Мета уроку:
навчальна: продовжити формувати поняття „здоров'я" та „здоровий спосіб життя" „екологічно чисте середовище"; розширити знання учнів про руйнівні наслідки куріння тютюну, вживання алкоголю та наркотиків, патологічних реакцій організму на ці речовини; швидко й ефективно поширювати знання про здоров'я, здоровий спосіб життя в середовищі неповнолітніх;
виховна: виховувати в підлітків бережливе, дбайливе та усвідомлене ставлення до власного здоров'я як однієї з найвищих людських цінностей, та ведення здорового способу життя; своєчасно приймати рішення щодо запобігання шкідливим звичкам (алкоголізму, токсикоманії, наркоманії, тютюнокурiнню); бережливе ставлення до природи, залучати підлітків до просвітницької діяльності серед однолітків;
розвиваюча: розвивати логічне мислення, екологічне мислення, уяву, навички самостійного пошуку знань; сприяти розумінню учнями переваг здорового способу життя та заохочувати до здобуття знань, умінь і навичок здорового способу життя; стимулювати до самостійного й усвідомленого вибору життєвої позиції; порівнювати, узагальнювати, працювати в колективі, уміння робити висновки.
Тип уроку:урок-подорож
Урок-подорож « Здоровим бути здорово!»
Мета уроку:
навчальна: продовжити формувати поняття „здоров’я” та „здоровий спосіб життя”,
„екологічно чисте середовище”; розширити знання учнів про руйнівні наслідки куріння тютюну, вживання алкоголю та наркотиків, патологічних реакцій організму на ці речовини; швидко й ефективно поширювати знання про здоров'я, здоровий спосіб життя в середовищі неповнолітніх;
виховна: виховувати в підлітків бережливе, дбайливе та усвідомлене ставлення до власного здоров’я як однієї з найвищих людських цінностей, та ведення здорового способу життя; своєчасно приймати рішення щодо запобігання шкідливим звичкам (алкоголізму, токсикоманії, наркоманії, тютюнокурiнню); бережливе ставлення до природи, залучати підлітків до просвітницької діяльності серед однолітків;
розвиваюча: розвивати логічне мислення, екологічне мислення, уяву, навички
самостійного пошуку знань; сприяти розумінню учнями переваг здорового способу
життя та заохочувати до здобуття знань, умінь і навичок здорового способу життя;
стимулювати до самостійного й усвідомленого вибору життєвої позиції;
порівнювати, узагальнювати, працювати в колективі, уміння робити висновки.
Тип уроку:урок-подорож
Методи: проблемно-пошуковий, словесний, ілюстративно-демонстраційний,
груповий; оцінювання і мотивація знань.
Базові поняття і терміни: здоров’я, здоровий спосіб життя,
складові здоров’я, симптоми захворювання, профілактика хвороб,
алкоголізм, СНІД, тютюнопаління, наркоманія,
Дидактичне забезпечення:ІКТ,
стенд «Здоровий спосіб життя», стенд про шкідливі звички,
матеріали з інтернету, вирізки з газет та журналів.
Міжпредметні зв'язки: хімія-атмосферне повітря;біологія – навколишнє середовище; екологія; фізика — радіація, валеологія – здоров’я, хвороба, патології; література — вірш, українські прислів’я; фізична культура та здоров'я — туризм, здоровий спосіб життя.
Прийоми активізації пізнавальної активності учнів:
1. Постановка проблемних питань в ході уроку;
2. Робота з персональним комп’ютером;
3. Вивчення прислів’їв та приказок про здоров’я.
Прийоми особистісно - розвивального навчання:
1. Співпраця викладача і учнів (діалог);
2. Співтворчість (учні заздалегідь готують повідомлення, тези реклами та
антиреклами, створюють презентації);
3. Встановлення причинно - наслідкових зв’язків;
4. Формулювання висновків;
Форми і прийоми роботи:
1. Інформаційно – рецептивний:
а) словесний (розповідь, бесіда, пояснення);
б) навчальний (використання ПК);
в) наочний (демонстрація слайдів)
2. Евристичний (діалог з класом, розв’язування проблеми)
Епіграф
Головне в житті –здоров’я!
Але щоб його вам мати;
Треба з ранього дитинства
Всім його оберігати!
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель: День добрий, друзі, ще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов корисного дізнатися сьогодні.
Я рада вітати вас на уроці, рада вітати дорогих гостей.
Життя-це найцінніше, що є в людини. Ми прийшли в цей світ творити лише добро й дарувати прекрасне. На це здатна лише здорова людина. І саме від сьогоднішніх рішень залежить ваше майбутнє, від способу життя, яке ви оберете.
Оголошує тему уроку, епіграф.
ІІ. Мотивація
Давайте згадаємо і дамо визначення, що ж таке здоров’я.
Відповідь учнів
Сьогодні у нас незвичний урок. Урок-подорож. Ми відправимося в далеке і нелегке плавання. Звичайно, море буде несправжнім, але пливти від цього не стане легше. Це море здоров’я - найбурхливіше із усіх морів, які існують на землі. А зупинки – це складові , які формують наше здоров’я.
Всім відомо, усім ясно,
Що здоровим бути краще.
Тільки треба знати,
Як здоровим стати.
І зараз ми про про це дізнаємося. То ж в добру путь!!!
Музика
ІІІ. Основна частина
Перша зупинка «Спортивна»
Учень: Одним із найважливіших показників здорового способу життя є обсяг фізичних навантажень. Дослідження показали, що фізичні вправи позитивно впливають на серце, легені, кровоносні судини та м’язову систему і сприяють профілактиці розвитку серцево – судинних захворювань та багатьох форм раку.
А щоб не захворіти, треба правильно жити: дотримуватись правил гігієни, загартовуватися, займатися спортом, щодня робити зарядку, відвідувати спортивні секції.
Учень. Про Вову і фізкультуру.
Щось із Вовою не те:
Щось наш Вова не росте.
Він у нас такий тоненький,
Хворобливий і худенький,
Мов заморене курча,-
Одноліткам до плеча…
Та чи знаєте ви те,
Чом наш Вова не росте?
Подивіться він з дружками
Мчить по вулиці з книжками,
-Звідкіля біжиш ти, Вово?
-Я тікаю з фізкультури!
Г.Бойко
Вчитель: Дякуємо за виступ. Найчастіше здоров’я у підлітків погіршується у зв’язку з недостатньою руховою ативністю. Телебачення, комп’ютерні ігри,телефон-ось що цікаво сучасним підліткам. Чи корисно це?
Відповіді учнів
Спорт- це здоров’я. Перша складова здорового способу життя.
Друга зупинка« Вітамінна»
І не можемо ми вийти на берег , не подолавши перешкоду. Яку? Зараз дізнаємося.
Потрібно скласти повноцінний сніданок.
На столі лежать картки, на яких записані назви блюд, потрібно вибрати блюда для сніданку. (наприклад, смажена картопля, яєчня на салі, гречана каша, білий хліб, чорний хліб, молоко, кава, квашена капуста, смажена ковбаса, відварена куртка, яблуко, цукерки) і пояснити свій вибір.
Оберіть продукти, які є основними джерелами йоду? (назви записані на картках)
Наприклад: горіхи, картопля, молоко, капуста, лимони, йодована сіль, риба, морська капуста, цукерки, кальмари, креветки, зелений лук, помідори.
Виступи учнів
Вчитель: Отже, друга складова – це харчування.
Учень 1: « Людина повинна їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти.»
Щоб бути здоровим, у щоденному харчуванні дотримуйтесь таких
правил:
Учень 2:
Ваш щоденний раціон має бути різноманітним, оскільки:
Учень 3:
Найбільш небезпечними для здоров’я людини є такі продукти:
Третя зупинка« Антиреклама»
Учень1:
Алкоголь... Це добро чи зло? Кожний в більшій чи меншій мірі знає про його споживання: п'ють знайомі, батьки, однолітки. Хто більше, хто менше. Батьки намагаються не дозволяти споживати алкогольні напої дітям. їх рекламують і тут же пишуть, що це шкодить здоров'ю. Спирт для медицини, спирт для парфумерії, спирт в побуті і житті. То де ж правда? Ось давайте спробуємо вияснити істину.
Алкоголь спричинює токсичну дію на організм і формує психологічну та фізичну залежність від нього. Спочатку підліток починає вживати спиртні напої, тому що модно, потім заради компанії, а з часом звикає і вже не може відмовитися від пляшки. І починається руйнівний процес в організмі підлітка. який призводить до деградації особистості. а іноді й смерті.
Малюнки
Учень 2:
« Цигарка – паличка, на одному кінці котрої вогник, на другому дурник.»
Бернард Шоу
Куріння – це «звичка, огидна для зору, нестерпна для нюху. Шкідлива для нюху. Шкідлива для мозку, небезпечна для легенів».
Якоб І король Великобританії
Багато хто вважає куріння безневинною звичкою, яка допомагає розв’язати різні психологічні проблеми, почувати себе впевненіше, поліпшує настрій.
Цигарка – це справжня хімічна фабрика, де відбувається суха перегонка тютюну за температури 700-800 С. внаслідок чого утворюється понад 4000 хімічних сполук, серед них кілька сотень отрут, а понад 30 сполук. Що спричиняють рак. Випалюєш пачку за день - одержуєш 500 рентген опромінення за рік.
Малюнки
Учень 3: Серед найгостріших проблем сьогодення - наркотизація неповнолітніх. Наркоманія має чітку ієрархічну структуру.
За останні роки кількість осіб, які незаконно вживають наркотичні засоби і психотропні речовини, в Україні подвоїлась і у 2024 році становила 108,1 тисячі, з яких 68 відсотків – молодь віком до 30 років, 5,4 тисячі - неповнолітні, що створює безпосередню загрозу генофонду нації. При постіймому вживанню наркотиків виникає хронічне наркотичне отруєння, яке призводить до розладів функцій багатьох органів, особливо нервової системи-це супроводжується деградацією особистості і з рештою смерть.
Малюнки
Учень 4: СНІД - найтяжче і смертоносне захворювання. Цю хворобу охрестили чумою XXI століття. Ліків і ефективних методів лікування доки ще нема. Людина, яка заразилася ВІЛ (вірусом імунодефіциту людини), стає беззахисною перед іншими захворюваннями. Єдиною зброєю людини проти СНІДу є знання про СНІД і правила профілактики цього смертельного захворювання.
Демонстрація плаката
Всі разом: Скажемо страшним звичкам! НІ! НІ! НІ!
Збережемо свої дні!
Фіз. хвилинка.
Добре те, що сонце світить!(підняти руки в гору)
Добре те, що вітер віє!( коливати руками)
Добре те, що цей ось ліс ( присісти)
Разом з нами ріс і ріс!(повільно піднятися і показати, як ростуть дерева)
Добре, що у нашій річці(руками показати річку)
Чиста, не брудна вода!(розвести руки в сторони)
І мене матуся рідна
Після школи зустріча! (розвести руки,себе охопити, посміхатися)
Добре гратися на дворі!(стрибки на м’ясці)
Добре вчитися у школі!( скласти руки перед собою, присісти)
Добре плавати в ставку!( плавати брасом)
Добре те, що я живу!( показати на себе руками і підняти їх в гору)
Четверта зупинка: « Здоров’я і школа»
Презентація
П’ята зупинка « Наші звички»
Вчитель: Звичка- це типові для людини дії, що стали для неї потребою.
Гра «Кошик здоров’я»
Шоста зупинка « Літературна»
Вчитель:До здоров’я народ завжди ставився шанобливо, тому що здоров’я це скарб, це щастя, яке ми недооцінюємо, коли маємо. Воно настільки переважає всі інші блага життя. що здоровий бідняк щасливіший за хворого мільйонера. А скільки про здоров’я було придумано прислів’їв та приказок.
Відповіді учнів
- Аби моя голова здорова була, то все гаразд буде;
- Без здоров’я не має щастя;
- Без здоров’я ніщо людині не миле;
- Бережи одежу з нова, а здоров’я з молоду;
- Було б здоров’я, а все інше наживем;
-Вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив;
- Здоровому все здорово;
- Ліпше здоров’я, як готові гроші;
-Не просімо хліба у Бога, а просімо здоров’я;
- Щоб ти був здоров, як вода;
- Той здоров’я не цінить, хто хворий не був;
- Як хочеш здоров’я мати, мусиш рано вставати, а звечора рано лягати;
-Як дитина бігає і грається, то й здоровя їй всміхається;
-Хто лазню знає, той хвороб не має
Вчитель.Не випадково, вітаючи один одного з днем народження або з приводу іншого свята чи події, ми бажаємо здоров’я і щастя. Дійсно, ці два поняття нерозривно взаємопов’язані. Безперечно, без здоров’я не може бути щастя.
ІV. Пдсумок уроку
Вчитель: Поки ми подорожували у нас виросло « Дерево Життя», але без листочків. Пропоную на листочках записати основні складові здорового способу життя і по черзі прикріпити до гілочок.
Діти записують
От наше деревце і зазеленіло
Висновок: Якщо кожен в своєму молодому садочку посадить таке деревце, то закладе основу для свого довгого і щасливого життя.
Оцінювання
V. Домашнє завдання
Повторити № 2-3; на ст.. 23 виконати тест, ст..22 взяти інтерв’ю
На згадку про нашу подорож я хочу вам вручити такі пам’ятки
Пам’ятка
Бережи здоров’я, зміцнюй і примножуй його.
Пам’ятай – здоров’я найцінніший скарб, від тебе залежить, чи зумієш ти зберегти його на довгі роки. Для цього ти:
1)Займайся спортом .
2)Дотримуйся режиму харчування.
3)Загартовуйся.
4)Уникай стресових ситуацій.
5)Відмовляйся від шкідливих звичок.
6)Веди активне творче життя.
БУДЬ ЗДОРОВИЙ!