Розробка уроку з української мови у 2 класі
Вчитель: Шрамко Л. М.
Тема: «Поняття про службові слова, їх роль у реченні».
Мета: дати поняття про службові слова, їх роль у реченні; закріплювати знання про частини мови; розвивати усне мовлення, спостережливість, увагу; прищеплювати любов до рідної мови.
Обладнання: мультимедійна презентація, ПК, інтерактивна дошка.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
- Підготуймося до роботи (натиснути).
Робота зі слайдом: Слайд 1
Дзвоник всім вам дав наказ (діти читають далі):
До роботи швидше , клас!
Попрацюйте всі старанно,
Щоб пройшов урок недарма.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Словникова робота.
Робота зі слайдом: Слайд 2
-
Вранці на столі я знайшла великий конверт (натиснути).
-
Він призначений вам.
-
Як я про це дізналася?
-
Правильно, на ньому є адреса (натиснути).
-
Прочитайте її.
Це цікаво!
Слово «адреса» запозичене з французької мови й означає місце проживання особи чи місце перебування установи.
-
На яке питання відповідає слово «адреса»?
-
Змініть це слово так, щоб воно відповідало на питання який?(натиснути - адресний)
-
На яке питання відповідає слово «адресувати»? (натиснути)
-
На що воно вказує? (кому відправляти лист)
-
Прочитайте слова.
-
Що це за група слів? (слова - родичі)
2. Каліграфічна хвилина.
Робота зі слайдом: Слайд 3
- Спишіть (натиснути) слова: адре́са, а́дресний, адресува́ти.
- Поставте наголос.
- Прочитайте речення. Спишіть його.
III. Мотивація навчальної діяльності.
-
Повторення матеріалу про вивчені частини мови.
-
Мандруючи країною Мови, ви познайомилися з багатьма словами.
-
Це - це слова, які називають… (діти продовжують - назви предметів, ознаки предметів, дії предметів). Вчилися їх розпізнавати й використовувати у мовленні.
Робота зі слайдом: Слайд 4
-
У конверті, який ви бачили, завдання нашого уроку. Отже починаємо їх виконувати.
-
Прочитайте речення (натиснути). Спишіть їх.
-
Визначіть, якою частиною мови є кожне слово, ставляючи до нього запитання.
-
Підкресліть слова відповідними лініями (по черзі натискати).
2. Створення ситуації успіху.
Робота зі слайдом: Слайд 5
-
Отже, ми визначили які частини мови? ( натиснути)
-
Прочитайте слова - іменники (натиснути).
-
Прочитайте прикметники (натиснути).
-
Прочитайте дієслова (натиснути).
-
До яких слів ми не змогли поставити запитання? (натиснути - у, та)
-
Отже, чи до всіх слів можна поставити запитання?
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з однією групою слів. Взнаємо, як вони називаються.
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Знайомство з службовими словами.
- Відкрийте підручник на с.102.
- Знайдіть Вправу 287.
- Прочитайте речення.
- Усно поставте запитання до кожного слова.
- Чи є в тексті слова, до яких не вдалося поставити запитання?
- Чи можна обійтися без цих слів у реченнях?
- Поясніть, чому.
2. Висновок.
Робота зі слайдом: Слайд 6
-
Отже (натиснути), слова «у, та, на» - службові слова.
-
Що ви про них взнали? (не відповідають на запитання, вживаються для зв’язку слів у реченні)
-
Вимова та написання службових слів з іншими словами.
-
Прочитайте сполучення службових слів з іншими словами.
-
Назвіть службові слова. Як ми їх вимовляємо з наступними словами? (разом)
-
Як вони написані: разом чи окремо?
-
Чому? (службові слова – це слова, а слова пишуться окремо)
-
Спишіть сполучення слів.
-
Отже, як пишуться службові слова з іншими словами? (завжди пишуться окремо, але вимовляються з наступним словом разом)
VI. Осмислення та застосування знань та вмінь.
1. Творча робота.
Робота зі слайдом: Слайд 7
-
Поки лист йшов до нас, маленькі слова - помічники загубилися.
-
Повернемо їх на свої місця (натиснути).
-
Прочитайте речення і додайте пропущені слова (по черзі натискати).
Вечір. … неба … землю летять білі сніжинки. Пурхають … морозному повітрі.
-
Що це за слова? (службові)
-
Яку роль вони відіграють у реченні? (зв’язують слова за змістом)
-
Спишіть відновлений текст.
Вечір. З неба на землю летять білі сніжинки. Пурхають у морозному повітрі.
-
Індивідуальна робота за комп’ютером.
-
Виконаємо ще одне завдання з нашого конверта.
-
Пройдіть до комп’ютерного класу.
-
Виберіть за змістом службове слово. (натиснути на нього)
-
Прочитайте словосполучення (натиснути- сиділа на ялинці)
-
Перейдіть на інший слайд.
-
Виберіть за змістом службове слово. (натиснути на нього)
-
Прочитайте словосполучення (натиснути - сховала у дуплі)
-
Чому вибрали ці службові слова?
-
Як вони записані із словами?
-
Про кого йдеться в цих словосполученнях? (про білку)
-
Складіть речення, використовуючи ці словосполучення.
Білка сиділа на ялинці. Вона сховала у дуплі горішки.
-
Розминка для очей.
Робота зі слайдом: Слайд 8
-
Щоб ваші очі відпочили, слідкуймо за сніжинкою.
4. Вибіркове списування.
Робота зі слайдом: Слайд 9
-
Прочитайте речення (натиснути).
Книжки лежать на полиці.
Учень підійшов до столу.
Пташенята сиділи у гнізді.
Під деревами росли гриби.
-
Назвіть службові слова і слова, з якими вони зв’язані (натискати по черзі).
-
Як вони пишуться з цими словами?
-
Спишіть сполучення слів.
VII. Домашнє завдання.
Робота зі слайдом: Слайд 10
- Про що говорить Книгарик (натиснути).
-
Прочитайте завдання вправи.
-
Чому будете вчитися, виконуючи ці завдання?
-
Прочитайте речення.
-
Знайдіть слова, до яких не можна поставити запитання.
-
Доведіть, чому?
-
Як ви напишете їх з іншими словами? Чому?
-
Отже, домашнє завдання - с. 21 Вправа 38. Запишіть у щоденники.
VIII. Підсумок уроку.
Робота зі слайдом: Слайд 11
- Ми виконали завдання з конверта (натиснути).
- З якими словами ми познайомилися на уроці? (натиснути)
- Що ви взнали про службові слова?
- Прочитайте (натиснути).
До них не можна поставити запитання.
Вживаються для зв’язку слів у реченні.
З наступним словом пишуться окремо.
- Дякую за роботу на уроці.