Гра – подорож «Господар свого дому».
Розв’язування задач і вправ на всі дії з натуральними числами.
Мета: навчати учнів поєднувати математичну та нематематичну
інформацію; удосконалювати навички виконання дій з
натуральними числами;
розвивати зацікавленість до предмета, математичну мову,
здатність до творчого застосування знань;
виховувати прагнення пізнавати нове, бережливість і
ощадливість;
розширити кругозір учнів.
Тип уроку: Урок застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: схема маршруту подорожі; копії квитанцій оплати за споживчу
електроенергію та воду.
Епіграф уроку:
Ощадливість – найбільше багатство.
Овербері
У процесі уроку учні:
Хід уроку
Добрий день, друзі, дівчата й хлоп'ята
Дзвоник пролунав, для навчання час настав.
Спочатку сідає краса, потім сила
Сьогодні урок буде проходити у вигляді подорожі під назвою
«Господар свого дому»
Мета подорожі: формувати вміння учнів поєднувати математичну
та нематематичну інформацію, удосконалювати
навички виконання дій з натуральними числами,
повторити співвідношення між одиницями вимірювання.
Розвивати зацікавленість до предмета, здатність до
творчого застосування знань.
Виховувати бережливість і ощадливість, розширити
кругозір учнів
Девіз уроку: Вчимося не для школи, а для життя.
Під час подорожі нам необхідно пройти складним маршрутом, бути уважними та працьовитими.
Рухатися будемо за маршрутом, який буде відкриватися по мірі проходження шляху.
Що візьмемо з собою у подорож? (гарний настрій, посмішку, знання).
А який настрій у вас на початку уроку? (показують відповідні смайлики).
Розминка: Бліц-питання
Усний рахунок:
Щоб розпочати подорож, необхідно перевірити домашнє завдання. Ваші відповіді і таблиця коду нам покажуть ключові слова нашої подорожі.
Повинна сказати, старались не марно,
З домашніми прикладами впорались гарно!
Час вирушати у подорож. Ми вже в дорозі, вітер б'є в обличчя.....
І зупинка. Берег Родючого лану.
На цій зупинці нас чекає зустріч із хлібом .
Яку цікаву їнформацію ви підготували (виступи учнів).
Приступаємо до розв'язування задач не простих, а математично - господарських.
Задача 1. Якщо у сім'ї з чотирьох осіб щоденно залишатимуть 100г хліба, то скільки це становится за рік?
100×365=36500г=36кг500г
Задача 2. У середньому на одну особу на місяць потрібна певна кількість продуктів харчування. Так, потреба в хлібі становить 9кг. Обчисліть витрати своєї родини на хліб за місяць, якщо 1кг хліба коштує 11грн 25коп?
9×4=36кг на 4 особи
36×1125=40500 коп=405 грн
Задача 3. Якщо за один день кжожен з нас витратить зайвий 1г хліба по нашому місті? Населення міста становить 35 тисяч 240 людей.
35240×1=35240г=35кг240г у вазі
Приблизно 385грн за 1 день
Який висновок ми зробимо покидаючи Берег Родючого лану?
Рухаємось далі. Слідуюча ІІ зупинка «Печера Світлячків»
Сюди не пройдеш, якщо забуваєш вимикати світло, виходячи з приміщення. Заощаджуй електрику або йди від печери світлячків світ за очі.
Чи лічили ви коли-небудь, скільки можна зекономити електроенергії, якщо кожен школяр нашої школи скоротить роботу тільки однієї лампочки потужністю 100Вт на 15 хв. щодоби? Школярів у нашій школі 778.
100 Вт ∙ 15 хв : 60 хв = 25 Вт/год
25 ∙ 778 = 19458 Вт/год
Визначимо на скільки годин вистачить цієї енергії для 1 лампочки 100 Вт у годинах:
19450:100=194 год. 50 ост.
Скільки це діб: 194 год : 24 = 8 діб 2 ост.
А почали з чого? З однієї лампочки економно вимкненої на якихось 15 хв.
Задача. Звичайна лампа має потужність 100 Вт/год, а енергозберігаюча – 20 Вт/год. У скільки разів енергозберігаюча лампа економніша від звичайної?
Ну, а далі, нехай вам «говорять» живі цифри. За допомогою однієї збереженої кіловат години (1 лам х 100 Вт = 10 год) можна добути та виробити 40 кг вугілля, 40 кг мідної руди, 30 кг хліба, 30 кг цукру, 14 кг борошна, 5 кг рослинної олії, 2 пари взуття.
Висновок: без електроенергії життя неможливо. Економлячи електроенергію ми допоможемо зберегти працю багатьох людей.
Слідуюча зупинка ІІІ Тунель «Відпочинок»
Там, напевне, трохи поночі, тому ніхто нікому не зможе підказати, як це трапляється на уроці.
Тунель «Відпочинок» - це місце, де можна обмінятися загадками, хитромудрими запитаннями.
(Учні загадують загадки)
Слідуюча зупинка ІV «Краплинка»
Розрахунки екологів показали, що при збереженні таких темпів використання прісної води до 2100 року людство може залишитися без води.
Задача. За 1 хв. погано закритого крана витікає 110 крапель води. За 1 год. – 660 грамів, за добу – більше ніж 14 літрів. Скільки літрів води витече за добу, якщо крани погано закриті. В школі 12 кранів.
1 кран – 14 л
12 кранів – 168 л за добу
В порівнянні: у ванну набирається 200 л води для купання.
Ми подорожували різними місцями одного міста – міста Господар свого дому, яке існувало тільки тут, у класі, лише 45 хв. Ви добре виконали всі завдання, розв’язали проблеми, які виникали під час подорожі. І завершимо подорож прислів’ями про ощадливість і бережливість, які є ключовими словами нашого уроку.
Подорож закінчилася. Де б ви не були, щоб ви не робили – пам’ятайте: бережливість у малому приносить економію у великому. Щоб бути господарем свого дому будьте:
Працьовитими Активними
Організованими Допитливими
Рішучими Акуратними в роботі
Дякую за активну роботу, за увагу, за кмітливість!