ця казка?
Музична фізкультхвилинка.
3.Читання казки “Колосок”. Творча робота над казкою.
Діти читають казку.
_Хто ж не хотів працювати?
-Знайдіть, будь-ласка, і прочитайте в тексті про мишенят.
(діти читають і показують малюнок мишенят)
-А що сказано про півника, яким він був?
(діти читають і показують малюнок півника)
-Як наказав півник мишенят?
-Діти, а куди півник ніс зернята?
4.Словникова робота.
вчитель показує малюнок млина і пояснює, що таке млин.
5.Памятка про хліб.
Діти, ми читали казку про колосок і з якого півник намолотив борошна. Скажіть будь-ласка, як же потрібно ставитися до борошна?
-А чому?
6.Завдання на уважність.
(учні виконують завдання)
(діти виконують завдання)
V. Підсумок уроку
Так скажіть мені, будь ласка, з якими казками ми сьогодні познайомилися?
-Які герої вам найбільше сподобалися?
Що б ви взяли для себе з цих казок?
(діти відповідають)
Ось наш урок і підійшов до закінчення. А так ,як він був незвичайний , ось і наш сюрприз!