Інтегрований урок
3 кл
Урок 33
Тема. Різноманітність культурних рослин
Мета: формувати уявлення про поділ культурних рослин на зернові, технічні, овочеві та плодів – ягідні, про їх використання людиною; розвивати образне мислення, творчу уяву учнів , спостережливість, уміння робити висновки, самостійно висловлювати думки, узагальнювати; виховувати бережне ставлення до природи, естетичне сприймання рослинного світу.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань.
Міжпредметні зв’язки: природознавство , українська мова, математика.
Обладнання: ІКТ, презентація, мікрофон, демонстраційні картки,продукти харчування,корзинки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день, дорогі діти
Добрий день!
На вас чекає гарний день.
Бачу, всі веселі і здорові
До уроку всі готові!
Вчитель:Любі діти! До нас на урок завітали гості. Привітайте в добрий час гостей посмішкою щиро.
Вчитель: Діти , поміркуйте і скажіть яким має бути наш урок?
Вчитель: А якщо ви, будете активними , то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.
Робота в групах.
Вчитель. Діти, сьогодні будемо працювати у групах. Тому повторимо правила роботи в групах.
Вчитель. Діти,у вас на столах лежать смайлики. На дошці прикріпленні картинки з продуктами харчування. Візьміть смайлики і прикріпіть до того продукту харчування , якими ви полюбляєте ласувати.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і мети уроку
Відгадайте загадки:
Маю жовтий вусок,
Запашний колосок,
Буде з мене мука
Й паляниця м’яка.( Пшениця)
В полі хороше мені
Зеленіти на весні.
Чим же я не молодець,
Маю диво – корінець,
Все про нього дбаю
Цукор відкладаю. ( Цукровий буряк)
На городі в нас грядки,
На грядках – рясні листки.
Там зростають малюки,
Зелененькі……( огірки)
Соковите.
Червоненьке,
Круглобоке,
Солоденьке. ( Яблуко)
Вчитель. Пшениця, цукровий буряк, огірки, яблуко що це?
Вчитель. Правильно. Це – культурні рослини.
Люди вирощують культурні рослини насамперед для того, щоб отримати продукти харчування. З культурних рослин роблять тканини, фарби.
Люди вирощують культурні рослини: у садах , полях, городах.
Тема сьогоднішнього уроку: « Різноманітність культурних рослин».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
3. 1.Вчитель. Залежно від того , що отримують від культурних рослин, їх поділяють на зернові, технічні, овочеві, плодово – ягідні культури.
Вам пропоную виконати завдання. Щоб досягти хорошого результату разом , ми втілимо на уроці прийом Джигсоу. Я ,вам роздаю навчальний матеріал . Ви у « домашніх групах » вивчіть цей матеріал на рівні, достатньому для обміну цією інформацією з іншими. Потім члени групи мають вислухати представників « домашніх груп» і проаналізувати вивчений матеріал.
І група.
Пшениця , кукурудза, ячмінь, жито, овес належать до зернових культурних рослин. Зерновими їх назвали тому, що люди вирощують їх заради зерна, яке від них отримують.
Із пшениці виготовляють борошно,з якого випікають хліб , булочки та кондитерські вироби, виробляють макарони.
З ячменю роблять крупи та годують свійських тварин.
З вівса роблять крупи, борошно з якого випікають вівсяне печиво,також роблять мило.
З жита виготовляють борошно,з якого випікають хліб, печиво.
З кукурудзи роблять крупи, кукурудзяні палички, крохмаль, олія.
Соняшник , льон, цукровий буряк ,картопля належить до технічних культурних рослин. Технічними їх назвали тому, що люди вирощують їх як сировину для харчової, текстильної промисловості. Також технічні рослини-це ті рослини, що переробляють на заводах.
Із соняшника виготовляють олію, халву.
З цукрового буряка – цукор.
З льону на прядильних фабриках одержують волокно, з якого роблять нитки. З ниток виробляють тканини, з яких шиють одяг.
ІІ група
Овочеві культури – це трав’янисті рослини , що вирощують людиною для вживання в їжу. Для своїх потреб люди використовують різні органи овочевих рослин: корені, стебла, листки, плоди. До овочевих рослин належать огірок,помідор, морква, редиска, баклажани, перець, кабачки, часник, столовий буряк,картопля.
Овочеві рослин люди вживають в їжу сирими, готують з них різноманітні страви, овочеві консерви. Містять багато вітамінів.
Рослини , які вирощують у садах, називають плодово – ягідними. Плодово – ягідними їх назвали тому, що люди використовують їхні плоди – здебільшого ягоди.
До плодово- ягідних належать персик, черешня, слива, груша, і тд.
Плодово - ягідні рослини люди використовують в їжу здебільшого сирими. Вони є сировиною для виготовлення джемів, компотів, варення. Містять багато вітамінів.
3. 2. Фізкультхвилинка
1.Вийшли в поле залюбки
Позбирати колоски.
Колосочки позбирали
Та й усі затанцювали
Приспів
Ой гоп чуки – чуки,
Тра –ля- ля-ля ля- ля-ля
Ми, танцюємо завзято
Дружба нас єднає в ряд.
2. Йдемо далі у садок
Всі корзинки у рядок.
Яблук ми, нарвемо там
Буде смачно малюкам.
3.3. Сторітелінг.
Вчитель. Діти , ви любите складати історії ? Ото ж, наступне завдання. Пропоную вам скласти свої історії, але за картинками. Тобто використовуємо метод сторітелінг.
3.4. Вчитель . Молодці ! Наступне завдання . Розв’язуємо задачі.
І група
В їдальні приготували 26 склянок сливового соку і 37 склянок – абрикосового. Усі склянки розставили на столах, по 9 склянок на кожному. Скільки було столів?
ІІ група
Для посіву фермер заготував 147 кг пшеничного зерна, а ячмінного – на 69 кг менше. Скільки кілограмів зерна заготував фермер?
Вчитель . Молодці ! Ви справилися із цим завданням.
А зараз прошу вас, підійти до стола і взяти корзини . На корзинах є напис групи культурних рослин . Вам потрібно розкласти предмети споживання відповідно напису. І пояснити свій вибір.
ІV. Підсумок. Рефлексія.
Вчитель. На дошці є яблунька. Нам потрібно прикріпити яблука, які у вас є на партах. Але перед тим як прикріпити дайте відповіді на запитання:
- Що вам, найкраще запам’яталося на уроці?
- Що вас, зацікавило?