Урок позакласного читання "Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле"

Про матеріал
Удосконалювати діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам'ять, швидкість мовлення,мотивувати необхідність жити у суспільстві за певними моральними законами.
Перегляд файлу

Тема: Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле

Матеріал уроку. Українська народна казка “Лисиця та їжак”

Мета. Вчити правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв казки; удосконалювати діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам’ять, швидкість мовлення, мотивувати необхідність жити у суспільстві за  певними моральними законами.

Обладнання. Таблиця “ Впіймай м’яч”, картки з буквами, індивідуальні карточки для розширення кута зору, малюнки їжачка і лисички, маски.

 

                                                             Хід уроку

I.Емоційний настрій на урок.

                                    Знову день почався, діти!

                                    Всі забрались на урок.

                                    Тож пора нам поспішати –

                                    Кличе в подорож дзвінок.

                                    Сьогодні в нас урок незвичайний,

                                    Він вчить багато нас чому.

                                     Хай буде він для нас навчальний,

                                     За це подякуєм йому.

                                     А що ми будемо робити?

                                     А що ми будемо читати?

                                     Ви можете усі сказати,

                                     Як спробуєте ребус відгадати.

II. Актуалізація опорних знань.

  • Який розділ опрацьовуємо?
  • Який вид казок ми розглядаємо?
  • Чим подобаються вам казки?
  • Хто головні герої цих казок?

III. Мовна розминка.

1. Гра “Хто це любить їсти?”

- Відгадайте, хто із звіряток  загадав бажання смачненько поїсти. Як цю тваринку називають у казках?

- М'ясо, кістки (вовк, “Вовчик-братик”).

- Моркву, капусту, кору, молоді пагінці (заєць, “Зайчик-побігайчик”).

- Мед, малину (ведмідь, “Ведмідь-набрідь”).

- Мухи, комарі, мальки риб (жаба, “ Жаба скрекотушка”).

- Корені рослин, жолуді, горіхи, черв'яки, кортоплю (кабан, “Кабан-іклан”).

2. Чистомовка

Єць-єць-єць – довговухий заєць ніс хліба окраєць.

Ця-ця-ця – добиралась до зайця хижа лисиця.

Ни-ни-ни -  дикі кабани.

Ли-ли-ли - всі жолуді швидко з'їли.

Ед-ед-ед – бджоли виробили мед.

Їв-їв-їв – а ведмідь його весь з'їв.

3. Гімнастика для очей.

“Маятник” – рух очей вправо, вліво.

“Стовпчик” – рух очей вгору, вниз.

“Катаємо м’ячик” – по колу вправо, вліво.

4. Розчитування.

- А зараз пограємо гру “Впіймай м’яч”. А хто буде грати, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки.

Вона руденька ще й хитренька,

Не велика й  не маленька.

Вона – вовчику сестричка,

А зовуть її - …(лисичка).

IV. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Сьогодні ми продовжимо роботу над казками про тварин. А герої нашої наступної казки перед вами. Хто це?
  • На уроці ми прочитаємо казку, яка так і називається «Лисиця та їжак».
  • Що ви знаєте про цих тварин?
  • Де вони живуть?
  • Чим харчуються?

V.  Опрацювання казки «Лисиця та їжак».

1. Слухання казки.

Учитель читає казку до слів «…виводок тетеревенят пасеться».

  • Продовжіть казку.

2. Перевірка первинного сприймання.

       - Хто головні дійові особи?

       - Звідки йшла лисичка?

        - Кого вона зустріла?

        - Як може закінчитися казка?

3. Словникова робота.

Невдале – безрезультатне, погане.

Позирає – дивиться довкола.

Потупав – пішов.

Тугіше – щільніше.

Солодкими оченятами – улесливо, нещиро дивиться.

4. Вправа на розширення кута зору ( за індивідуальними карточками)

Зразок картки

                         у                                                                     це

                       від                                                                 піди      

                     овочі                                                             радощі

                   бурчить                                                        праворуч

                     стара                                                         голубонько

                       іде                                                              пасеться

                        ж                                                                 побіжу

                                                                                              куди

                                                                                                як

Під час читання учні охоплюють поглядом усе слово.

5. Повторне читання казки вголос окремими учнями.

  - Послухавши казку до кінця, ми побачимо, хто правильно передбачив її кінцівку.

6. Фізкультхвилинка

          Їжачок ішов лісочком,

          Вмить згорнувся він клубочком.

          А лисичка походила

          Й їжачка того не з’їла.

7. Аналіз казки з елементами вибіркового читання.

   - Де зустрілися їжак і лисиця?

   -Що зробив їжак після привітання?

   - Чому він згорнувся клубочком?

   -Що лисиця запропонувала їжачку?

   - Чи повірив їжачок їй?

   - Як би ви вчинили на місці їжачка?

   - Чи довіряєте ви комусь?

   - Чи насправді лисиця не їсть м’яса?

   - Прочитайте, про що повідомив їжачок лисиці?

   - Чому він так сказав?

   - Як змінився настрій лисиці?

   - З чого видно, що вона дуже зраділа?

   - Поясніть вислів « як і не було»

   - Куди побігла лисиця?

   - Чи правду казала лисичка їжачкові?

   - Для чого був її обман?

   - А їжачок був правдивим?

   - А чому ж обманув їжачок?

 Отож вони обоє обманули один одного.

  • Хто з них виявився хитрішим?

8. Підготовка до діалогічного мовлення. Читання в особах.

   - Як треба читати слова лисички? (з хитринкою, улесливо).

   - Як треба читати слова їжачка? (спочатку з недовірою, а потім впевнено).

   - Знайдіть і прочитайте тільки слова лисички.

А зараз ви будете розігрувати казку « Лисиця та їжак» .

Діти одягають маски і читають в особах.

9. Мовно-логічне завдання.

На дошці написані слова-характеристики і прикріплені малюнки лисиці         та їжачка. Учні з’єднують слова із малюнками.

Слова: підступна, зла, винахідливий, розумний, безсоромна, улеслива, хитрий, кмітливий, хижа, ніжна, злий.

  • Які слова не підійшли ні до кого?
  • Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому?

VІ. Підсумок уроку.

  • Чого навчає нас ця казка?

Прочитайте прислів’я, правильно роз’єднавши слова. Чи підходять вони до казки? Про кого з героїв цей вислів?

Словом’якелистомстеле, аділом’якеголкамиколе.

 

 

docx
Додано
8 липня 2023
Переглядів
186
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку