Урок з математики у 5 класі
“Множення десяткових дробів”
Тема: Множення десяткових дробів
Мета: удосконалити вміння виконувати множення десяткових дробів, застосовувати дію множення до розв’язання вправ і задач; розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки; активізувати інтелектуальну діяльність учнів; виховувати інтерес до математики, української історії;
реалізовувати навчальні, громадянські, інформаційно-комунікативні, соціальні, мотиваційні, функціональні, здоров’я зберігаючи, культурні компетентності.Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: проектор, дошка, комп’ютерна презентація, відео «Козацький марш», булава, вирізані із паперу монети. Учні сидять за партами по троє, утворюючи команди.
Хід уроку
І. Організаційно-психологічна частина.
Перегляд відеоролика «Козацький марш» (22 с)
Слово вчителя: Не дивуйтеся. У нас не урок музичного мистецтва, у нас – урок математики. Сьогодні ми поєднаємо математику і козацьку добу. Ви не проти? Спробуємо поєднати?
За козацьким повір'ям потрібно з повагою, шанобливо ставитися до гостей. Їм завжди знаходилися самі почесні, зручні місця.
Хочу привітати наших шанованих гостей і побажати всім нам гарного настрою!
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Слово вчителя: У козаків склалася певна система освіти. І на той час у ній вже було дуже багато елементів демократії та партнерства. Тому козацькі школи були на досить високому рівні і гетьманами нашої держави ставали досить освічені люди. Ми сьогодні будемо рівнятися саме на них. Складемо іспит на звання «Справжній козак» за умови розв'язання завдань.
Не порушуємо наших шкільних традицій, розгорнемо зошити, запишемо дату, тему уроку «Множення десяткових дробів». (слайд 1)
Ми з вами будемо виконувати завдання на множення десяткових дробів, заробляючи монети для своєї команди та особисто для себе.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок
Вступна бесіда (учитель тримає булаву)
Слово вчителя:
Епіграф:
« До булави треба ще й голови»
Розпочнемо іспит із завдання від гетьмана (слайд 2. )Запрошую вас стати біля дошки в коло.
Продовжує речення той, до кого потрапляє булава. (булаву передають по колу)
добуток)
множник)
Молодці! Отримайте монети.
(Вчитель роздає монети учням, які безпомилково давали відповіді на запитання)
Сідайте за парти.
Козаки уміли усно рахувати. Перевіримо ваші вміння правильно рахувати застосовуючи сучасні технології. Дістаньте свої смартфони. Уведіть у поле пошукової системи адресу https://kahoot.it. Уведіть пароль. Приготуйтеся усно рахувати і вибирати правильну відповідь.
На екрані видно як кожен із вас виконав завдання. Кількість отриманих монет залежить саме від ваших результатів. (Вчитель роздає монети)
ІV. Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідно їм системи знань.
Козаки - мудрі воїни, прораховують кожен крок, обирають раціональний спосіб, проте і вони іноді помиляються. Увага на екран! ( слайд 3).Козак Микита ось так виконав завдання:
Завдання. (1 хв) Допоможіть козаку Микиті обрати легший спосіб розрахунку:
а) 6,7 • 9,4 + 6,7 • 0,6 = (67)
б) 0.2 • 7,2 • 5 • 10 = (72)
(Два учні по черзі виконують завдання на дошці)
Учитель: ( слайд 4) Молодці! Добре справилися із завданням. Отримайте монети.
Слово вчителя: Виконавши наступне завдання, дізнаєтеся, що було
найбільшою цінністю для козаків. Ви повинні виконати множення десяткових дробів. Працюємо в команді. Розділіть обов'язки,( слайд 5)
1) 3,5 • 18 = 63
2) 3.1 • 8.04 = 24,924
3) 2,07 • 3,7 = 7,659
4) 27,16 • 0,26 = 7,0616
Числу, що є відповіддю до кожного прикладу, відповідає певна літера. З отриманих літер складіть слово.
24,924 |
7,651 |
6,95 |
63 |
7,0616 |
7,659 |
5,8 |
л |
к |
а |
я |
в |
о |
д |
Відповідь: воля
( слайд 6)
Учитель: Для українського народу козаки були і залишаються уособленням кращих людських якостей, виразниками незламного національного духу, прикладом для наступних поколінь борців за волю і незалежність України.
Але не щодня козаки воювали. У вільний час вони могли розважатися. Козацькі забави вигадувались задля гарту найрізноманітніших якостей козака. Це й ігри на фізичну силу, на кмітливість, на швидкість реакції - нестандартне мислення. Тому для виконання завдання від курінного отамана вам потрібно проявити нестандартний підхід.
( слайд 7)
Завдання «Думай і міркуй» (3 хв)
Відповідь: 0
Слово вчителя: Козаки часто займалися риболовлею, не тільки для промислу, а й для цікавої забави.
Хвилинка релаксації ( слайд 8)(Звучить спокійна мелодія)
Заплющте очі. Уявіть чисте, блакитне, бездонне небо. Воно огортає нашу планету своєю синявою, обіймає її ніби мати дитя. По небу пливе легенька, немов пух хмаринка. Ясне сонечко посилає на землю свої ласкаві промінчики. Пташки дарують неповторні, милозвучні пісні. Блакитна вода річки виблискує на сонці, посилаючи на берег свої хвилі. Уявіть двох козаків на березі річки…
Розплющте очі. Зараз дізнаємося чим займаються козаки. Прочитайте мовчки умову задачі.
( слайд 9)
Задача. Козак Богдан наловив 5,12 кг риби, а козак Іван – у 1,7 кг більше. Скільки кг риби наловили козаки разом?
Обговорення задачі:
Відповідь: 13,824
(Учень виконує завдання на дошці з коментуванням. )
Слово вчителя: Виконаємо завдання від мудрого козацького писаря. Завдання під знаком запитання.
Робота в команді (Завдання знаходиться на аркуші А4, що прикріплений на дошці. На титульні стороні якого зображено «знак питання»)
Задача
З одного місця вирушили два козаки. Швидкість першого 4.2 км/год, а другого 4,4 км/год. Яка відстань буде між ними через 2 год?
Відповідь: 17,2 км
Вчитель: Діти, уважно прочитайте умову задачі. Чи всі дані, необхідні для розв'язання задачі, вказані в умові?
(Орієнтовна відповідь: Не вказано напрямок руху)
Слово вчителя: Уточнення – козаки рухалися в протилежних напрямках.
(Представник команди, яка швидше впоралася із завданням, пояснює розв'язання задачі з відповідними записами на дошці).
Вчитель: Діти, уважно роздивіться картинки на екрані. Як ви їх розумієте?
Розгадати кроссенс.
:
( - Поняття десяткового дробу;
Вчитель: Що об'єднує ці зображення? Якої теми стосуються ці зображення?
(Десяткові дроби. Множення десяткових дробів)
V. Підсумок. Оцінювання.
Вчитель: Ви плідно попрацювали. Підрахуйте кількість монет, які ви отримали протягом уроку. Будь ласка, по черзі озвучте їх кількість і продовжте одне із речень :
На уроці я повторив (повторила) …..
Мені важко дається….
Я вмію……
Я хочу дізнатися...
Вчитель: Діти, крім монет ви отримали ще й знання, а це – найбільший скарб, а вміння вчитися – ключ до нього.
VI. Оцінювання
Ви гарно попрацювали! Ви у мене справжні козаки і козачки! Здайте щоденники для отримання балів. Нашим гостям вручіть подарунки на згадку.
Дякую всім за співпрацю! До нових зустрічей!
1