"Урок Повітря, його склад, Оксиген, кисень".

Про матеріал

Розробка уроку, з використанням інтерактивних технологій, а саме: в ігровій формі.

Перегляд файлу

Дата ______Клас _____ Вчитель: Іванова Ірина Борисівна

УРОК № ______

Тема. Повітря, його склад. Оксиґен. Поширеність Оксиґену в природі. Кисень, склад його молекули, поширеність у природі. Фізичні властивості кисню.

 Мета:

      вивчити склад повітря, ознайомити учнів із роботами Лавуазьє про встановлення складу повітря, сформувати уявлення про повітря як суміш газів, розкрити взаємозв'язок хімії, людини, природи та показати, що головною причиною забруднення природи є людина;

      сформувати поняття учнів про Оксиґен, як хімічний елемент ПСХЕ та його поширеність у природі; склад молекул кисню, історію його відкриття та фізичні властивості; 

      розвивати предметну і ключові компетентності учня, його екологічну культуру, навички безпечного поводження з речовинами, роль хімічних знань у поясненні природи речовин і суті хімічних явищ; значення хімії в житті людини, здатність до самоосвіти;

      виховувати загальну культуру, світоглядні орієнтири, екологічний стиль мислення і поведінку, творчі здібності, дослідницькі навички і навички життєзабезпечення.

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Базові поняття і терміни: повітря – суміш газів, Оксиґен - хімічний елемент, кисень - проста речовина, озон….

 

Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, мультимедійна презентація « Повітря. Оксиґен. Кисень». Матеріали для дослідів.

 

 

 

 

 

Хід уроку

I.                  Організаційний момент

II.               Актуалізація опорних знань

Закінчити речення:

Добрий  день, діти. Пригадайте, що таке:

1.   Прості речовини – це.. ( речовини, утворені атомами одного хімічного елемента. Деякі прості речовини складаються з молекул.)

2.  Складні речовини – це…(речовини, до складу яких входять атоми різних хімічних елементів)

3.   Суміш  - це… ( невпорядкована сукупність, до складу якої входять різні складові (елементи). Система, що складається з газових, рідких або твердих компонентів (складників), між молекулярними частинками яких відсутні хімічні зв'язки

 

Бесіда.

1.Чим відрізняються суміші від чистих речовин? (Чисті речовини складаються з частинок одного виду, а суміші — з частинок різного виду)

2.Як можна розділити суміш на індивідуальні речовини?  (фільтруванням, відстоюванням, випарюванням)

 

III.  Мотивація навчальної діяльності

 Учитель:

 Сьогодні на уроці ми з вами будемо отримувати нові знання з теми «Кисень». Згадаємо про однорідну суміш газів, без якої неможливе життя – повітря. Нас чекає цікаве знайомство з хімічним елементом Оксиґеном і утвореною ним простою речовиною киснем, дізнаємось де міститься Оксиґен в природі, чим цікавий кисень та як його було відкрито. Отримані на уроці знання знадобляться вам не лише на наших наступних уроках, а і у вашому повсякденному житті.

«Кисень – це речовина, навколо якої обертається земна хімія». 

Й. Я. Берцеліус

Повідомлення теми та мети уроку 

 

 

 

IV.   Вивчення нового матеріалу 

Показ презентації.

1. Історія відкриття складу повітря Розповідь учителя.  

 Прістлі належить пріоритет відкриття 1774 року кисню. Прістлі знайшов, що після згоряння горючих речовин об’єм взятого для дослідів повітря зменшується на 1/5 і повітря стає не придатним для горіння й дихання. Прістлі помітив, що повітря, не придатне для дихання, знову набуває звичайних властивостей, якщо помістити в нього на якийсь час рослину. шляхом розкладання меркурій оксиду в герметично закритій посудині (Прістлі направляв на цю сполуку сонячні промені за допомогою могутньої лінзи):                            t 0C

2HgО → 2Hg + O2

Показ досліду(Правила ТБ)

 

 3.Охорона атмосфери від забруднення                                                                             

Розповідь вчителя з елементами бесіди:                                                                 

-   створення безвідходних технологічних процесів;              

-   винесення великих потужних підприємств за межі міст;                                

-   створення заміських кільцевих шляхів для транспорту;                                    

-   переведення міського транспорту на електротранспорт;                                    - встановлення на заводських і фабричних трубах пило газовловлювачів;                     

-   озеленення міст і сіл.

 

V. Узагальнення та систематизація знань

1.Робота з класом

 План характеристики хімічного елемента (Оксиген)

1. Хімічний символ

2. Відносна атомна маса

3. Валентність

4. Поширення елемента в природі

5. Розташування в ПС:

- номер періоду;

- номер групи.                                                              

6. Будова атома:

- порядковий номер;

- кількість електронів; 

- кількість протонів в ядрі;

- кількість нейтронів в ядрі.

План характеристики простої речовини (Кисень)

1.     Хімічна формула

2.     Відносна молекулярна маса

3.     Фізичні властивості

 

Хвилинка – цікавинка:  

-   Рідкий кисень, як і залізо притягується до магніту.

-   Організм дорослого чоловіка щодоби споживає приблизно 900 г кисню, а жінки – 600 г.

 

2. Командна робота. «Оксиген» і «Кисень».

3. Робота в парах.

з букв, відповідних правильним відповідям, отримаєте назву хімічного елемента

(взнаємо назву газу, який є в повітрі)

 

Назва

Суміш

Хмічна сполука

Хімічний елемент

Оксиген

к

и

к

Молоко

с

л

у

Сіль кух.

е

е

д

Вуглекислий газ

д

н

і

Купрум (Сu)

г

у

о

Повітря

н

а

б

 

4. Щоб закріпити вміння розрізняти хімічний елемент та просту речовину, проводимо розминку. Учні піднімають картку червоного кольору, якщо мова йде про Оксиген, і блакитного кольору, якщо йдеться про кисень.

 

Розминка

? Завжди двовалентний ( Оксиген)

? Газ без кольору, запаху, смаку ( Кисень)

? Входить до складу води ( Оксиген)

? У воді міститься розчинений...( Кисень)

? Ми ним дихаємо ( Кисень)

Озон складається з трьох атомів (Оксигену)

Рослини видихають (Кисень)

 

5.Перекладачі
Перекласти з хімічної мови українською

     Не все Аурум, що блищить.

     Білий , як кальцій карбонат.

     Ферумний характер.

     Слово – Арґентум, а мовчання – Аурум.

     За Купрумний гріш продався .

            Багато Н2О витекло.

Магічний елемент. Гра(для привернення уваги до Перодичної системи.)

     1) номер елемента подвоїти;

     2) до отриманого числа  додати 5;

     3) суму помножити на 5.

     Останній результат повідомляється вчителю, який негайно оголошує елемент, задуманий граючим. Розгадка полягає в наступному.

Нехай задуманий елемент № 13 (Алюміній). Проведемо з числом 13 відповідні математичні дії: 13 2 = 26; 26 + 5 = 31; 31 5 = 155. 155 -число повідомляєтьсявчителю, який в розумі відкидає останню цифру (виходить15) і віднімає від отриманого числа число 2 (виходить13). Це і є номер задуманого елемента

 

VІ. Домашнє завдання.

      Опрацювати §21, конспект;

.   Написати реферат. «Забрудники повітря»

 

 

VІІ. Рефлексія.

 Запишііть по 1-2 слову на листочку  що нового ви дізналися на уроці і повішайте на деревце.

 

VІІІ. Підсумок уроку, оцінювання учнів.

 

 

 

 

 

 

 

 

Команда 1

«Оксиген»

І. Вставте пропущені слова так, щоб вираз став завершеним.

1.   Прості речовини поділяються на _____________ і ____________.

2.   Ядро атома Оксигену містить 8 ______________ і 8 __________.

 ІІ. Поставте знак «+», якщо  твердження правильне, і знак «-», якщо хибне.

1.Кисень – типовий метал _________.

2.Відносна молекулярна маса кисню – 16 ______________.

3.Хімічна формула кисню – О7_______________.

4.Без кисню неможливе життя рослин -______________. 

ІІІ. Доповніть речення, вставивши слова «Оксиген», «кисень»,

1.Найбільший вміст ____________ в гірських породах і мінералах.

2.У воді розчинений __________________.

3.В акваріумі риби дихають _______________, розчиненим у воді.

4.До складу молекули води входить .                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Команда 2

«Кисень»

І. Вставте пропущені слова так, щоб вираз став завершеним.

3.   Кисень – проста речовина, утворена елементом _____________.

4.   Оксиген утворює  прості речовини: ______, _____________.  

ІІ. Поставте знак «+», якщо  твердження правильне, і знак «-», якщо хибне.

1.Кисень – це тверда речовина. _________.

2.Відносна молекулярна маса кисню – 22 ______________.

3.Хімічна формула кисню – О2 _______________.

4.Без кисню неможливе життя людини -______________. 

ІІІ. Доповніть речення, вставивши слова «Оксиген», «кисень», «Озон»

1.Найбільший вміст ____________ в Атмофері в озоновому шарі.

2. Водf складаєтья з двох атомів Гідрогену і одного атома _______

4.   Оксиген утворює  прості речовини: ______, _____________.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І варіант

1. Вкажіть, яка функція крові забезпечує знешкодження чужорідних організмів та речовин, що потрапляють в організм: а) транспортна; б) дихальна; в) захисна; г) гомеостатична; д) видільна.

 2. Вкажіть, якої речовини найбільше в плазмі крові: а) білків; б) жирів; в) глюкози; г) води; д) мінеральних солей.

3. Вкажіть, люди з якою групою крові є універсальними реципієнтами: а) І; б) ІІ; в) ІІІ; г) ІV.

4. Який нормальний рівень солей в плазмі крові? а) 0,9%; б) 9%; в) 9,9%; г) 0,09%.

5. Яка середня тривалість життя еритроцитів? а) 10 діб; б) 52 доби; в) 120 діб; г) 230 діб.

6. Як називається сполука гемоглобіну з киснем? а) карбоксигемоглобін; б) оксигемоглобін; в) карбогемоглобін; г) метагемоглобін.

7. Яка кількість тромбоцитів міститься в нормі в 1 мм3 крові? а) 4-5 млн. б) 250-400 тис. в) 6-8 тис. г) 9-10 млн. д) 200-300 тис.

8. Як називається захворювання, при якому не відбувається зсідання крові (утворення тромбу)?

 а) анемія; б) лейкоцитоз; в) гемофілія; г) недокрів’я; д) лейкопенія.

 

9.Вставте пропущені слова.  Шлях крові від ____________ шлуночка через ______, _____ і _______ легень до ________ передсердя називається ____________ або __________ колом кровообігу.

10. Встановіть відповідність між захворюваннями і їх ознаками.

1) Дистонія                    А Погіршення постачання м’яза серця кров’ю

2) Тромбофлебіт          Б Порушення тонусу судин

3) Інсульт                      В Підвищення артеріального тиску

4) Ішемічна хвороба     Г Гостре порушення мозкового кровообігу, що

                                         призводить до ушкодження тканин мозку

                                        Д Запалення стінок вен з утворенням згустку в

                                            їхньому просвіті

11. Будова та функції органів сечовидільної системи.

12. Будова нирки

’13 Які захворювання сечівника ви знаєте?

 

 

ІІ варіант

 

1. Яка функція крові забезпечує перенесення О2 і СО2 до тканин, від тканин? а) дихальна; б) транспортна;

  в) захисна; г) видільна; д) гомеостатична.

2. Яка середня тривалість життя лейкоцитів? а) 8 діб – роки; б) 40 діб – 5 років; в) 340 діб.

3. В яких органах організму людини руйнуються еритроцити? а) червоний і жовтий кістковий мозок; б) нирки; в) печінка, селезінка.

4. Як називається сполука СО з киснем? а) карбоксигемоглобін; б) оксигемоглобін;

 в) карбогемоглобін; г) метгемоглобін.

5. Стулкові клапани в серці людини розташовані між: а) лівим шлуночком і аортою; б) лівим передсердям і лівим шлуночком; в) правим передсердям і правим шлуночком; г) правильна відповідь відсутня.

6. Розслаблення серцевого м’яза триває: а) 0,1 с; б) 0,3 с; в) 0,4 с; г) 0,8 с.

 7. Як називається захворювання, при якому  відбувається збільшення кількості лейкоцитів? а) анемія;

 б) лейкоцитоз; в) гемофілія; г) недокрів’я; д) лейкопенія.

8.В яких органах організму людини утворюються лейкоцити? а) печінці; б) червоному кістковому мозку; в) селезінці; г) нирках.

 

9.Вставте пропущені слова. 1.  Шлях крові від ____________ шлуночка через _______, _______ і _______ всіх органів тіла до ___________ передсердя називають _____________ колом кровообігу.

10. Встановіть відповідність між ознаками і хворобами.

1) Ушкодження клапанів вен;                        А Інфаркт міокарда

2) Омертвіння в м’язі серця в результаті     Б Аритмія

 порушення коронарного кровообігу;            В Варикозне розширення вен

3) Ущільнення стінок артерій за рахунок      Г Гіпертонія

 розростання сполучної тканини,                   Д Атеросклероз

 звуження їхніх просвітів і погіршення

 кровопостачання органів;                                        

4) Порушення серцевого ритму.

 11. Будова та функції органів сечовидільної системи .

12. Будова нирки.

13. Які захворювання сечівника ви знаєте?

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
20 березня
Переглядів
233
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку