Тема: Скандинавія в добу середньовіччя. Походи вікінгів . 7клас
Мета уроку: Розглянути на карті батьківщину вікінгів, напрямки їх походів та держави, на які вікінги здійснювали напади; охарактеризувати військову справу вікінгів, особливості устрою їх кораблів, духовний світ; проаналізувати походи вікінгів та їх наслідки.
Застосовувати поняття : дракар, нормани, конунг, руни, сага.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I . Організаційний момент уроку
II. Мотивація навчальної діяльності .
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
- «Боже, позбав нас від ярості норманів!» - з такою молитвою до Бога зверталися священники багатьох країн Західної Європи у VIII – ХІ ст. А Карл Великий, свідок одного з перших нападів норманів біля берегів Франції, з сумом сказав: «Передбачу, скільки зла накоять ці люди моїм нащадкам та їхнім підлеглим».
- Чому ж населення Європи відчували величезний жах тільки при одному вигляді кораблів вікінгів? Що це був за народ? Де він проживав та чому здійснював завойовницькі походи?
Все це ми і з’ясуємо на сьогоднішному уроці.
Вікінги ‒ скандинавські воїни- мореплавці, які у 8-11 ст. вчиняли напади на європейські країни. Водночас вони відкривали нові землі та засновували колонії.
Робота з картою
Батьківщина вікінгів ‒ Ютландський (Данія) та Скандинавський півострови (Норвегія й Швеція ) на півночі Європи. Сьогодні ‒ це територія Данії, Швеції, Норвегії. Отже, вікінги ‒ це предки сучасних данців, шведів та норвежців.
Робота зі схемою
Слухаючи розповідь учителя, скласти схему «Вікінги».
Вікінги = нормани = варяги
У їхній країні переважали Так їх називали у Європі Так їх називали на
ліси й гори. Земля мало придатна ( у пкрекладі « північні Русі ( династія Рюриковичів)
для землеробства. Головні заняття: люди»)
мореплавство,рибальство,
скотарствой мисливство.Жили
племена, які очолював конунг (вождь)
З’ясувати причини походів вікінгів.
Прийом «Дерево рішень»
- Як ви думаєте, що спонукало вікінгів до походів та завоювань? (Відповіді учнів)
Відповідь
Повідомлення хроністів (учні виступають з повідомленнями)
1-й учень. Про добу вікінгів .Як вихор, налетіли «морські вовки» на чужі береги. «Нормани, нормани!!!» ‒ галасували місцеві жителі й ховалися хто куди міг. Містяни зачиняли ворота міста, захлопували вікна, двері. Кожен озброювався, чим міг…
А злодії вже в гавані. За командою конунга воїни лавиною котяться з палуб та нестримно несуться на вулиці міста. Починається розбій. Кожен, хто став на шляху вікінга, уже мертвий. «Північні люди» забирають все, що являє собою бодай найменшу цінність. Місцевих жителів, які залишилися живими, тягнуть на кораблі. Через декілька днів на невільничих ринках буде гарна торгівля.
Злодійські дружини варягів наводили жах на місцевих жителів прибережних країн. Вони здійснювали набіги на Британські острова, ходили до берегів Германії та Франції. Обійшовши на швидкохідних дракарах Піренейський півострів, вони заходили у Середземне море та грабували міста. Їхні піратські експедиції нагадували нашестя. Тому цей час в історії Європи так і називається: «доба вікінгів».У цей час молитви розпочиналися такими словами: «Боже! Збав нас від гніву норманів»
Король Альфред об'єднав під своєю владою сусідні англійські королівства. Він провадив реформи, аби облаштувати своє королівство та підготуватися до боротьби з данами, завів адміністративний поділ на графства, заснував перший англійський флот, будував прикордонні укріплення. Успішно відбивав напади данів, що захопили північно-східну частину Англії
Завдання «Опис дракара»
Учитель. Визначну роль у походах норманів відігравали їхні славнозвісні кораблі ‒ дракари. Судна вікінгів на той час вважались найкращими у світі.
За допомогою підручника та інших інформаційних джерел учні складають опис судна варягів.
Наприклад
•легкі (можна перенести)
•будували з дубу
•вміщали 50-70 воїнів
• корма і ніс були однаково загостреної форми
•їм давали імена («довгий змій», «кінь моря»)
Робота в групах
2-га група. Використовуючи текст підручника і додаткову інформацію , підготувати повідомлення про берсерків.
Робота з підручником
Розповідь. З IX ст. нормани почали заселяти пустельний острів, який назвали Ісландією - «Льодовою країною». У 80-ті роки X ст. ярл Ейрік Рудий відкрив територію, що її нормани назвали «Зеленою країною» - Гренландією. Вона також незабаром була заселена скандинавами. Син Ейріка - Лейв Щасливий близько 1000 р. досяг узбережжя Північної Америки. Лейв назвав цей край Вінланд - «Країна винограду». Тож нормани на 500 років раніше Колумба відкрили Америку. Втім, закріпитися в Північній Америці норманам не пощастило, а шлях у «Країну винограду» незабаром був надовго забутий.
Ще з IX ст. вікінги здійснювали грабіжницькі набіги на території Франції й Німеччини, спустошували узбережжя Піренейського півострова та Італії. У X ст. французький король навіть змушений був віддати конунгу Роллону північну частину Франції. Утворена область дістала назву герцогство Нормандія, а її завойовників стали називати нормандцями. Набіги вікінгів поступово припинились лише в XI ст.
Родина Ярослава Мудрого була тісно пов'язана зі скандинавськими країнами. Його дружина Інґігерда була дочкою шведського короля. Вона стала православною і після хрещення прийняла ім'я Ірина. З ініціативи Інґігерди в Києві був споруджений перший жіночий монастир при церкві Святої Ірини.
Найстарша донька Ярослава Мудрого Єлизавета стала дружиною норвезького конунга Гаральда Суворого. Норманські саги оповідають про службу сміливого полководця, поета, майбутнього короля Норвегії Гаральда Суворого при дворі Ярослава Мудрого і його любов до дочки князя — Єлизавети. Однак йому було відмовлено в сватанні як чужоземцеві, що «не має держави для управління» та «багатства для викупу нареченої». Тоді Гаральд вирушив до Константинополя, де на службі в імператора здобув собі славу й багатство. У цей період, сумуючи за коханою, він написав 16 балад, відомих як «Станси Гаральда на честь Єлизавети Ярославівни». Кожен вірш, що описує звитяги лицаря, закінчується строфою: «А проте дівчина з руської країни, Що в короні сяє, Мене не приймає...»
Виписати з підручника у зошит додаткову інформацію про походи вікінгів
Орієнтовний вигляд відповіді
•у 9ст . вікінги заселили Ісландію ‒»Льодову країну»
•у 10 ст. Ейрік Рудий відкрив Гренландію ‒ Зелену країну
•близько 1000р. Лейф Щасливий дістався Північної Америки («Вінланд» ‒»Країна винограду»)
• нормани утворили Сицилійське королівство
•10-12 ст. нормани заснували Данське, Шведське, Норвезьке королівства.
Робота з картою та підручником. Заповнити у зошитах таблицю «Напрямки походів вікінгів»
Атлантичний |
Європейський |
Східний |
Ісландія, Гренландія, Америка |
Британські острови (Ірландія, Шотландія), Західна й Південна Європа (Франція, Німеччина, Кордовський халіфат, Італія |
Русь, Візантія, арабські володіння |
Робота з історичною картою
Розповідь учням про те, що у 10-11 ст. у вікінгів утворилися королівства : Данія , Швеція, Норвегія. Вчитель показує їх на карті).
Духовний світ норманів
Слово вчителя
В житті норманів велику роль відігравала релігія. Релігією скандинавів було язичництво. Усе починалося зі звичайного обожнювання явищ природи. Поступово створилася багата міфологія, складена з історій про войовничих героїчних богів, які жили в Асгарді — скандинавському Олімпі.
Про вірування норманів готувалися повідомлення. Але перед виступом учнів познайомимося з поняттями, які будуть зустрічатися в розповідях.
2. Формування понять
Руни — давня германська абетка.
Сага — епічний (історичний та/або героїчний) твір з віршованими вставками
Скальди — давньоскандинавські поети-співці.
. Прийом «Домашня заготовка»
- Потрібно уважно слухати, бо наприкінці на вас чекає турнір.
1 учень
Германські племена Північної Європи (Скандинавії) розмовляли схожими мовами. Нерідко мови сусідніх племен ніби змішувалися, тому їхня граматика спрощувалася. Це пояснює, чому нинішня англійська граматика простіша за граматику мов інших європейських народів.
У народів Північної Європи склалася єдина писемність, єдиний алфавіт — руни. Руни вирізали на дереві, камені чи металі, тому вони мали кутасту форму. Пізніше рунами прикрашали наконечники списів, мечі, могильні камені. Спершу всі користувалися однаковими рунами, але поступово у данців, норвежців, англосаксів склалися свої мови, а отже й свої руни. Руни існували впродовж усього середньовіччя. Але з наверненням скандинавів у християнство й поширенням у них латини латинська абетка почала витісняти цю стародавню писемність.
2 учень
Скандинави складали не лише міфи про богів, а й саги — епічні оповіді. Вони поступово, з наверненням у християнство, обернули на стародавніх королів і героїв своїх дохристиянських богів. Спершу міфи і саги передавалися з покоління в покоління усно, але згодом їх записали на пергаменті. Тримали в пам’яті ці стародавні перекази скальди. Вважалося, що покровителем скальдів є Одін, який і наділив їх «медом поезії» — поетичним даром. Скальдів охоче слухали на королівських бенкетах.
Міфи скандинавів дуже похмурі. В них йдеться про майбутній бій між богами й чудовиськами, в якому загинуть і ті, й інші, а з ними — і всенький світ. Найвідоміший герой цих міфів — Зігфрид, який убив страшного дракона й заволодів чудодійним скарбом Нібелунгів.
ІV. Закріплення здобутих знань.
Скласти запитання до наступних слів (ці слова повинні бути відповідями)
•дракар
•Париж
•Америка
•берсерки
•Сицилійське королівство
•нормани
•Вінланд
Вправа «Незакінчене речення».
Завдання «Перекладач»
ДАРРАК (дракар)
АРНУ (руна)
КРЕСЕРБ (берсерк)
Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника, підготувати повідомлення про звичаї та духовний світ вікінгів.
Уссекський король Альфред
Став королем по смерті брата Етельреда I, який був смертельно поранений у битві з вікінгами у квітні 871 року.
По смерті брата уклав мир із вікінгами, заплативши їм.
6-го січня 878 року вікінги під керівництвом Ґутрума порушили мир і напали на невеликий загін короля біля міста Чіппенхем, змусивши його втікати у болота , де його армія вела партизанську війну проти вікінгів.
Увесь цей час загони короля жили завдяки підтримці місцевого населення. Зрештою зібравши 3000 бійців він атакував вікінгів у травні 878 року.
Після жорстокої битви данці тікали, але армія короля Альфреда оточила їх і полонила короля Ґутрума. 30 червня полонених вікінгів похрестили. Король Альфред став хрещеним Ґутрума. Ці події призвели до укладення Ведморского договору, що визначав стосунки з вікінгами на тривалий час.[6]
Король Альфред об'єднав під своєю владою сусідні англійські королівства. Він провадив реформи, аби облаштувати своє королівство та підготуватися до боротьби з данами, завів адміністративний поділ на графства, заснував перший англійський флот, будував прикордонні укріплення. Успішно відбивав напади данів, що захопили північно-східну частину Англії
Драка́р ( в перекладі буквально — «корабель-дракон») — довгий вузький дерев'яний човен вікінгів з високо заломленим носом і кормою.
Кораблі приводилися в рух веслами й вітрилом. Дракари мали стрункий, довгий, вузький, легкий дерев'яний корпус із малою осадкою запроектований для швидкості. Кораблі були також симетричні, дозволяючи судну швидко змінити напрям руху на протилежний. Дракари були обладнані веслами уздовж майже повної довжини човна. Пізніші версії мали прямокутне вітрило на єдиній щоглі, яке використовувалося для допомоги веслярам, особливо протягом далеких подорожей.
Розміри дракарів коливалися від 10 до 18,5 . На носі кріпилася різьблена голова дракона (звідси й назва типу корабля), а по бортах розташовувалися щити. Не кожен корабель з головою дракона був Дракаром — голова дракона символізувала високий статус власника судна, а сам корабель міг бути будь-яким. При наближенні до дружніх земель голова дракона забиралася — за повір'ями народів Півночі, вона могла налякати або розлютити добрих духів.
1-й учень. Про добу вікінгів .Як вихор, налетіли «морські вовки» на чужі береги. «Нормани, нормани!!!» ‒ галасували місцеві жителі й ховалися хто куди міг. Містяни зачиняли ворота міста, захлопували вікна, двері. Кожен озброювався, чим міг…
А злодії вже в гавані. За командою конунга воїни лавиною котяться з палуб та нестримно несуться на вулиці міста. Починається розбій. Кожен, хто став на шляху вікінга, уже мертвий. «Північні люди» забирають все, що являє собою бодай найменшу цінність. Місцевих жителів, які залишилися живими, тягнуть на кораблі. Через декілька днів на невільничих ринках буде гарна торгівля.
Злодійські дружини варягів наводили жах на місцевих жителів прибережних країн. Вони здійснювали набіги на Британські острова, ходили до берегів Германії та Франції. Обійшовши на швидкохідних дракарах Піренейський півострів, вони заходили у Середземне море та грабували міста. Їхні піратські експедиції нагадували нашестя. Тому цей час в історії Європи так і називається: «доба вікінгів».У цей час молитви розпочиналися такими словами: «Боже! Збав нас від гніву норманів»
1 учень
Германські племена Північної Європи (Скандинавії) розмовляли схожими мовами. Нерідко мови сусідніх племен ніби змішувалися, тому їхня граматика спрощувалася. Це пояснює, чому нинішня англійська граматика простіша за граматику мов інших європейських народів.
У народів Північної Європи склалася єдина писемність, єдиний алфавіт — руни. Руни вирізали на дереві, камені чи металі, тому вони мали кутасту форму. Пізніше рунами прикрашали наконечники списів, мечі, могильні камені. Спершу всі користувалися однаковими рунами, але поступово у данців, норвежців, англосаксів склалися свої мови, а отже й свої руни. Руни існували впродовж усього середньовіччя. Але з наверненням скандинавів у християнство й поширенням у них латини латинська абетка почала витісняти цю стародавню писемність.
Скандинави складали не лише міфи про богів, а й саги — епічні оповіді. Вони поступово, з наверненням у християнство, обернули на стародавніх королів і героїв своїх дохристиянських богів. Спершу міфи і саги передавалися з покоління в покоління усно, але згодом їх записали на пергаменті. Тримали в пам’яті ці стародавні перекази скальди. Вважалося, що покровителем скальдів є Одін, який і наділив їх «медом поезії» — поетичним даром. Скальдів охоче слухали на королівських бенкетах.
Міфи скандинавів дуже похмурі. В них йдеться про майбутній бій між богами й чудовиськами, в якому загинуть і ті, й інші, а з ними — і всенький світ. Найвідоміший герой цих міфів — Зігфрид, який убив страшного дракона й заволодів чудодійним скарбом Нібелунгів.