Урок 2 Тема: Preparing for the Party/ Передсвяткові клопоти.
Мета: Увести й активізувати новий лексичний матеріал. Продовжувати формувати навички усного мовлення. Тренувати учнів в аудіюванні. Повторити й узагальнити граматичний матеріал.
Обладнання: підручник, зошит, аудіозапис.
Хід Уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання і повідомлення теми та мети уроку.
T: Good morning, everyone! Nice to see you! Our topic today is «Preparing for the Party». You know, there are a lot of things we must do to make our party.
2. Уведення в іншомовну атмосферу. Аудіювання і відтворення римування. Учитель декламує, учні повторюють хором:
It’s party time, it’s party time.
Time for games and time for toys,
Time for happy girls and boys,
Time for cakes and gifts for you,
Time to laugh and say «Thank you».
Один із учнів перекладає римування.
ІІ. Основна частина уроку.
T: Let’s read your letters to John and answer his questions about Christmas in Ukraine.
Учні читають листи.
T: Why are people busy before Christmas.
T: To answer this question find the information «Do you know?» on page 117. Read for 3 minutes.
T: Now if everything is clear, ask and answer in pairs. Ex.4, p.117.
T: Well done. Let’s have a short rest and sing a carol «Silent Night», p.117.
Учні слухають і співають щедрівку.
T: Very nice. Who liked this carol may learn it by heart at home.
Clap your hands: - Who liked the carol,
T: Oh, I see everybody likes birthday parties.
T: Let’s make a circle and ask each other when your birthday is.
T: Open your workbooks and complete the sentences in Ex.2, p.58. Pay attention to the table on page 118. Five minutes for you.
T: Children, be attentive and try to guess the meaning of new words:
To clean up – to make clean,
To look like – to have similar faces,
Delicious tasty – mean jummy food we like to eat,
After – when your lesson are over and you go home after school,
Before – you come to school and there is no bell, before the bell,
Make a mess – not to clean up,
Never mind – do not pay attention.
Учні ланцюжком читають слова і перекладають їх.
T: Listen to the story and be ready to answer the questions of Ex.1, p.116 after the first listening.
T: Listen again and correct wrong sentences in Ex.2, p.116.
ІІІ. Заключна частина уроку.