Розкрито тему уроку з української мови у другому класі.Запропонувала різні види роботи.Своїм уроком намагалася розширити кругозір дітей про мову,повязала з народознавством,використала елементи ейдетики.
Тема: Поняття про мову. Українська мова – державна мова України.
Мета: Розширити уявлення учнів про мову як найважливіший скарб українського народу, про існування різних мов; вчити спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах;
розвивати усне мовлення учнів, каліграфічні навики письма;
виховувати любов до рідної мови, бажання більше дізнаватися про неї.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: мультимедійний проектор, слайди із пізнавальним матеріалом до кожного етапу уроку, віночок із квітами та стрічками, зображення українки та українця, картки з завданнями.
ХІД УРОКУ
Пропоную записати букви, буквосполучення, а потім утворити слова. Але не просто букви, а які заховалися у таблиці.
В в ві чок но віночок (назвати м’які приголосні, назвати наголошений склад, дати характеристику звукам, поділити це слово для переносу)
Підібрати прикметники до слова віночок Слайд 1
На сьогоднішньому уроці я пропоную сплести свій віночок. Стрічки на нашому віночку вже є. Давайте подивимось на них і кожен нехай обере для себе яким же буде для нього сьогоднішній урок. (характеристика кольорів).
З стрічками розібрались, не вистачає ще квітів.
Сьогодні ось ці україночка і українець (показує на дошці) пропонують вам завдання і підказки, які ж будуть квіти у нас.
Ви готові?
1. Зоровий диктант Слайд 2
Ми українці. Мова наша українська (взаємоперевірка). Слайд 3
На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо поняття рідна мова, ознайомимось із мовами, спорідненими із українською.
V. Вивчення нового матеріалу
2. Утворити словосполучення Слайд 4
Росіяни українська
Французи англійська
Українці французька
Англійці російська
3. Бесіда
У світі живе багато різних народів і кожен має свою мову. Один і той самий предмет у різних мовах може називатися різними словами.
Наприклад: українською мовою – хліб, німецькою – брот, французькою – пен.
А англійською - ? Слайд 5
Близькими для українців є росіяни і білоруси. Слайд 6
Мови цих народів мають багато спільного. Українці, білоруси, росіяни вітаються так, що можуть зрозуміти один одного. Якщо українці говорять «Добрий вечір», то білоруси «Добра вечар». Якщо російською «Доброй ночи» то українською «Добраніч», білоруською «Добранач».
4. Робота біля дошки. Слайд 7
Ну а зараз ми перевіримо, які ви знавці української мови. Будемо відгадувати загадки і записувати відгадки.
Печуть мене, смажать і варять,
Їдять мене і дуже хвалять
(картопля)
Сидить Марушка в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає
(цибуля)
Довгий, зелений,
Добрий і солоний,
Добрий і сирий.
Хто він такий?
(огірок)
В полі хороше мені зеленіти навесні
Чим же я не молодець?
Маю диво – корінець,
Все про нього дбаю, цукор відкладаю
(буряк)
Чи можна стверджувати, що ці слова записані за алфавітом? Чому?
Вправа 190
(Хлопці записують перше речення і підкреслюють слова, в яких букв більше ніж звуків. Дівчата записують третє речення, підкреслюють слова з м’якими приголосними)
Перевірка. Слайд 8
Слайд 10
Перед вами знаходяться карточки із різнокольоровими завданнями
Утворити слова
Утворити слова, поставити наголос і поділити на склади
Утворити слова і поділити їх для переносу
- ми з вами недаремно утворювали слова тому що вони допоможуть у виконанні наступного завдання. Перед вами розкидані речення (деформований текст). Слайд 11 Ваше завдання утворити з цих речень текст.
IX. Підбиття підсумків. Рефлексія.
Дізнатися як на російській та білоруській мовах буде школа, учень, учениця. З одним із слів на вибір скласти і записати речення.