Урок . Подорож. Види подорожі.Узагальнення по темі

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови для 6 класу на тему: "Подорож. Види подорожі.Узагальнення по темі"
Перегляд файлу

ТЕМА: Подорож. Види подорожі . Узагальнення по темі .                6 клас                               

Мета: повторити і узагальнити лексикo-граматичні навички учнів з теми «Подорож»;удосконалювати навички зорового сприймання та розумінні прочитаного; удосконалювати навички сприймання на слух , писемного продукування ; удосконалювати  навички учнів в усної взаємодії та усного продукування; продовжувати розвивати комунікативні навички учнів; виховувати культуру спілкування;формувати естетичне сприйняття матеріалу; уміння працювати в групах та самостійно.

Тип уроку: узагальнення знань; комбінований .

Очікувані результати учні зможуть

  •          Обмінюватися репліками на рівні мікродіалогів;

- застосовувати вивчені ЛО на практиці;

- сприймати іноземну мову на слух;

- розповідати про улюблені види транспорту, недоліки та переваги;

- вирішувати проблемні запитання;

- вживати прислівники часу

Обладнання: малюнки, роздатковой матеріал ( текст і картки для аудіювання, читання), прислівя, презентація , комп’ютер, дорожні знаки.                                                                                              

                                                       ХІД УРОКУ

І. Підготовка до сприйняття  іншомовного мовлення

  1. Привітання.Greeting: Good morning, children! Nice to see you all!

2.Повідомлення теми та мети уроку.

Т: How are you today? How do you feel today ? the theme of our lesson is «Travelling.Ways of Travelling». Today we are going to speak about different ways of travelling, which you like or not. You’ll practice to use the words on the topic in speech and improve your reading skills, speaking skills and listening comprehensions skills.

Learning Outcomes: By the end of the lesson you will be able to use words and word-combinations of the topic in different situations. I wish you luck.

3.Уведення в іншомовну атмосферу. WARMING-UP

    1.Фонетична розминка  . Travelling Song. Poem.

    2.Мовленнєва розминка. Робота з прислівями.  

 Дати український еквівалент.

 Read the proverbs and give their Ukrainian equivalents

Poor man’s luggage is always light.          Every journey gives your own flavour.

Every departure has an arrival.                  Travelling is one way of lengthening life.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.Повторення вже вивчених лексичних одиниць.

 1.Now let’s remember the words to the topic. Clap -spelling  Game 

2. Розвиток навичок усної взаємодії .Знайти Хто…  MIGLЕ    Find someone Who ….

Do you …?  Did you …?  Are you …? Were you …?

Who …?    When…?   What …? Why …? Where …? How …?

      Information                             Classmate's name     Additional information

  1.        …  never traveled

2… hates to travel.

3… traveled by train last year.

4… ride a horse.

5… traveled on foot last summer.

6… fond of hiking.

7… stayed in a hotel last week.

8… likes to travel by boat.

9… is afraid to travel by plane.

10… traveled during last holiday.

3.Розвиток навичок усного продукування та усної взаємодії

Т :    It’s impossible to imagine modern life without traveling.

  •          Why do people travel?
  •          What makes them travel?

                                      Brainstorming    

                                  

                                          

4.Read the proverb

Everyjourneygivesyourownflavour.

Every journey gives your its own flavour

Відгадати загадки. Guess  the Riddles:

-This is a house on wheels is running a race, Taking people from place to place (a bus)

-When it is driven it goes, When it stops, it falls down.  (A bike)

- What is it? That has no wheels .And leaves no tracks on the water behind it? (A boat)

-Through not a bird, not a butterfly, I can fly high up in the sky(A plane)

5.Розвиток навичок роботи в групах,навичок писемного мовлення

Записати слова відповідно до категорій

 Work in groups . Writing.   -What kind of transport travels on

    air       land      water

https://www.liveworksheets.com/w/en/english-second-language-esl/1525588

6. Розвиток навичок зорового сприймання

 

7. Розвиток навичок усної взаємодії та писемного продукування.

Тhe Power Point presentation

Написати переваги та недоліки транспорту

A Fishbone: Pros  /  Cons                   Pin page

8. Sing the song and act

9. Розвиток навичок сприймання на слух

https://www.liveworksheets.com/w/en/english-second-language-esl/869469

10.Тренування у вживанні лексико-граматичного матеріалу. Вправа з рухами

1) Put       always ,      never  or   don’t   before each one

  1.     _______   look in the mirror before driving off.
  2.     ________  drive fast in fog.
  3.     ________ drive too close to the other car in front.
  4.     ________ forget to check the oil from time to time.
  5.     ________ wear your seat belt.
  6.     ________ put a small child in the front seat.
  7.     ________ drive at over 60 km an hour in towns.
  8.     ________ overtake when you can’t see a long way in front.
  9.     ________cross a double white line.

2) Гра « Хто краще знає дорожні знаки». Поєднати дорожні знаки з їх значенням. Do you know the meaning of international road signs?

  1.      No turning right        b)Beware – children      c) Swing bridge      d) Cycle path   

 e) No passing             f) Street crossing           g) One way road           

h) Slippery road і) No entry

11.Розвиток навичок усного продукування.Захист проєктів. Speaking.

Use the word map below to explain why there are different thoughts about travelling.

 • What are advantages and disadvantages of each way of travelling?

I like travelling                                           But sometimes travelling is

Учні захищають свої проекти. Розповідають про свій улюблений вид подорожі

8.Sing the song «Wheels of the Bus»

ІІІ. Заключна частина . Summarizing

Підведення підсумків з коментарем.

 Рефлексія. Самооцінювання.

            Прощання.

 T: Thank you for your work, children. You have been active, smart and quick.

-Thank you for the lesson / The most active children were …. They have….

- …have done some mistakes. Your marks are…

- Goodbye pupils! Have a good day!