Урок містить різні види робіт як для індивідуального так і для групового виконання, що допоможе учням краще засвоїти матеріал, а вчителю зробити урок дійсно цікавим. У мене це був відкритий урок. До нього додаю презентацію,яку я розробляла особисто. Буду рада поділитися своїми невеличкими напрацюваннями з Вами, шановні колеги. Мені буде дуже приємно, якщо цей матеріал дійсно стане комусь у нагоді.
Перелітні та осілі птахи
Мета: ознайомити учнів із життям птахів восени, зі змінами, що відбуваються в їхньому житті; показати зв’язок змін у житті птахів зі змінами в природі; вчити називати групи птахів (за переміщенням відповідно до пір року), наводити приклади перелітних й осілих птахів своєї місцевості, пояснювати причини відльоту птахів у вирій; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; формувати навички охорони природи на прикладі птахів.
Тип уроку: Комбінований урок
Обладнання: мультимедійний комплекс, мультимедійна презентація «Перелітні та осілі птахи», тестові картки, гра «Чи знаєш ти птаха». Запис голосів птахів, м’яч, .
Методи, прийоми, види, форми роботи: «Робота в парах», «Мозковий штурм», «Мікрофон»,«Електричний струм», тестування.
Хід уроку
1. Психологічна хвилинка (1 слайд) (звучить запис голосів птахів)
Знову лунає спів пташок,
Кличе всіх нас на урок.
Сіли, діти, всі рівненько
Усміхнулися гарненько
Настрій на урок взяли
Працювати почали.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання ( питання з сигнальними картками «так» чи «ні»)
2. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
3. Запитання для повторення
— Які зміни відбуваються в природі з настанням осені?
— Куди з никають комахи восени?
— Чим живляться птахи? (Різними комахами, жуками, жабами)
— То що ж робити птахам? (Відповіді учнів.)
IIІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми розглянемо, як змінюється життя птахів восени.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Птахи – невід’ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, луки, степи, ліси, є окрасою парків і садів. Чи можна уявити собі весну без дзвінкої пісні жайворонка або весняний ліс без кування зозулі? Птахи - це наші помічники, захисники наших лісів, полів, городів від шкідників. Кожна людина повинна охороняти птахів. Птахи – це наші друзі, а ми з вами повинні бути друзями птахів, оберігати їх, допомагати їм взимку. Пам’ятайте: „ Найдорожче для пташки – це воля!”.
Птахи – непосиди. Скачуть з гілки на гілку, перелітають з дерева на дерево. Можуть летіти за тисячі кілометрів і потім повертатися назад. З настанням холодів змінюється життя птахів. У кінці вересня – на початку жовтня частина наших птахів готуються до відльоту. Їх називають перелітними. А які саме? Подивіться на слайд.
( слайд 1) Першими до відльоту готуються зграї шпаків. Як прийдуть перші приморозки на поля та луки – гляди, а шпаків уже й нема! Шпаки летять скупченою зграєю. Полетіли шпаки у вирій аж до наступної весни.
( слайд 2) Щебечуть, хвилюються, метушаться ластівки. Це вони теж у дальню путь зібралися. Ластівки, які годуються в повітрі під час польоту, летять зі швидкістю 130 км/год.
( слайд 3) Високо, аж над хмарами летять у вирій ключем журавлі. То вже значить, що до зими недалеко. Журавлі летять день і ніч без відпочинку і не зупиняться доти, доки не прилетять на місце.
( слайд 4) Минає ще якийсь час – і чути із заростей рогозу ґелґотання. Білокрилі птахи піднімаються у височінь. Це гуси. Летять вони особливо обережно, всі разом, старше покоління і молодше, яке навчається долати відстань прямо у польоті. Журавлі і гуси летять кутом і клином, шеренгою, а також один за одним.
( слайд 5 ) Відлетіли старі зозулі, а молодь іще підростає, набирається сил і вчиться самостійності. Згодом і зозуленята відлетять, але самі, поодинці.
( слайд 6 ) Також відлітають співочі солов’ї. Вони долають відстань зі швидкістю 30-48 км/год.
Перелітні птахи до осені починають жиріти, адже в них попереду далекий шлях, на який треба буде витратити багато сил і енергії. Кожного року птахи-мандрівники долають багато тисяч кілометрів, вони знають такі місця, у яких можна певний час прожити — добре прогодуватись.
— А чи всі пташки відлітають у теплі краї?
Ні. Є такі пташки, які залишаються зимувати у нас, бо можуть найти собі поживу. Птахи, які не відлітають — це осілі пташки.
( слайд 7 ) До них належать горобці, сороки, ворони, сичі, дятли, синиці. Ці пташки полюбляють насіння лободи, подорожника, живляться рештками рослин, а от синиці дуже люблять свіже несолоне сало. А ще на зиму до нас прилітають північні гості: снігурі та омелюхи. Вони живляться ягодами калини та горобини.
Існує ціла наука, що вивчає птахів. Називається вона орнітологія (слайд 8)
– А людина, яка вивчає життя птахів називається орнітолог.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Обговорення питання:
— Що страшніше для птахів — голод або холод?
— Чому відлітають восени птахи?
Висновки. Птахи живляться комахами, плодами і насінням рослин. Цього корму стає все менше для птахів і вони вимушені переміщатися на нові житла. Зміни в житті комах і птахів пов’язані з похолоданням. Для птахів страшніше голод.
2. Робота в групах. Гра «Чи знаєш ти птахів?»
1 група: вибрати і паклеїти на ватман перелітних птахів.
2 група: вибрати і наклеїти на ватман осілих птахів.
Підсумок. Перша причина відльоту птахів це голод, нічим живитися, немає комах. А зимувати залишаються птахи, які живляться різним насінням, рештками рослин.
3. Робота над загадками
• Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний
Цим ключем в осінній млі
Відлітають… (журавлі).
• Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкидає?
Та у лісі в холодку
Все кує: «Ку- ку! Ку- ку!»? (Зозуля)
• Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
• Довгоногий, чорно-білий,
У гніздо на хату сів,
Довгим дзьобом знай стукоче,
Ніби щось сказати хоче.
— Де ж це ти був?
— Далеко!
— Як звуть тебе? (Лелека)
• В мене є великий хвіст,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловейко)
• Гриць дивується, питає:
— Що за пташка так співає?
Як горобчик, цвірінчить,
Мов сорока, скрекотить.
А ще інколи буває,
Що кричить, немов сова!
Хто виспівує отак?
Та то ж так співає… (шпак) .
— Яку загальну назву можна дати словам-відгадкам?
• Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел)
• Біла латка, чорна латка,
На гілках дерев стрибає,
Все, що блисне, забирає (Сорока)
• Сива латка, чорна латка
На березі скаче. (Ворона)
• Чорна шапочка у нього,
Сизувата спинка.
У блакитнім піджаку
Прилітає взимку. (Снігур)
• Маленький, сіренький,
На соняшник сів,
Надзьобався добре
І далі полетів. (Горобець)
• Шубка з сірого пушку,
Скаче в жовтім фартушку,
Чорний шарфик та шапчина.
Хоч маленька ця пташина,
Та корисна трудівниця,
Називається… (синиця).
— Чи зустрічали ви цих птахів у своїй місцевості?
— Як ви можете їм допомогти? (Учні розповідають про збирання корму і виготовлення годівниць для птахів.)
6. Тестування
(питання і варіанти відповідей на екрані, групи учнів обирають картку з потрібною буквою)
1) Птахів змушує летіти у вирій:
а) голод;
б) холод.
2) На південь відлітає:
а) синиця;
б) ластівка;
в) дятел.
3) Горобці, галки, ворони — це:
а) перелітні птахи;
б) зимуючі птахи.
4) Яка з цих пташок перелітна?
а) Ластівка;
б) сорока;
в) ворона.
5) Птахів, які восени відлітають, а навесні повертаються у свої краї, називають
а) зимуючими;
б) перелітними.
6) Зимуючий птах — це:
а) горобець;
б) лелека;
в) зозуля.
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
1. Гра з м’ячем
У вас на парті лежать сигнальні картки: зеленого кольору, синього та жовтого. Оцініть свою роботу. Якщо ви все знаєте, впевнені в собі і все вдалося на уроці підніміть зелену картку. Якщо вдалося, але не все – синю. Якщо поки багато не вдалося і вам потрібна допомога – жовту сигнальну картку.
Зеленого кольору – «Знаю, вмію, впевнений, все вдалося».
Синього – «Вдалося, але не все».
Жовтого – «Поки багато не вдалося, потрібна допомога».
Ваше домашнє завдання буде опрацювати в підручнику ст. 58-59 і дослідити, які птахи живуть поруч з вашим житлом.
4. Заключне слово учителя.
А щоб сади у нас цвіли,
Щоб літали метелики і журавлі,
Щоб пташки у нас співали
І щоб земля була у квітах,
Бережіть природу, діти!
Вправа „Електричний струм”. Всі стаємо в коло, беремося за руки і починаючи з мене, передаємо один одному потиск. Коли цей сигнал надійде до мене з іншого боку, піднімаємо руки вгору і промовляємо „Ми молодці! До побачення!