Мета: збагачувати лексико-граматичні знання учнів з теми ”Покупки” шляхом вивчення нових та активізації вже засвоєних учнями ЛО; вчити учнів сприймати іншомовне мовлення на слух з метою отримання основної інформації, формувати вміння та навички усного мовлення, Розвивати логічне мислення , уяву, мовленнєву реакцію, готовність вступати в англомовне спілкування, вміння працювати в різних режимах навчання, виховувати культуру спілкування та загальну культуру учнів.
Обладнання: підручник О. Д. Карп’юк для 6 класу, дидактичний матеріал (з завданнями), ноутбук, проектор, мультимедійна презентація на тему «Покупки» (Додаток 1)
Хід уроку
1.Організаційний момент
Organizing the class:
T: Good morning, boys and girls. Nice to see you. How are you?
T: I’m glad you are O.K. I hope, you will work hard and we will do a lot of interesting things at our lesson. Aim
T: I think, the topic of our lesson will be very interesting for you. But what we are going to speak about you have to guess.
Usually two or more people take part in this process.
We do it in a special place.
We do it very often.
Usually women like to do it, men don't like.
We can’t do it without money.
What is it?
2. Повідомлення теми та мети
T: You are right. The topic of our lesson is “Shops and Shopping”.
By the end of the lesson you should be able to:
recognize new words in the texts, understand their meanings and use them
discussing the topic;
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
Lets read the poem
Making shopping makes me good,
Buying things and buying food,
Spending money every day,
Shopping is the best you may.
Warm-up.
TT Answer the questions.
1. Do you often go shopping?
2. What do you like to buy?
3. What shops do you know?
4. Who works at a shop?
5. Do you like to buy presents?
4. Основна частина уроку
T: Сan we do all the shopping in one shop? Of course , no. So let’s get to know the types of shops
1). Введення нової лексики (впр. 1, ст. 110) на тему «Покупки»
Look, read and translate.
Мета – засвоїти лексичні одиниці теми та навчитися вживати їх у мовленні.
2). Розвиток навичок діалогічного мовлення
T: Let’s practice new vocabulary and do the task 2 on page 110. (Work in pairs)
T: Now you are going to do the task on your cards
baker’s, dress, ice- cream, fruit, butcher’s, coffee, suit, cheese, jeans, supermarket, jacket, dairy, butter, ham, fishmonger’s, meat, grocer’s, sugar, fish, vegetables, sausages, music shop, trousers |
||
Food |
Clothes |
Shops |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Read T: I want you to work with me. Look at our screen, please, and name the shop.
(Slides are displayed on the screen)
Презентація (слайди 3-16)
A shop that sells bread and rolls
The bakery
A shop where you can buy meat
The butcher’s
A shop which sells newspapers
The newsagent’s
A shop where you can buy milk and cottage cheese
The dairy
A shop where you can buy vegetables and fruit
The greengrocer’s
A shop where you can buy medicine
The chemist’s
A shop where can you buy tea,coffe,sweets,drinks
The groser’s
Фізкультхвилинка.
3). Розвиток навичок письма(впр.3,ст..111)
4). Розвиток навичок читання
Shopping
When we want to buy something we go to a …… There are many kinds of shops in every town or city, buy most of them have a food supermarket, a department store, men's and women's clothing stores, grocery, a bakery and a butchery.
I like …….. at big department stores and supermarkets. They ……. various goods under one roof and this is very convenient. A department store, for example, is composed of many ………: ready-made clothes, shoes, sports goods, toys and glass, cosmetics, cameras, records, etc. You can buy everything you like there.
Key: shop; to do my shopping; sell; departments
5. Заключна частина уроку. Рефлексія
Today you have learnt the names of different shops and spoke about things you can buy there.
1)And now lets play a game.
Гра” Відгадай назву магазину “
(Діти повертаються спиною до дошки,крім одного учня,який зачитує підпис до слайдів з презентації-назви магазинів. Наступний зачитує той ,хто відгадав.)
2). Підведення підсумків
T: Was interesting for you to talk about shops and shopping?
Which activities have we done?
Which activities do you like best?
Your marks are…
3). Домашнє завданн
Hometask
Write 10 sentences about your shopping habits.
Learn the names of the shops