Урок позакласне читання." Українські народні казки."

Про матеріал
Читаючи українські народні казки, діти усвідомлюю роль української мови в особистому житті. При порівнянні і обговоренні казкових героїв , вчатьсмя формувати свою думку. Завдяки інсцинізації - розкриваються як творчі здобувачі освіти.
Перегляд файлу

                Позакласне читання.

 

Тема:           «Українські народні казки.»

Мета:Предметні компетентності:

актуалізувати знання учнів про казку; знайомити з видами казок; вчити усвідомленно сприймати й аналізувати текст; розвивати вміння ставити запитання, висловлювати свою думку.

 Ключові компетентності:

  1. Вільне володіння державною мовою.

– Усвідомлення ролі української мови в особистому житті;

  • Формувати чітко думки при обговоренні казок. Наводити аргументи при визначенні головної думки.
  • Уміти правильно використовувати термінологію :

зачин,основна частина,кінцівка,сюжет,персонажі.

  •   Удосконалювати навички свідомого виразного читання.
  • Вживання прикметники – синоніми при описі персонажів.
  • Інсценізувати казки.
  1. Інформаційно-комунікативна компетентність:
  • Володіти позитивними навичками спілкування;
  • Уміти налагодити взаємодію під час роботи в парі та групі.
  • Критично мислити в процесі збору інформації.
  1. Навчання впродовж життя:
  • Уміння працювати самостійно та в команді;
  • Застосовувати різні комунікативні стратегії відповідно до мети.
  • Прагнути оволодіти новими знаннями ,читаючи додаткову літературу.

4. Здоров’язбережувальні:

         -  дотримуватись правильного сидіння за партою, виконувати фізхвилинки.

5.Загальнокультурна:

 дотримуватися норм мовленевої культури, правил ввічливого спілкування, поведінки на уроці.

 

Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.

Вид уроку:Урок-подорож.

Освітня галузь : мовно-літературна.

 

 

 

 

 

 

                                           Хід уроку:

І. Вступна частина.

1.Організаційний момент.

   Ми – здобувачі освіти.

  Творчі і кмітливі діти.                                                   (сл..1.)

 

Вчитель: Сьогодні урок позакласного читання:

 «Укранськи народні казки.»                                       (сл..2)

 

2.Мовленево  -  фонетичні вправи.

а) робота над чистомовкою;

Ас-ас-ас –збігає час.

Ай-ай-ай – ти його не гай.

Швидко і виразно читай.

б)  вправи на артикуляцією;

-    Самостійне читання таблиць.

-    Читання по групам «Ехо»

в) робота над скоромовкою;

   Іхав лис через ліс,                         У кухаря Валерика

   Поламав п’ять коліс.                    Розварились вареники.

   Став думать і гадать                     Розварились вареники

   Скільки йому грошей дать.         Зранку у Валерика.               (ІНКЛЮЗІЯ)

 

ІІ. Основна частина.

  1. Етап дотекстової діяльності.

Ви – здобувачі освіти. Ваша мета вчитися впродовж життя, грамотно і гарно спілкуватися державною мовою. А що ж каже народ про мову?

 

Учень:

         Мова - неоціненний божественний дар, який дано людині. Вона супроводжує нас від самого народження й аж до смерті. У щоденній практиці спілкування не обійтися без мови. І навіть коли ми думаємо, в пам’яті відтворюємо відомі нам слова і фрази. Власні думки формулюємо і передаємо за допомогою мови. Світ пізнаємо через мову, бо в ній накопичено життєвий досвід попередніх поколінь. Через мову ми впливаємо на емоції та почуття людей, формуємо їхні естетичні смаки.

 

Вчитель: А яка ж наша мова?

 

Учні: Наша мова державна, співуча, рідна, милозвучна, щира, барвиста, лагідна, калинова, поетична, солов’їна.

 

Вчитель: Ось такою чарівною мовою були написані казки.

 

  •  1   -

Учень: Ми називаємо казку найпопулярнішим фольклорним жанром. А що таке фольклор? Це англійське слово буквально означає «народна мудрість».

 

Мудрість народу іскриться в дотепних приказках, загадках,піснях, легендах,казках.

 

Вчитель: Які бувають казки?

Учні: Казки бувають народні та .літературні.

Вчитель: Які є види казок?

Учні: Казки поділяються на такі види: про тварин, чарівні, соціально - побутові.

Вчитель: Чи задумувались ви над тим, чому не вмирають казки? А тому  що в них живе народна мудрість, віра і незгасаюче працелюбство.                (сл..3)

2.Казки про тварин:

  •  Життеві взаємини людей.
  • Дійові особи – тварини лісові та домашні.
  • Введення малих фольклорних форм.

   

У яких казках є такий персонаж, як хитра лисичка?

а) робота в групах:

  1. Колобок.                   8. Лисичка суддя.
  2. Ріпка.                         9. Лисичка кума.
  3. Кіт і півень.              10.Лисичка і журавель.
  4. Лисичка і рак.          11.Солом’яний бичок.
  5. Пан Коцький.           12.Лисичка-сестричка та вовчик -панібратик.
  6. Хитрий півень.         13.Лисичка – міняйло.
  7. Зайчикова  хатка.     14.Лисичка і глечик.

б) Робота в парі з прислів’ями біля дошки .

«Розсипанка»                                                                             (ІНКЛЮЗІЯ)

Казка вчить , як на світі жить.

Казка вигадка та в ній щось повчальне зрозумій.

в) Ви повинні усвідомити такі поняття:

казка, сюжет, персонажі.

  • Інсценізація казки « Хитрий півень.»

 

ІІІ. ФІЗХВИЛИНКА(Музична)

 

3.Вчитель:

а) Ви читали у вільний час багато чарівних казок або фантастичних.

Які казки ви знаєте?

 На минулому уроці ми познайомились з казкою «Дівчинка –сопілка.»

  • Читання «Ланцюжком»
  • Читання  за особами.
  • Читання вибіркове.
  • 2 -

КРОСВОРД  (Аналіз казки)

  • В кого перетворилась сопілка?               ДІВЧИНУ
  • Що просила вона зробити?            ВИЗВОЛИТИ
  • Хто жив з дідусем?                                   БАБА
  • Які  птахи допомогли?                       ЖУРАВЛІ
  • Що вони принесли?                                ВОДУ

Вчитель:У чарівних , або фантастичних казках відтворено мрії народу про краще життя, його прагнення підкорити сили пртроди, вдосконалити знаряддя праці, перемогти своїх численних ворогів.

б) Розповіді дітей про казки «Кирило Кожум’яка» , «Котигорошко», «Іван – мужицький син.», «Летючий корабель».

                                     

в) Робота у групах- добір синонімів.

Кремезний – могутній , дужий, сильний, незламний, міцний, стійкий, велики.

Веселий – радісний,приємний ,задоволений, щасливий.

Сміливий – відважний , мужній, хоробрий.

Чесний – правдивий, відвертий, непідкупний, доброчесний, совісний.

г) добір ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ.

Водити за ніс – обдурити.

Вилами по воді писати – не виконати.

Чесати язиками – розмовляти.

 

4. Наступний вид казок-  «Соціально – побутові.»

 

Вчитель:У казках народ завжди цінує людину не за її соціальним становищем, а за тим, яка вона: добра чи зла, правдива чи підступна, що несе своїм існуванням іншим людям.

- Реальні умови життя.

- Чари чудодійні здібності.

- Діалог персонажів.

- Мораль твору.

 

Учень:

    Дуже привабливі у казках образи дівчат, жінок, чесних, працьовитих, які не корилися зміям, часом виконували за героїв складні завдання.

   До знань, до багаторічного досвіду народ ставився шанобливо. Тому допомагають героям старенькі бабусі та дідісі з сивою бородою.

   Але і висміюють жадібність, хвалькуватість, брехливість.

 (Розповідь про казки «Язиката Феська.», «Зажерлива баба.»)

  У соціально - побутових казках загадка виступає мірилом розуму, кмітливості, образного поетичного мислення.Мудра дівчина на дивні завдання пана відповідає ще дивнішими і змушує його визначити свою поразку.

 

                    -  3  -

5. Порівняння авторської казки і народної.

Інсценізація авторської казки І.Франка «Ріпка.»

   У цій казці своєрідне вираження людської фантазії. Здавалося б, чи може маленька мишка допомогти всьому  сімейству? Так!  Тут постає народна мудрість: « Що не комар, то й сила.»

 

ПІДСУМОК.

 

1.Гра «Мікрофон»

- Чому навчили нас казки?

- Мені сподобалось…

- Я запам’ятав…

2. Гра « З’єднай  твердження.”

3. «Струмок» прислів’їв про книги.

 

 Вчитель: Народна творчість, народне мистецтво – могутнє дерево. Із золотої криниці рідних казок ми черпаємо скарби народної мудрості, благородства. А скільки дотепних висловів знайдемо в казках! Як зачаровуємося красою живого народного слова!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •   4   -

                           «Українські народні казки.»____________________________

1. Скільки звірів у казці «Ріпка.»

   а) 5

   б)3

   в)4

2. Що скинули дівчинці у казці «Кривенька качечка.»

   а) листочки

   б) пір’ячно

   в) квіточки

3.Скільки братів у Котигорошка?

   а) 5

   б) 6

   в) 4

4.Кого переміг Кирило Кожум’яка?

   а) Змія

   б) Богатиря

   в) Розбійника

5.Як звали зміючку у казці «Івасик –Телесик.» ?

   а)  Марійка

   б) Оленка

   в) Калинка

6.Хто врятував Телесика?

   а) гуси

   б) лебеді

   в) качки

8. У кого перетворилась сопілка?

   а) собачку

   б) дівчинку

   в) пташечку

7. Хто приніс цілющу воду?

   а) журавлі

   б) сороки

   в) ворони

8.Кого переміг Ілля Муромець?

   а) богатиря

   б)Змія

   в)Солов’я – розбійника.

9. Що подарувала мудра дівчинка пану?

   а) гроші

   б) пташку

   в) квітку

10. Що висіло на дереві у казці  «Язиката Феська.»

   а) листя

   б)ковбаса

   в)бублики          -    5  -

 

doc
Додано
20 лютого 2023
Переглядів
961
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку