Урок 11
Тема: Повторення, узагальнення за темою «Моя сім’я та друзі».
Мета:
Обладнання: підручник, тематичні малюнки, плакати з граматичними правилами, картки для гри «Jumbled Letters», «Find the Pairs» та «Guessing Game» індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting and Aim
Good morning, pupils! How are you today?
Today we ‘ll revise vocabulary and grammar matter of our topic “My family and friends”. I think you are ready for presenting your project work.
2. Warming up
1) Answer my questions:
What day is it today? What date is it today?
2) Game «Jumbled Letters».
Par |
Fa |
ter |
sins |
Sis |
Mo |
Cou |
Au |
Gran |
nt |
Un |
band |
fe |
ther |
Wi |
Hus |
ther |
dma |
dpa |
Daug |
hter |
Fami |
Bro |
ly tree |
ents |
ther |
cle |
so |
n |
Gran |
3) Game «Find the Pairs».
Т: Match the words with translations.
hard-working
attentive
lively
honest
cheerful
clever
чесний
працьовитий
розумний
уважний
радісний
сповнений життя
4) Oral practice.
Complete the sentences about your family.
Example: My mother is honest. My father is hard-working. etc.
II. Основна частина.
1.Vocabulary Revision
1) Dictation
Look at the blackboard and sing the pictures.
(На дошці висять тематичні малюнки назви професій, учні підписують назви професій, які зображені на малюнках. )
REST
2. Grammar Revision
1) Degrees of comparison of Adjectives.
Describe the pictures.
2) Present Simple / Present Continuous.
(На картках записані речення теперішнього тривалого та теперішнього неозначеного часу. Учень вибирає картку і читає речення, називає в якому воно часі.)
Учні отримують індивідуальні картки.
Низький та середній рівень (1-6)
Достатній та високий рівень (7-10)
3. Check on Homework
Учні захищають свої проекти, розповідаючи про себе, свою сім’ю та друзів.
III. Заключна частина.
Повторити лексичний матеріал теми «Одяг».
2. Summarizing
Answer my questions:
Did you like today’s lesson?
Was the topic interesting?
What did you practise doing at the lesson today?
What game did you play?
What task was the most difficult?
Which one was the most interesting?
Extra Task
Who are naming the most jobs/ members of family?
Evaluation of pupils.
|
|
|
|
|
|
|
|
|