Тема. Правила вживання апострофа.
Мета: повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах, та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; формувати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, визначати головне, робити висновки; розвивати навички самостійної та групової роботи; виховувати інтерес до мовних явищ
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку умінь та навичок з використанням інтерактивних технологій..
Обладнання: картки з завданнями, загадки про апостроф, підручники
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. (Слайд 1)
Скоромовка: У Лук’яна в’язка м’яти.
У Дем’яна дев’ять в’язок.
Тож бувають у мові дива!
Це слівце інтригує недаром:
На шість літер – апострофів два,
Означає місцину над яром.
Яке це слово?
(Над’яр’я)
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лише написати ім’я –
Зразу стану потрібен і я. Д. Білоус
ІІ Оголошення теми та мети уроку. (Слайд 5)
Вступне слово вчителя.
VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення орфографічних умінь з теми
Чи знайоме вам слово апостроф?
2. Пояснення нового матеріалу(Слайд 6-7)
Апостроф вживається:
-після б, п, в, м, ф: б'ють, п'є, кав'ярня,
м'ята
-після твердого р: бур'ян, пір'я
-після префіксів і першої частини складний слів, які закінчуються на твердий приголосний: від'їхати, дит'ясла
-у словах Лук'ян і всіх похідних від нього:
Лук'янівна, Лук'яненко
Апостроф не вживається:
2. Запишіть, пояснюючи орфограми. (Слайд 8)
Солов’їний, жираф’ячий, в’ється, солом’яний, святковий, плоскогір’я, пів’ями, без’ядерний, рядок.
3. Вправа-асоціація. (Слайд 9-21)
Учитель показує картки, якщо в назві вживається апостроф – учні показують зелені картки.
Вправа 397. Відтворити слова, визначити до якої частини мови вони належать
5. «Лінгвістичний волейбол» (Слайд 23)
Учні передають одне одному маленький м’ячик, називаючи при цьому
слова з відповідною орфограмою.
Одне з цих слів уведіть в речення.
6. Робота біля дошки. (Слайд 24-25)
Гра «Впізнай слово»
Запишіть подані слова орфографічно,
[імйa], [мйач], [пйат'], [мйата], [бурйан], [здоровйа], [мйасо], [пйатниц'а], [мйакий], [вйун], [полумйa], [девйат']
7. Письмо по пам’яті. (Слайд 26-27)
(Прослухати вірш, запам’ятати, а потім записати якнайбільше слів з апострофом.)
У п’ятницю, у надвечір’я,
Як туманцем потягло,
Сонце плавно у міжгір’я
Спочивати попливло.
На подвір’ячку, під в’язом,
Вся зібралася сім’я:
Відпочить, побути разом
Та послухать солов’я.
Вечоріє. На подвір’ї
Вся сім’я рядком сидить…
Перше випливло сузір’я:
Бавить, манить і мигтить.(9)
8. Вправа «Конструктор» (Слайд 28-29)
Від поданих слів утворіть: а) прикметники; б) дієслова з префіксом роз-
а) морква, олово, риба, дерево, мавпа, камінь, тьма;
б) їхати, єднати, їсти, ятрити.
9. Прослухайте, будь ласка, вірш (Слайд 30)
Знак апострофа у слові
лиш тоді поставиться,
якщо голос через [й]
раптом спотикається.
Вимовляємо плавно й ніжно:
свято, мавпячий, зоря.
Але рвучко й неспокійно:
б'ю, п'ю, в'янути, бур'ян.
10. Вправа на правильну вимову. (Порівняти вимову і звучання слів ) (Слайд 31)
В’яз – свято, з’ява – зяблик, сузір’я – зоря, бур’ян – буря, сузір’я – гарячий
11. Фізкульхвилинка (Слайд 32-33)
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
V. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
12. Диктант із таємницею (Слайд 34-37)
Випишіть слова послідовно у дві колонки: 1) ті, у яких є апостроф; 2) ті, у яких немає.
В'яжу, узгір'я, дит'ясла, моряк, скам'янів, здоров'я, свято, полум'я, чеберяти, скип'ятити, вип'є, з'єднання, одяг, ув'язнений, вечеря, матір'ю, здерев’янілий.
Підкресліть другу букву кожного слова, якщо завдання виконане правильно, то зможете прочитати відоме прислів’я (Язик до Києва доведе).
Що означає цей вислів?
Як часто чуємо вислів "Язик до Києва доведе"
А що він означає, яка історія його виникнення, подекуди і не замислюємося. Позатим, він означає «розпитавши, все дізнаєшся». Походження цього миролюбного вислову доволі криваве. Існує легенда, що у 999 році один киянин заблукав у степу, де й потрапив до половців. Коли ж ті спитали, звідки він, відповів, що з багатого, красивого міста Києва. Та так розписав його переваги і багатства, що половецький хан Нунчак вирішив Київ завоювати. Балакучого киянина він прищепив за язик до хвоста свого коня і так привів у Київ. Так нещасливого героя язик і привів до Києва.
13. Вправа «Коректор». Робота в парах (Слайд 38-39)
Уявіть себе у ролі вчителя. Виправте помилки у словах, які, на вашу думку, написані неправильно.
Цв’ях, від’їжджати, Лук’ян, з’єднання, мяч, матірю, фотоз’йомка, солов’ї, сузіря, від’їзд, Святослав.
14. Творча робота. Розвиток зв’язного мовлення. (Слайд 40)
Скласти міні-твір, використовуючи слова:
В'ячеслав, Лук'ян, подвір'я, м'яч, свято, буря.
VІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
«Я сьогодні дізнався…»
VІI. Домашнє завдання. (Слайд 41)
Підручник § 43 (опрацювати тему “Правила вживання
апострофа”).
За вибором
До побачення (Слайд 42)
1