Математика. Урок у 2 класі. Прямокутник. Квадрат.
МЕТА УРОКУ: Сформувати уявлення про прямокутник і квадрат як окремий випадок прямокутника. Познайомити із суттєвими ознаками прямокутника та квадрата.
ЗАДАЧІ УРОКУ: освітні: сформувати навичку визначення фігур з сторін та кутів, вчити будувати фігури за допомогою лінійки та косинця; тренувати здатність до обчислення периметра прямокутника і квадрата, використання властивостей чисел для раціоналізації обчислень, рахунку через 2-6, вчити правильно використовувати знайдену інформацію з різних медіа-джерел.
розвиваючі: розвивати просторові навички, навички рахунку, мислення, увагу, пам'ять.
виховні: виховувати любов до предмета, тварин, почуття співпраці, акуратність.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент СЛАЙД 1
Продзвенів і змовк дзвінок,
Починається урок,
Ми за парти дружно сіли,
І відразу звеселіли.
Працювати будем дружно
Міркуватимемо потужно.
- Діти, сьогодні ми з вами знову в дивовижній країні математики, де живуть числа та знаки, де дружать рівності та нерівності. Подорож буде незвичайна, тому будьте уважні, все запам'ятовуйте, тому що в кінці нашої подорожі на вас чекає невелика перевірка, і впораються з нею тільки найзацікавленіші та найактивніші учні. Бажаю успіху!
2. Актуалізація знань.
а) Завдання для розвитку уваги.
СЛАЙД 2
б) Робота із числом.
– Відкрили зошити. Розкажіть, що ви знаєте про число 53? (двозначне число, 5 десятків, 3 одиниці. Попереднє число 52, наступне 54, сума цифр дорівнює 8, сума розрядних доданків 50+3)
– Запишіть графічну модель числа.
- Виразіть число 53 у різних одиницях виміру.
(53 = 5д 3од = 5дм 3см = 53см)
- Хлопчики і дівчатка, сьогодні ми з вами зробимо екскурсію. А куди ви дізнаєтесь, якщо знайдете правильні відповіді.
в) Гра "Знайди правильну відповідь".
СЛАЙД 3
49+34+1+10 94 – р
61+(4+9) 74 – о
(54+28)+2 84 – п
96-19-1 76 – о
36 – 13 – 7 16 – з
96+57-57 96 – к
(725+86)-725 86 – а
- На які групи можна розбити ці вирази?
(за кількістю дій; з дужками та без; за правилом, що використовується для їх обчислень).
- Знайдіть зручним способом відповіді прикладів та запишіть їх у зошит.
Запишіть ряд чисел у порядку зростання.
СЛАЙД 4
(На слайді відкриваються літери ЗООПАРК)
ЗООПАРК – територія, де утримуються дикі тварини. Відвідувачі зоопарку можуть спостерігати за ними, а вчені вивчати їх.
СЛАЙД 5
- Діти, подивіться, вхід до зоопарку перегородили фігури. Щоб потрапити всередину, потрібно вибрати чотирикутники, у яких прямі кути.
- Згадаймо, а як знайти прямий кут? (за допомогою косинця)
- Покажіть прямий кут на косинці.
г) Індивідуальна робота та створення ПРОБЛЕМНОЇ СИТУАЦІЇ.
- Любі друзі, у вас на парті лежать чотирикутники. Знайдіть чотирикутники, у яких:
Один прямий кут.
Два прямі кути.
Три прямі кути.
(Діти показують свої фігури, доводять, і фіксують, що не змогли знайти чотирикутник з 3 прямими кутами).
2. Постановка проблеми.
- Де і чому виникла проблема? (Коли шукали чотирикутник з 3 прямими кутами, не змогли знайти фігуру з 3 прямими кутами).
- А чи можна побудувати таку фігуру? Чому?
3. Відкриття дітьми нового знання.
Практична робота.
Візьміть фігуру. (Трапеція з 2 прямими кутами)
- Скільки у неї прямих кутів? (2)
- Як нам зробити ще прямий кут? (загнути)
- Перевірте, чи прямий кут?
– Скільки ще прямих кутів вийшло?
– А скільки всього? (4)
- То чи можна побудувати фігуру з трьома прямими кутами? (ні, тільки з чотирма)
- А яка фігура у нас вийшла? (прямокутник)
– Сформулюйте тему уроку. (Прямокутник)
- А яку ж мету ми поставимо перед собою? (Навчитися визначати які фігури є прямокутниками, а які ні).
– Давайте доведемо, що це прямокутник. (чотирикутник, всі кути прямі)
- Повернімося до зоопарку.
- За якими ознаками відбиратимемо фігури? (1 – чотирикутники; 2 – усі кути прямі).
- Які фігури залишилися? (прямокутники та квадрати).
- Чому ж квадрати потрапили до цієї групи? (Він чотирикутник і у нього всі кути прямі).
- Доповніть тему уроку, що ще вивчатимемо? (КВАДРАТ)
Практична робота
- А що ви можете сказати про квадрати?
- По крапках накресліть фігури.
- Виміряйте сторони у цих фігурах . Що можете сказати про них? (Сторони однакові)
- То це квадрати? Довести (треба згадати всі ознаки).
- Що дізналися про квадрат? (прямокутник та сторони рівні).
Давайте уточнимо, перевіримо наші висновки за підручником. (Читання правила стор.50)
СЛАЙД 6
- Ну що ж шлях до зоопарку вільний і можемо рухатися далі.
Фізкультхвилинка.
До зоопарку ми прийшли,
Руки вгору – підняли
Донизу руки опустили.
Раптом із-за куща
Дивиться хитра лисиця.
Ми лисицю перехитрімо,
тихесенько побіжимо.
Поплескаємо тихенько,
І потопаємо легенько.
Сядемо тихо на місця,
До звірят у гості нам пора.
4. Первинне закріплення.
- Але спочатку давайте ще раз назвемо суттєві ознаки прямокутників. А допоможе нам у цьому №1 стор.53
5. Самостійна робота із самоперевіркою у класі.
Верблюд.
Щоб дізнатися до кого тварини ми потрапили, потрібно відповісти на запитання:
Слайд 7
У кого шкіра товща?
Крокодил – 5
Верблюд – 7
Бик – 3
Відповіддю буде число прямокутників у завданні №2. Обведіть замкненою лінією усі прямокутники на малюнку.
– Що помітили? (друга лінія знаходиться всередині першої, отже, квадрати становлять частину прямокутників).
СЛАЙД 8 (підготовлений учень)
У верблюда дуже товста шкіра. І все-таки навіть така шкіра не рятує верблюда від опіків, адже пісок у пустелі нагрівається до +70 градусів, але верблюд не боїться цього. У нього на ногах і грудях дуже товсті мозолі. Їм не страшний розпечений пісок. Якщо треба лягти, верблюд стосується піску лише тими частинами тіла, які вкриті мозолями.
- А ми вирушаємо далі.
6. Повторення.
СЛОН
СЛАЙД 9
Якщо фігури правильно назвемо,
Дізнаємося до кого ми зараз потрапимо.
Дуже багато сили у ньому
Зростає він майже як будинок
У нього величезний ніс
Ніби ніс років тисячу ріс.
- Скільки квадратів та прямокутників. Назвіть їх.
(квадрат – АЕFD, прямокутники – ABCD, AEFD, FEBC)
СЛАЙД 10 (підготовлений учень)
Слон – велика тварина. Ноги у слона схожі на колони, а бивні – зуби, що виросли до великих розмірів. Найбільш примітною частиною тіла є хобот – продовження носа та губи. Хобот дуже сильний. Кінчик нагадує палець, який може підняти маленьку шпильку.
СЛАЙД 11
А у нас наступний звір. Дуже цікавий. Ось як про нього кажуть:
І співати не співає
І літати не літає,
За що ж тоді
Його птахом вважають.
Діти вирішують приклади (кожну дитину свій приклад за рівнем складності). Отримують пароль – на дошці є картка із цим паролем. Хто перший вирішив – виходить до дошки та бере картку. На звороті - літери. Коли всі картки у хлопців – вони складають слово СТРАУС.
СЛАЙД 12
Страуси - птахи, що не літають. Африканський страус - найбільший із сучасних птахів: його зростання досягає 270 см, маса до 175 кг. Завдяки особливій будові ніг страус може розвивати швидкість близько 50-70 км/год.
Фізмінутка. "Страус Кукі".
Мікровисновки:
- З якими фігурами познайомилися? (прямокутник та квадрат)
- Що дізналися про прямокутник? (Всі кути прямі, протилежні сторони рівні)
– А що про квадрат? (Всі сторони рівні і кути прямі)
– А чим відрізняється прямокутники від квадратів? (У квадрата сторони рівні всі, а у прямокутника - протилежні)
- Давайте перевіримо. стор 54, №4. (читання правила)
- А наша подорож у зоопарку продовжується. Відгадайте, хто зустрічає нас.
ЇЖАК
Лісом котиться клубок
У нього колючий бік
Він полює ночами
За жуками, за мишами.
СЛАЙД 13
- Їжак приготував вам завдання. (Стор.54, №5а)
Відповідь: Р = 20см
(підготовлений учень)
Так, їжачок справді колючий. Голок у їжака близько 7 тисяч. Буває, їжак нападає на жаб, ящірок, маленьких зайчат. А ви знаєте, навіщо їжаки наколюють на голки яблука? Їжаки зазвичай не їдять фруктів та не роблять запасів. Вчені зробили припущення, що їжаки яблучним соком очищають голки від бруду.
Д/З стор.51, № 5(б), № 7
СЛАЙД 14
- У зоопарку обідня перерва. Звірі пішли на обід – їсти. А ми з вами вирішимо БЛІЦ-ТУРНІРОМ.
1) Тигр з'їв за обід а кг м'яса та в кг овочів. Скільки всього кілограмів з'їв тигр.
2) Мавпі на сніданок дали а бананів, а на вечерю в бананів. На скільки більше бананів дістала мавпа на сніданок, ніж на вечерю?
3) Верблюд вранці випив а цебер води, а ввечері на цебер більше. Скільки цебер води випив верблюд увечері?
4) Слоненя за один день з'їдає а кг корму. Це на кг менше, ніж його мама слониха. Скільки кг корму з'їдає мама слониха?
– Продовжуємо подорож. У нас залишився один звір. І одне завдання – логічне, можливо найважче сьогодні. Тому про цього звіра кажуть, що він найсильніший.
БІЛИЙ ВЕДМІДЬ
Дізнаєтеся, який звір може без відпочинку морем плисти...
Перевірка слайду.
СЛАЙД 15 (підготовлений учень)
Білий ведмідь – найбільший хижак у світі. Ведмідь може пливти морем багато кілометрів без відпочинку.
Підсумок уроку.
- Що дізналися про прямокутник?
– А що про квадрат?
- Які твердження правильні? Виберіть правильні.
СЛАЙД 16
а) Будь-який квадрат – це прямокутник.
б) Будь-який прямокутник – це квадрат.
в) Будь-який чотирикутник – це багатокутник.
СЛАЙД 17
7. Рефлексія діяльності.
- Відгадайте, про яку фігуру йдеться і накресліть її?
1. 4 кути - всі кути прямі
4 сторони-протилежні сторони рівні
2. 4 кути- всі кути прямі
4 сторони – всі сторони рівні
Діти креслять ці фігурки в зошиті і зафарбовують одну з них: зелений колір - я працював активно, у мене все вийшло, жовтий колір - у мене не вийшло трохи, червоний колір - мені потрібно постаратися і все вийде.