Урок + презентація "Культура споживання їжі"

Про матеріал
Тема уроку: Культура споживання їжі. Етикет за столом. Мета уроку: навчальна: забезпечити формування знань: учнів про види столової білизни, види посуду, столові прибори; формування умінь: розрізняти столові прибори та характеризувати їх призначення, складати паперові серветки для сервірування столу, сервірувати стіл до сніданку; дотримання правил безпечної праці під час виконання завдань практичної роботи; розвивальна: сприяти розвитку творчого мислення учнів; виховна: виховувати культуру споживання їжі, інтерес до професії офіціант. Практична робота: Сервірування столу до сніданку та складання серветок. Обладнання, матеріали: паперові зразки столових приборів та посуду, паперові серветки, електронні ілюстрації до уроку. Тип уроку (заняття): комбінований урок. Хід уроку I. Організаційний момент. Доброго дня, діти! Сьогодні урок я хочу розпочати такими віршованими рядками: Бажаю усім, щоб до кожного з вас Завітало натхнення сьогодні у клас. Збудило бажання здобути знання, Щоб потім в житті ви не йшли навмання. Щоб вам захотілось новеньке пізнати, Самим научитись та інших навчати. Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали І на уроці активними стали! II. Актуалізація опорних знань. Розпочну урок з такого прислів’я: «Якщо у вас є здоров’я, то у вас є все». Поясніть, будь ласка, як ви розумієте цей вислів? Скажіть, які асоціації у вас викликають прислів’я, що написані на дошці? - Здоров’я – найбільше багатство у світі. - Здорова їжа це корисна їжа. - Добре вміла готувати, та не вміла подавати. III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Харчування є основою існування людини, а культура споживання їжі – однією з основних проблем людської культури. Методи приготування та споживання їжі відтворюють культурний рівень народу. Основне завдання народного харчування – це збереження в їжі поживних речовин. Гарно і правильно сервірований стіл – гарант успіху. Метод «Мозковий штурм» - Як потрібно харчуватися, щоб залишатися здоровими? - За допомогою яких предметів вживають їжу? Робимо висновок: їжа – це енергія людини, їжа – це потреба, їжа – це насолода. Правильне харчування – необхідна умова фізичного розвитку і працездатності людини. А гарний посуд і красиво оформлений стіл налаштовують на отримання задоволення. IV. Повідомлення теми та мети уроку. Сьогодні ми будемо говорити про їжу. І не просто про їжу, а про культуру споживання їжі. Отож тема нашого уроку: «Культура споживання їжі» Ви повинні знати: поняття «кулінарія», «етикет», «столовий посуд», «столові прибори», «столова білизна». Ви повинні уміти: складати паперові серветки для сервірування столу, сервірувати стіл до сніданку, дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці. V. Вивчення нового матеріалу. Існує такий вислів: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити». Як ви його розумієте? Їжа є основою життя людини. 5.1. Історія споживання їжі. У первісному суспільстві здобуття їжі було однією з головних турбот людини. Полювання, рибальство, пошуки та збір їстівних рослин і коріння певною мірою задовольняло потреби людини. Українці у далекі часи вживали різну їжу, бо займались мисливством, землеробством, скотарством, рибальством. М’ясо тварин, овочі, рослини — все споживали в сирому вигляді. Історія стародавнього суспільства свідчить про те, що людина поступово набувала певної культури та естетики споживання їжі. З розвитком суспільства, з винаходом вогню почалися перші експерименти з продуктами харчування. Смажене або печене м’ясо виявилося смачнішим, ароматнішим. Під час археологічних розкопок знайдено хліб, випечений ще 6 тисяч років тому з перетертого зерна. У всі часи серед рослинної їжі перше місце посідав хліб із житнього та пшеничного борошна. Які страви ще можна отримати з борошна? (галушки, млинці, налисники, вареники) А яка страва найулюбленіша і найвідоміша серед українців? (вареники) А на що схожі вареники за своєю формою? (на місяць) Саме через таку форму вареникам приписували в давнину магічні властивості. Вони є обов’язковою стравою на Святий вечір. Популярними в українців були різні каші. Які каші знаєте? (пшоняна, гречана, кукурудзяна) Серед рідких страв поширені були борщ та юшка, а також капусняк, зелений борщ. З м’ясних продуктів використовували свинину і птицю, важливе місце у харчуванні посідала риба. Для приготування солодких страв використовували мед, фрукти, мак, горіхи. Серед випічки – паски, шулики, пироги, пампушки, пиріжки. Протягом віків люди накопичували знання про способи приготування різних страв. Так і виникла наука про мистецтво приготування їжі – кулінарія. Історичні джерела доводять, що людське суспільство завжди вирізнялося прагненням до культури споживання, естетики, а не примітивного культу їжі. Розвивалися не лише способи приготування їжі, а й способи її подачі до столу. Спочатку використовували як посуд кістки тварин і каміння, а замість серветок — листя дерев та шкіру тварин. Згодом посуд почали виготовляти з різних матеріалів: металу, порцеляни, скла. Відомий учений І.Павлов вважав, що «нормальна й корисна їжа – це їжа з апетитом, їжа з задоволенням». Це означає, що їжа має бути не тільки смачною і різноманітною, але й красиво оформленою перед подаванням на стіл. Готують їжу у приміщенні, яке називають….(кухня) А в якому приміщенні споживають їжу? (їдальня) Красиво накритий стіл створює чудовий настрій та гарний апетит, що сприяє засвоєнню їжі. Існують певні правила поведінки за столом під час вживання їжі. Сукупність цих правил називають столовим етикетом. Столовий етикет включає сервірування столу, культуру поведінки за столом, вміння користування посудом, столовими приборами. Гарно й правильно накритий (сервірований) стіл створює чудовий настрій, а смачно приготовлена і красиво оформлена їжа збуджує апетит. Без чого не можна сервірувати стіл? (без посуду) 5.2. Види посуду. Усі ви буваєте на кухні і знаєте, що там знаходиться багато посуду та інвентарю для приготування різних страв. Кухонний – це посуд який використовують для приготування страв Який кухонний посуд знаєте? (каструлі, казани, сковорідки, гусятниці, чайники) Столовий посуд – це посуд призначений для подавання та споживання їжі. Який столовий посуд знаєте? (тарілки, салатники, блюда, вази для фруктів, чашки) Для сервірування святкового столу використовують набори посуду, які називають сервізи. Вони бувають столові, чайні, кавові. 5.3. Столові прибори — інструменти чи набір інструментів для маніпуляцій з їжею безпосередньо за столом. Столові прибори поділяють на основні і допоміжні. Основні прибори призначені для індивідуального користування, ними їдять (виделка, ніж, ложка). Допоміжні прибори призначені для загального користування, їх використовують для перекладання їжі із загальних блюд в індивідуальні (кондитерські лопатки, ложка для салатів, щипці для кондитерських виробів, ніж для масла і т. ін.). Правила користування столовими приборами. 1. Виделку прийнято тримати у лівій руці, а ніж – у правій. Прибори слід тримати так, як показано на малюнку . 2. Якщо потрібно тимчасово припинити вживання їжі, то ніж кладуть на тарілку ручкою вправо, а виделку – ручкою вліво. 3. Закінчивши їсти, кладуть на тарілку поруч ніж та виделку ручками вправо. Це означає, що тарілку можна прибрати. 5.4. А для того, щоб завжди виглядати пристойно, відчувати себе впевнено і спокійно у будь-якій обстановці, серед різних людей, необхідно знати основні правила столового етикету. Що таке етикет Етикет –це норми та правила, що відображають уявлення про гідну поведінку людей у суспільстві в цілому, зокрема за столом. Завдання для обговорення: Щоб правильно поводити себе за столом потрібно знати правила . Тож давайте зараз разом складемо правила поведінки за столом. Дивимося на екран. Правила поведінки за столом. 1.За стіл сідати в охайному одязі, вимивши руки. 2.Сидіти потрібно прямо, не класти лікті на стіл. 3. Не можна плямкати, розмовляти з повним ротом, крутитись за столом. 4. Серветка з тканини повинна лежати на колінах, паперовою серветкою промокають губи та пальці. 5. 5.Їжу слід споживати невеликими порціями. 6. Не можна користуватись за столом зубочисткою. Отже давайте підведемо підсумки. Та назвемо всі правила які ми склали. VI. Формування умінь та навичок учнів. Практична робота. Існує декілька варіантів сервірування столу: Сервірування до чаю, до обіду, святковий стіл, стіл-фуршет, стіл-бенкет, до сніданку Послідовність сервірування стола. 1.Накрити стіл скатертиною. 2.Роставити тарілки. 3. Розкласти столові прибори. 4. Поставити посуд для напоїв. 5. Розкласти серветки. 6.Поставити прибори зі спеціями, вази з квітами. Гра «Сьогодні я – офіціант» На підприємствах громадського харчування – у кафе, барах, ресторанах – роботу з сервірування столу та подавання страв виконують офіціанти. Офіціанти мають бути ввічливими, уважними, спостережливими, мати охайний вигляд та професійні навички. Практична робота: Сервірування стола до сніданку Вступний інструктаж Для виконання практичної потрібно поділитися на групи. На столах у вас є картки з зображенням різного посуду та стилізований стіл. Користуючись інструкційною карткою та презентацією виконайте сервірування столу до сніданку. Стіл для сніданку сервірують мілкою столовою та пиріжковою тарілками, чашкою для гарячого напою, ножем та виделкою. Столова мілка тарілка - для споживання основної страви. Ніж – праворуч від тарілки(лезом до тарілки). Виделка – ліворуч від тарілки (зубчиками вгору). Пиріжкова тарілка (для булки, хліба, бутерброда) – ліворуч вище від столової тарілки. Чашка на блюдці – праворуч від столової тарілки. Чайна ложка – праворуч від чашки. Якщо на сніданок передбачений суп або молочна каша, то ставлять глибоку столову тарілку та ложку. 1.1. Аналіз завдань практичної роботи: вибрати необхідні для сервірування столу предмети і розмістити їх на стилізованому столі. 1.2. Виконання завдань практичної роботи (самостійно, за інструкційною картою «Послідовність сервірування стола до сніданку» Підбиття підсумків практичної роботи: Складання столових серветок. Дуже важливе місце у сервіруванні столу посідає столова білизна. До столової білизни відносять скатертини, рушники, серветки. Одним із важливих предметів сервірування столу є столові серветки. Вони мають бути чистими, накрохмаленими, відпрасованими. Виготовляють їх з натуральної бавовняної або лляної тканини. Забороняється використовувати ткані серветки повторно без прання. Також серветки можуть бути паперовими.. Серветки використовують для захисту одягу від забруднення, для витирання рук та губ, а також служити прикрасою святкового столу. Практична робота. Тренувальні вправи на складання серветок різними способами. 1. Поточний інструктаж.  Організація робочого місця.  Повторення правил безпечної праці під час виконання ручних робіт в кулінарії.  Дотримання санітарно-гігієнічних вимог під час виконання завдань практичної роботи. 2. Використання інструкційних карт для виконання практичної роботи Самостійне виконання завдань практичної роботи. 3. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів. 4. Самоконтроль та взаємоконтроль учнів. 5. Підбиття підсумків практичної роботи: - демонстрація кращих робіт; - аналіз недоліків у роботі та шляхи їх усунення; - оцінювання результатів практичної роботи. VІІ. Підсумок уроку. Виправити речення Перед тим, як сісти за стіл, слід вимити ноги. Під час вживання їжі можна плямкати, сьорбати, голосно жувати. За столом наспівують, насвистують, під час їжі читають, граються столовими приборами, серветкою. Виделку тримають у правій руці, а ніж -у лівій. За столом сидіти, склавши ногу за ногу. Розмішувати цукор ложками у чайних чашках треба, щоб усі чули. VIII. Рефлексія.Що нового дізнались на уроці? Чому навчились. Яку роботу виконали? Де можна використати набуті знання? З якою професією ви сьогодні ознайомились? IX. Домашнє завдання: Вивчити значення термінів столова білизна, столові прибори, столовий посуд. Уміти їх пояснити. X . Прибирання робочих місць Правила поводження за столом під час їжі. - Ніколи не забивайте їжею рот. - Не розмовляйте під час пережовування їжі. - Жуйте їжу із закритим ротом. - Пийте тільки тоді, коли в роті вже не має їжі. - Під час споживання їжі не читайте. - Не сидіть боком до столу, не кладіть ногу на ногу – це некрасиво та неввічливо. - Закінчивши їсти – брудні ніж і вилку не кладіть на стіл. Послідовність сервірування стола 1.Накрити стіл скатертиною. 2.Роставити тарілки. 3. Розкласти столові прибори. 4. Поставити посуд для напоїв. 5. Розкласти серветки. 6.Поставити прибори зі спеціями, вази з квітами. Складання серветок
Зміст слайдів
Номер слайду 1

“Культура споживання їжі. Етикет. Підготувала: Король І. В. Вчитель трудового навчання. Полонської ЗОШ I-II ст. № 3

Номер слайду 2

Мета уроку: навчальна: забезпечити формування знань: учнів про види столової білизни, види посуду, столові прибори; формування умінь: розрізняти столові прибори та характеризувати їх призначення, складати паперові серветки для сервірування столу, сервірувати стіл до сніданку; дотримання правил безпечної праці під час виконання завдань практичної роботи;розвивальна: сприяти розвитку творчого мислення учнів; виховна: виховувати культуру споживання їжі, інтерес до професії офіціант.

Номер слайду 3

Практична робота. Сервірування столу до сніданку та складання серветок

Номер слайду 4

- Як потрібно харчуватися, щоб залишатися здоровими?- За допомогою яких предметів вживають їжу?

Номер слайду 5

Культура споживання їжі

Номер слайду 6

Номер слайду 7

«Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити»

Номер слайду 8

Номер слайду 9

У всі часи серед рослинної їжі перше місце посідав хліб із житнього та пшеничного борошна.

Номер слайду 10

Серед рідких страв поширені були борщ та юшка, а також капусняк, зелений борщ.

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Столовий етикет

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Столові прибори поділяють: основні та допоміжні.

Номер слайду 16

Правила користування столовими приборами

Номер слайду 17

Етикет - норми та правила, що відображають уявлення про гідну поведінку людей у суспільстві в цілому, зокрема за столом.

Номер слайду 18

1. За стіл сідати в охайному одязі, вимивши руки.

Номер слайду 19

2. Сидіти потрібно прямо, не класти лікті на стіл.

Номер слайду 20

3. Не можна плямкати, розмовляти з повним ротом, крутитись за столом.

Номер слайду 21

4. Серветка з тканини повинна лежати на колінах, паперовою серветкою промокають губи та пальці.

Номер слайду 22

5. Їжу слід споживати невеликими порціями.

Номер слайду 23

6. Не можна користуватись за столом зубочисткою.

Номер слайду 24

Правила поведінки за столом1. За стіл сідати в охайному одязі, вимивши руки.2. Сидіти потрібно прямо, не класти лікті на стіл.3. Не можна плямкати, розмовляти з повним ротом, крутитись за столом.4. Серветка з тканини повинна лежати на колінах, паперовою серветкою промокають губи та пальці.5. Їжу слід споживати невеликими порціями.6. Не можна користуватись за столом зубочисткою.

Номер слайду 25

Сервірування столів: Фуршетний - тарілки, виделки. Всі підходять і беруть на свою тарілку їжу і їдять стоячи

Номер слайду 26

Стіл - буфет-окремо на столі різні страви і тарілки; беруть їжу і куштують стоячи або сидячи на дивані

Номер слайду 27

Коктейльний- на блюдах закусочні бутерброди на шпажках , тістечка, печиво, прохолодні напої. Ні тарілок, ні виделок нема.

Номер слайду 28

Послідовність сервірування столу

Номер слайду 29

Гра «Сьогодні я – офіціант»

Номер слайду 30

Практична робота: сервірування столу до сніданку

Номер слайду 31

Столова білизна

Номер слайду 32

Практична робота: Складання серветок

Номер слайду 33

Виправити речення: Перед тим, як сісти за стіл, слід вимити ноги. Під час вживання їжі можна плямкати, сьорбати, голосно жувати. За столом наспівують, насвистують, під час їжі читають, граються столовими приборами, серветкою. Виделку тримають у правій руці, а ніж -у лівій. За столом сидіти, склавши ногу за ногу. Розмішувати цукор ложками у чайних чашках треба, щоб усі чули.

Номер слайду 34

Дякую за увагу

pptx
Додано
30 листопада 2019
Переглядів
4195
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку