Урок позакласного чтитання " Байки українських поетів".

Про матеріал
Ознайомити учнів із жанром байка, розвивати способи і види читання байки, вчити аналізувати байки; вчити передавати в інтонації характери дійових осіб, оцінювати їхні вчинки; з’ясувати імена відомих українських поетів-байкарів; розвивати логічне мислення, пам'ять, усне зв’язне мовлення учнів, формувати вміння самостійно здобувати знання і ділитись набутим досвідом, творчі здібності школярів; виховувати доброзичливість, працьовитість, почуття міри, правдивість; застерігати учнів від ліні та безтурботності
Перегляд файлу

 

 

 

 

Мета: Ознайомити учнів із жанром байка, розвивати способи і види  читання байки, вчити аналізувати байки; вчити передавати в інтонації характери дійових осіб, оцінювати їхні вчинки; з’ясувати імена відомих українських поетів-байкарів; розвивати логічне мислення, пам'ять, усне зв’язне мовлення учнів, формувати вміння самостійно здобувати знання і ділитись набутим досвідом, творчі здібності школярів; виховувати доброзичливість, працьовитість, почуття міри, правдивість; застерігати учнів від ліні та безтурботності. 

Обладнання: записи на дошці, виставка книг відомих байкарів, хрестоматія «Золоті перлини», мультимедійна дошка, комп’ютер, дитячі малюнки до байок.

 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Вчитель.                             Посміхнулися гарненько,

Сіли. Настрій на урок взяли

Й працювати почали!

Бажаю вам бути впевненими у своїх силах, стриманими.

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

Я б дуже хотіла, щоб ви дотримувались цього девізу на протязі всього уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Мовна розминка. Скоромовка.

На узліссі скоромовка

Сіра ланця стріла вовка.

Скоро мовить вовк почав,

Ледь язик не поламав.

Бо була та скоромовка

Для Івася, не для вовка.

2. Читання анаграми.

Гра «Перекладач»

Ни ця си (Синиця)

Си ця ми (Лисиця)

Бе ць ро го (Горобець)

Ті к (Кіт)

Ли к щи к (Щиглик)

Ж ич (Чиж)

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

Гра «Мікрофон»

Вчитель. Твори яких жанрів ви читали? (вірші, казки, оповідання, загадки, скоромовки, прислів’я та ін.). сьогодні ми ознайомимось із новим жанром. А яким, ви скажете, коли розшифруєте шифрограму-колограму.

Ключ: читати за рухом годинникової стрілки через букву, починаючи з виділеної.

 

 

 

 

 

 

 

 


ІV. Підготовка до сприймання нового матеріалу

1. Інформація про байку.

Вчитель. Байка походить від грецького слова «айнос» - оповідання, що потребує відповідного тлумачення. Дійовими особами байок найчастіше є тварини, але іноді – людські істоти, чи неживі предмети. Байка служить зразком життєвої мудрості. Її мета – відобразити ставлення автора до того чи іншого персонажу, висловити якусь мораль, висміяти вади, недоліки, причому які властиві як окремій особистості, так і великій групі людей, і, навіть, всьому суспільству в цілому.

Першим відомим нині в усьому світі байкарем був грецький раб Езоп. Його байки несли в собі мудрість і дотепність. Їх сюжети використовували для створення своїх байок славетні українські байкарі.

Сьогодні на нас чекає найцікавіше – калейдоскоп байок українських поетів. Що таке калейдоскоп?

Калейдоскоп (з грецької) «бачу красивий вид», дитяча іграшка у вигляді трубки, обертаючи яку ми можемо побачити різноманітні візерунки. У даному випадку це швидка зміна чого-небудь, тобто байок та їх авторів.

Сьогодні ми познайомимось з байками Л.Глібова, Б.Грінченко, О.Лук’яненко, О.Пчілки та Г.Сковороди.

А який вислів про байку написав Л.Глібов ви прочитаєте, коли роз’єднаєте слова.

Здаєтьсябайкапростобреше,

Асправдіяснуправдучеше.

Нікоговсвітінемене,

Читайтезгадуйтемене.

Про що просить нас український байкар?

V. Робота з виставкою книг українських байкарів

- Назвіть книги які ви бачите?

- Що їх об’єднує?

- Байки яких авторів ви в же читали?

 

 VІ. Основна частина уроку

Мандрівка байками відомих байкарів.

Вчитель. Сьогодні ми будемо працювати в групах. Кожна група має своє гасло.

1 група - «Не хвались!»

2 група - «Будь добрим!»

3 група - «Не зазнавайся!»

4 група - «Не засуджуй!»

В кінці виступу кожна група пояснить чому саме під таким гаслом вони працювали.

1. Л.Глібов «Синиця»

1) Коротке повідомлення учнів 1 групи про Л.Глібова.

2) Розповідь байки учнями напам’ять.

- Яку славу розпустила синиця?

- Хто їй повірив?

- Яка основна думка твору, її мораль?

- Чому ваша група працювала під гаслом «Не хвались!»?

2. Б.Грінченко «Бідна Лисиця»

1) Коротке повідомлення учнів 2 групи про Б.Грінченка.

2) Читання в особах байки учнями.

- На що жалілась Лисиця Собаці?

- Що їй на це відказав Собака?

- Чому Лукавого всі цураються?

- Чи відповідає гасло вашої групи «Будь добрим!» цій байці? Доведіть.

3. О.Лук’яненко «Горобець у шпаківні»

1) Коротке повідомлення учнів 3 групи про О.Лук’яненка.

2) Читання в особах байки.

- Хто оселився у шпаківні?

- Як хотів горобець, щоб його величали?

- Що вмовляли його птахи?

- Чи послухався їх горобець?

- Що вчить нас ця байка?

- Чи відповідає гасло вашої групи «Не зазнавайся!» цій байці? Доведіть.

 

 

 

4. О.Пчілка «Котова наука»

1) Коротке повідомлення учнів 4 групи про автора.

2) Інсценізація байки.

- Чи правду сказав кіт Петрусеві?

- Яка людська вада висміюється в байці О.Пчілки?

- Чи пов’язана вона із гаслом вашої групи «Не засуджуй!»? 

5. Оцінка роботи груп.

VІІ. Доповнення, розширення читацького досвіду учнів

1. Слово вчителя.

Г.Сковорода – видатний український педагог, поет, мандрівний філософ, байкар. Він написав 30 прозових байок, що склали збірку «Байки Харківські».

У своїх байках Г.Сковорода уславляв високі моральні якості людини: чесність, доброту, працьовитість, скромність, природний розум, засуджував прагнення до багатства, пишного одягу, високих титулів. Зараз ми опрацюємо одну із його байок «Чиж і Щиглик».

2. Словникова робота.

Полонянин – полонений.

Турок – людина, яка мешкає в Туреччині.

Посол – представник однієї держави в іншій, який очолює посольство.

Харч – їстівні припаси, їжа.

3. Читання байки вчителем і кращими учнями.

4. Читання вголос «ланцюжком».

- Чому Чиж був щасливий?

- Як він потрапив у неволю?

- Яка мораль цієї байки?

5. Читання в особах.

6. Робота в парах.

Гра «Віднови прислів’я». До яких байок вони підходять.

1.

 

 

Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся.

До байки Б.Грінченко «Бідна Лисиця».

2.  

 

 

 

На язиці густо, а на ділі пусто.

До байки Л.Глібова  «Лисиця».

3.

 

 

Сонливого не добудишся, лінивого не дошлешся.

До байки О.Пчілки  «Котова наука»

 

 

VІІ. Підсумок уроку

- Як ви думаєте, чому байки українських поетів знають багато поколінь українських дітей?

 

docx
Додано
2 січня
Переглядів
13
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку