Урок позакласного читання
( 6 клас)
ТЕМА : «Боже! Які чисті ці діти!»
(за оповіданням Григорія Лютого «Солом’яний бичок»)
МЕТА : • розглянути зміст твору;
• вчити учнів аналізувати художні образи та складати словесний
портрет героя твору;
• розвивати вміння висловлювати власну думку та відстоювати її;
• формувати ключові компетентності учнів;
• виховувати інтерес до сучасної літератури;
• виховувати громадянську позицію, високі моральні якості :
гуманізм, щирість, доброту
Тип уроку : засвоєння знань та формування умінь і навичок.
Методичний
інструментарій : евристична бесіда, інтерактивна вправа «Мікрофон»,
інформаційне ґроно, сенкан «Займи позицію»,
презентація малюнків до оповідання та коментування їх,
робота з текстом художнього твору; учнівські повідомлення
про письменника.
Обладнання : оповідання Г. Лютого «Солом’яний бичок», виставка творів
письменника, ілюстрації до оповідання.
Міжпредметні
зв’язки : педагогіка, психологія, образотворче мистецтво.
Епіграф до уроку
Життя таке коротке :
поспішайте творити добро на землі
О. Довженко
Перебіг уроку :
І. Організаційний момент.
Створення атмосфери позитивного настрою.
Психологічний аутотренінг
«Настрій»
Я – творча особистість.
Я думаю, отже, я живу.
Я вчуся аналізувати, зіставляти.
Я вмію висловлювати свої думки.
Я хочу знати!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель : Уважно прочитайте епіграф до уроку та прокоментуйте його. Що
означають слова «творити добро на землі?» (Метод «Мікрофон»)
Як ви вважаєте, «творити добро» можуть тільки дорослі?
Учитель : Про маленького хлопчика з душею ніжною, як квітка, та
чутливою, здатною «творити добро», ми й поговоримо сьогодні,
занурившись у зміст чудового оповідання Григорія Лютого
«Солом’яний бичок».
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Озвучення очікуваних результатів.
Інтерактивна вправа
«Мікрофон»
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Короткі відомості про сучасного письменника Григорія Лютого.
(Випереджальні завдання. Повідомлення учнів).
2. Учитель : Я тримаю в руках книги Григорія Лютого і з великою повагою
до письменника стверджую : тільки в козацькому краї – славному
Запоріжжі – міг народитися такий могутній талант. Що б не
писав Григорій Лютий - чи то вірші, чи прозу – усі його твори
однаково цікаві для читачів. Вони глибокі за змістом, несуть
людям світло правди й добра, будять людське сумління й
очищають душу.
Я думаю, що серед вас не було байдужих після прочитання твору
«Солом’яний бичок».
3. Опрацювання змісту оповідання.
Учитель : Чи пам’ятаєте ви казку про солом’яного бичка?
Чому Григорій Лютий саме так назвав своє оповідання?
(Учні висловлюють свої припущення, аргументують їх).
• Хто головний герой оповідання? Чому ви так вважаєте?
• Зачитайте портретну характеристику Мишка. Чи викликала у вас
симпатію його зовнішність?
• Чому оповідач приніс знівеченого шпака саме Мишкові?
(Знайдіть у тексті підтвердження ваших думок і зачитайте).
Учень зачитує цитату : «Я уявив, як засвітяться його коричневі, мов
родимки, очі, як розтягнеться в захоплено-щасливій посмішці рот, і
більше вже не сумнівався щодо пташиної долі».
- З чого видно, що Мишко любить тварин, птахів?
(Учні зачитують уривки оповідання на підтвердження своїх думок).
- Як це його характеризує?
- Як Мишко сприйняв подарунок – шпака?
(Зачитайте відповідний епізод твору та прокоментуйте його).
- Чому Мишко ніяк не міг угамуватися і не знаходив собі місця, побачивши
шпака і почувши слова : «Забирай його!»
- Чому його обличчя болісно здригалося, коли оповідач рятував птаха? Про
що це свідчить? Розкажіть, як Мишко доглядав знесиленого птаха. Які
його риси характеру виявилися при цьому?
- Чи одужав шпак?
- Де можна було побачити Мишка зі своїм улюбленцем?
- Чому люди, побачивши Мишка, називали його «солом’яним бичком»
і славним хлоп’ям?
- Чому Мишко, ув’язнивши шпака, перестав світиться радістю? Чому
не випустив його?
- Яка трагедія сталася з пташиною? Передайте словами настрій хлопчика,
його почуття.
- Чому хлопчик усе ж таки вірив, що шпачок до нього повернеться?
- Чому оповідач, розуміючи, що молодий шпак – це не їхній, усе ж таки
змовчав?
- Чому очі Мишкові іскрилися, а вуста тремтіли, наче він казав, щось
подумки сокровенне?
• Прокоментуйте рядки оповідання : «Боже! Які чисті ці діти! Він навіть
не подумав докоряти своєму другові за «зраду». І так чекати! Так чекати!»
• Чому оповідача, який дивився на Мишка, охопив радісний настрій, що він
ішов на роботу, як на свято?
• Чи переконалися ви, прочитавши оповідання «Солом’яний бичок», що
краса зовнішня і краса душі – різні речі?
V. Формування умінь і навичок.
Робота в групах.
1. Завдання першої групи.
Скласти інформаційне ґроно «Характеристика Мишка»
М веснянкуватий
з великими, як локатори, вухами
и з очима, коричневими, як родимки
співчутливий
ш добрий
милосердний
к ніжний
чистий душею
о
2. Завдання для другої групи.
Скласти сенкан «Мишко»
Мишко
захоплено щасливий, добрий, ніжний
рятує, радіє, доглядає
хлопчик виходив птаха і обожнював його
рятівник
3. Якби вам треба було обирати друга, чи обрали б ви його, Мишка?
Якщо так, то чому? Аргументуйте. (Метод «Займи позицію»)
4. Презентація малюнків до оповідання, коментування їх.
VІ. Рефлексія
- Чи справдилися ваші очікування?
- Чи був цікавим для вас цей урок?
- Над чим змусив замислитися цей твір?
- Чи траплялися з вами подібні ситуації та як ви діяли?
- Чому навчає цей твір?
- Висловіть свою думку : «Для мене творити добро означає…»
(Метод «Мікрофон»)
VІІ. Оцінювання
Домашнє завдання.
Написати мінітвір на одну з тем «Птахи – наші друзі» або «Поспішайте
творити добро».