Математика 5 клас
Вода та десяткові дроби.
Цілі: удосконалити вміння навички читати записувати десяткові дроби, округлювати їх, виконувати дії додавання та віднімання;
дати інформацію про воду, як про один із найголовніших мінералів Землі; дослідити вміст води у своєму організмі;
виховувати бережливе ставлення до води, висновки про значення води в житті людини; показати учням тісний взаємозв'язок математичних знань і повсякденним життям.
Тип уроку: удосконалення знань, вмінь учнів.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Шановні учні! Доброго дня!
Дзвоник покликав - у класі вже я
Готова нові Вам секрети відкрити
Тему цікаво разом дослідити.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Гра “Відгадай вислів”.
Додому задана приклади. На екрані є відповіді до цих прикладів і букви. перевірте відповіді, розташуйте їх у порядку зростання.
8+6,1=14,1 О 139,5-0,5=139 Я 45,2+0,8=46 Т
3,2+4,1=7,3 С 23,7+3=26,7 Ж 0,3+0,9=1,2 Д
8,17-0,17=8 Н 120,17-10,17=110 Т 16-0,1=15,9 В
0,1+0,9=1 В 41,23+0,23=41,46 И 20,3-2,3=18 А
6-0,2=5,8 О 0,4+0,7=1,1 О 63,4-60=3,4 А
1 1,1 1,2 3,4 5,8 7,3 8 14,1 15,9 18 26,7 41,46 46 110 139
В О Д А О С Н О В А Ж И Т Т Я
Вислів: Вода – основа життя.
Сьогодні на уроці ми з'ясуємо чому таку на перший погляд, непомітну та повсякденну речовину ми називаємо основою життя. Будемо досліджувати вміст води у своєму організмі, який потрібен для здорового існування.
Зробимо висновки про значення води в житті людини. Покажемо тісний взаємозв'язок математичних знань із повсякденним життям.
Ваші очікування від уроку…
Я вам бажаю успіху.
Розглядаючи знімок нашої планети з космосу, можна помітити, що більшу частину поверхні Землі займає Світовий океан.
Але на карті чи глобусі не знайти океану, що називається Світовим? (Чому?)
( під поняттям світовий океан розуміють води всіх чотирьох океанів; Тихого, Атлантичного, Індійського та Північно-Льодовитого.
Вода у Світовому океані – солона.
Крім Світового океану на землі є води суходолу. До них належать річки, озера, льодовики, болота. У водах суходолу переважає прісна вода, що необхідна людям, тваринам і рослинам для життя.
Задача (усно).
0,7 поверхні Землі вкрито водою. яку частину поверхні Землі займає суходіл. Порівняйте.
У якому стані може знаходитися вода? ( у рідкому, газоподібному та твердому станах).
Завдання 1.
Води суходолу становлять … частин від загальної кількості води.
… частин припадає на прісну воду.
… частин води знаходиться в твердому стані.
… частин води міститься в рідкому стані.
Округлити до десятих
3,457 2,5417 2,193 0,307
Завдання 2.
У світі не може забезпечити себе прісною водою … млрд населення.
Не має доступу до чистих джерел води … млрд населення.
Понад … сіл України втратили власні джерела води.
Округлити до одиниць
0,737 1,539 799,81
Як ви думаєте де знаходиться найбільше запасів прісної води? (льодовики)
Бережливе ставлення до прісної води має супроводжувати нас протягом усього життя.
Цікаві факти.
А зараз ми дослідимо скільки води міститься в нашому організмі. Ваша вага приблизно 40 кг.
Р-ня 40:10∙7=28 кг води містить організм.
Чи знаєте ви?
Досліджуємо: вміст води в організмі дитини зменшився на 0,02. На скільки менше стане води в організмі дитини, маса якої - 40 кг.
( з попереднього обчислення 28 кг - 28 000 г
28 000:100∙2=560 г – організм почне стомлюватись)
Висновок можна зробити: якщо людина втомлюється, то це може означати, що в її організмі бракує води.
А тепер: Як ви розумієте вислів, що людина випиває більшу частину своїх хвороб?
Нині відкрито в більш ніж 800 речовин, що забруднюють воду і їх кількість зростає. Багато шкідливих речовин, розчинившись у воді, накопичується в нашому організмі та викликають різні хронічні захворювання. Коли через кілька років з'являються симптоми хвороби, ми часто не пов'язуємо їх з якістю води.
Завдання
Пластикові пляшки розкладаються близько 500 років, забруднюючі навколишній світ та отруюючи життя. Скільки поколінь людей може змінитись за цей час, середня тривалість життя людини - 70 років?
=7 =7 може змінитись 7 поколінь.
Фізкультхвилинка.
Робота в групах.
Вода відіграє дуже важливу роль для життя, вона потребує очищення та захисту. Чи можемо ми з вами допомогти у вирішенні цієї проблеми? Відповідь ми дамо після того як попрацюємо в групах і розв'яжемо задачі.
Задача 1.
Втрата води з двох зіпсованих кранів ( з першого капає, з другого витікає цівочкою) за добу становить 680, 25 л (68 відер). Скільки води витекло із першого крану, якщо з другого витекло 449,125 л?
Із якого крана витекло більше води та наскільки?
680,25-449,125=231,125л
449,125-231,125=218л
Задача 2.
На екологічній толоці учні прибирали біля водойми. 5-А клас зібрав 123,8 кг сміття, що на 15,25 кг більше ніж 5-Б. Скільки всього сміття зібрали обидва класи біля водойми?
123,8-15,25=108,55 кг
123,8+108,55=232,35 кг
Задача 3.
5 класи зібрали 423,875 кг макулатури, 6 класи на 152,3 кг більше. Скільки води так вдалося зберегти, якщо відомо, що одна тонна макулатура зберігає 200 води?
423,875=152,3=576,175 кг - 6 класи
423,875+576,175=1000,05 кг= 1 тонна - 5 класи
1 т - 200
Задача 4.
Петрусь із батьком огороджував у лісі джерело. Першого дня їм вдалося зробити 17,8 м огорожі, що на 8,35 м менше, ніж другого дня. Знайдіть довжину всієї огорожі.
17,8+8,35=26,15 м - ІІ дня
17,8+26,15=43,95 м - разом
Що може зробити кожен із нас, щоб вирішити проблему питної води?
Висновок
Підсумок уроку ( повернутися до очікуваних результатів)
Незакінчені речення:
Висновок: дослідили:
Домашнє завдання
стр. 219, с.р. 7
Творче: складіть гру “Відгадай вислів” для будь-якого прислів'я про воду використовуючи дії додавання та віднімання десяткових дробів.
Цікава інформація