КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "НАВЧАЛЬНО – ВИХОВНЕ ОБ'ЄДНАННЯ № 32 "СПЕЦІАЛІЗОВАНА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I-III СТУПЕНІВ -
ПОЗАШКІЛЬНИЙ ЦЕНТР “ШКОЛА МИСТЕЦТВ”
КРОПИВНИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ”
Урок на тему:
“Різноманітність земноводних.
Їх значення в екосистемах,
житті людини та охорона”
ПРОВЕДЕНИЙ У 8 КЛАСІ
Вчитель біології
Федотова Т.В.
м. Кропивницький
Тема: Різноманітність земноводних. Значення в екосистемах та житті людини. Охорона земноводних.
Мета:
Освітня - ознайомити із різноманітністю земноводних у природі; показати значення в екосистемах, житті людини; визначити необхідність охорони амфібій.
Розвиваюча - розвивати вміння розпізнавати різні види; визначати корисне і шкідливе значення тварин; продовжувати формувати природничо-науковий світогляд; розвивати вміння працювати з додатковою літературою та інтернет-ресурсами, готувати повідомлення, виступати перед аудиторією, сприяти розвитку комунікативних здібностей.
Виховна – змінити негативне ставлення до цих корисних тварин,виховувати бережливе відношення до природи.
Обладнання: мультимедійна презентація, карта світу,малюнки із зображенням земноводних, повідомлення учнів, виставка “Червонокнижні амфібії України”.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
Міжпредметні зв`язки: географія, екологія, література.
Основні поняття та терміни: саламандра, тритон, ропуха, черв’яга, кумка, неотенія.
Підготовка проектів. За 2 тижні до проведення урока класу даються завдання: зібрати інформацію (під керівництвом вчителя) про окремих представників за планом (ареал, опис тварини, особливості розмноження), вирізають малюнки земноводних, вчать вірші з теми.
Хід уроку:
Організаційний етап ( привітання, перевірка присутніх, готовності до уроку).
Мотивація (вступне слово вчителя): звучать голоси жаб.
- Не випадково я вам запропонувала послухати музику ставка. Я знаю, що деякі люди негативно відносяться до земноводних через їхній не зовсім приємний зовнішній вигляд і дехто з вас теж так вважає.
- І ось, на сьогоднішньому уроці я вирішила змінити вашу думку про цих тварин за допомогою вас же самих. Мені б хотілося, щоб разом з учнями, які готували проекти, ви здійснили заочну мандрівку до світу амфібій.
- Ми намагатимемось доказати виключну користь цих тварин. Тому тема нашого уроку полягає у наступному: “Різноманітність земноводних, їх значення і охорона”.
Метою уроку буде: ознайомлення з деякими представниками класу, з`ясування значення амфібій в екосистемах, а також у житті людини, визначення заходів охорони.
Актуалізація знань учнів:
- Перед тим, як говорити, давайте в декількох словах торкнемось наукових свідчень, вспам`ятаємо чому амфібій так називають.
- Ви бачите на екрані текст з пропущеними словами, називаємо їх
(ланцюжок – по партам учні відповідають):
Амфібії – перші хребетні тварини, які вийшли на суходіл, але зв`язку з водним середовищем не втратили. Розмноження відбувається у воді, розвиток непрямий, є водна рибоподібна личинка – пуголовок. Для пересування на суходолі у них сформувались парні кінцівки. Шкіра гола, добре проникна для газів. Органи наземного дихання – легені, ще не досконалі, тому велике значення має шкірне дихання. Кровоносна система має 2 кола кровообігу: з появою легень виникає мале коло. Серце трикамерне, артеріальна і венозна кров змішуються, обмін речовин не інтенсивний, тому земноводні – холоднокровні тварини. Органи чуттів пристосовані до функціонування на суходолі: для сприйняття звуків у повітряному середовищі з`являються барабанні перетинки і середнє вухо, для захисту очей від висихання – рухомі повіки, ніздрі – носові ходи наскрізні, виконують функцію нюху і дихання. Земноводні з`явились у палеозойську еру близько 350 млн. років тому і походять від прісноводних кистеперих риб.
Новий матеріал:
- Ну що ж, відправляємось у нашу мандрівку, у мене є сьогодні помічники, які заздалегідь підготувались з нашої тематики. Вони поведуть нас по планеті вслід за цим веселим жабеням (на екрані фрагмент фільму “Марія Мірабелла”) у пошуках різних амфібій.
1. Класифікація земноводних Розповідь вчителя.
- Ітак, земноводні широко розповсюджені по всій Земній кулі,
не зустрічаються вони тільки у Антарктиді і високогірних районах. Нараховується майже 4 тисячі видів.
На дошці схема:
- Я пропоную вам попрацювати у ролі вчених-систематиків, використовуючи
§39 підручника – 1 ряд вивчає характерні ознаки Безногих земноводних,
2 ряд – Хвостатих, 3 ряд – безхвостих. Потім озвучуємо інформацію
( самостійна робота в групах).
- Назвіть ознаки, за якими сформувались ряди земноводних. На екрані
малюнки (зовнішній вигляд). Вчитель зі слів учнів заповнює магнітну
схему на дошці, діти слідом записують у зошит.
- мешкають у вологому ґрунті тропічних лісів;
- в результаті втратили кінцівки і зір;
- тіло червоподібної форми;
- запліднення внутрішнє, самка охороняє кладку.
- найдавніша група амфібій, нагадують давніх
предків стегоцефалів;
- тулуб видовжений, є хвіст;
- передні і задні кінцівки однакової довжини;
- запліднення внутрішнє;
- у деяких спостерігається розмноження на стадії
личинки – неотенія.
- тіло коротке, сплощене у спинно-черевному
напрямку;
- хвоста немає;
- задні кінцівки довші за передні.
- Тепер ми ознайомимось більш детально з представниками класу Амфібії
і зупинимось на яскравих моментах.
Завдання для класу – у ході розповідей записувати представників до таблиці
у зошит.
2. Заслуховуються доповіді учнів (з коментарями вчителя, якщо це необхідно), діти чіпляють малюнки тварин на карту, визначаючи їх ареал.
- Як бачимо, земноводні цікаві, неповторні істоти, по-своєму заслуговують на увагу – незвичайним проявом турботи про потомство, деякі вражають своїми розмірами, забарвленням.
- А можливо вони не корисні?
- Ви знаєте, що в Японії, Франції і Росії жабам поставлені пам`ятники.
За красоту? Ні. За корисні властивості.
3. Значення земноводних.
- На перший погляд може здатися, що жаби шкідливі і небезпечні.
Але насправді ропухи рятують поля, сади, городи від різних шкідників: слизунів, гусені, совок, вовчків і навіть короладських жуків. Вони поїдають всіх тих, кого не їдять птахи через неприємний запах і смак, полюють вночі,
коли птахи сплять. Також знешкоджують мух і комарів – переносників різних хвороб.
- Амфібії у природі не тільки споживачі їжі, а і об`єкт живлення хижаків, складають ланцюги живлення (їх поїдають риби, птахи,змії, їжаки, хутрові звірі - видри, норки, тхори).
- Ніжне м`ясо задніх лапок жаб вважається делікатесом і цінується не тільки французами. В країнах з жарким кліматом, де водяться великі амфібії, люди їдять голіафа, жабу-бика, гігантську саламандру. Серед європейських видів їстівна озерна жаба, вона є об`єктом міжнародної торгівлі.
- Жаб широко використовують у наукових лабораторіях для проведення дослідів в області ембріології, фізіології, біоніки, фізики, медицини. Саме жаби були першими хребетними тваринами, які у березні 1961 року полетіли у космос на радянському кораблі і благополучно повернулись на Землю.
- Естетичне значення – навіть знаменитий ювелір Карл Фаберже захоп-лювався грацією цих тварин, коли вирізав з нефрита силует жаби голіафа.
Яскраві земноводні є прикрасою виставок тропічних тварин.
4. Охорона земноводних.
- В природі постійно існувала рівновага. В наш час людина її порушила. Швидкі темпи технічного прогресу, пряма і опосередкована дія цивілізації, що охопили усі сфери життя на планеті наносять нищівні удари по земноводним. Здавалося би, яке відношення до них має густа мережа шосейних доріг? Але мільйонами гинуть жаби під колесами авто. Осушення боліт під орні землі виганяє жаб та тритонів з їхніх територій. А ще виникла нова загроза – хімічна війна глобального масштабу. Людина використовує отрутохімікати проти шкідників с/г, винищуючи при цьому місцевих амфібій.
- У зв`язку з цим виникає необхідність охорони земноводних, пов`язана зі значним скороченням їх чисельності у природі.
В Україні мешкає лише 17 з 4 тис. видів класу Амфібії. З них 5 видів занесені до Червоної книги України. Це: саламандра плямиста, тритон альпійський і карпатський, ропуха очеретяна, жаба прудка. Вони стали дуже рідкісними і потребують найсуворішої охорони.
5. Пам`ятники жабам.
- Жабам – “мученицям науки” встановлено пам`ятник у Парижі перед будівлею Пастерівського університету на кошти, зібрані студентами-медиками в знак вибачення за те, що стільки цих тварин гине заради наукових відкриттів.
- А пам`ятник російській жабі-мандрівниці (хто читав цю казку?) поставлений в аеропорту “Домодедово” у Москві? У пасажирів існує прикмета, щоб політ був вдалим, треба обов`язково доторкнутись до її лапки.
- В Швейцарії, Німеччині, США, Білорусі з`явились дорожні знаки: “Увага! Жаби!” В деяких країнах жабам “допомагають перейти” автостраду за допомогою тунелей.
Висновок: Тож бережіть жаб, можливо вони не симпатичні але – великі наші друзі. Вбивство жаб, яке дозволяють собі деякі люди – дикість і безпідставна жорстокість.
- А тепер я перевірю ваші знання у ході вікторини.
Закріплення вивченого матеріалу:
Вікторина
з вимені корови молоко. А чи так воно?
Підведення підсумків (заключне слово вчителя)
- Що ж я бачу ви добре засвоїли матеріал. Гадаю, що наша мандрівка була не тільки цікавою, але і повчальною та примусила вас замислитися.
Виставлення оцінок за урок.
Д/з: § 39 прочитати, зробити кросворд на тему: “Земноводні ”, повторити §37, 38.