Урок позакласного читання
Ніл Гейман. “Кораліна”. Сюжет, проблематика, образи повісті
Мета : продовжити знайомити учнів з творчістю сучасного англійського письменника Н.Геймана; розвивати навички усного мовлення , аналізу художнього твору, формувати вміння робити висновки на основі прочитаного; виховувати у підлітків бажання шукати спільну мову з батьками
Тип уроку: комбінований
Обладнання: тексти твору, мультфільм “ Кораліна в Країні Жахів”(2009р. Режисер Г. Селік)
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Бесіда:
- Що вам відомо про Н. Геймана ?
- Назвіть основні положення його промови “Чому наше майбутнє залежить від бібліотек, читання і фантазії”.
III. Оголошення теми і мети уроку.
IV. Робота над темою.
1. Повідомлення про історію створення “Кораліни”
Ніл Гейман почав писати цей твір для своєї дочки Холлі у 1990-х. Місцем оповіді автор обрав власний будинок у містечку Натлі, Південна Англія.
Книга побачила світ через 11 років, а оскільки Холлі встигла “перерости” казку,
письменник закінчив розповідь вже для своєї наймолодшої дочки Медді. Автор зазначав: “Я тільки хотів написати для моїх донечок таку книжку, що відкрила б їм правду, якої так бракувало мені, коли сам я був малим хлопчиком:...бути хоробрим означає, що ти можеш бути по-справжньому наляканим,... але все-таки
вчинити те, що маєш учинити”.
Повість, що поєднує в собі жанри фантастики і жахів, була надрукована у 2002 році, отримала кілька престижних премій як найкращий твір для юних читачів.
2. Робота з текстом.
Учитель:
Кораліна Джонс разом з батьками переїхала в старий будинок, розділений на окремі квартири, у яких живуть міс Примула та міс Форсібілла- дві літні жінки, що були колись акторками , а також дивакуватий старий, який запевняє, що тренує мишачий цирк. Які пригоди чекають героїню одного дощового дня?
Учні переказують історію про те, як дівчинка потрапила до “іншої” мами та її страшного світу.
Бесіда за змістом:
-Чому Кораліна зацікавилась “іншою” сім’єю?(справжні батьки працюють за комп’ютером і майже не спілкуються з донькою)
- Знайдіть уривки з твору, що підтверджують цю думку.
-Як можна задовольнити допитливість дівчинки? Згадайте промову автора про значення книжок у житті людства.( Діти мають читати те, що їм цікаво, а книжки героїні, ймовірно, такими не були)
- Чи люблять батьки свою доньку? Доведіть.
- Якими є основні проблеми твору?( стосунки у сім’ї, змістовне дозвілля дітей)
3. Характеристика героїні ( “гронування”, складання сенкана на тему “Кораліна”)
Кораліна
допитлива, смілива
шукає, відкриває, рятує
побувала у жахливому “іншому” світі
дівчинка
4.Перегляд уривку з мультфільму, порівняння екранізації та повісті.
5.Робота в парах. Учні знаходять елементи фантастики та жахів.
6. Проблемне питання.
- Чому твір про маленьку дівчинку включили до програми 10 класу?
- Яку героїню нагадує Кораліна? (Алісу з казки Л. Керролла)
7. Колективне складання порівняльної характеристики Аліси і Кораліни
(учні роблять висновок, що історія, написана Гейманом, містить не просто жахи, а намагається дати відповідь на питання, які стосуються відносин у сучасних родинах)
V. Рефлексія. Спробуймо дати свої поради батькам і дітям:
- бути уважними і толерантними;
-знаходити час для спілкування;
-не втрачати любові до життя;
-поважати смаки та право на особистий простір інших;
-пам’ятати, що гіперопіка- погано, так само, як і нестача уваги...
VI. Підсумки та оцінювання.
VII. Домашнє завдання.
Підготуватись до контрольної роботи